Tesoro Gram XS és Gram SE Spectrum mechanikus billentyűzetek tesztje

Cikkünkben egy alacsony profilú és egy optomechanikus kapcsolókkal szerelt modellt próbálunk ki.

Bevezető, Tesoro Gram XS

Mivel egyszerre két mechanikus Tesoro billentyűzet landolt szerkesztőségünkben, így kaptunk az alkalmon, és inicializáltuk kísérleti duplateszttervünket, melynek során két tesztelő szerez némi tapasztalatot az adott hardverekkel, majd közösen vetik digitális papírra gondolataikat. Írásunk felépítése a következő: a két termék külön-külön bemutatása során tartózkodni fogunk a használati élménnyel kapcsolatos benyomásaink prezentálásától, ezt az áttekinthetőség kedvéért meghagyjuk az utolsó oldal számára, ahol a dupla értékelés nyert elhelyezést.


[+]

Specifikációk
Típus Tesoro Gram XS Tesoro Gram SE Spectrum
Modellszám G12ULP G11UXL
Kapcsolók ultraslim TTC mechanikus, kék vagy piros Tesoro optomechanikus, kék vagy piros
Működésbe hozási távolság kék: 1,1 +/- 0,4 mm
piros: 1,1 +/- 0,4 mm
kék: 2,3 mm +/- 0,6 mm
piros: 2 mm +/- 0,6 mm
Működtetéshez szükséges erőkifejtés kék: 40 +/- 10 gramm
piros: 45 +/- 15 gramm
kék: 60 +/- 15 gramm
piros: 45 +/- 15 gramm
Gombok útja kék: 3 +/- 0,3 mm
piros: 3 +/- 0,3 mm
kék: 4 +/- 0,4 mm
piros: 4 +/- 0,4 mm
Processzor NXP LPC11U24F 32-bit ARM Cortex M-0 NXP LPC11U35F 32-bit ARM Cortex M-0
Memória 32 kB + 10 kB SRAM
+ 4 kB EEPROM + 512 kB
128 kB + 12 kB SRAM
+ 4 kB EEPROM + 512 kB
Lekérdezési frenkvencia 1000 Hz
Érzékelés 6KRO/NKRO
Háttérvilágítás két Sonix SLED1734 LED driver
16,8 millió színű RGB, gombonként konfigurálható
két Macroblock MBI5042GP LED driver
16,8 millió színű RGB, gombonként konfigurálható
Kábel 1,8 méteres, lecsatlakoztatható, harisnyázott micro USB kábel 1,8 méteres, lecsatlakoztatható, harisnyázott mini USB kábel
Multimédia vezérlő Fn + [gomb] kombinációjával
Méret (sz x mé x ma) 450 x 126,5 x 24 mm 445 x 139 x 32 mm
Tömeg (kábellel) 0,8 kg 1,2 kg
Garancia 1 év
Ár kb. 32 000 forint kb. 30 000 forint

A bemutatást a Tesoro Gram XS-sel kezdjük, ami egy fehér kartondobozban érkezett hozzánk, melynek elején és hátoldalán is a billentyűzet képét láthatjuk a maga színesen világító valójában, néhány funkcióját külön kiemelve. Mi a fekete színváltozatot kaptuk, de elérhető fehérben is. A dobozban ezen kívül csak az 1,8 méter hosszú, lecsatlakoztatható, harisnyázott USB kábelt és a kezelési útmutatót találjuk, a plusz kapcsolók és a gombkiszedő a Gram SE Spectrum kiváltságai.


[+]

A műanyag borítású alsó fertályon a típusmegjelölést és néhány gumitappancsot leszámítva nem találunk semmi érdekeset, a kihajtható lábak és a kábelrendező csatornák kimaradtak. A fedőlap már fémből van, a gombok pedig szokásosnak mondható műanyagból készültek – a gyártó szerint 10 millió leütéssel tesztelték a tartósságot. A lassan már alapfunkciónak számító, 16,8 millió színben pompázó RGB háttérvilágítást kikapcsolva napfényben is jól kivehetők a karakterek.


[+]

A billentyűzet elérhető magyar kiosztással is, nem tértek el a szabványtól, minden a helyén van. Plusz gombokat sajnos nem kapunk, a funkciókat az Fn segítségével érjük el, a világítás erősségét a PgUp és PgDown-nal tudjuk szabályozni, a multimédiás vezérlőket pedig az F7-F12-n találjuk. A Windows lock és a profilváltó szintén nem kapott dedikált billentyűt, ahogy az összes gomb letiltását is csak kombinációval tudjuk elvégezni, ami az eszköz takarításakor jöhet jól. Az állapotjelző LED-ek szokásos helyükön, a numerikus billentyűzet felett helyezkednek el, és erős kék fénnyel világítanak – szemből nézve, sötétben már kicsit zavaró tud lenni.


[+]

Belül egy 32 bites ARM Cortex processzort találunk 512 kB flash memória társaságában, ez utóbbi tárolja a felhasználói beállításokat. A tasztatúra USB 2.0-án keresztül kommunikál a számítógéppel, mintavételezési rátája 1000 Hz. Kompatibilis operációs rendszernek a Tesoro a Windows 7/8/8.1/10-et adja meg, ellenben Apple gép hiányában a macOS-sel való együttműködést nem tudtuk letesztelni, így mindenképpen ajánlott kipróbálni vásárlás előtt, ha almás masinához vásárolnánk perifériát.


[+]

A motorháztető alatt piros TTC kapcsolókat találunk, amelyek nagyjából a Cherry MX Redhez hasonlatosak, azoknál 1 milliméterrel rövidebb, 3 milliméteres nyomásúttal, de az eszköz kapható kék kapcsolókkal szerelt változatban is. A hangja alapján valóban Reddel ülünk szemben, nem zavaróan hangos, a mechanikus rendszer tetején pedig az általában laptopoknál használt, lapos kupakokat találjuk. Az összeszerelés minősége lehetne jobb is, a kupakok nem illeszkednek tökéletesen, eléggé lötyögnek a kapcsolók tetején. Leginkább a Space és a jobb oldali hosszú Shift billentyűnél tapasztaltuk, hogy ha nem pont a közepén nyomjuk le a gombot, akkor már nem érzékeli a leütést – rengetegszer kellett a szövegen utólag javítani. Játék közben ez nem érződött, mert ott az összes gombnak csak egy kis részét használjuk általában, így nem volt probléma a nyomáspont eltalálásával.

Ahogy már említettük, a játékosoknak hasznos funkciókat az Fn lenyomása mellett érhetjük el, ilyen módon kapcsolhatjuk be a "6-key rollover"-t is, ami a nevéből sejthetően 6 gomb együttes lenyomásánál egy hetediket már nem vesz figyelembe. A világítás fényereje is szabályozható innen, illetve lehetőséget kapunk instant makró rögzítésre is, de a további funkciókhoz már elengedhetetlen a gyártó weboldaláról letölthető segédprogram.

Tesoro Gram XS szoftver

A billentyűzet teljes tudásának kihasználásához szükséges Tesoro 360 szoftver a Gram XS termékoldaláról tölthető le, de a billentyűzet szolgáltatásainak egy része e nélkül is elérhető. Ennek ellenére érdemes telepíteni, egyrészt mert a beállítások sokkal kényelmesebben elvégezhetőek rajta keresztül, másrészt mert klaviatúránk firmware-ének frissítésére is jó.

A szoftverből könnyen válthatunk a három felhasználói profil között, ezekben elmenthetjük a makrókat és a világítás beállításait is. A program ezeken felül épp erre a két nagy részre van bontva: a gombok konfigurációja és az RGB fényár beállításai között egy gombnyomással válthatunk.


[+]

A Tesoro 360-nal bármilyen gombot beállíthatunk bármire, a szabadságunk határtalan. Multimédiás, Windows- és makró funkciókkal láthatjuk el őket, de akár deaktiválhatjuk is a számunkra szükségtelen billentyűket. A kezelőfelület nagyon egyszerű, ennek ellenére komplett mini programokat is készíthetünk – ezért nagy piros pont jár a gyártónak.


[+]

A fényáradatot szintén teljesen személyre szabhatjuk, adott a lehetőség, hogy akár egyesével változtassuk meg a színeket. Választhatunk egy színt a teljes billentyűzetre kiterjedően, vagy szelektálhatunk az előre beprogramozott effektek közül, mint például a hullámzás, tűzijáték vagy lélegzés. Természetesen ha ezzel nem szeretnénk élni, ki is kapcsolhatjuk a teljes világítást.

Tesoro Gram SE Spectrum

A másik Tesoro billentyűzet a piros optomechanikus kapcsolókat használó Gram SE Spectrum, melyet fehér színben kaptunk meg tesztelésre. Fekete is létezik belőle, de nekünk a jedi oldal jutott – amit egyáltalán nem bántunk. Miután kinyitottuk a dobozt, szemrevételeztük annak tartalmát, ami már első pillantásra is sokkal több bizodalmat keltett bennünk, mint a Gram XS.

Miközben második tesztalanyunkat kiemeltük a karton védelmező méhéből, megérezve 1,2 kg-os tömegét helyeslően bólintottunk: úgy tűnik, anyagból készült a kicsike. Kedvünk is lett volna rögtön egy számítógéphez csatlakoztatni, de ahhoz a kábelét is meg kellett még szereznünk a csomag rejtekéről: csakúgy, mint alacsony profilos testvére, a könnyebb szállíthatóság érdekében a Gram SE is leválasztható (1,8 méter hosszúságú, harisnyázott) vezetékkel rendelkezik. Itt zárójelben jegyezzük meg, hogy a gyártó USB 3.0-ás (3.1 Gen1) portba csatlakoztatást javasol annak érdekében, hogy az RGB világítással biztosan ne legyen energiaellátási probléma.


[+]

A zsineg mellett – és az információs füzetecske társaságában – találtunk még egy gomb- és egy mikrokapcsoló-kiszedő csipeszt, illetve négy extra kék kapcsolót is, melyek jól jöhetnek, ha szeretnénk később egy másik mechanikus billentyűzetet is vásárolni, és kipróbálnánk ezt a típust is – amíg azonban nem szaladunk a boltba egy második gomberdőt beszerezni, mi arra gondoltunk, hogy addig a Ctrl-Alt-Shift-Space alá tennénk őket. Ehhez kell ugye a plasztik gombkiszedő, ami remekül működik, de a fémből készült kapcsolókiszedővel szemben már vannak fenntartásaink: igaz, hogy jól néz ki, de anyagából kifolyólag könnyen összekarcolhatjuk vele a fém fedlap festését, mikor a kapcsolókat igyekszünk kiimádkozni foglalataikból.


Alapból piros kapcsolókat használ a Gram SE Spectrum, de kapunk négy kéket is mellé a csomagban [+]

Miután lajstromba vettük a pikszis belsejét, lássuk a medvét! A fém fedőlap fölött sztenderd 104 lebegő gombos (floating keys), magyar nyelvű a kiosztás, az oly intenzíven áhított, kétsoros Enter billentyűvel a jéghegy csúcsán. A gombok a már jól bevált OEM profilt használják a rézsútosan döntött sorokkal és konkáv, kettős fröccsöntéssel készített ABS kupakokkal, melyek az alsó sor kivételével kompatibilisek a Cherry MX kapcsolókkal.

Külön dedikált vezérlő nincs a multimédiás, illetve egyéb bónusz funkciók számára, az Fn+[gomb] kombináció lenyomásával érhetünk el olyan különböző dolgokat, mint például a makrózás, a hangerő, a világítás mindenféle paramétereinek állítása vagy akár a billentyűk kikapcsolása, ami takarításkor, netalán kapcsolócserekor jöhet jól – illetve akkor is, ha vendégeinket megtréfálnánk kicsit, mielőtt néhány percre elhagyjuk a szobát.

Az N-key rollover/6-key rollover magától értetődő ebben a szegmensben, működik is rendesen – az Fn+Ins/Fn+Del billentyűkettősökkel kapcsolgathatunk közöttük. Felmerülhet a kérdés, hogy mi szükség 6 gombos beállításra, ha már rendelkezésünkre áll az NKRO is? A válasz prózai: az USB HID két protokollt ismer. Az egyik a Report Protocol, a másik a Boot Protocol. Utóbbinál egyszerre maximum hat gomb lehet lenyomva (a módosítóbillentyűk mellett), és ha a klaviatúra N-key módban van, akkor a bootolás során is a Report Protocol él. Régebbi gépeknél előfordulhat, hogy a BIOS és/vagy operációs rendszer ezt nem tudja értelmezni, így nem is fog bootolni a gép. (PS/2-es NKRO billentyűzetekre mindez nem érvényes.)


[+]


[+]

Az optomechanikus kapcsolók hasonlóan működnek, mint "mezei" társaik, ugyanúgy vannak mozgó alkatrészek. A különbség ott keresendő, hogy a leütés regisztrálását egy infravörös fénysugár megszakításával érjük el. Mivel nincsenek a kapcsolóban fém alkatrészek, az oxidáció – és ennek folyományaként a degradáció – nem jelenthet problémát, így hosszabb élettartamra számíthatunk, emellett pedig az optikai elven működő kapcsolókat nem szokás a NYÁK-ra forrasztani (természetesen a hagyományos változatok esetén is találkozhatunk ilyen megoldással), minek következtében lényegesen egyszerűbb cserélni az esetlegesen meghibásodott komponenseket, illetve könnyebben építhetünk "vegyeskapcsolós" klaviatúrát, esetleg kevesebb nehézség árán "migrálhatunk" kompletten az egyik típusról a másikra.

Visszatérve billentyűzetünkhöz, a NYÁK (plusz az optikai kapcsolók a felépítésből adódóan) némileg védve van a rálöttyenő folyadékoktól, valamint a portól. Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy a termék IP56-os besorolást kapott, és a mindennapokban adekvát lehet a védelem, de a gyártó nem vállal garanciát a folyékony állagú matériák okozta károkért – tehát csak ésszel azzal a kakaólocsolással!


[+]

A klaviatúra műanyag borítású alján négy gumírozott csúszásgátló pad van a magasság állításához szükséges műanyag lábak tőszomszédságában, melyek hatásaként az apparátus nem szánkázik vakon a asztallap felületén, stabilan tartja a helyét. Egy kábelelvezető csatornának örültünk volna (ahogy egy lecsatlakoztatható csuklótámasznak is), de ezekről le kell mondanunk.

Azt szeretnénk leszögezni, hogy sokan úgy vélekednek, hogy a piros mechanikus kapcsolók, legyen szó akár Cherry MX Redről, akár annak valamelyik utánzatáról, lineáris mivoltuknak köszönhetően (tehát hogy nincs jól definiált nyomáspontjuk) nem épp ideálisak gépeléshez, inkább játékhoz jók, és ha irodista énünket szeretnénk a következő szintre emelni, jobban járunk a kék, kattogósabb és határozott nyomásponttal rendelkező változatokkal. Véleményünk szerint ez erősen személyes preferencia kérdése, hiszen mi kifejezetten élveztük a pirossal eszközölt gyors- és gépírást, ahogy a folyamat során keletkező hangaláfestést is. Egy csendes irodában talán nem ideális, de geekek között abszolút tolerálható háttérzaj.

Tesoro Gram SE Spectrum szoftver

Számos dolgot tudunk meghajtóprogram nélkül is állítgatni a billentyűzeten, de az olyan finomabb megoldások, mint mondjuk az RGB LED-ek egyesével történő konfigurálása, már szoftveres hátországot igényel. Specifikusat, hozzá kell tennünk, hiszen a ketyerének saját drivere van: ha több Tesoro kütyüvel áldott meg minket a sors, bizony külön-külön kell telepíteni saját appjukat, mivel nincs egy centralizált szoftveres platform.


[+]

A telepítés után meglehetősen letisztult kép fogad minket, mikor először szembesülünk a vezérlőalkalmazás felületével. Ki tudjuk választani, hogy milyen régióban vásároltuk Gram Spectrum SE-nket, ennek hatására pedig változni fog a kiosztás a perifériát virtuálisan reprezentáló képen. Igazából nincs túlbonyolítva a dolog, s bár bizonyosan vannak még hiányzó beállítási lehetőségek, mi leginkább talán az USB frissítési frekvenciájának szabályozásának módját hiányoltuk – ami így fix 1000 Hz.


[+]

Gyárilag hat profil van a progiban, melyek közül az alap "PC Mode" az első, és az egyetlen, melyet nem módosíthatunk. A többi igazából csak a világítási sémákban különbözik, és ezeket már szabadon módosíthatjuk, átnevezhetjük, esetleg bizonyos applikációkhoz hozzárendelhetjük őket (például elindítjuk a kedvenc játékunkat, és a klaviatúra automatikusan átvált mondjuk a kettes profilra, amikor pedig a rekreációs szünet végeztével beizzítjuk az Excelt/Photoshopot/bármiegyebet, a séma a hármas profilra cserélődik).

Ha a driverben az öt profil egyikében vagyunk, és az Assignment fül aktív, a virtuális billentyűzet gombjain kattintva állíthatunk be médiavezérlő vagy mondjuk egérfunkciókat, tilthatjuk is a gombot, vagy amit csak akarunk.


[+]

Meg kell hagyni, a programozók egyértelműbb GUI-t is megálmodhattak volna, hiszen nem teljesen világos az egyes sémák testreszabása. Ez egészen addig így is marad, míg rá nem jövünk, hogy a "Spectrum" szó két különböző dolgot jelöl: a Spectrum color gyakorlatilag azzal egyenlő, amit más eszközök vezérlő programjai általában RGB mode-nak neveznek, míg a Profile color az általunk kiválaszott szín, amire a Lighting fülön voksoltunk. Itt jön egy csavar, mert ezen a tabon van Spectrum lighting effect is, ami jelen esetben a három almóddal rendelkező, gombonkénti fénybeállítás (amiket miután mentettünk egy Spectrum-sémába, az Fn+balra/jobbra kurzorokkal tudunk majd léptetni, ha az adott profilban vagyunk).


[+]

Leírva kissé talán zavarosnak hathat, és az a helyzet, hogy egy darabig élőben is az, ellenben ha szánunk rá öt-tíz percet, akkor kiismerhető a mikéntje, s bár még mindig kusza lesz, de legalább már értjük. Azt viszont nem, hogy a Tesoro miért nem használt valamilyen alternatív megnevezést vagy az egyiknél, vagy a másiknál. Öröm az ürömben, hogy szinte ez az egyetlen (nem szubjektív) kivetnivalónk a billentyűzettel kapcsolatban. A másik, hogy az egérkurzor különböző ikonokra vándorlásának esetén csak a profilos fülön vannak segítő szövegecskék a felugró szövegbuborékokban. Persze nem kvantumfizikáról van szó, de örvendetesnek találtuk volna, ha ez nem sikkad el a fejlesztők vigyázó tekintete mellett.

Az utolsó fül a makrózásnak lett szentelve, és itt már szerencsére nincs az a zűrzavar, mint a fények esetén, magától értetődő a használata. Miután rögzítettük a makrót, módosíthatjuk, vagy elmentve hozzáadhatjuk makrólistánkhoz, amit aztán adott billentyűhöz rendelhetünk az Assignment tabon. Természetesen a belső memória révén a testreszabás végeztével akár el is távolíthatjuk a drivert, a tasztatúra megjegyzi a dolgokat.

Ahogy a driverben is megfigyelhettük, jó néhány világítási effekt áll rendelkezésre, melyek között akadnak animáltak is. Az RGB-ínyencek talán el tudnának képzelni még több opciót is ezügyben, de számunkra elegendő volt a felhozatal, és bár nem vagyunk fényorgonisták, de voltak olyan beállítások, amelyek egyöntetűen elnyerték tetszésünket. A lebegő gombok miatt fellépő LED-es bevilágítás (backlight bleed) nem volt vészes, a fényerő állításának lehetősége pedig igény esetén tovább csökkentette azt.

Tapasztalatok, értékelés

Tesoro Gram XS tapasztalatok

SidCorky: Összességében nem egy rossz billentyűzet a Tesoro Gram XS, de nem ezért az árért, és csak ha a megjelölt célfeladatra, vagyis játékra használjuk. Szövegbevitelre már kevésbé használható, ha valaki nem kifejezetten a lapos profilt keresi és fontos számára a jó gépelési élmény, találhat jobb versenyzőt a piacon, főleg, ha figyelembe vesszük a 32 000 forint körüli árat.

A kihajtható lábak hiánya sok esetben zavaró tud lenni, ennek bele kellett volna férnie a büdzsébe, ahogy az összeszerelés minősége is hagy maga után némi kívánnivalót. Érthetetlen, hogy lehet néhány ezressel drágább tesztünk másik főszereplőjénél, ami jóval igényesebbnek tűnik.

A könnyen kezelhető és magyar nyelvű szoftver nagy pozitívum, de mivel ezt jó esetben egyszer fogjuk használni, a hardvert pedig állandóan, így nem tudja felhúzni az értékelést.


[+]

Synthwave: A Tesoro alacsony profilú ("slim") gombokat használó Gram XS modellje nem aratott közönségsikert nálunk. Bár a fém fedlap kölcsönöz neki némi masszívságot, de maguk a gombok lehervasztják a mosolyt arcunkról: sík és lapos kivitelüknek, illetve holtjátékuknak köszönhetően nem biztosítanak túl stabil érzetet gépelés közben, és gyakrabban történt félreütés, mint általában.

A Space lenyomását különösen zavarónak találtuk, főleg ha a gombot nem a közepén próbáltuk nyomni vagy kicsivel kevesebb nyomóerőt alkalmaztunk a megszokottnál: többször is megesett, hogy az eszköz nem regisztrálta a leütést. Ez nem csupán gépelés közben volt frusztráló, hanem játék során is. Hiányoltuk a billentyűzet dőlésszögét állító lábat is.


[+]

Úgy érezzük, hogy az ár eltúlzott, főleg annak fényében, hogy a Gram SE Spectrumot is ugyanennyiért (esetleg egy-két ezressel olcsóbban) árulják, attól pedig a szoftvert leszámítva minden téren jelentősen elmarad. Nem tartjuk kizártnak, hogy az alacsony profilú gombokat kedvelő felhasználók kellemes órákat tölthetnek el az XS társaságában, de mi inkább nem erőltetnénk a dolgot. Ha módunkban áll, vásárlás előtt mindenképpen tegyünk vele egy próbát, hogy eldönthessük, tetszik-e vagy sem.

Tesoro Gram SE Spectrum tapasztalatok

SidCorky: A Gram SE Spectrum sokkal jobb gépelési élményt nyújt, mint a Gram XS modell, ugyanakkor játékban sem szégyenkezik, a gamer piacnak szánt funkciók ugyanúgy megtalálhatóak ebben a billentyűzetben is. A magasabb profilú, jobban elkülönülő gomboknak köszönhetően kevesebb félregépelést tapasztaltunk, könnyebb pontosan eltalálni a billentyűket, és nem is kell pont a közepét lenyomni, hogy érzékelje a leütést.

A szoftvert tekintve negatívum, hogy a magyar karakterek miatt szükséges plusz gombok nem elérhetőek, így azokhoz nem lehet funkciókat rendelni, a világítást sem lehet bekapcsolni rajtuk, mikor egyesével szeretnénk állítani a színeket. A Tesoro Gram SE Spectrum alacsonyabb árát figyelembe véve új billentyűzetet keresőknek inkább ajánlanánk, mint a Gram XS-t.


[+]

Synthwave: Nem voltak gyakori melléütések, a gombok profiljaik miatt rendesen elkülönültek egymástól, stabil érzetet nyújtottak, egyszerűen kellemesnek találtuk a velük való munkát. A szoftver kissé katyvasz, értelmezést igényel, de mivel sok funkció a nélkül is elérhető, semmiképpen nem mondanánk sorsdöntőnek.

Játékban sem csalatkoztunk, a 6KRO/NKRO működött, ahogy kell, és a kapcsolók lineáris voltának eredeményeképp a gyorsismétléses manőverekkel (például A-A-D-A-D-D-D-A-D-A-A stb.) sem voltak problémák, könnyedén tudtuk spamelni ("szórni") a leütéseket. Ez kék kapcsolóknál nehezebb a határozott nyomáspont miatt, szokást igényel a dolog, és ha már teljesen megbarátkoztunk vele, akkor is lassabb egy hangyányival, mint a rőt megoldás.


[+]

Hogy ki melyik kapcsolótípust szereti, az persze szubjektív, hiszen számos olyan felhasználó van, aki játékhoz is a kékre esküszik, és valószínű, hogy számukra tényleg az is a legjobb. Itt jön képbe az, hogy ha van rá módunk, vásárlás előtt érdemes legalább futólag kipróbálnunk többféle megoldást, hogy eldönthessük, melyik a szimpatikusabb. Jelen implementáció esetében a pirosak nagyon hasonlatosak az eredeti Cherry MX Redekhez, míg a kékek kicsivel nehezebben járnak, mint cseresznyés féltestvéreik.

Összefoglalás

Úgy hisszük, hogy mivel nagyjából azonos áron juthatunk hozzá mindkét modellhez (kb. 30 000 forint), nem kérdéses, hogy melyiket ajánljuk szívesebben a mechanikus billentyűzetet kereső emberek számára, legyen szó akár gépelésről, akár játékról.


Tesoro Gram SE Spectrum mechanikus billentyűzet

SidCorky & Synthwave

A Tesoro billentyűzeteket a Computer Emporium Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés