Samsung 830 SSD: határozott evolúció

Virtualizáció és végszó

Egy másik ötletből született következő tesztecskénk, ami a virtualizációval kapcsolatos. Aki már foglalkozott otthon a témával, az jól tudja, hogy a háttértár sebessége nagyon sokat számít, ha egynél több VM (virtuális masina) működik. Igazából már egy VM is le tudja "ölni" a gépet, ha telepítünk rá, nem kell ehhez kettő sem, pláne ha a VM a merevlemez "hátsó" 10-20%-án helyezkedik el, ahol a HDD feleolyan gyors, mint a külsején. Készítettünk négy Windows XP-s VM-et, és beütemeztük rajtuk, hogy egyidőben indítsák el a .NET Framework 3.5 telepítését. Az installáció témája teljesen véletlenszerű volt, annál fontosabb infó viszont, hogy ez a teszt alapjában véve a merevlemezek véletlenszerű és kis részben szekvenciális írási sebességét teszteli.

Őszintén szólva a szintetikus eredmények alapján itt is azt vártuk volna, hogy a Samsung egy új rekorddal az élre áll, de végül valamilyen számunkra ismeretlen oknál fogva ez nem így lett.

A telepítés után beállítottuk, hogy 0 mp-es időközökkel induljanak el a VM-ek, és lemértük a négy VM együttes bootidejét. Ez a .NET-telepítős teszttel ellentétben a véletlenszerű olvasás sebességét hangsúlyozza ki. Ahol egyáltalán mutatkozik különbség, ott is csak minimális, legalábbis ami az SSD-ket illeti.

Végszó

Az eredmények önmagukért beszélnek. A Samsung új 256 gigabájtos 830-as típusjelzésű meghajtója a legtöbb tesztben mindenkit maga mögé utasított, beleértve az elődöt is. Ugyan jó néhány esetben csak 1-2 másodperces előnyről beszélhetünk, de átlagos felhasználás során alapvetően nincs eget rengető különbség az egyes meghajtók között. Mindenesetre aki az egyik leggyorsabb SSD-t szeretné magáénak tudni asztali gépében, annak különösen ajánlott választás lehet ez a meghajtó, hovatovább 7 milliméteres magassága és kis súlya miatt ideális szinte az összes notebookokba is.


[+]

A megbízhatóságról ilyen rövid idő alatt nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, de ha a 470-es sorozatból indulunk ki, akkor remélhetőleg nem lesznek komoly problémák a friss darabokkal sem. Mindezeken felül még mindenképpen szót kell ejtenünk az árakról is. A tesztelt 256 gigabájtos példány kiskereskedelmi ára 99 000 forintra várható. Összevetésül a 250 GB-os Intel 510 150 000 Ft környékén mozog, míg a 240 GB-os Vertex 3 pedig 120 000 Ft környékén tanyázik éppen. A 128 gigabájtos verzió árcédulája valahol 53 000 forint körül fog megállapodni, míg a legkisebb 64 GB-os kb. 30 000 forintért várható majd.

Mivel az új sorozat még gyakorlatilag nem került kereskedelmi forgalomba (ez hazánkban október végén lesz esedékes), ezért a kisebb verziókat nem tudtuk kipróbálni. Amennyiben a jövőben adódik rá lehetőségünk, akkor a 64 gigabájtos verziót megpróbáljuk megvizsgálni egy hasonló árú konkurens modell társaságában. Érdemes még megjegyezni, hogy a meghajtót a legelső firmware verzióval teszteltük, és a 470-es sorozatból kiindulva a jövőben várható még néhány frissítés, mely talán még tovább emelheti a már így sem alacsony teljesítményszintet.


Samsung 830 256 GB SSD

Oliverda

A Samsung 830 SSD-t a Samsung bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés