Itt az Intel CULV utódja

Asus UL30Jt és UL80Jt

Találkoztunk már két- és négymagos mobil Core i processzorokkal, melyek asztali társaikhoz hasonlóan nagyszerűen teljesítettek. Már csak egyetlen – bár annál érdekesebb – kategória vizsgálata maradt hátra, az alacsony fogyasztású, könnyű és vékony modelleké. Az előző Core 2 generációban a CULV platform képviselte ezt a vonalat, melynek, bár voltak kétmagos tagjai, alacsony órajelük miatt teljesítményben elmaradtak normál notebookos társaik mögött. Most az új generáció Turbo Boost technológiája miatt ez a rés csökkenhet, miközben kellemesen alacsony fogyasztás várható.

Régi ismerősünkben, az Asus UL sorozatában érkezett hozzánk az új platform. Korábban találkoztunk már a 15,4”-os UL50-nel és a 12,1”-os UL20-szal, most a két köztes modellt, a 13,3 hüvelykes UL30-at és a 14,1 hüvelykes UL80-at kaptuk meg. Mindkét gép teljesen fekete, de létezik belőlük ezüstszürke változat is. Ahogyan képátlójuk, úgy alapterületük sem sokban különbözik. Az UL80 tényleg csak pár milliméterrel szélesebb és mélyebb.

Természetesen az UL szériára jellemző formatervet kapták, aminek fő elemei a vékonyság és a zsanérnál csinosan leforduló fémfedél. Hozzájuk nagyon korrekt összeszerelési minőség párosul, így az Asus vékony sorozata nagyon kellemes, érett benyomást kelt.

Szemből nézve nem sok érdekeset találni az UL-eken, legfeljebb a hangszórónyílásokat. Hátul található kedvenc részletünk, a hatalmas, 84 wattórás akkumulátor. Az alacsony fogyasztású platformmal párosulva fantasztikus üzemidőre képes. Még ezzel a méretes teleppel sem nehezek az ASUS UL-jei. A 13,3 hüvelykes 1,7 kilogrammot, a 14,1”-es 1,9 kilogrammot nyom.

Oldalt a csatlakozók környékén a fő különbség, hogy a picivel nagyobb UL80-nak van, az UL30-nak nincs optikai meghajtója. Ennek megfelelően a nagyobb modellnek zsúfoltabb a bal oldala. A méretes szellőzőnyíláson és tápcsatlakozón túl ide került a két monitoros (D-Sub és HDMI), a két hang és közéjük két USB csatlakozó. Az UL30-nak is van HDMI-je a D-Sub mellett, de USB-ből csak egy került balra. A másik két USB a hang-, Ethernet és tápcsatlakozóval együtt jobbra található, akárcsak a kártyaolvasó. Az UL80 jobb oldalán elöl található az optikai meghajtó, amit a kártyaolvasó, egy harmadik USB és az Ethernet aljzat követ. Mindkét könnyű és vékony laptopról hiányzik az ExpressCard bővítő.

Nem csak kívülről, hanem belülről is közel egyforma a két UL. Sötét színük miatt komorabb benyomást keltenek, mint az ezüstszürke változat. Felül a tükrös kijelző és szintén tükrös kerete, alul a szigetes billentyűzet uralja a terepet. Sajnos ennek alapja fényes. Jó hír viszont, hogy a csuklótámasz matt. Műanyagból készült, de rafinált mintázata miatt azt az illúziót kelti, hogy a fedélhez hasonlóan fémből készült. Benne természetesen krómos gomb virít a tapipad alatt, és két ilyen fényes kezelőszerv van a billentyűzet fölött is. Az UL80-nál fél-fél centiméterrel szélesebb a klaviatúra melletti tér.

Maximális nyílásszögben mindkét gép korrekt volt. Alábbi képünk kissé csalóka, ugyanis az UL30 nem ennyivel gyengébb ezen a téren, csak a fotó kedvéért ferde alapra (a másik laptopra) tettük. Ölbe véve mindkét gépet kényelmesen tudják használni az átlagosnál magasabbra nőtt felhasználók is.

Alulról nézve derül ki, hogy a hardver elhelyezésekor a valamivel nagyobb UL80-ban állt rendelkezésre kisebb hely. Hiszen nála az optikai meghajtó jó tenyérnyi helyet foglal el, míg az UL30-ban ilyen nincs. Így hát az alsó fedelek elrendezése különbözik. Az UL30 a szintén optikai meghajtó nélküli UL20-ra hasonlít. Balra, fémfedél alatt rejtőzik a merevlemez, tőle jobbra pedig külön fedél alatt található a két memóriamodul.


Asus UL30Jt

Az UL80-nál a merevlemezt alulra költöztették az optikai meghajtó miatt, a memóriás rekesz pedig kicsit beljebb került. Mindkét gépben sejthető, hogy a processzor és chipkészlet a jobb felső sarokban lapul, valahol a hűtés környékén.


Asus UL80Jt

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés