XPS 15 – csúcsmoDell

Használat közben

Látványra és érintésre is nagyon kellemes notebooknak éreztük a Dell XPS 15-öt, dehát egy félmillió forintos modellnél ez legalább annyira kötelező, mint a kiváló anyaghasználat és az elsőrangú összeszerelési minőség, amiben a gép nem szenved hiányt. A gépházon érezhető, hogy itt aztán nem spóroltak, benne van az agyag, ezért az XPS 15 kicsit nehezebb a hasonló vékony laptopoknál: 2,6 kilogrammot nyom. Ha ez az ára a masszív felépítésnek és az alig horpadó fedélnek, ám legyen. A zsanér példásan teszi a dolgát, a felső és alsó rész tökéleten záródik; találkozásukat úgy alakították ki, hogy ne kelljen esetlenül vívni, ha ki szeretnénk nyitni a notebookot. Összességében csúcsmodellhez illően igényes az új XPS 15.

Belül, a billentyűzet környékén és a csuklótámaszon a fenéken látott, csúszásgátló réteggel bevont fém fogadja a felhasználót. Egészen kellemes darabnak bizonyult a numerikus pad nélküli billentyűzet, bár gombjai a vékony notebookokra jellemző, különösen rövid úton járnak. A felső sort és a kurzormozgatókat a többinél vékonyabbra szabták, utóbbi elég zavaró lehet azoknak, akik játékhoz szeretnék használni őket. A klaviatúra alapja a fémháznak köszönhetően különösen stabil, vad kalapálás hatására sem rugózik – a fenti videón csak azért horpadt, mert abszolút túlzó erővel nyomkodtuk. Kétszintű háttérvilágítása van, ami alapbeállításban csak akkor aktiválódik, ha gépelni kezdünk. Fontos megjegyezni, hogy a Dell mostohán kezeli a hazai piacot, nincs honosított billentyűzet, így be kell érnünk az angollal.

Talán egy kicsivel nagyobbra szabhatták volna az XPS 15 touchpadjét. Nem mintha így túl kicsi lenne, de a hatalmas csuklótámaszban kissé elvész. Felületét üvegréteggel vonták be, érintése, működtetése és gombjainak járása olyan, amilyen működést egy drága notebooktól megkövetel az ember. Ugyanez igaz a hangzásra is – annak ellenére is, hogy a hangszórókat alulra, a gép elejébe tették. Ordító maximális hangerővel és mindenféle Dolby szoftveres varázslat nélkül győzik meg a felhasználót arról, hogy nincs értelme egyszerűbb külső hangszórókat használni. Aki pedig fülhallgatót köt az XPS 15-re, annak olyan élményben lesz része, amit notebooknál ritkán tapasztalni. Mintha egy külön fülhallgató-erősítő lenne a laptopban, úgy szólalt meg a kimenetre kötött, nem éppen gyenge Sennheiser HD555-ös fülesünk, és itt a szoftveres trükkök is belépnek, mert a beállítások a fülhallgató méretéhez igazíthatóak, ami tényleg pozitív hatással van a hangképre.

Korábban már említettük, hogy tükrös felületet húztak a kijelző elé, de azt még nem mondtuk, hogy karcálló Gorilla Glassról van szó. Bárcsak meg tudnák csinálni ezt a technológiát matt felülettel, mert nekünk úgy tűnt, hogy a szokásosnál is jobban tükröződik. Mögötte a csúcskategóriában szinte kötelező Full HD panel dolgozik, de sajnos csak TN+film technológiával. Oldalról nézve rendben vannak a betekintési szögek, de a függőleges tengely mentén elég hamar torzulni kezdenek. A maximális 232 cd/m²-es fényerő elfogadható, a mért 290:1 kontrasztaránnyal viszont fényes környezetben nem tudta eliminálni a tükröződést. Még szomorúbb, hogy bármennyire próbáltuk, nem sikerült tisztességesen bekalibrálnunk a panelt, pedig az elődmodell nagyon jó volt ezen a téren. A Dell XPS 15 (L521x) színprofil innen tölthető le, a maximálisnál hárommal alacsonyabb fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Dell

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés