Hirdetés

Thermaltake Level 10 GT házkülönlegesség

Külső

Annak idején, 2009-ben mindenkit ámulatba ejtett a Thermaltake Level 10 háza, melyet a BMW kaliforniai formatervező csapatával együttműködve álmodtak meg. A formabontó, főbb komponenseket külön-külön blokkba záró, több mint 20 kilogrammos alumíniumcsoda exkluzivitását 800 dollár körüli ára még tovább emelte, így kevesen engedhették meg maguknak, hogy beállítsanak egyet otthonukba. Most a Thermaltake úgy döntött, a Level 10 érzést elérhetőbbé teszi. Év elején mutatkozott be az új verzió, a Level 10 GT, melyet eddig csak kiállításokon, futólag láttunk, de most eljött az alapos mustra ideje.


Az eredeti Level 10

A hatalmas, fekete, BMW-t ábrázoló doboz több mint tekintélyt parancsoló. Érvényes ez az árra is, ami bár sokat csökkent, még mindig 60 000 forint fölött van, szóval a Level 10 GT-t az elitmodellekhez illik hasonlítani. Ennek megfelelően volt becsomagolva, a dobozból egy szövetzsákba zárt óriás bukkant elő. Itt jött az első meglepetés, ugyanis „csak” 12 kilogrammot nyom üresen, az eredeti Level 10 majd' kétszer ilyen nehéz volt.

Amikor lekerült a lepel az újdonságról, némileg csalódottan álltunk előtte. Persze, mi mást is kaphat az ember, ha az eredeti Level 10-hez mért elvárásai vannak? Ez a ház pedig nem az a ház. A szeparált komponensdobozok és az alumínium a múlté, sokkal hagyományosabb kialakítás és anyagok váltották fel. Azért maradt így is látnivaló bőven! A nagy előd szeparált komponenses formavilágára támaszkodtak, de most egy méretes acéldobozra illesztett – helyenként olcsó hatású – műanyag elemekkel operáltak. Megmaradt az átellenes oldal óriási lapja is, fölötte a hordozáshoz használható füllel. Benne és az előlapon végighúzódó vörös sáv már nem világít. Egyértelmű, hogy a Level 10 GT az extra szellőzésre gyúr, mindenhol rácsok sorakoznak rajta, melyek mögött hatalmas ventilátorokat lehet sejteni.

Szemből nézve jól látszik, hogy a Level 10 GT milyen széles, a négy 5,25 hüvelykes meghajtóhely szinte elvész rajta. Alattuk az egyetlen 3,5 hüvelykes ugyanúgy könnyen kiszerelhető, és rácsos fedele alatt porszűrő van. Alul öt merevlemeznek alakítottak ki helyet, melyek kívülről könnyen elérhetőek. Hátul igazi különlegességgel nem találkoztunk, a vízhűtés kivezetése, a 140 milliméteres ventilátor, a fekete váz, a sok szellőzőnyílás és az alsó tápelhelyezés ma már szinte kötelező a komolyabb házaknál. Szokatlan, de LAN-partira járóknak hasznos apróság a bal felső és jobb alsó sarokban látható kis bújtatófül, amivel a házhoz lehet kötni a perifériák (billentyűzet, egér stb.) vezetékét.

Szintén egyszerű, de nagyszerű ötlet a ház oldalára szerelhető, nagyméretű headseteket is megtartó készség. Kár, hogy kicsit ügyetlenre sikerült a felfogatása, így ha nem terheli a füles, akkor hajlamos minden érintésre leesni.

További részletek

Két részre bontották a Thermaltake Level 10 GT homlokzati csatlakozóit. Pontosabban van egy adag aljzat meg kezelőszerv az elején és egy másik adag a tetején. A frontra négy USB 2.0, a hang ki- és bemenete, bekapcsoló és a reset került, illetve itt van a merevlemezek működését jelző LED. Felül további két USB sorakozik, de ezek már gyors, 3.0-s szabványnak megfelelőek. Hasonló tempóra képes a melléjük telepített eSATA. Kellemes kis vályút alakítottak ki a közelükben, mondjuk külső merevlemezünknek, amit majd a csatlakozókra kötünk. Előbbre még három gomb került, melyekkel a ventilátorok szabályozhatóak. Az első a fényüket állítja vörösre, kékre vagy zöldre, de a három szín egyszerre is éghet, villoghat. Számunkra ennél is lényegesebb volt, hogy teljesen kikapcsolhatóak. A másik két gombbal a hűtés intenzitása állítható két szinten (alacsony, magas).

Szabályozni a felső, oldalsó és első 200 milliméteres óriás fényét és sebességét lehet. Hogy halkabban dolgozzanak, kilépő éleikre vékony barázdákat vágtak, így nem egyetlen frekvenciára összpontosul a szélzajuk, érzetre csendesebbek tudnak maradni. Az első és az oldalsó befelé fúj, ezért könnyen kiszerelhető és tisztítható, sűrű porszűrőt kaptak. A felső kimeneti nyílásba csak egy rács került, ami szintén egyszerűen eltávolítható. Hátulra fénytelen, de szintén nagy, 140 milliméteres lapátkereket telepítettek.

Találtunk egy méretes porszűrőt a házban, alul, a táp alatt. Ez is könnyedén kivehető, és az áramforrás elé szerelhető, opcionális 120 milliméteres ventilátort szintén óvja a szennyeződéstől. A Level 10 GT szélessége ellenére oldalra kihajtható lábakat is kapott, így nagyon stabilan áll. Még egy részletet érdemes megfigyelni: alul, a felső perem közelében egy szögletes gombot. Ezzel nyitható a gépház gyomra, ha az oldallap zárját oldottuk.

Van a ház előlapján is egy zár, de az máshoz, az öt merevlemezfiókhoz tartozik. A winchesterekhez ezt kioldva, majd az előlapi gombok egyikét megnyomva férünk hozzá. Megfelelő (legalább SATA 2.0-t támogató) eszközökkel hot-swap módban működnek, tehát menet közben ki-be rakhatjuk őket. A nem éppen csúcsminőségű műanyagból készült fiókokban gumi csavarrögzítők várják a 3,5 hüvelykes egységeket. A kisebb, 2,5 hüvelykes táraknak is alakítottak ki rögzítést, de mivel ilyenből rendszerint hang és rezgés nélküli SSD-t használnak az asztali gépekben, ezért rezgéscsillapító ide már nem került.

Főbb paraméterek:

Termék megnevezése Thermaltake Level 10 GT
Elérhető színek fekete, kis oldalablakkal
Mérete (ma x mé x sz) 584 x 590 x 282 mm
Tömege 12,7 kg
Anyaga acél, műanyag előlappal és kiegészítőkkel
Beszerelhető alaplapok ATX, microATX, Extended ATX
5,25"-os helyek száma 4 db
3,5"-os helyek száma 1 db külső, 5 db belső (2,5"-esre alakítható)
Bővítőkártyák száma 8 db
Hűtés elöl 200 x 200 x 20 mm-es világító ventilátor,
hátul 140 x 140 x 25 mm-es ventilátor,
felül 200 x 200 x 30 mm-es világító ventilátor,
oldalt 200 x 200 x 30 mm-es világító ventilátor,
alul 120 mm-es ventilátorhely
Előlapi csatlakozók 2 db USB 3.0, 4 db USB 2.0, eSATA, hangszóró, mikrofon
Beszerelhető táp szabványos ATX, alulra
Extrák Egyedi formaterv, hot-swap merevlemezhelyek, headset tartó, szabályozható hűtés
Gyártó honlapja www.thermaltake.com
Termék honlapja Level 10 GT
Forgalmazó Cédrus Kft.
Bruttó fogyasztói ár 60 000 Ft
Garancia 2 év

Belső

Megnyomva a korábban emlegetett alsó gombot, kiold a ház fala. Pontosabban a megszokottal ellentétben csak az oldalának hátsó része, és az sem hétköznapi módon, hanem két zsanéron, mint egy ajtó. Több érdekes megoldást is találhatunk rajta. Felső részén egy kisebb ablak van, melyen keresztül rálátni az alaplap processzor és memória körüli részére. Lejjebb ott a hatalmas ventilátor, ami előtt kívülről állítható terelőlapok vannak, ezekkel a légáramlás a processzor vagy a grafikus kártya(k) irányába terelhető. Jól látja, aki nem lát külön tápkábelt az oldalsó ventilátorhoz: az ajtón elhelyezett érintősoron keresztül kapja az energiát, amely a felső és első óriáskerékkel van összekapcsolva; a hátsó 140 milliméteres külön, az alaplapról kap áramot.

Az alaplap és a táp környékén rengeteg, gumival bélelt kábelező nyílást alakítottak ki. Mivel a Level 10 GT meglehetősen széles, az alaplaptálca mögötti kábelelvezetés könnyedén megoldható. Komolyabb, hátlapi rögzítést igénylő processzorhűtők fel- és leszerelése sem okoz majd gondot, mert egy méretes nyílást vágtak az alaplaptálcába. Hogy bekábelezzük a belső SATA meghajtóhelyeket, illetve rögzítsük a nagy meghajtókat, el kell távolítanunk a másik oldalfalat. Itt látható, hogy a SATA állások közös áramellátást kaptak, ami leegyszerűsíti a kábelezést, nekünk egyetlen tápellátó csatlakozó mellett csak az adatátvitelt kell megoldanunk.

Mivel a Level 10 GT jó magas, tápja pedig alul van, kapunk hozzá egy 12 voltos 4 vagy 8 tűs hosszabbítót. Emellett még öt kötegelő, kis csipogó a rendszerhangokhoz, jó adag csavar, no meg egy alapos szerelési útmutató került a dobozába.

Egy olyan tágas házba, mint a Level 10 GT, rendszerint nagyon egyszerű beköltözni, a szerelés nem jelent különösebb problémát. Most is így volt ez, csak pár apróbb kellemetlenségbe futottunk bele. Ilyen volt a két felső USB 3.0 klasszikus csatlakozós és nem tűsoros kivezetése. Ma már egyre több új alaplapra kerül belső USB 3.0 tűsor, legalább valami átalakítóval megoldhatták volna ennek a használatát. Ügyetlennek véltük a bővítőkártyák felfogatóját is. Ezt a felatatot két kézzel oldható csavar és egy fémbetét oldja meg, mint több olcsóbb házon, csakhogy eltávolításuk után újabb kézzel oldható csavar jön minden kártyahelynél, melyek ráadásul úgy lettek elhelyezve, hogy kézzel nem is lehet hozzájuk férni rendesen, csavarhúzót kell használni.

Eltekintve fix kábeles tápjaink fölös vezetékeitől, a Level 10 GT belseje nagyon szépen rendezett lett. Jól látható, hogy hatalmas grafikus kártyákkal sem lenne problémája, mert erre a célra 37 centiméteres helyet alakítottak ki.

Egészen korrekt lett a helyzet az átellenes oldalon, bár tápunk vaskos fő kötegét eléggé igazgatni kellett, hogy az oldallap ne dudorodjon ki tőle, és alsó sarkát is rendesen zárni lehessen. Nem említettük még, hogy a nagy, világító ventilátorok egy négytűs molex csatlakozón keresztül kapnak áramot.

Tesztelés, értékelés

Szokásos, mai viszonylatban meglehetősen energiaigényes – és ami még fontosabb, jól melegedő – processzorral és nem túl nagy grafikus kártyával ellátott tesztkonfigurációnkat telepítettük a Level 10 GT házba. Összehasonlítási alapnak Casetek CK-1020 házunkat használtuk, de mivel új tesztkörnyezetbe kerültünk, újramértünk minden eredményt.

  • Intel Core 2 Duo QX6700 processzor
  • Cooler Master Hyper TX2 processzorhűtő
  • Asus P5E3 DeLuxe alaplap
  • 2 x 1024 MB Samsung DDR3 memória
  • Radeon HD 4850 videokártya
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 wattos tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Grafikonjainkon a processzormagok nyugalmi és húsz percnyi terhelés után mért maximális hőmérséklete látható háromféle beállítással. A méréseket 21 Celsius-fokos szobahőmérséklet mellett végeztük. Az első menetben a processzorhűtőt percenkénti 1800-as csúcsfordulatán hajtottuk, a Level 10 GT ventilátorai pedig maximális fordulaton jártak.

Lényegében ugynazt a szintet hozta a Level 10 GT, mint korábban az Aerocool Syclone 2. Ezúttal sem a ház ventilátorai, hanem a pörgős processzorhűtő volt a leghangosabb. A hatalmas ventilátoroknak is volt azért hangja „High” álláson, de ez a szokásosnál sokkal kevésbé zavaró, alacsony frekvenciás „lehelés” volt.

A következő menetben percenként 1500-as fordulatra vettük vissza a processzorhűtőt, ami jelentősen mérsékelte a hangját. A ház ventilátorait is lassítottuk, a hűtőrendszer „low” állásba kapcsoltuk. Így már a Syclone 2 megelőzte néhány fokkal, de a Level 10 GT valamivel halkabbnak bizonyult. Talán ez volt az az állás, amiben a legcélszerűbb a Thermaltake házat használni, hiszen az előzőhöz képest alig lett benne melegebb a processzor, hangja viszont jelentősen csökkent.

Amikor ugyanis lekapcsoltuk a ház összes ventilátorát, és a szellőztetést csupán a lassan pörgő CPU hűtőre hagytuk, akkor az alatta lapuló négymagos több mint 11 °C-kal lett melegebb az előző körhöz képest. Igen, valamennyit halkult a rendszer, de a sok szellőzőnyílás miatt így sem volt teljesen néma. A Level 10 GT gyomrába zárt merevlemez még ebben a szellőtlen tesztkörnyezetben is alig melegedett 40 °C fölé, ami teljesen biztonságos hőfoknak nevezhető. Az előző, alacsony szellőzésű menetben a harmincat is éppen hogy csak átlépte terhelés közben.

Értékelés

Ha leszámítjuk, hogy volt a Level 10 GT-nek egy álleejtően gyönyörű elődje, amivel megjelenésben nem ér fel, akkor egy nagyon is korrekt csúcskategóriás házóriást kapunk. Igen, a külső megítélése ízlés kérdése, de így van ez a Cooler Master HAF X-szel vagy a puritán Lian Li és Silverstone konkurensekkel is. Akinek bejön a Thermaltake Level 10 GT megjelenése, és rá szavaz, az egy rengeteg okos részlettel telepakolt, minimális hibákkal bíró óriást kap, melyen legfeljebb az olcsó hatású plasztikot lehet kifogásolni itt-ott. Hűtése gyárilag elsőrangú, szerelni kényelmes, csatlakozóarzenálja bőséges, zsanéros oldallapja és öt hot-swap merevlemeze egyedi. Összességében tetszett nekünk a Thermaltake Level 10 GT, bár hatvenezer forint körüli árával meglehetősen drága darab (ám melyik alternatívája nem?), és biztosak vagyunk benne, hogy 2011-ben nem sokaknak van szüksége ekkora házra.


Thermaltake Level 10 GT ház

rudi

A Thermaltake Level 10 GT házat a Cédrus Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés