ThinkPad X230: szubnotebook munkához

Használat közben

Gyakorló ThinkPad X60 felhasználóként az új X230 nem okozott különösebb meglepetést, de aki nem találkozott még ilyen kaliberű géppel, az legalább annyira rácsodálkozik majd a váz és gépház merevségére, masszivitására, mint a laptop nem éppen divatos külsejére. Olcsóbb, konzumer gépeknél nem látni ilyen stabil zsanért, ami az elődmodellekben már bizonyította, hogy több évnyi nyitogatás után is ugyanolyan jól jár, mint az első napokban. Ha pedig mégis eltörne, biztos, hogy kapunk hozzá pótalkatrészt, mert ezekre a vállalati gépekre jellemző, hogy legalább 5-6 éven át van terméktámogatás.

A ThinkPad X230, és úgy általában a 30-ra végződő új ThinkPadek kritikus pontja az új típusú billentyűzet, ami sokakat megoszt, ezért hosszabban is kitérünk rá. A leginkább vitás pont a szigetes kialakítás, amire a kétszintű háttérvilágítás megoldása miatt volt szükség. Fura magyarázat ez, mert az igazi ThinkPad-rajongók hosszú évek óta nagy megelégedéssel használják a ThinkLight lámpát, ami a monitor felső kávájából világít a billentyűzetre, és az X230-on is megtalálható. (Na meg különben is, az igazi ThinkPad-felhasználó hamarabb tanul meg vakon gépelni, mint járni, nem kell látnia, melyik gomb hol van.)

Csakhogy nem mindenki megszállott ThinkPad-felhasználó. Temérdek olyan vásárlót is megpróbálnak elérni az X230-cal, aki igenis igényli a háttérvilágított billentyűzetet, esetleg cikinek tartja a lámpát, aminek a fénye bizony zavaróan visszatükröződik a sokévnyi használattól megkopott gombokról. Mi a helyzet a sokkal fontosabb gépelési komforttal? Szerintük a "változott" jobb szó rá, mint az, hogy "romlott". Az X60-hoz, vagy akár X220-hoz képest abban más a rendszer, hogy a billentyű kupakja alatt nincs a kupakkal párhuzamos része az ollós mechanizmusnak, így átengedi a fényt, de teljesen lenyomva kissé labilisabbnak tűnnek a gombok. A klaviatúra alapja most is betonstabil (a fenti videóban nagyon erősen kellett nyomnunk ahhoz, hogy behorpadjon), a nyomásút nem rövidült, a nyomáspont is rendben van: elmondható, hogy a piacon található legjobb szigetes megoldást prezentálja a Lenovo.


Blara ThinkPad X230, jobbra ThinkPad X60 ollós mechanizmusa

A második, sok kritikát kapott részlet a gombok kiosztása, nevezetesen az, hogy megszűntették a felső Insert, Delete, Home, End, PageUp, PageDown hatost, ami egyébként az X220-ban már az Insert elhagyásával és Delete megnövelésével öteleműre csökkent. Most viszont egy sorba húzták őket, az Insert visszakerült, de a PageUp és PageDown alulra, a kurzormozgatók mellé költözött. Ezt az átrendezést sokkal hamarabb megszoktuk, mint a kurzormozgatók íves felületének laposra cserélését, vagy azt, hogy a funkcióbillentyűk nincsenek négyesével felosztva. Számunkra furcsa volt, hogy a felső, vékonyított sor másképp jár, mint a többi, ilyennel korábbi ThinkPadeknél nem találkoztunk. Azt az eszmei kritikát, hogy az Enter és a ThinkVantage gomb nem kék, mindenki ítélje meg hite szerint, minket nem zavar.

A TrackPoint pöcökegér kapcsán viszont feltűnt valami zavaró: kevésbé emelkedik ki a billentyűk közül, ezért fura érzésünk támadt, amikor megszokott magasságban kerestük. Szerencsére működése pont olyan nagyszerű, mint az előző modelleken. A touchpadről már nem mondható el ugyanez, a TrackPoint billentyűi miatt szűkre szabott felülete és túl keményen járó, integrált gombjai okán legfeljebb közepesre értékeljük. Hasonlóan vélekedünk az alulra helyezett hangszórókról is. Nem nyújtanak Hi-Fi élményt, helyette inkább kissé dobozosan és recsegve szólnak, de a maximális hangerő éppen elég ahhoz hogy egy zajos irodában is eljussanak hozzánk az értesítő hangjelzések.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés