Hirdetés

Szerverház a Cooler Mastertől

Külső

A Cooler Master Stacker házai az első modell megjelenése óta etalont jelentenek a komoly PC-s házak között. Minden konkurenst hozzájuk mérnek, a legtöbb hardvergyártó előszeretettel használja őket kiállítási konfigurációihoz. Persze nem csak Stackereket gyárt a Cooler Master, jelen vannak majdnem minden házkategóriában. A majdnem szó az ősszel bemutatott ITowerrel tovább szűkült. Ezzel a modellel a kisebb szerverek és munkaállomások piacára kíván betörni a gyártó. Kíváncsian vártuk, hogyan sikerült az első próbálkozása ezen a téren. A 930-as modell a szokásos, színes Cooler Master dobozban érkezett hozzánk. Első benyomásunk az volt, hogy szerverháznak valahogy túl picike. Persze kis szervereknek szánják.

Az adatlapról leolvasható 470 mm-es mélység és 430 mm-es magasság tényleg inkább a miditornyok közé sorolja az ITower 930-at. Fekete oldallapjaival és ezüstszürke homlokzatával elegánsan visszafogott. Az előlap ívéhez hasonlót korábban a Cavalier sorozaton láthattunk. Az egyik oldalfalon termetes szellőző van.

A teljes előlapot méretes ajtó fedi. Ennek ellenére a ki/bekapcsoló és a reset gomb, valamint az előlapi csatlakozók nyitogatás nélkül is hozzáférhetőek. USB-ből négyet, FireWire-ből egyet találunk az audioaljzatok fölött.

A hátsó panel majdnem teljesen szokványos. Az alaplap csatlakozópaneljének kihagyott nyílás fölött 120 mm-es ventilátor helye látható, benne megfelelő légkavaróval. Szokatlan a táp rögzítőrendszere; erre majd később kitérünk.

Alumíniumból készült a vaskos ajtó, amit mágnesek tartanak csukva. Kár, hogy a Cooler Masterre jellemző könnyűfém nem köszön vissza a többi burkolati elemen, bár azokat a gépeket, amelyekhez ez a ház készült, nem dekorációnak, hanem munkagépnek szánják, tehát már a szép előlapot is egy kedves gesztusnak illik tekintetni. Mögötte a meghajtóhelyek középső részén egy hasznos szerelvényt találunk, négyfiókos, kívülről segédeszköz nélkül szerelhető merevlemeztárat. Ugyan a rekeszek kulccsal nem zárhatóak, a külső alumíniumfedélnek van egy eléggé masszív zára.

Igényes részlet a szépen kidolgozott talapzat. További jó pont, hogy az üresen is 16 kilogrammos háznak nem lenyomatot hagyó, nehezen csúszó gumiból, hanem enyhén szivacsos anyagból készültek a talpbetétei. Igaz, nem kapunk a házhoz görgőket, de a felszerelésükhöz szükséges furatokat előkészítették.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Cooler Master ITower 930
Elérhető színek ezüstszürke-fekete
Mérete 470 x 430 x 216 mm
Anyaga 0,8 mm-es acél
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX, CEB
5,25"-os helyek száma 6 db
merevlemezhelyek száma 4 db egy belső Hot-swap keretben
Bővítőkártyák száma 7 db
Hűtés elöl 92 x 92 x 25 mm-es ventilátor a merevlemezkereten,
hátul 120 x 120 x 25 mm-es ventilátor,
rácsos előlap, oldalfal
Előlapi csatlakozók 4 db USB 2.0, FireWire, mikrofon, hangszóró
Beszerelhető táp szabványos ATX, EPS
Tömege táp nélkül 16 kg
Gyártó weboldala
Termék weboldala
www.coolermaster.com
ITower 930
Forgalmazó Expert Computer Kft.
Bruttó fogyasztói ára 31 700 Ft

Belső

Az oldallap leemeléséhez először ki kellett csavarni két, kézzel is tekerhető csavart, majd oldani kellett egy reteszt a hátsó ventilátorrács mellett. A biztonsági zárhoz vagy pecséthez való füleket sem felejtették el a Cooler Masternél.

Belülről tényleg szerveres megjelenése van az ITowernek. Ezt a processzorfoglalat és a bővítőkártyahelyek fölött átnyúló merevítő, illetve a középső, merevlemezdoboz mögötti hűtőegység hangsúlyozza. A táp tartóját is a nagyobb, EPS és redundáns modellekhez méretezték.

A betéteket kiemelve felszabadult az alaplap helye. A lenti képen is látszik, hogy az ATX formátumú modellek rögzítéséhez szükséges csavarmenetek meglehetősen közel vannak a meghajtók tartóihoz. Az adatlap is megerősítette azt a sajnálatos információt, hogy az ITower 930-ba nem férnek bele az E-ATX alaplapok. Szerencsére, az ATX-szel azonos rögzítési pontú, de valamivel nagyobb méretű, szerveres világban elterjedt SSI CEB deszkák még beférnek. A középső rész szellőzési rendszerét is ehhez a formátumhoz igazították. A friss levegő elöl áramlik be, áthalad a merevlemezek dobozán, majd folytatja útját a memóriamodulok és processzor környékén, végül a ház hátlapján át távozik. További erősítés érkezhet oldalról is.

A sok előlapi csatlakozónak értelemszerűen sok vezetéke van. Jó pont, hogy a hátsó és a winchestereket szellőztető ventilátornak négytűs perifériás és háromtűs, alaplapra csatlakoztatható konnektora is van.

Nem csak a merevlemezdobozba egyszerű a meghajtók rögzítése. A többi helyen egy mozdulattal kibiztosítható, majd felhajtható műanyag pántok tartják az eszközöket. Ügyes a bővítőkártyák hátsó stabilizálója is, szintén segédeszköz nélkül kezelhető.

A merevlemezes rész érdekessége a SATA betét. Ez egy nyomtatott áramkör, amely a tárolók mögött helyezkedik el. Az egyik oldalára kell csatlakoztatni a legfeljebb négy SATA adatkábelt, valamint két négytűs perifériacsatlakozót, a másik oldalán pedig négy darab SATA táp- és adatcsatlakozó van, így a tárolók akár menet közben is cserélgethetőek. A kis nyomtatott áramkörön van négy ventilátoraljzat is. Ha IDE egységeket szeretnénk használni vagy nincs szükségünk a SATA panelre, két csavar oldása után kiszerelhető.

A winchesterek cseréjét kihajtható pálcás mechanizmus segíti. Ugyan minden eleme műanyagból készült, de elég masszívnak tűnt ahhoz, hogy sokáig hibamentesen működjön. Persze, jó esetben ritkán kell majd az adattárakat cserélni.

A fiókok kialakítása nagyon egyszerű és helytakarékos. Éppen csak olyan magasak, mint egy merevlemez, aminek az oldalára kell csavarozni. A keret műanyagból készült, így az egymás mellé passzírozott négy adattárat csak a mögöttük lévő 92 mm-es ventilátor hűti. Nincsenek kapcsolatban hővezető fémmel, de így legalább nem is rezonálnak túlzottan.

Beköltözés

Célszerű a beköltözést a táppal kezdeni. Fiókját úgy alakították ki, hogy az egyre elterjedtebb, alul beszívó, hátul kifújó szellőzési sémát követő egységeket is be lehessen szerelni, igaz, a szervertápok többnyire nem ilyen irányban lélegeznek. A doboz elején két állásban, a táp hosszától függően tartót rögzíthetünk, de el is hagyhatjuk ezt az elemet.

Akárcsak a Stackereknél, itt sem túl kényelmes a táp beszerelése. Az áramforrást a hátsó panel leemelése után lehet becsúsztatni, kábeleit a doboz elején kell átbújtatni. Ezután jöhet a hátsó rögzítő, ami az elsővel együtt önmagában is megtartja a tápot, de célszerű beletekerni még néhány csavart. Az egyik képen látható, hogy a jobb felső hely nem illeszkedik ATX szabványú Cooler Master Real Power 550 teszttápunkhoz.

Az egész ház szellőzéséről mindössze két ventilátor gondoskodik, és többnek nincs is benne hely. Egy szerverháztól ez meglepő, de az esetek többségében nincs szükség további légkavarókra. A 92 mm-es percenként 1600-at pörög, és – különösen szerveres viszonylatban – alig van hangja. Azt is meg kell jegyezni ugyanakkor, hogy szerveres viszonylatban légszállítása sem valami nagy. Ugyanez mondható el a hátsó, 120 milliméteres, percenként legfeljebb 1200-at pörgő társáról: nagyon halk, de légszállítása szerveres szemmel nézve kicsi.

A szellőzés következő eleme a processzor gégecsövét és a kártyarögzítőt magába foglaló függőleges merevítő. Természetesen ez a betét is csavarmentesen, néhány mozdulattal rögzíthető. Ha túl méretes a processzorhűtőnk, a gégecsöves rész kiszerelhető.

A winchesterek doboza mögötti ventilátor is műanyag borítást kapott, amit egyik szélén néhány karom és egy kézzel oldható csavar tart a helyén. Ha nem a SATA elosztópanelt használjuk az adattárakhoz, bizony meggyűlhet a bajunk a kábelezéssel, és lehet, hogy a szellőzés sem lesz túl hatékony.

Szerelés közben először a táp kábeleinek a bevezetése okozott némi kellemetlenséget. Ezután a felhasznált két IDE és egy SATA merevlemez vezetékeivel küzdöttünk. Nem volt egyszerű a sok zsinórt és szalagkábelt beszuszakolni a ventilátor borítása alá úgy, hogy ne legyenek a lapátkerekek útjában. Ezen a téren tanácsos teljesen SATA-ra építeni és a mellékelt panelt használni.

ATX alaplapunk, rajta a méretes Coolink U8-92 processzorhűtővel csak úgy fért el a házban, ha a függőleges merevítőből kivettük a csövet. Az utolsó bökkenő a Radeon HD 2900 XT grafikus kártya hátuljának rögzítése volt. A műanyag elemek nem passzoltak a méretes hűtő borításához. Szerencsére a merevítőben lévő kártyatartó megfogta a testes VGA-t. Kár, hogy csak egy ilyen van benne, mert a második (esetleg harmadik, negyedik) VGA egy combosabb GPGPU-s munkaállomásban így már lebegni fog.

Tesztelés, értékelés

Összehasonlításra szinte adta magát Casetek CK-1020 házunk, mely méretre csupán pár centiméterrel különbözik az ITower 930-tól. Igaz, csak három merevlemez fér el benne, amiket az eléjük szerelt 80 mm-es ventilátor hűt, és a hátsó lapátkerék is csak 92 mm átmérőjű. Az adattárakhoz nincs gyorscserés fiók, az előlapi ajtó pedig műanyagból készült. Felhasznált tesztkonfiguráció:

  • Intel Pentium 4 3,2 GHz processzor
  • Coolink U8-92-1900 processzorhűtő
  • Asus P5DW2 Premium alaplap
  • 2 x 512 MB Corsair DDR2 memória
  • Radeon HD 2900 XT videokártya
  • 160 GB-os Maxtor PATA merevlemez
  • 200 GB-os Samsung PATA merevlemez
  • 200 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 tápegység
  • Casetek CK-1020 ház, elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces 100%-os processzorterheléses melegítési időszak, és utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon. Az első menetben a processzorhűtőt percenkénti 1900-as csúcsfordulatán hajtottuk. Mindkét házban maximális fordulaton jártak a ventilátorok, ami az ITower esetében elöl 1600-as, hátul 1200-as percenkénti tempót jelentett. A Casetek esetében a kisebb ventilátorok miatt a fordulatszám percenként 2000, illetve 1400 volt.

Nagyjából 4-5 fokos különbséget regisztráltunk a CPU-nál. Az ITower előnyét valószínűleg a merevlemezek mögött dolgozó ventilátornak köszönhette, ami sikeresen együttműködött a processzorhűtőn és a ház hátuljában dolgozóval. A kisebb fordulatszámok és nagyobb átmérők miatt a Cooler Master halkabb is volt valamivel.

A második menetben lekapcsoltuk a házakat szellőztető ventilátorokat, csak a processzoré dolgozott, továbbra is percenként 1900-as fordulaton. A különbség nőtt egy picit. A Cooler Master CPU-ja 65 fok fölé, a Caseteké 70 fok fölé melegedett. Hang terén is közeledett egymáshoz a két ház, de a CK-1020 merevlemezei felől több rezonancia érkezett.

A harmadik menetben visszakapcsoltuk a házak első és hátsó ventilátorát, a processzort szellőztető ventilátor sebességét pedig percenként 1500-as fordulatra csökkentettük. Ekkor a Caseteknél picivel alacsonyabb hőmérsékletet mértünk, mint az előző menetben, a Cooler Master viszont egy fokkal melegedett, így a különbség köztük 4 fok lett. Hangban továbbra is az ITower maradt a nyerő.

Az utolsó, forró menetben csak a processzorhűtők működtek, percenként 1500-as fordulaton. Természetesen ebben a körben mértük a legnagyobb hőmérsékleteket. A Casetek esetében közel 75 fokosra melegedett a kétmagos Pentium D, de az ITowerben is elérte a 70 fokot. Itt már nagyon halk volt mind a két gép. A fő hangforrást a nagy melegben beinduló táp jelentette.

Megvizsgáltuk a szorosan egymás mellé szerelt winchesterek hőmérsékletét is. Igaz, nem RAID tömböt használtunk, de a két melegítő tár közé ékelt rendszerlemez állapota is elég informatív. Működő ventilátorokkal az ITowerben 30 perces folyamatos másolás közben sem mértünk 41 foknál melegebbet, ez jó 5 fokos vereséget jelentett a CK-1020-nak. A ventilátorok kikapcsolása nem tett jót az adattáraknak. Így az ITowerben is 50 fok fölé melegedtek, a Casetekben pedig túllépték a legtöbb winchesternél megengedett 60 fokot.

Értékelés

A jelek szerint nem sikerült túl fényesre a Cooler Master bemutatkozó, kis szerverekhez és munkaállomásokhoz szánt háza. Igaz, teljesítményével nem volt semmi baj, és van benne egy nagyon ügyes merevlemeztartó, de nagy érvágás, hogy nem férnek bele az E-ATX alaplapok, négynél több merevlemezt nem egyszerű beletenni, és 31 700 forintos árát (táp nélkül) is magasnak találjuk. Nagyon szép az alumínium előlap, de ebben a szegmensben nem olyan fontos. Ha pedig számít, hogy néz ki munkaállomásunk, akkor érdemesebb egy Stackerbe pakolni. A következő hasonló próbálkozás előtt a Cooler Master tervezői talán lehetnének kicsit körültekintőbbek.

rudi

A Cooler Master ITower 930 házat az Expert Computer Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

  • Cooler Master CM 690 - jó ház jó áron

    Olyan házat dobott piacra a Cooler Master, melybe hét-nyolc ventilátor is befér, rezgéscsillapított, nem túl drága, és még szép is.

  • Kozmikus zászlóshajó

    Itt a Cooler Master új csúcsháza, a Cosmos 1000. Bár nem jellemző, megmutatjuk, hogyan kell megsütni benne egy Prescottot.

  • Komoly Chieftec duó

    Kipróbáltuk a WH-02 kisméretű szerverházat és a Chieftec legerősebb, 1200 wattos tápegységét.

  • Cooler Master Centurion 590

    Egy szép, átlagos méretű, de belül meglepően tágas ház a Cooler Mastertől, amelyben akár egy tucat merevlemez is elférhet.

Előzmények

Hirdetés