SSD RAID 0 – 128 GB vagy inkább kétszer 64 GB?

Virtualizáció és végszó

Egy másik ötletből született következő tesztecskénk, ami a virtualizációval kapcsolatos. Aki már foglalkozott otthon a témával, az jól tudja, hogy a háttértár sebessége nagyon sokat számít, ha egynél több VM (virtuális masina) működik. Igazából már egy VM is le tudja "ölni" a gépet, ha telepítünk rá, nem kell ehhez kettő sem, pláne ha a VM egy merevlemez "hátsó" 10-20%-án helyezkedik el, ahol a HDD feleolyan gyors, mint a külsején. Készítettünk négy Windows XP-s VM-et, és beütemeztük rajtuk, hogy egy időben indítsák el a .NET Framework 3.5 telepítését. Az installáció témája teljesen véletlenszerű volt, annál fontosabb infó viszont, hogy ez a teszt alapjában véve a merevlemezek véletlenszerű és kis részben szekvenciális írási sebességét teszteli.

Ezen tesztünk már tetszett a RAID 0 konfigurációnak: ha csak egytelen másodperccel is, de még a 256 GB-os modellt is megelőzte a kötet.

A telepítés után beállítottuk, hogy 0 mp-es időközökkel induljanak el a VM-ek, és lemértük a négy VM együttes bootidejét. Ez a .NET-telepítős teszttel ellentétben a véletlenszerű olvasás sebességét hangsúlyozza ki. Ahol egyáltalán mutatkozik különbség, ott is csak minimális. A RAID tömb 4 VM indítása esetén egyetlen másodperccel volt gyorsabb az önálló Samsung SSD-knél.

Végszó

Cikkünk fő kérdése az volt, hogy megéri-e két kisebb SSD-ből összefűzni a számunkra szükséges nagyobb kapacitást. Mindent együttvéve arra jutottunk, hogy egy otthoni átlagfelhasználó jobban jár, ha egyetlen SSD megvásárlásával szerzi meg magának a kívánt tárkapacitást.


Kettő egy ellen [+]

Ennek egyik oka, hogy az esetek többségében a kisebb meghajtók a kevesebb NAND chipnek köszönhetően lassabbak. Ezen felül a RAID 0 összeállítása valamivel költségesebb és macerásabb, mintha csak egyetlen meghajtót használnák. Egyrészt két 64 GB-os SSD még mindig pár ezer forinttal többe kerül, mint egyetlen 128 GB-os, ráadásul két meghajtónak kell helyet, valamint kábelezést biztosítanunk. Ez egyben azt is jelenti, hogy két SATA portot kell feláldoznunk, ami ugyan a legtöbb rendszer esetében nem probléma, de természetesen lehetnek kivételek. Egyelőre Intel chipsetes konfigurációknál a TRIM nem működik, bár erre remélhetőleg hamarosan érkezik a végleges megoldás. Végül, de nem utolsósorban RAID0 esetén (a több meghajtó miatt) magasabb a meghibásodás valószínűsége, ezért könnyebben előfordulhat, hogy búcsút kell intenünk a köteten tárolt összes adatnak.

Oliverda

A 128 GB-os Samsung 830 SSD-t a Samsung magyar képviselete bocsátotta rendelkezésünkre, míg a 64 GB-os Samsung 830 SSD-t az AQUA electromax biztosította.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés