Hirdetés

ThinkPadek új világa

Lenovo ThinkPad Edge és X100e

Kétség nem fér hozzá, hogy a notebookos világ egyik legismertebb márkaneve a ThinkPad. Hajdanán az IBM zászlaja alatt alakult ki a legenda, melyet később a Lenovo vitt tovább, szerintünk sikerrel. Ezeket a munkára szánt, strapabíró és megbízható igáslovakat egyedül megjelenésük miatt szokták kritizálni. Sokaknak nem tetszik az egyszerű formaterv, amit teljes mértékben alárendeltek a használhatóságnak. Azonban a notebookos világ változik, ma már a tetszetős külalak is szempont, különösen a konzumer piacon. Ha pedig egy vállalatnak van egy ütős márkája, miért ne próbálna belőle minél többet profitálni? Nagyjából ez a gondolatmenet vezethetett a ThinkPad Edge megszületéséhez. A háromféle méretben kapható laptop lényegében egy ThinkPad jegyekkel ellátott konzumer notebook. És hogy ne unatkozzon mai tesztünkben, még egy érdekes ThinkPadet tettünk mellé. Az X100e a legkisebb gép a családban, akkora, mint a nagyobb netbookok, tehát 11,6 hüvelykes kijelző köré épül. Nem csak méretben, hanem kialakításban is közelíti ezt a kategóriát. Mondhatni egy „Thinknetbook", ráadásul AMD belsővel.

Mai felhozatalunk tehát nagyon érdekes. A két gépet egymás mellé téve azonnal látszik, hogy még az egyszerűsített, kicsi, de mégis a klasszikus ThinkPadek formavilágát használó X100e-hez képest is mennyire eltérő az Edge. Továbbra is szigorú élek határolják, de sarkai már sokkal ívesebbek, fedele pedig mattfeketén kívül tükrös fekete, sőt tükrös vörös is lehet!

Szintén új látványelem a felső és alsó rész peremén végigfutó ezüstszürke sáv. Az Edge tényleg szinte csak nevében hasonlít a többi ThinkPadre. Nem ilyen markánsak az eltérések a kisebb X100e-nél. Neki a neve is szépen beillik a kicsi X-es szubnotebookok sorába. Kívülről lényegében csak a fedél zárszerkezetének elhagyása újdonság. Illetve említést érdemel még a touchpad konzumer IdeaPadokról átemelt, elöl kilógó gombja. Csatlakozó nem jutott a 13,3 hüvelykes Edge elejére és hátuljára sem. Az X100e fenekén a szokásos, sárga tápcsatlakozó és analóg monitorkimenet látható.

Oldalról hasonlít legjobban a két új ThinkPad. Bár a színük különbözik, mindkettő alsó részének eleje meredeken emelkedik, ettől eltekintve viszont teljesen hasábszerűek. Balra található szellőzőnyílásuk is hasonló, illetve mögötte látható a zsanér tövében egy kis bemélyedés. Csatlakozóból az X100e baljára két USB, Ethernet aljzat és hangkimenet jutott. Az Edge-nek két monitorkimenete (D-Sub és HDMI), Ethernet aljzata és egy sárga USB-je van. Az élénk színnel a kikapcsolt állapotban is árammal ellátott – például telefon töltéséhez praktikus – aljzatot különböztetik meg.

Ilyenje az X100e-nek is van a jobb oldalon. A tápos USB-n kívül már csak egy kártyaolvasó és a Kensington zár felfogatója került ide. Szerintünk az Ethernet aljzatnak jobb helye lenne a Kensington zár nyílása környékén, mint a másik oldal elején, ahol az USB-k haználatát zavarhatja a hálózati kábel. Ebből a szempontból az Edge sem kivétel. Nála is elfért volna a jobb oldal végén az Ethernet aljzat, sőt akár a HDMI is. Előbbre két USB, hangkimenet és kártyaolvasó sorakozik. Érdekes, hogy a Lenovo elhagyta a hangbemenet csatlakozóját. Kétségtelen, hogy elég ritkán csatlakoztatunk mikrofont a notebookokra, hiszen van nekik sajátjuk.

Kinyitás közben látszik, hogy a ThinkPadeken megszokottal ellentétben az Edge és az X100e is műanyag és nem fém zsanérokat kapott. Persze annyira azért nem kell aggódni, mert fém van bennük, és nagyon szépen teszik a dolgukat. Mindkét gépnél stabilan tartották a kijelzőpanelt, bár az Edge-nél tapasztaltunk némi kis billegést.

Kinyitva az Edge-et, szomorúan konstatáltuk, hogy a konzumer ThinkPadbe bizony tükrös felületű kijelző került. Még jó, hogy legalább a többi részlet borítása matt. Szerencsére az X100e-ben maradt a matt monitor. Legendásan jó billentyűzetet kaptak a korábbi ThinkPadek, de a két új modell megformázásánál már a divat diktálta az ütemet. Szóval szigetes kialakítású klaviatúrát kapunk. Szerencsére közepén mindkét gépen ott vöröslik a TrackPoint pöcökegér, és a gombjait sem felejtették el. Érdekes, hogy még az apró X100e is kapott hagyományos touchpadet további két gombbal. Kimaradt viszont a pici lámpácska (ThinkLight) és a dedikált hangerőszabályzó gombok.

Ahogy illik, mindkét új ThinkPad teljes mértékben laposra nyitható. Ritkán van erre a funkcióra szükség, aminek a megvalósítása azért előrelátó tervezést igényel, de néha jól jön. Ügyesen oldották meg az Edge üzemjelző fényeit. Bekapcsoláskor vörösen világít a csuklótámasz és fedél ThinkPad feliratában az i betű pontja. Ezen felül már csak egy kis zöld LED van a tápcsatlakozó mellett.

Alul egyetlen nagyobb fedél takarja az Edge cserélhető komponenseit. Rajta keresztül nem csak a merevlemezhez és memóriamodulokhoz, hanem a Wi-Fi adapterhez és egy üres mini PCI Express aljzathoz is hozzáférhetünk. Manapság egyre fontosabb kiegészítő a 3G modem, mely az Edge egyes modelljeiben megtalálható. A fő hardverelemek, vagyis az Intel vagy AMD integrált grafikus maggal ellátott platformja alulról nézve a jobb oldalra zsúfolódott. Szépen belesimul az Edge akkumulátora a farrészbe, kár hogy csak négycellás, 42 wattórás. Nagyobb változatról egyelőre nem tudunk.

Még szűkebben szerelték fel ezen a téren X100e tesztgépünket. Neki csak egy 24 Wh-s, háromcellás apróság jutott, viszont esetében tudunk egy, a gép farából kilógó, hatcellás változatról is. Az X100e-n még nagyobb az alsó – ezúttal fémből készült – ajtó, és még több komponenst enged látni. A merevlemezzel átellenes felső sarokban látható a picike hűtés, mögötte pedig fekete hőcső alatt az AMD processzor és az északi híd. Az alsó sorban két memóriahely mellett a déli híd egy része, a Wi-Fi adapter, majd pedig az opcionális, GPS-szel ellátott 3G modem figyelhető meg. Legalul finom rács fedi a két hangszórót.

Összevetve egyik profi elődjével, az X60-nal, az Edge-en látszik, hogy teljesen más közönségnek készült. Formája hétköznapi szemlélő számára sokkal csinosabb, nem csúfítja egyébként praktikus zárszerkezet az elejét, hanem fényes sáv teszi hangsúlyosabbá. Az oly nagyszerű billentyűzetet divatos, szigetes váltotta, melyre azért még igaz, hogy konkurenseinél jobb. Sajnos konzumer vonalon a kényes kijelzőt is kénytelenek vagyunk megemészteni. Lényegében a régi hagyományból csak a TrackPoint és a csuklótámaszon olvasható ThinkPad felirat maradt.

Egyértelműen hagyományosabb darab az X100e, de ezt sem sorolnánk a klasszikus elődök közé. Igaz, kijelzője matt, formája a szokásos, nem éppen szép, de annál praktikusabb, viszont nincs retesze, billentyűzete méretarányos kicsinyítése az Edge-en látottnak, és lemaradt róla a fém zsanér, a praktikus lámpa illetve a szokásos kezelőgombok. Leginkább úgy jellemeznénk a kicsikét, hogy egy ThinkPad stílusban megcsinált netbook.

Nem szóltunk még a klasszikus ThinkPadek egyik nagyon fontos, kívülről nem látható jellegzetességéről, az ellenálló vázról. Nos, ilyen az Edge-nél és az X100e-nél sincs, és a dokkolócsatlakozót is lehagyták róluk. Megmaradt viszont az igényes összeszerelés jelentős része, az árat pedig az eddigi, komolyabb ThinkPadekénél alacsonyabbra szabták.

Platform - CPU, RAM, HDD

Ha jót tudjuk, eddig csak Intel platformot építettek a ThinkPadekbe. Most ez a hagyomány is elég alaposan megváltozott. Az Edge az Intel CULV mellett alacsony fogyasztású AMD processzorokkal is kapható, melyekhez az Intel GMA 4500MHD-jénél sokkal fejlettebb Radeon HD 3200 grafikus mag kapcsolódik. Persze ma már az Intel is eljutott arra a szintre, hogy IGP-je korrektül besegít a processzornak a HD videók lejátszásába. Nálunk a legerősebb Intel CULV platformos verzió járt 1,30 GHz-es Core 2 Duo SU7300 processzorral, 4 GB DDR3 memóriával, 320 GB-os merevlemezzel, Wi-Fi, Bluetooth és 3G modemes drót nélküli hálózati eszközökkel. Ez a konfiguráció Windows 7 Home Premium operációs rendszerrel és egy év garanciával közel 230 000 forintba kerül, ami nem kis összeg. A 3G modem nélküli változat 206 000 forintért, a 3G nélküli szintén 1,30 GHz-es Pentium SU4100-zal szerelt modell pedig 186 000 forintért vehető meg, ami már barátságosabb. Még jobb árakkal operál az AMD-s verzió. Itt az 1,50 GHz-es Athlon Neo X2 L325 processzoros gépért csak 165 000 forintot kell fizetni, a 3G modem felára pedig 22 000 forint.

Még erősebb az AMD jelenléte az X100e-ben. Annyira, hogy ez az apróság csak az egymagos, 1,60 GHz-es Athlon Neo NV-40-nel, vagy az imént említett kétmagos testvérével kapható. Nálunk az egymagossal járt, amihez 2 GB memória, 250 GB-os merevlemez, Wi-Fi adapter, Bluetooth modul és GPS-es 3G modem tartozik, Windows 7 Professional társaságában. Kicsit hiányosak a Lenovo hazai és nemzetközi honlapján található információk, a hazai képviselettől pedig nem sikerült kideríteni, így nem is tudjuk pontosan, hogy ezek a masinák milyen felszereléssel és milyen áron kaphatóak idehaza. Láttunk egy konfigurációt 170 000 forint és egyet 230 000 forint környékén, egyéves garanciával. Elvileg a drágább megegyezik tesztgépünkkel, bár külföldön a kétmagos processzorral szerelt verzió is jóval olcsóbb nála, továbbá azt sem tudni, hogy van-e benne 3G/GPS modul.

Termék megnevezése Lenovo ThinkPad Edge 13 Lenovo ThikPad X100e
Processzor Intel Core SU7300
1,30 GHz, 3 MB L2 Cache
AMD Athlon Neo MV-40
1,60 GHz, 512 kB L2 cache
Lapkakészlet Intel GS45 AMD M780G + SB750
Memória 2 x 2 GB DDR3-1066 2 GB DDR2-667
Kijelző 13,3"-os, 1366x768 pixeles TN+film panel LED háttérvilágítással
AUO B133XW01
11,6"-os, 1366x768 pixeles TN+film panel LED háttérvilágítással, matt felülettel
Grafika Intel GMA 4500MHD AMD Radeon HD 3200
Hang Conexant Cx20582 Conexant Cx20582
Merevlemez 2,5"-os Fujitsu, 320 GB, 5400 rpm 2,5"-os Fujitsu, 250 GB, 5400 rpm
Optikai meghajtó nincs nincs
Kommunikáció Realtek IEEE 802.11b/g/n, Realtek Ethernet, Bluetooth 2.1+EDR, 3G modem Realtek IEEE 802.11b/g/n, Realtek Ethernet, Bluetooth 2.1+EDR, 3G modem GPS-szel
Interfész

- 2 db USB 2.0,
- powered USB,
- D-Sub és HDMI monitor kimenet,
- Ethernet,
- audiokimenet

- 2 db USB 2.0,
- powered USB,
- D-Sub monitorkimenet,
- Ethernet,
- audiokimenet
Extrák webkamera, kártyaolvasó, TrackPoint webkamera, kártyaolvasó, TrackPoint
Akkumulátor 4 cellás - 42 Wh 3 cellás - 24 Wh
6 cellás
Méret 332 x 225 x 17-31 mm 282 x 209 x 29,5 mm
Tömeg 1,64 kg 1,48 kg
Operációs rendszer Windows 7 Home Premium 64 bit Windows 7 Professional
Gyártó honlapja www.lenovo.com www.lenovo.com
Termék honlapja ThinkPad Edge ThinkPad X100e
Fogyasztói ár 227 990 Ft kb. 230 000 Ft (?)
Garancia 1 év 1 év

Konkurens AMD megoldás híján az Intel CULV platformját használó ThinkPad Edge mellé nem tettünk összehasonlítási alapot. Korábbi, hasonló gépeket vizsgáló írásainkban már kielemeztük a platform megoldásait. Az AMD-s Athlon Neo MV-40 mellé a szintén egymagos (bár Hyper-Threading miatt kétmagosnak látszó), szintén 1,60 GHz-es, új Atom platform kínálkozik ellenfélnek, amiről tudni kell, hogy a komolyabb HD filmeket csak külső segítséggel tudja lejátszani.

Termék megnevezése Lenovo
ThinkPad X100e
Asus
EeePC 1008P
Lenovo
ThinkPad Edge 13
CPU AMD Athlon Neo
MV-40 1,60 GHz
Intel Atom N450
1,60 GHz
Intel Core 2 Duo SU7300
Everest v5.3 - CPU Queen 2761 3919 5478
Everest v5.3 - CPU PhotoWorxx 3757 2778 6706
Everest v5.3 - CPU Zlib (kB/s) 8693 8649 16 611
Everest v5.3 - CPU AES 1997 1906 4809
Everest v5.3 - FPU Julia 659 812 2342
Everest v5.3 - FPU Mandel 374 148 1191
Everest v5.3 - FPU SinJulia 336 293 623
Renderelés - Cinebench 10 1 CPU 1272 568 1575
Renderelés - Cinebench 10 x CPU - 862 2953
Konvertálás - MPEG2 -> XviD (s) 285 328 159
Tömörítés - 7-zip benchmark 1150 1130 2245
Kitömörítés - 7-zip benchmark 1514 1540 2385
Memóriatesztek 2 GB DDR2-640 2 GB DDR2-667 2 x 2 GB DDR3-800
Everest v5.3 olvasás (MB/s) 4812 4176 5192
Everest v5.3 írás (MB/s) 4434 3016 4174
Everest v5.3 másolás (MB/s) 4296 2686 4023
Everest v5.3 késleltetés (ns) 74,8 108,9 103,0

Hasonló sebességtartományban operál a kis egymagos Athlon Neo és az Atom, bár jól látható a számokból, hogy lebegőpontos műveletekben az AMD üdvöskéje a jobb. Hétköznapi használatban két ilyen konfiguráció (Atom és Athlon Neo) között nem érezhető lényeges különbség. Egyik sem erőgép, de egyszerűbb feladatok ellátására bőven elegendőek. Tudásban érezhetően lemaradnak a Core 2 architektúrájú, kétmagos CULV processzorok mögött. Ami nem látszik a fenti táblázatban, de nagyon fontos, hogy az Athlon Neo mellett egy nagyon korrekt, az Atom mellett viszont egy vérszegény integrált grafikus mag dolgozik. Emiatt az előbbi vígan lejátssza akár az 1080p felbontású HD videókat is, utóbbi viszont legfeljebb 720p-t bír.


320 GB-os és 250 GB-os Fujitsu merevlemez

Merevlemez terén notebookokban inkább a winchester típusa, mintsem a mögötte dolgozó vezérlő határozza meg a teljesítményt. Érdekes, hogy a két azonos szériájú Fujitsu közül az X100e-ben dolgozó, kisebb, 250 GB-os egy picivel fürgébb volt az Edge 320 GB-osánál. Persze a különbség minimális.

Megjelenítés, bevitel

Mindkét ThinkPadnek 1366x768 képpont jutott a kijelzőjére. Képátlójukban kb. 12% a különbség, így számunkra még a 11,6”-os X100e pixelei sem tűntek túl kicsinek. Mondjuk vicces volt utána olyan 15,6”-os monitorra váltani, amin ugyanennyi képpontot szórtak szét. Ahogyan a modern notebookoknál lenni szokott, a Lenovo újdonságait is LED háttérvilágítású TN+film panellel szerelték. Első látásra nem volt köztük túl nagy különbség. A kategória jellegzetességeit hozták: szemből jó képet, ami más szögből nézve hamar romolni kezdett. Alább látható, hogy a kalibrálatlan (Edge) és kalibrált (X100e) színárnyalatai között jelentős eltérések vannak.


Lenovo ThinkPad Edge - ThinkPad X100e

Ebből már sejteni lehet, hogy megvizsgáltuk a két notebook színeit. A GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátort (kolorimétert) és a LaCie Blue Eye Pro szoftvert használtuk. A berendezés azt vizsgálja, hogy a monitoron megjelenő árnyalatok milyen mértékben térnek el a referenciától. Ezt az eltérést deltaE értékben adjuk meg. Egy deltaE a minimális szabad szemmel látható eltérés. Ha átlagban ennél kisebb értéket kapunk a kalibrálásra, akkor a színhűség szinte tökéletes. Három deltaE értéknél a megjelenített szín erősen különbözik az elvárttól.


Lenovo ThinkPad Edge - ThinkPad X100e

Szokásosnak mondható eredményeket kaptuk beállítás előtt és után is. Kalibrálással az átlagos hiba mindkét ThinkPadnél 1 deltaE egység köré csökkent, de a vörös színnél nagyjából négyszer ekkora pontatlanságot mértünk. Az inteles ThinkPad Edge 13 színprofilja innen tölthető le, a maximálisnál kettővel alacsonyabb fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat. A ThinkPad X100e színprofilja innen tölthető le, a maximálisnál eggyel alacsonyabb fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat.



Lenovo ThinkPad Edge - ThinkPad X100e

Fényerő- és egyenletességvizsgálatainkban mindkét Lenovo újdonság hozta a tőlük elvártakat. A LED-es háttérvilágításnak köszönhetően kellemesen egyenletes volt a felületük. Mindkettőnél picivel 200 cd/m² fölötti maximális és 0,7 cd/m² minimális fényerőt mértünk, ami 300:1 körüli kontrasztaránynak felel meg. Szabadban a kis X100e sokkal jobban leolvasható volt, hiszen matt, míg az Edge-nek viszont tükrös a kijelzője.

Szerves része a ThinkPad legendának a billentyűzet. Aki használta már a sorozat bármelyik korábbi képviselőjét, biztosan tudja, miről van szó. A gondosan megtervezett elrendezés és kiváló nyomási komfort évek óta vízállósággal párosul. Kissé aggódtunk a két új modell kézbevételekor, ugyanis ezeknek újfajta, divatos, szigetes billentyűzete van, amit kevesen tudnak jól megcsinálni. Ráadásul a képzeletbeli léc is magasan van.


Lenovo ThinkPad Edge 13

Átugorni egyértelműen nem sikerült, de valószínűleg nem is ez volt a cél. A ThinkPad Edge és X100e billentyűzete egyértelműen jobb a konkurens szigetes megoldásoknál, de nem ér fel az elődök klaviatúrájának szintjére. A nyomáskomfort rendben van, de a gombok járhatnának kicsit hosszabb úton. Ráadásul az Edge-nél enyhe horpadást is érzékeltünk, illetve a méretes enter kissé bizonytalanul járt.

Elrendezésben is hasonló a helyzet. A konkurencia verve van, a komoly névrokonok viszont nem. Jó pont, hogy az Entertől jobbra nincsenek gombok, a Home, End, Insert, Delete, PageUp, PageDown hatos mégis elég jól elérhető. Utóbbi kettőt a kurzormozgatók környékére tették, de alacsonyabbak náluk, szóval nem nyomjuk majd meg őket akaratlanul. Kár, hogy a kurzorosokat nem húzták egy kicsit lejjebb, mert így elég vékonyra sikerültek, a fel-le irányok téveszthetőek.


Lenovo ThinkPad X100e

Érdekesen alakították ki az Edge felső sorát. Itt nem a funkcióbillentyűké, hanem az egyéb lehetőségeké a főszerep. Az F1-F12 az Fn váltóval érhető csak el. Nekünk, régi motorosoknak hiányoztak az F-ek a Total Commander kezeléséhez és az ablakok bezárásához, de aki többinyire az egérbe kapaszkodik, nem érzi majd ezt a cserét olyan nagy veszteségnek. Az X100e-n megtartották a hagyományos sorrendet, ráadásul itt az Fn funkciók is a korábbi ThinkPadeken használt elrendezést kapták.

Nem lenne ThinkPad a ThinkPad, ha nem lenne rajta TrackPoint, vagyis pöcökegér. Akik nem ismernék őkelmét, ez egy apró joystick a G, H, B billentyűk találkozásánál és a kurzor mozgatásához való. Hozzá tartozik a touchpad fölötti három gomb. Korábban a legkisebb ThinkPadek nem is kaptak érintőmezőt, az X100e-nek viszont van ilyenje. Nem valami nagy, de enyhén érdesített és jól használható, gombjai pedig kellemesen járnak. Az Edge billentyűi valamivel gyengébbek, tapipadja viszont nagyobb.

Hőmérséklet, zaj, akkumulátor

Unalomig agyonteszteltük már az Intel CULV platformját, és tudjuk, hogy alig melegszik, illetve alig fogyaszt. Nyugalomban az Edge alig volt hallható a 24 °C-os tesztlaborunkban, úgy tűnt, áll a hűtése. Felületének hőmérséklete a szokásos, 30-35 °C közötti értékeket mutatta, de aljának hűtés körüli oldala már ekkor 40 °C fölé melegedett, ami nem olyan szép dolog.

Terhelve a processzor hőmérséklete 51 °C-ról azonnal 58 °C-ra ugrott, és a hűtés felől 20 dB körüli, mély tónusú lehelést regisztráltunk. Ez lényegében a teljes, félórás terhelés alatt így maradt, talán csak a huszadik perc környékén erősödött egy picit. Eközben a CPU hőmérséklete 65 °C-ig, a merevlemezé 42 °C-ig emelkedett, ami szerintünk rendben van. Szerencsére a gép kezdetben 42 °C-os alja csak 45 °C-ig melegedett, ami ölbe véve még éppen elviselhető. Mindemellett mi nem bántunk volna egy kicsit hangosabb hűtést kevesebb hő mellett.

A ThinkPad X100e AMD hardveréről még nincs annyi információnk. A kis egymagos Athlon még 65 nm-es csíkszélességgel készül, és a gépház sem valami nagy. Bizony, már nyugalmi állapotban sejteni lehetett, hogy a kis X100e valamit forral. Alján már ekkor 47 °C-t mértünk, és felső részének közepén a 36-37 °C-os érték is aggasztónak tűnt. Emellett viszont szép halk volt a kis masina, zajszintje nem érte le a 20 dB-t.

A terhelés megkezdésével sem lett hangosabb, és kezdetben processzor is 49 °C-ról csak 54 °C-ra ugrott. Az idő teltével a CPU tovább melegedett, de a hűtés nem hangosodott egészen a tizedik perc környékéig. Ekkor már 75 °C-os volt a kis Athlon, de a hűtés hangja csak pár decibelt emelkedett, alig lépte át a húszas határt. Ez a helyzet maradt a teszt végéig, amikor viszont már kevéssé biztató hőmérsékleti adatokat mértünk. A gép alja közel 60(!) °C-ig melegedett, ami egy jobbára ölben használatos gépnél megengedhetetlen. Szintén aggasztó volt a merevlemez 51 °C-os kőmérséklete. Vajon ez a gép hogy viselkedik majd a nyári kánikulában...?

Akkumulátor terén sem rózsás az X100e helyzete. Legalábbis tesztmodellünké. Csak a picike, 23 Wh-s telep jutott neki, ami mobil gépbe elég vicces. Szerencsére kapható hozzá nagyobb hatcellás, ráadásul az árlistákon ilyennel szerelt modelleket láttunk. Valamivel jobban áll ezen a téren az Edge 13, az ugyanis 42 Wh-s akkut kapott. Persze az Intel CULV-s gépek világában az Acer vagy az Asus lényegesen nagyobbat kínál. Ráadásul az Edge kapcsán nem is tudunk nagyobb akkuról.

Nyugalmi állapotban azért szépen teljesített az Edge. Kibírta majdnem hat óráig, amihez képest az X100e alig több mint kétórás produkciója elég gyér. Az akku mérete és az üzemidő alapján arra jutottunk, hogy az Edge ekkor 7,4 wattot, az X100e pedig 10,7 wattot fogyasztott. Hasonló viszonyokat tapasztaltunk videózás közben. Az Edge majdnem három és fél, az X100e kevesebb mint másfél órát bírt, így a fogyasztás 12,4, illetve 17,8 wattra jött ki. Tejes terhelésnél már az Edge sem bírta két óráig, az X100e-nek viszont csak háromnegyed órára volt elég energiája. Ez 23,1, illetve 31 wattos fogyasztást jelent. Bizony, az Intel processzorban erősebb platformja takarékosabb az AMD megoldásánál. Illene fejleszteni valamit, mert az Intelnek már alacsony fogyasztású Core i processzorai is vannak, igaz ugyan, hogy az Atom platform nem lépett előbbre.

Értékelés

Ma két olyan ThinkPadet láttunk, melyeknek elég kevés köze van a nevet legenda szintjére emelő elődökhöz. Úgy tűnik, a Lenovo azóta próbál minél többet kinyerni a márkanévből, amióta megvette az IBM-től. Először megcsinálták az SL szériát, most pedig itt ez a két érdekes modell. Az X100e lényegében beilleszkedik a korábbi széria aljára, mondhatni netbook irányba bővítve azt. Kár, hogy az AMD Atom-konkurens platformja ennyire melegszik, mert amúgy nagyon jó kis gépecske lenne. Nem olyan igazi ThinkPad, de méretosztályában kiemelkedő a minősége. Árával viszont gond van, legalábbis a hazai piacon. A nálunk járt modell 230 000 forint körüli árából három alap netbookot lehet venni.

Számunkra az Edge tévedésnek tűnik. Aki korábban ismerte a ThinkPad nevet, az valószínűleg meg lesz lepődve a gép láttán, és nem pozitív értelemben. Sokkal szerencsésebb lett volna a masinát hagyni IdeaPadnak – hiszen felépítésben és tudásban arra hasonlít –, csak a formatervében használni pár ThinkPadekre jellemző elemet. Így nem lenne állandóan az a késztetésünk, hogy valami teljesen más célzattal, más vásárlóközönségnek gyártott laptopcsaládhoz hasonlítsuk.

Szóval a többi CULV-s géphez képest egészen jól össze van rakva, bár ezen a téren erős konkurensekkel kell megvívnia. Teljesítménye mondhatni szokásos, szép halkan, de a kellemesnél talán egy fokkal melegebben dolgozik. Beviteli eszközei nagyon korrektek, szoftverkörítése kiváló, ára sem olyan eltúlzott. Igaz a nálunk járt modell közelíti a 230 000 forintot, de ez a lejobban kiépített, 3G modemes változat. Az AMD platformjával már 165 000 forint környékén megkapható. Mindent összevetve nekünk a két új ThinkPad tetszett, bár úgy gondoljuk, hogy sokkal jobban is meg lehetett volna csinálni őket.

További képek a Lenovo ThinkPad Edge és X100e notebookról a galériában.

ThinkPad Edge 13 ThinkPad X100e
Jellemzés Könnyű és vékony ThinkPad konzumer stílusban ThinkNetbook
Pro + tetszetős megjelenés
+ kiváló minőségérzet
+ HDMI
+ TrackPoint
+ van AMD verzió is
+ van 3G modem az opciós listán
+ kategóriájában nagyon jó billentyűzet
+ kiváló minőségérzet
+ jó kijelző
+ fejlett IGP
+ TrackPoint
+ van 3G modem az opciós listán
+ kategóriájában nagyon jó billentyűzet
Kontra - legfeljebb közepes akkumulátor
- tükrös kijelző
- a kívánatosnál melegebb
- sok ThinkPad extra hiányzik
- nagyon melegszik
- pici akkumulátor
- lemaradt a HDMI
- sok ThinkPad extra hiányzik
- viszonylag drága
Alternatívák Acer Aspire Timeline 3810T
Asus UL30
Lenovo IdeaPad 350
HP Mini 5101


Lenovo ThinkPad Edge és X100e

rudi

A Lenovo ThinkPad Edge és X100e notebookot a Lenovo hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés