Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bondi

    csendes tag

    Azt azért még hadd tegyem hozzá, hogy jelentős különbség van nagyváros és vidék között, nekem valószínűleg inkább ez a nagyvárosi gettóélet nem tetszik (jujj, majdnem azt írtam, hogy ''b*ik be'', választákos ez a magyar nyelv, hiába, no :). Csak hát vidéken még nehezebb munkát találni. Szebbek is a kisvárosok, hiszen itt nem pusztult el minden a történelem viharaiban.

    A nyelvről: szerintem jóindulatú az az ''oszd el kettővel a nyelvtudásod'', mert legelső tapasztalat, hogy nullával is el lehet osztani. Vagy szorozni. :) Egyébként bele lehet jönni, beszélni meg nyugodtan lehet és kell, mert mint előző hozzászólásomban gyengéden megfogalmaztam, az etnikai összetétel elég változatos, szóval hozzá vannak szokva az akcentusokhoz. (Ez nem azt jelenti, hogy feltétlenül meg is értenek majd, csak azt, hogy egyáltalán ne zavarjon, ha nem csak te nem értesz mást, hanem esetleg ők sem értenek meg. Ha háromszor kell elmondani/elmondatni valamit, akkor háromszor kell.) Ha tanultál angolt, akkor nem kell félni, mert magadat javítod majd ki nyelvtanilag, a folyamatos angol beszéd meg úgyis csak gyakorlás/hozzászokás kérdése, ezen nem kell görcsölni.

    Amúgy szerintem nem a brit akcentussal van a baj, tökmindegy lenne ha jenki is, hanem a köznapi beszélt angollal. Pl. nyelvtan kapcsán rögtön ilyesmi, hogy kettős tagadás, itt alap. (Rigó utcai nyelvvizsgán kockáztass meg egy ilyet: ''I ain't got none.'')

    Otthon pl. a Sky News tanulmányozását ajánlom: a bemondók szép tiszta angolt beszélnek, gondod nem lehet vele, aztán amikor egy-egy hírben, interjúban megszólal az utca embere, hirtelen semmit nem ért az ember. Semmit. Mintha nem is ugyanaz a nyelv lenne. Azon lehet edződni, és akkor nem érhet túl nagy meglepetés. :)

  • Bondi

    csendes tag

    válasz Nyina #1487 üzenetére

    Nem azért írtam, hogy elriasszalak. :) Amúgy is, embere válogatja, szerintem aki nem keresi a bajt, azt ritkán éri utol. Nekem is volt már egy-két kellemetlen élményem, sőt lehet itt is rémtörténetekről hallani és az újságban olvasni róluk, de összességében véve el lehet itt lenni - még a rosszabb hírű környékeken is. Csak meg kell szokni, úgymond. Ami nekem nehéz, hogy szerintem a nagyváros teljesen elemberteleníti az embert, durvává tesz (még annak ellenére is, hogy az angolok alapértelmezett udvariassága a bevándoroltakra is ráragadt). Nyilván lehet valakinek más a véleménye, de nekem ez a véleményem. :)

    Pénzgyűjtésről szólva, szerintem nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy otthoni tévhit, hogy ''külföldön'' sokat lehet keresni, és hogy ott (azaz itt) mindenki tele van pénzzel stb. Normálisan itt is csak úgy lehet keresni, ha először is van normális végzettséged és normális munkád. Röviden és tömören. Tehát nem így, ahogy a legtöbbünk, aki csak úgy kijött nagyjából szerencsét próbálni, hogy ha több pénzt akarunk keresni, akkor több ideig kell ott rohadnunk a melóhelyen... Mégpedig jócskán több ideig, hogy megérje a túlóra, ne vigye el a javát az adó.

  • Bondi

    csendes tag

    Cigit, piját mennyit lehet behoznunk Angliába hivatalosan? Még mindig 2 karton és 1 liter tömény?

  • Bondi

    csendes tag

    válasz efge #1537 üzenetére

    Ja - igaz, amit rodg ír.

    Konkrét melót biztos tudnánk, valószínűleg csak szerezni kéne egy újságot és végignézni az álláshirdetéseket, de nem sok értelme volna, hiszen ehhez neked kéne itt lenned. Emlékszem, hogy még targoncás vizsgát+állást is hirdettek, amikor még én kerestem munkát, tehát a már meglévő gyakorlat biztos jól jön. Csak tényleg legyen róla papír, mert itt (Birmingham) pl. azzal kezdik az ügynökségek, hogy hat vagy tizenkét hónap igazolt gyakorlat, és már hajtanak is el a pult mögött ücsörgő titkárnőcskék, ha nincs.
    (Magyar ügynökségekről sajnos nem tudok, akik ''ki'' szerveznének embereket.)

    Plusz még angol nyelvtudás kell, mondani se kelljen. :)

    [Szerkesztve]

  • Bondi

    csendes tag

    válasz #51736960 #1538 üzenetére

    ''Vargalondon'': avagy Varga Zoltán, többek között a Külföldimunka.Lap.HU ([link]) fórumán és még néhány egyéb helyen szokott írogatni, ott megvan az elérhetősége is, fel lehet hívni. (A londoni szállás/munka c. témákat nézzétek.) Szállást tud adni, illetve segít elintézni a papírokat, plusz segít a munkakeresésben is (amennyire ez lehetséges).
    A negatív visszajelzés kevés vele kapcsolatban. Általában csak a hangnemét (az általa írottakat) kifogásolják, de aki élt már egy csöppet Angliában, az a néhol túl nyers megfogalmazáson kívül aligha vethet a szemére mást, mert a mondandót tekintve igaza van. (Lásd pl. fenti fórum ''London munka'' c. topik 1356. hozzászólás. Bemásolnám, de túl hosszú.)

    Közben találtam még egy jó oldalt: http://www.iranylondon.hu/ [link], itt tematikusan össze vannak foglalva a tudnivalók az angliai munkavállalásról.

  • Bondi

    csendes tag

    válasz várnarancs #1549 üzenetére

    Na igen, nekem is ez az egy dolog nem tetszett Brightonban. :D Csak kirándulgatni jártam oda, de amilyen elveszett fejeket lehet ott látni fényes nappal az utcán...

  • Bondi

    csendes tag

    válasz XanD3R #1575 üzenetére

    Ha csak ez köll...

    Hasznos infó: otthoni szabadságotok alatt rendszeresen menjetek el fogászatra. Itt minimum háromszor annyi.

    A sztori meg: miután visszajöttem, két héten belül kicsit érdekes lett a mosolyom (kiesett egy tömésem). Otthon négyezer lenne, itt kezdődött azzal, hogy találomra felütöttem az arany oldalakat ([link]), kinéztem egy helyet egy normálisabb környéken. Paki negyed környékén lakunk, és itt értelemszerűen nem merek elmenni a legközelebbi ''dental surgery''-be (kis túlzással élve Brumban minden utcasarkon az van). Ahova mentem, ott azzal kezdődött, hogy adtak egy időpontot, visszamentem, megnézte a protkómat, és felírt egy árlistát. Egy huszas volt maga csak ez a max tízperces szájba-beletekintés, lesz még egy plusz egy tömés plusz tisztítás (mert mint kiderült, a fogkefe nem visz le mindent a fogak belső oldaláról, és az esküvői csók garantáltan elmaradna, ha a menyasszonyotok egy ilyen felvételt látna a fogatok tövéről). Össz-vissz egy százasom bánja. Dübörgő árfolyamon ez 40 ezer forint, viszont otthon a fogorvosomnál szerintem kijönnék max 15-ből.


    Ja, és a slusszpoén: az orvost, aki mindezt elvégzi majd rajtam, úgy hívják: Dr. Szegelov. Csak utólag vettem észre a névtáblát. (Ennél már csak a ''Dr. Lukovics, urológus'' a jobb.)

    [Szerkesztve]

  • Bondi

    csendes tag

    válasz crony- #1585 üzenetére

    Aha. Jó, hogy előtted egy hozzászólással írtam, de mindegy. :D

  • Bondi

    csendes tag

    válasz zsoltii02 #1586 üzenetére

    Ja, félévente haza is megyek és el is megyek otthon fogászhoz-szemészhez (és évente az ingyenes tüdőszűrőre :) ), csak most maradt ki a fogászat... :DDD

    Árlistát nem tudok adni, az ajtón se volt kirakva (ott fordulna vissza mindenki valószínűleg), legfeljebb majd kérek egyet. De gondolom, úgyis fogorvostól függ.


    Meg hát otthon úgy van, ugye, hogy alapban el van különítve a ''fogmentő'' meg a kozmetikai eljárás, és az utóbbit legfeljebb csak sugallják, mert q. drága. Itt meg úgy veszik ezek szerint, hogy aki elmerészkedik maszekhoz, az bír pengetni. Mondják, hogy egy átlag magyar fogsora elhanyagolt, hát az elején meglepődtem, hogy egy átlag angolé is az. Hát ezért. :) No mindegy, hagyjuk a témát.

    [Szerkesztve]

  • Bondi

    csendes tag

    Az ügynökséges dologhoz én annyit tennék hozzá, hogy Paladin az otthoni ügynökségekről beszél. Ez tiszta ügy, nyilván ha otthonról leszerveznek egy itteni melót, az a legtisztább. Kijössz és van munkád.

    Más kérdés, hogy én biz’ ilyen ''telepicsa-melegmálé'' ügynökségekkel nem találkoztam otthon. :) Amilyenekkel igen, azok mind csak a több százezer forintot akarták volna lehúzni úgy, hogy gyakorlatilag semmit nem tudtak ígérni, lásd pl. a Héra Holding nevezetű rablóbandát. Hangsúlyozom, ez saját tapasztalat, szóval ha másnak pozitív tapasztalatai vannak a magyarországi külföldimunka-közvetítőkkel, annak csak örülni tudok.

    Jut eszembe, egy itt megismert haverom azóta találkozott otthon egy ügynökséggel, azok épp Birminghambe szerveztek volna gyári munkát - mondjuk, hogy mennyire volt igaz, azt nem tudom, mert személyes okok miatt végül nem vágott bele az újabb angliai kalandba.

    Szóval biztos lehet találni otthoni ügynökségeket (avagy angol ügynökségeket külföldön, ahogy pl. a lengyeleket is ide szervezték buszvezetőnek), de én azt ajánlom, hogy legeslegelőször is legyen tisztában az ember azzal, hogy hova megy ki; lásd itteni minimálbér, munkavállalással kapcsolatos tudnivalók... -- akkor biztos nem vernek át.

  • Bondi

    csendes tag

    válasz Tony79 #1635 üzenetére

    >Én is készülök Angliába dolgozni,ügynökségen keresztül.A hungarian bussiness group által.Esetleg ha volna élménye velük kapcsolatban vknek megköszönném ha megírná.

    Haha... Tegnap kaptam tőlük egy üzenetet az iwiwen (gondolom, még pár ezer többi külföldön lévő magyarral egyetemben), idézem:

    Kedves Angliában Élő!

    Cégünk, a Hungarian Business Group Kft. munkaerő-közvetítéssel foglalkozik és olyan, az Egyesült Királyságban élő munkatársat keres, aki kintről segíthetné munkánkat.

    Teljesen törvényesen alkalmaznánk a kinti kollégákat, akiknek feladata a következő lenne:
    - munkahelyek keresése
    - munkák „felhajtása”
    - hivatali ügyintézés
    - partner munkaközvetítő cégekkel kapcsolatfelvétel

    Cserébe mi minden egyes sikeresen kiutaztatott ügyfél után fejpénzt fizetnénk.


    A gond szerintem az egészben az, hogy egy ilyen melóért nem holmi fejpénz járna, hanem legalábbis fifty-fifty. Avagy még én fizethetnék fejpénzt egy otthoninak, ha biztos melóra ki tudnék hozni ide embereket... Toborozni szerintem a legkönnyebb, adni nehéz.

    Érdekelne, hogy egyáltalán mit tudott ígérni ez a Hungarian Business Group?

  • Bondi

    csendes tag

    válasz Azazello- #1706 üzenetére

    Hé! Brightonban van egy jó fodrászat, csak hat font a hajvágás (sorba is állnak ott rendesen). Legalábbis tavaly még annyi volt, azóta már Birminghamben vagyok. Utcaneveket nem tudok, de a nagy pláza/bevásárlóközpont mellett van, azon az utcán, ahol a Primark is. Majdnem szemben vele. Nem hinném, hogy bezárt volna. Annak idején mindig oda jártunk, az volt a legolcsóbb, amúgy arrafelé tényleg ilyen horribilis összegekért megy még a férfifodrászat is.
    (Melír?? Ember, ennyire azért ne legyél brightoni! :)) Még jó, hogy írtad, barátnőd van. :)

    Avagy a végső megoldás meg a D.I.Y.: a nullásgép az Argosban is olcsó... :)

  • Bondi

    csendes tag

    Levlistából én is csináltam egy újat, ugye, hogy a technikai nehézségekre se foghassuk/foghassák rá a pangást, de hát annak se sok értelme lett. Mindegy. Arra gondoltam egyébként, hogy egy ingyenes fórumot kéne inkább regisztrálni valahol (freeforum.hu például), mert manapság inkább a fórumozáshoz vannak szokva az emberek.

    Nem szoktam összefutni senkivel, mert a belvárosba én már csak véletlenszerűen megyek. Mióta dolgozom, kb. ahhoz van kedvem, hogy hazajöjjek és ne menjek sehova. Ahol leszállok a buszról, ott épp van egy italbolt, úgyhogy ilyen tekintetben sem erőltetem meg magam a kelleténél jobban. :)

    A múltkori bulin meglepett, hogy MENNYIEN jöttünk össze. A központi könyvtár alatti Wetherspoons nemdohányzó részének a felét lefoglaltuk az összetolt asztalokkal. Egy rakat ismeretlen arcot is láttam a régi ismerősök mellett. Azért tűntem el úgy, mert mire bezárt a kocsma és nagy nehezen eldöntöttük, hogy merre induljunk, a délutántól folytatott bicepszgyakorlatoknak köszönhetően már egy hordó sör bennem volt (jobban mondva egy hordó sör alkoholtartalma), így csak megvártam az utolsó buszt hazafelé, és angolosan távoztam. :)

  • Bondi

    csendes tag

    Csak egy kis kiegészítés, hogy a szó szoros értelmében nem „work permit”, ugyanis az EU-tagoknak nem kell engedély az Angliában való robotoláshoz. A Worker Registration Scheme-et inkább a feketemunka ellen léptették életbe. (Kb. annyi értelme is van.) A többi viszont igaz, egy évig vagy köteles regisztrálni, max. egy hónap megszakítás lehet eközben, illetve elvileg a munkába állástól számított egy hónapon belül regisztrálnod kell magad. A WorkingInTheUK honlapján részletesen leírnak mindent, az aktuális igénylőlapot is le lehet tölteni stb., lásd [link]

    Amúgy meg igaz, teljesen a saját felelősséged az egész – ha a főnök nem pattog miatta, akkor nyugodtan elvagy nélküle (mivel ha nem svarc, akkor ugye a munkahely szépen vonogatja lefele a fizudból az adót). Nekem mondjuk a munkahelyemen ugráltattak miatta, plusz az NI-szám volt a másik, de csak ásítottam egyet, hogy persze, igen, „törvénytelenül dolgozok akkor itt meg minden”, ha nincs meg a WRS-be a regisztrációm, szóval szépen lefénymásolgattam nekik sorban az NI-interjúra való visszaigazolásomat is (mivel, ugye, NI-számot is csak akkor igényelhetsz, ha már van munkahelyed, úgyhogy ez volt az első dolgom), meg a WRS-űrlapomat is, amit kitöltöttem és elküldtem a belügynek -- aztán meg így tovább tyúklépésben, amikor megvolt az NI-interjú időpontja, akkor is ment a levélről a fénymásolat, aztán meg amikor az interjú, akkor is (ott adtak egy igazolólapot, hogy részt vettem, gyön mán az a szám), és a WRS-ről is kapsz egy visszaigazoló levelet, hogy megkapták a regisztrációs kérelmedet satöbbi, azt is beadod a melóhelyen a személyzetiseknek fénymásolatban, aztán nem pattognak az ilyen hülyeségeken. Ha meg megvan az NI-szám, akkor leadod nekik, a WRS-ről meg külön küldenek neked is egy kártyát, meg a munkahelynek is egy fecnit X időn belül, úgyhogy azzal nem kell utána törődni (ez utóbbi kb. két hónap, mire megjön, a visszaigazoló levélen írják – nekem pl. nem is jött meg a saját regisztrációs kártyám, de szerencsére a munkahelynek szóló papír igen, az a lényeg; az NI-szám pedig az interjú után megvolt kb. három héten belül).

  • Bondi

    csendes tag

    Hú, bocs, ez most kissé talán tömör volt. Remélem, azért érthető. :) A lényeg, hogy a kezdésnél szemét sok papírmunka van, ha legális munkavállaló akarsz itt lenni, és tényleg oda kell figyelni, mert az angol bürokrácia még a kommunistánál is rosszabb, mert ugye itt még megkenni se tudsz senkit a gyorsabb ügyintézés érdekében, lévén teljesen személytelen az egész. :)

  • Bondi

    csendes tag

    válasz atirag #1741 üzenetére

    Olyan kérdésem lenne a tapasztalt emberkékhez,hogy ki hogy szokta hazavinni a pénzt.Mármint,hogy a legjobb az átváltás vagy utalás vagy akármi.Mert simán vihetném a fontot és váltathatnám be de ott csak a vételi ár van és az most elég alacsony.
    Ha van valakinek tapasztalata attol szivesen várom a tanácsokat.
    Köszönöm.


    Én legutóbb kipróbáltam a Moneybookers-t, és jó. Mondjuk, ehhez az kell, hogy legyen normális angol bankszámlád (tehát ne a használhatatlan ''cash account'' meg hasonlók), illetve otthon is legyen bankszámlád. Plusz hozzá ''online banking'', mivel a neten indított átutalásokért nem számolnak fel a bankok költséget (míg ezzel szemben a bankfiókban tényleg elég keményen megkérik az árát).
    Annyi az egész, hogy feltöltöttem a Moneybookers-számlámat az angol bankszámlámról, utána onnan ''leutaltam'' az OTP-s számlámra. A költség mindössze 1,20 font (tehát ha kiveszel pénzt a MB-számláról). És még a font-->forint átváltásuk is korrekt volt, mert ugyanannyira jött ki, mintha személyesen készpénzben váltottam volna át valamelyik otthoni pénzváltónál. (Meg hát így a tuskó ótépé sem vonhatott le semmi ''díjat'', mert már forintban kaptam oda a zsét.)

    Előtte próbáltam a Western Uniont, avagy próbáltam volna, mert kb. még a Takla-Makán sivatagba is olcsóbban utalnak, mint egy európai országba, Mo-ra, úgyhogy inkább hazavittem készpénzben.

    Készpénzes váltásokhoz egyébként a Raiffeisent ajánlom. NEM a bankfiókjait (mert ott egyből neked esnek azzal, hogy nyissá' devizaszámlát meg hasonlók), hanem a kihelyezett valutaátváltóit, akik csak pénzváltással foglalkoznak (nem tudom, országszerte is így van-e, de mifelénk a Tescókban ők üzérkednek).
    Nagyobb összegeknél még az a két-három forint is sokat számít. Nem kevés ezernyi forintokat bukhat vagy nyerhet az ember.

  • Bondi

    csendes tag

    válasz tiv83us #1750 üzenetére

    A borravalónál nem is az a legjobb poén, hogy ők nem adnak, hanem hogy értetlenül bambulnak, amikor veszel egy sört, és hat-hét pennynél meg sem várod, hogy visszaadják, hanem köszi, fordulsz el és mész az asztalhoz. Mert visszaadja a barom, ha csak egy penny, akkor is. :O

  • Bondi

    csendes tag

    válasz PaladiN #1778 üzenetére

    Nekem is külön meg kellett járnom a Golgotát a bankszámlámmal. Egy farmra jöttem ki dolgozni, és ott csúnyán megnyilvánult ez a következetlenség: egyszerre igényelt vagy húsz-harminc ember számlát, akik nagyjából azonos időben érkeztek Angliába. Kb. hasraütésszerűen volt, aki normális betéti kártyát kapott, mások meg ezt a készpénzes számlának nevezett sz*rt, hozzávaló használhatatlan kártyával (csak a Lloyds saját automatái hajlandók felismerni!). Illetve több hónapos eltérések voltak, hogy ki mikor kapta kézhez a bankkártyáját (egyesek még csekkfüzetet is kaptak mellé), holott órára pontosan ugyanakkor igényeltük meg.

    Egyébként a Barclays cash card-ja még f*szább. Az műxik minden automatában, csak amikor haverom nagyobb összeget akart kivenni (szabadságra ment volna, a kártyánál meg napi 200 font korlát), akkor elküldték, hogy azzal a kártyával meg számláról CSAKIS automatából lehet kivenni pénzt. Örült is neki nagyon.

    A Lloydsnál nekem úgy lett normális számlám meg betéti kártyám (debit card), hogy miután Birminghambe jöttem, és már volt állandó munkám, szépen végigjártam a bankfiókjaikat (mert itt kb. minden sarkon van egy a belvárosban), és végül találtam egy normális banki dolgozót, akinél upgrade-elni tudtam a cash accountomat.

    Hülyítettek amúgy ezzel a credit check-nek nevezett marhasággal is, ami ilyen kafkai jelenség, értve ez alatt azt, hogy ha elutasítják a kérelmedet, akkor jó eséllyel azzal indokolják meg, hogy nem felelsz meg a ''credit check'' feltételeinek -- csak épp teljes képtelenség megtudni bármit is arról, hogy akkor ugyan mik is volnának azok a feltételek, amelyeknek elvileg meg kéne felelned. :o)

    A hitelkártyát én nem ajánlom senkinek, mert csak ráfizetés. Magasabb a kártya díja, meg ráadásul mindenhol még plusz költséget is felszámolnak azért, ha hitelkártyát használsz (főként netes vásárlásoknál, pl. repülőjegy). Nem is csoda, hogy boldog-boldogtalan reklámozza a hitelkártyáit. Ha tartósan mínuszba mész, vagy nagyobb nagyobb összeget hiteleznek, szívhatod a fogad a kamatok miatt.

  • Bondi

    csendes tag

    válasz PaladiN #1811 üzenetére

    Ezt én is csak megerősíteni tudom. Ha egy ezresnél nagyobb összeg van a számládon, és/vagy folyamatosan érkezik rá pénz, akkor nagy valószínűséggel könnyebben besoroltathatod magad egy normális kategóriába a ''basic account'' helyett.

    A poén, hogy miután végre sikerült upgrade-elnem a számlát (és kaptam hozzá Visa Classic kártyát), a későbbiekben banki pénzfelvételnél megkérdezte az ügyintéző, hogy nem akarok-e hitelkártyát igényelni. (Vagy háromszor jártam így.)
    Sőt, amin még jobban felbosszantottam magam, hogy most már félévente ún. ''review'' is van, ami azt takarja, hogy a menedzser az irodájában szépen végigkérdezgeti, hogy az adataim rendben vannak-e (hogyazistenbe' ne, ennyire hülye nem vagyok), meg angolosan ajánlgatja a ''gold account''-ra való upgrade-et meg a franc tudja milyen biztosításokat, én meg udvariasan mondogatom, hogy nem. Bosszantó, mert bezzeg míg cash accountom volt, addig nemhogy nem ajánlottak egy használhatót, hanem még be is intettek. A kérdéseimre mindenütt mást mondtak, hogy mivel és mennyi idő múlva igényelhetek. Noha Európából jöttem, nem a világ végéről, nem fogok lelépni a hitellel (csak a saját pénzemet szeretném felhasználni). Amikor már viszont látják, hogy folyamatosan érkezik pénz a számládra, még arra a kevésre is rátennék a kezüket...

  • Bondi

    csendes tag

    válasz LvK #1827 üzenetére

    Amit még szerintem meg lehet tenni: ha rajta vagy az iwiwen, akkor nézd végig a nagyobb angol városok fórumait, hátha csurran-cseppen valami.

    Szerintem sincs sok értelme két-három hónapra kijönni, hacsak nem valami biztos állás, így kb. csak a feketemunkára lehet utazni. Tényleg mindenhol az van, hogy odanyomnak egy jelentkezési lapot, vagy csak elhajtanak a francba. Mondjuk, én el nem mennék valami indiai vagy paki sz.házihoz, kb. egyedül őket nem érdekli, hogy a ''lengyelnek'' nincsenek papírjai, és ekkor kp-ban is kapod a pénzt (ha és amikor kapod, lévén svarcban ki vagy szolgáltatva, aligha jelentheted fel őket). A lengyelek tényleg sokan feketéznek is, csak ennyire kiterjedt ismerősi köröm nincs, hogy így körbenézzek.
    A nyár azért is gázos, mert akkor evidenter az itteni fősulikon is nyári szünet van, ergo elég itteni diák van, hogy betöltse a felszabaduló helyeket, amíg a szerződéses dolgozók nyaralnak. Nálunk (konyhán dolgozom) legalábbis ez a helyzet. De nem okoskodom tovább. :)

  • Bondi

    csendes tag

    válasz PaladiN #1855 üzenetére

    2006 októberében ismét emelték, azóta 5,35 font/óra. (Órabér, de attól még National Minimum Wage-nek nevezik. :)

  • Bondi

    csendes tag

    válasz tildy #1879 üzenetére

    Érdekes dolog ez az angoltudás-angolnemtudás. Én azt mondom, hogy hosszabb távon az van előnyben, aki bár nem tud jól angolul, de van szakmája és szakmai tapasztalata. Szerintem könnyebb angolul megtanulni, mint kijönni ide a már meglévő angoltudással és munka mellett küszködni a tanulással. Velem legalábbis ez történt. Azért választottam Angliát, mert ez az egyetlen idegen nyelv, amin el is boldogulok. Gyári munkára jöttem ki, de mivel nincs szakmám, nemigen tudok előrelépni. Bár panaszra amúgy nincs okom. Most konyhán vagyok mosogató, már másfél éve egy jó helyen, határozatlan idejű szerződéssel, a munka könnyű, a fizetés tűrhető (januártól 6 font/óra).

    Amúgy - már ha adhatok tanácsot -, ha gyári munkára jön ki valaki, szerintem jó úgy készülni, hogy lélekben csak egy kényszerű kitérőnek tekintse. Egy értelmes ember számára nincs rosszabb, mint naphosszat egy gyári szalag mellett ácsorogni és monoton robotmunkát végezni. Pénzgyűjtésnek remek, afféle induló tőkének valami kicsivel is normálisabb állás felé.

    Avagy még egy jó tanács: ha valakinek mégis megfelel egy gyár, és már kicsit is jobb az angolja, nyugodtan pályázza meg a különféle szalag- vagy csoportvezetői (supervisor, team leader), avagy ami még jobb, a minőségellenőri (quality controller stb.) belső üresedéseket. Annak idején én is hülye voltam, hogy nem próbáltam meg az ilyesmit, mert nem voltam biztos az angoltudásomban, pedig utólag sokkal jobban mutatott volna a referencialevelemen, hogy minőségellenőr voltam. (Nálunk a zöldség- és gyümölcs-csomagolóüzemben a minőségellenőrök szinte nem is végeztek kétkezi munkát, csak lecsekkolták a nyers meg a csomagolt árut, meg persze akadékoskodtak mindenért, és mászkáltak fel-alá. :)

  • Bondi

    csendes tag

    válasz PaladiN #1889 üzenetére

    Ez tévhit. Dehogynem kell a mosogatói melóhoz is nyelvtudás. Ezt nagyon jól tudom, mivel én is az vagyok. :) Most már szerződéssel, de előtte össze-vissza alkalmi munkában mosogattam meg takarítottam, és az sem ment ''csak úgy''. Mindenhez, még ahhoz is kell nyelvtudás, hogy utcaseprő legyél. (Bár persze tudok olyanról is, aki nyelvtudás nélkül lett kukás. Ha ez biztat valakit. :) Itt mindenütt azzal kezdődik a dolog, hogy tölts ki egy jelentkezési lapot, utána meg jó esetben interjú. Pontosabban előtte fölhívnak interjút egyeztetni, haha. Ha nem tudsz angolul, rövid úton megköszönik a közreműködésedet. (Nyilván itt nem a feketemunkáról beszélek, azt most hagyjuk.)
    Evidens, hiszen ha azt sem érted meg, hogy mit várnak el tőled, akkor nincs értelme.
    Nem beszélve arról, hogy itt agyba-főbe mennek a különféle ''tréningek'' is, ami ugyan csak merő formalitás, ha már megvan az állásod, de az szintúgy angolul van. Először én is röhögtem, amikor megláttam a hirdetéseket, hogy egy takarítói álláshoz x év tapasztalat meg ilyen-olyan bizonyítvány szükséges (minek? sepregetni mindenki tud), de utána a saját bőrömön tapasztaltam, hogy tényleg. Egyszerűen azért, mert megtehetik, hiszen az ilyen szar munkákra annyi ember van, hogy bőven tudnak válogatni belőlük. (A másik meg, hogy mióta itt vagyok, és látom, hogy kifélék-mifélék kerülnek be hozzánk nagyjából ismerősi alapon részmunkaidőbe, azt mondom én is, hogy igenis követeljék meg a ''szakmai tapasztalatot'' a takarítóktól is. Borzalmas látni, hogy létezik olyan ember, aki még egy ilyen gyakorlatilag észt nem igénylő munka elvégzésére is alkalmatlan. Hát még egy ilyen semmirevaló szerencsétlennel ''együtt'' dolgozni. :o)

  • Bondi

    csendes tag

    válasz kraftxld #1890 üzenetére

    Erről van szó. Aki nyelvtudás nélkül dolgozik itt, az vagy feketemunkás, vagy úgy került ki, hogy otthonról szerződött ide, lásd pl. a lengyel buszsofőrök javát.
    A másik meg, hogy nem olyan egyértelmű, hogy itt megtanulsz angolul. Ha gyári munkás vagy, ott van körülötted egy rakat külföldi, aki szintén alig tud angolul, velük elég nehéz fejleszteni az angolodat. Ugyanis egy gyárban az angolok mind a vezető pozíciókban vannak, őket jóformán nem is látod, vagy ha igen, akkor neked parancsolnak, nem pedig veled beszélgetnek.
    Mondjuk, a buszsofőrök helyzete sem könnyű, lévén ők be vannak zárva egy fülkébe egy egész műszakra, így ugyanúgy kurva nehéz fejlődni az angoltudás terén. (Ezt jól tudom, mivel a haverom is itt buszsofőr már lassan két éve...)

    Bocs, ha ez lehangoló, de szerintem jobb úgy kijönni ide, hogy nincsenek hülye illúziói az embernek.

    Ha tegyem hozzá, hogy tudnék mesélni az ilyesmiről. Pl. amikor megkérdezik az embertől, hogy milyen az írott angolja, vagy rosszabb esetben egyenesen úgy, hogy tud-e írni, netán elcsodálkoznak rajtad, amikor látják, hogy újságot olvasol. Na, szóval az ilyesmi engem nagyon, de nagyon fel tud idegesíteni. Pedig, ha tárgyilagosan nézem, akkor ez nem is az angolok hibája, hiszen rengeteg jöttment van itt, akik alig gagyognak angolul, olvasni meg egyáltalán nem tudnak. (Persze más kérdés, annyi értelem lehetne bennük, hogy az európai embert hadd ne tévesszék már össze egy bozótlakó afrikaival vagy egy ázsiai sátoros cigánnyal, de a köznapi angol sajnos nem a klasszikus műveltségéről híres.)

    [Szerkesztve]

  • Bondi

    csendes tag

    válasz PaladiN #1896 üzenetére

    Ja, igen, bocs. És visszaolvasva magamat is, kissé keményebben ''hangzanak'' írásban a dolgok. :)

    Egyébként az angliai élményeknek sosincs vége. Ma pl. fél napon át havazott. Délutános voltam, 11-kor indultam dolgozni, tehát nem is kora reggel, és egy kezemen meg tudtam volna számolni, hány ház előtt lapátolták el a havat. Otthoniak kedvéért: ez kb. 5-ször másfél méter járdát jelent átlagban, azaz kb. 5 perces munkát. De a legtöbb helyen még a boltok előtt is ott volt a hó még este is (du. állt meg a havazás). Aki látott már havat, az tudja, hogy az a trutymó, ami maradt belőle, holnap reggelre sziklakeményen odafagy a járdához, korcsolyapálya lesz minden. Kíváncsi leszek, a befizetett council taxünkből futja-e a városházának sószórásra is.

  • Bondi

    csendes tag

    válasz NoLF #1901 üzenetére

    itt délelőtt fél10kor már szórták a járdákat keményen, az utakat meg kora reggel. úgy látom it depends where you live.
    Anglia második legnagyobb városában, szóval no comment...

  • Bondi

    csendes tag

    válasz gregorik #1905 üzenetére

    Persze, szívesen. Mennyire részletesen kell? Visszatérek majd rá, ha lesz egy kicsivel több időm.

  • Bondi

    csendes tag

    válasz Aliz79 #1913 üzenetére

    Szia!

    Ha jól emlékszem, itt föntebb említett egy-két ember magyar céget -- nem név szerint, hanem ''megbízhatóság'' szerint, tehát már itt vannak kint egy-egy otthoni cég révén. ''Információs csomagért'' tényleg ne adj pénzt, ez marhaság.

    Közben eszembe jutott, hogy amikor még olvastam a külföldimunka.lap.hu fórumát, írogatott ott egy csaj egy cégtől, akik ápolókat kerestek Angliába.
    Előkerestem:
    Kornis Anna
    akornis@cmart.co.hu
    Vagy értelemszerűen lásd a www.cmart.co.hu honlapot, ott megvan a bp-i címük is.

    Sőt: újabb hozzászólásaiban már másik cégtől írogat, ha jól látom:
    www.multihands.com, illetve: anna@multihands.com
    Szóval valszeg érdemesebb ezt próbálni. Itt már nemcsak ápolói meg hasonló melókat ajánlanak, hanem mindenfélét (repterektől kezdve bolti árufeltöltőig), illetve van egy tel.szám is: 0670/389-6449

    Angoltudás viszont biztos kell, mert már a honlapok is angol nyelvűek, és jelentkezés után szerintem van egy telefonos vagy személyes interjú is, ahogy az normális cégek esetében lenni szokott (akik nem csak a markukat tartják az ''információs csomagjukért'').

    Szerintem ha mindenképpen ápoló akarsz itt lenni, akkor otthonról próbálkozz. Megéri, mert legalább lesz némi angliai referenciád, ha utána tovább akarsz lépni. Mert pl. nem tetszik a hely, vagy rossz a fizetés, ilyesmi - vagy csak egyszerűen meglátod az újságban a hirdetéseket, hogy másutt jobb is van. Szimpla állami kórházba (NHS - National Health Service) szerintem nem is érdemes elmenni, mert lényegében ugyanolyan, mint otthon: kevés ember kevés pénzért robotol. Magánintézetekben, pl. idősek otthonában vagy ilyesmiben sokkal kényelmesebb az élet. :)

    Illetve még annyit, hogy az ''angoltudás'' ne rémisszen el, elég alapfokon beszélni tudni. (Megérted, ha egy ember hozzád beszél, válaszolsz, ennyi. Tehát mint egy helyzetgyakorlaton angolórán).

    [Szerkesztve]

  • Bondi

    csendes tag

    Ja, és én is megerősítem azt, amit Paladin már írt (talán többször is): ha itt van egy munkahelyed, tényleg valami elképzelhetetlenül nagy marhaságot kell csinálnod ahhoz, hogy kirúgjanak. Ha megszereztél egy munkát, akkor onnan általában te mész el önszántadból, nem pedig ''eltanácsolnak''. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy bármit megcsinálhatsz, hanem azt, hogy itt először is nincs meg az a fojtogató munkahelyi légkör, hogy mindenki a kirúgástól retteg.

  • Bondi

    csendes tag

    válasz gregorik #1910 üzenetére

    Remélem, határidő nincs. :) Majd próbálom összeütni, mert amint látod, eléggé grafomán alkat vagyok. :)

  • Bondi

    csendes tag

    válasz PaladiN #1926 üzenetére

    Egy magyar szokást viszont nyugodtan meg lehet tartani: a spórolást. :) (Finomabban szólva a megtakarítást.) Az angolok hónapról-hónapra kiürítik a bankszámlájukat. Ha minden hétvégén elmész valahova (szórakozni vagy csak vásárolni), akkor nagyon könnyű úgy elverni a pénzt, hogy észre sem veszed. Egy angliai fizetésből tényleg sokkal könnyebb egy otthoni lakásra spórolni, akármilyen iramban mennek is fölfelé otthon az ingatlanárak.

    Teszem hozzá, ha Angliában vágyik valaki lakásra, elég csak két-három gyereket összehoznia, és gyakorlatilag ingyen megkaphatja... Avagy egy ''nagycsaládos'' jobban megélhet az ún. tax creditből (magyarán segélyből), mintha dolgozna. Ez tulajdonképpen röhej, de persze sztem egyetlen jómunkásember sem találja túl viccesnek, amikor meglátja a fizetési csekket a széttúlórázott hónap után, hogy tőle viszont sok száz font adót levonnak. Mert hát ugye a mérleget valahol ki kell egyensúlyozni. Szóval érdekes ország ez az Anglia.

    Jut eszembe, Paladin, nektek sikerült visszakapnotok az adó (vagy ''adóelőleg'') címén befizetett kemény fontokat, miután távoztatok? (Ha végleg hazamegy az ember, elvileg visszakérheti az egész összeget, ha jól tudom.)

  • Bondi

    csendes tag

    Van egy laptopod, veszel hozzá drótnélküli hálózati kártyát, aztán végigsétálva az utcán holtbiztosan találsz jelszó nélkül hagyott vezeték nélküli hozzáférési pontot a nethez. (Mint pl. a mi egyik szomszédunk netje... A másik oldalon lévő szomszéd már tapasztaltabb felhasználó, az ő routeréhez van jelszó is, ami jóhogy ugyanaz, mint a felhasználói neve...)

  • Bondi

    csendes tag

    válasz mynames #1974 üzenetére

    Erről volt már szó, de tényleg nem lehet elégszer ismételni. :)
    (2000 hozzászólást én sem szívesen olvasnék vissza.)

    1. Jó a régi személyi (szerintem azt személyi számos papírfecnit is tűzd hozzá, nehogy az legyen a baj). Nekem elfogadták, annak idején direkt ezért is hoztam ki magammal, hogy ne az útlevelet kelljen elküldenem (2004 ősze).

    A lényeg, hogy senki ne bízzon rá semmit a munkahelyre. Ha megvan a meló, intézd minél hamarabb az NI számot, a WRS-t pedig elvileg a szerződéses munkaviszony megkötése utáni egy hónapban kell megcsináltatnod. Te beküldöd, kifizeted a díját stb., a munkahely pedig megkapja a regisztrációról a visszaigazolást, meg persze te is a regisztrációs kártyát. Nem kell a főnökökre várni, mert vagy legyintenek (lásd ezt, hogy ''Skóciába' nem kell'' - mintha az nem az UK lenne) vagy ''azonnalcsináttasdmegmertillegálisandolgozolakkor'', mint engem is sürgettek. Szépen beadtam a WRS-papíromat, csináltam fénymásolatot róla a személyzetiseknek, hogy ne ugráljon a főnök, aztán amikor a Belügytől küldtek egy visszaigazoló levelet, hogy megkapták a jelentkezésemet, ezt is lefénymásoltam, és így tovább.. :)
    (Mindegy, hogy esetedben már fél év is eltelt, mert a rendszer lényege csak az volna, hogy valamennyire nyomon tudják követni a munkavállalókat.)

    2. Sajnos nem tudom, hogy kötelező-e kártyásnak lennie.

    A haverom itt kint rögtön becserélte a jogsiját angolra (mondjuk, neki már kártyás volt az otthoni is). Vagy 15 éve sofőrködött, majdnem a létező összes kategóriára megvan a jogsija, erre azzal akarták beoltani a biztosítók, hogy mivel csak három hónapja van meg a jogsija(! érted? mármint a brit jogsi!), ezért kellene az 500 fontos kocsira vagy 1200 font biztosítást fizetnie. Szóval szerintem döntsd el, legfeljebb megmondod a rendőrnek, hogy kenje a hajára. :) Én biztos nem cserélném be addig a rózsaszínt, amíg le nem jár.

  • Bondi

    csendes tag

    válasz MegalodonS #1979 üzenetére

    A WRS-ről volt szó, nem a határátlépésről. :) A WRS-hez elég a régi személyi is, fölösleges az útlevelet postázgatni.

  • Bondi

    csendes tag

    Kicsit off, de régebbi olvasóknak talán jól jön még egy kis kiegészítés az angliai bankok témája kapcsán.
    Februárban véletlenül mínuszba húztam a bankszámlámat 96 pennyvel. Havonta jön a számlaforgalomról kinyomtatva a kivonat, de én a múlt hétig nem néztem át. Azt írták a végén, hogy emiatt 30,00 azaz harminc font(!) díjat számolnak fel április első hetében.
    Bementem a bankba, hogy remélem, ezt csak áprilisi tréfának szánták. Azt mondták, semmi gond, elintézik (ők is észrevették a 96 penny és a 30 font közötti aránytalanságot).
    Ma délelőtt nézem a számlámat, és hétfőn csak levonták azt a 30 fontot.
    Így legyen kedves és megértő az ember, mint én voltam. De holnap szerintem már nem lesz hozzá türelmem.

    Egyébként itteni megfigyelésünk, hogy ha kicsit felemeled a hangod vagy akár írásban is erősebben fogalmazol, akkor általában megéri, mert összekapja magát a sok semmitérő, agyonbonyolított ügyfélszolgálat. (Nem úgy, mint otthon, ugye, ahol ordítva is előadhatod, és csak még magasabbról fognak sz*rni bele.)

  • Bondi

    csendes tag

    válasz Flow #2012 üzenetére

    És szó nélkül hagytad, hogy lehúzzanak tízszer annyival, mint amennyit túlhúztál? O_O

    Bementem újra szerdán a bankba és mondtam, hogy múlt héten azt ígérték, törlik a levonandó összeget. Megnyugtattak, hogy csak a rendszer miatt van így, majd visszaírják a pénzt. És szerencsére azóta tényleg jóvá is írták a levont 30 fontomat.

    >Ti hogy küldtök/utaltok haza pénzt? a banki túl sok, wu is, posta necces... :\

    Ajánlom a Moneybookers-t. Van is itt egy ilyen topik, keress rá.
    Annyi az egész, hogy regisztráció után megadod az angol bankszámlaszámodat és a magyar bankszámlaszámodat. Az angol bankból feltöltöd a MB-es számládat, a magyar bankszámládra pedig visszavonod. (Vagyis akár a PayPal, csak sajnos ez még nincs annyira elterjedve.) Az egész díja csak 1,20 font. A WU-hoz képest mondanom se kell, mennyire pitiáner ez az összeg. Ráadásul még az átváltási arányuk is jó volt.
    A díj egy bizonyos összeghatáron felül megemelkedik, de még úgy is nevetséges az ár. Sajnos van egy bizonyos korlát is az átutalható összegre, de alapból elég kell legyen (fejből nem tudom, de a honlapon leírnak mindent, MoneyBookers.COM).
    Az átutalás pedig, ha jól emlékszem össz-vissz egy hét alatt megvan. (Kb. három munkanap feltölteni a MB-számládat, illetve leutalni róla is kb. ennyi.)

  • Bondi

    csendes tag

    válasz MegalodonS #2024 üzenetére

    Érdeklődő volna, de én úgyis csak NPC-ként tudnék részt venni. Már rég nem játszom semmivel rendszeresen.

  • Bondi

    csendes tag

    Mondjuk tényleg f*ság külföldi kártyával fizetni, már csak az átváltás miatt elbuksz egy csomó pénzt, plusz még azon felül is rászámolnak díjat...
    Nem egészen értem, tehát akkor az volt a baj, hogy felszámolták neki az a 30 fontot, és amiatt ment megint mínuszba a számlája, és emiatt ismét levontak 30-at? Én továbbra is azt mondom, hogy érdemes utánajárni több bankfiókban is, hátha kifogtok egy épeszűbb tisztviselőt, mert ha így volt, akkor röhej. Ha meg nem, akkor meg szüntessétek meg a számlát, ilyen szintű ''szolgáltatást'' bármelyik más banknál találni.
    (Egyébként Select Account-om van náluk, de csak azt reklámozzák, hogy igényelhetek 50 font kamatmentes hitelt. A szimpla túlhúzással járó 30 fontról egy szót sem ejtenek a szerződésben. Mellesleg a cash/basic account nevű dolgon felül az összes többi szolgáltatásuk is egy nagy vicc, nulla. Az ún. ''internet banking''-jükkel bezárólag. Az összes számlacsomaguk csak arról szól, hogy rád próbálnak sózni hitelkártyát/-keretet meg mindenféle hülye biztosítást.)

  • Bondi

    csendes tag

    válasz MegalodonS #2026 üzenetére

    Itthon vagyok éppen, nem is értem volna rá. Majd legközelebb.
    Jó kis kerülővel kellett hazajönnöm a ferihegyi sztrájk miatt. Pozsonyban szálltam le az Easyjettel, busszal hoztak át Pestre. Másfél óra volt a repülőút, két és fél óra meg a buszozás... Ráadásul még nem tudni, hogy esetleg most hétvégén folytatják-e a sztrájkot. :o)

    [Szerkesztve]

  • Bondi

    csendes tag

    Adó miatt ne aggódjon senki, mert itt is ravaszok ám, nem ennyire egyértelműek az adósávok. Pl. tavaly év elején fizetésemelés volt, aztán néhány hónapra rá áprilisban szépen kaptam egy új adózási kódot, hogy a végén gyakorlatilag alig kerestem többet, mint a fizetésemelés előtt. Idén januárban is volt fizetésemelés, holnap kapom meg az áprilisi fizut, kíváncsi vagyok, idén is ugyanígy járok-e. Gyakorlatilag túlórázni sem igazán éri meg, mert amennyivel többet keresel, arányaiban annál több jön le az összegből N.I.+tax címén. Nem fenékig tejfel az élet itt sem.
    És remélhetőleg a P60-as űrlapot is megkapjuk, ami az éves befizetett adót, avagy adóelőleget összegzi, és remélhetőleg vissza is bírok igényelni belőle valamennyit.

  • Bondi

    csendes tag

    válasz Bondi #2057 üzenetére

    Nem lehet már szerkeszteni, úgyhogy külön hozzászólásba írom:
    megint megváltoztatták az adókódom, viszont most nem vontak le többet.
    Egyébként igaz, itt még akkor se jön le a fele, ha 40-50-k a fizud (nem a fele csak kb. 40 százaléka :)), de a lényegen nem változtat. Az is hülye volt (vagy okos, nézőpont kérdése), aki kitalálta a sávos adózást: vagy nagyon keveset kell keresned, mert akkor mindegy, vagy nagyon sokat, mert akkor is mindegy. Ha valahol középen vagy, akkor meg besz*ptad.

  • Bondi

    csendes tag

    Ha tud valaki olyan bankról Angliában, amelyik képes egy épkézláb internetes szolgáltatást nyújtani, nem csak szipolyozni akar biztosításokkal meg hitelkártyákkal, írja már meg, legyen szíves.
    Épkézláb alatt azt értem, hogy nem csak felkínálják nagyvonalúan, hogy megnézheted az egyenleged az interneten meg utalgathatsz, hanem mit pl. otthon a CIB-nél, hogy regisztrálhatsz egy virtuális számlát + kártyát, amit netes vásárláshoz lehet használni, és amelyik valós időben működik, nem pedig ötletszerűen.
    (Nagy elvárás lenne ez a XXI. században? Mert Angliában, úgy néz ki, igen...)

  • Bondi

    csendes tag

    A P60-as űrlap az évi összesítő - tehát az adott melóhelyen minden április után meg kell kapni az éves befizetett adóelőlegről (még ha mondjuk nem is jön ki az év, mert mondjuk előtte decembertől kezdtél). Ez az, amit be kell vinni az adóhivatalba az adóvisszaigénylésnél.

    A P45-öset meg akkor kell, hogy megkapd, amikor végleg elhagyod az adott munkahelyet. Fontos, hogy az új munkahelyeden le kell adni, hogy megtudják, abban a pénzügyi évben már mennyi adót vontak le tőled. Tehát nehogy többet adózzál a kelleténél, mert pl. velem történt már ilyen. Szerencsére még a melóhely jóváírta a „fölöslegesen befizetett” adót a rákövetkező fizetéseknél, miután koppantam, hogy én bizony elfelejtettem leadni nekik a P45-ösömet. :o)


    Ja, és igen, ha valaki több helyen dolgozik részmunkaidőben, akkor jó eséllyel el lehet sumákolni az adófizetést, csak ügyelni kell arra, hogy sehol se legyen „sok'' a hivatalos munkaórák száma. (Ez valami heti max. 30 óra, hogy részmunkaidősnek számítson. Igen nagyszabású láma lehetett az a gyerek, hogy négy sumák munkahely után még bement volna adót visszaigényelni(!!!), hijnye... Valószínűleg még olcsón megúszta.) Lavíroznak így egyesek, de szerintem hosszabb távon necces, legalábbis ha valaki leigazolható referenciát akar, mert nem csak egy-két évre tervezi az angliai létet.

    [Szerkesztve]

  • Bondi

    csendes tag

    A főnökökre sosem szabad hallgatni. :) Esetleg ha van külön személyügyi osztály (magyarul human resources :), akkor a problémás dolgokat ott kérdezd meg, illetve jobb lenne, ha azoktól kérdezne a főnök... (Mire kellene várjál szeptemberig, amikor a pénzügyi év vége áprilisban van?)

    És igen, a P60 az ún. End of Year Certificate.
    Mondjuk, az ideit még én sem kaptam meg, de jövő héten fizetés, talán majd akkor. Egyébként tanultam valami újat: az Inland Revenue neve már másfél éve HM Revenue & Customs ([link]), lásd HMRC.gov.uk.

  • Bondi

    csendes tag

    válasz Taki_ #2085 üzenetére

    Én tegnap végre megkaptam a P60-asomat. Majd ha lesz időm, megyek vele az adóhivatalba. Ennyi.
    (Jut eszembe, az említett HMRC.gov.uk honlapon mindenki megkeresheti magának a hozzá legközelebb eső irodát.)

  • Bondi

    csendes tag

    Legutóbb (három hete) én is kocsival voltam otthon. Hazafelé sajnos elég gané időt fogtunk ki, Angliától hazáig szinte végig esőben mentünk.

    Egyébként két nap volt kényelmesen Birminghamből Békés megyébe az út. Hárman mentünk, de végig a srác vezetett, akié a kocsi. Oda- és visszafelé is megálltunk egy éjszakára Németországban. Illetve visszafelé szétnéztünk. Luxemburgban is.

    Az angol kocsival sincs semmi baj, ha autópályán mész. (Egyébként Németországban lehet haladni a leggyorsabban.) Otthon persze sz*rban voltunk a mellékutakon... Ha nincs veled mitfahrer, nem tudsz előzni. :)

    Visszaúton egy benzinkúton találkoztunk egy magyarral, aki gyakrabban jár haza, és
    saját bevallása szerint 14 óra alatt megjárja a magyar határ és a komp közötti távot... :o)

    Autópályadíj csak Fr.o-ban van (de ez nagyon rövid szakasz, a komptól rögtön fel kell menni a pályára, át Belgiumba, így nem kell semmit fizetni), illetve Ausztriában és persze Mo-on.

  • Bondi

    csendes tag

    Nyilván, ha valakinek egyszerre van több munkahelye, akkor mindenhonnan kapnia kell egy-egy P60-asat. Ha húsz helyen dolgozik valaki részmunkaidőben, az az ő dolga, lásd föntebb a román csávó esetét...

    Egyszerű ez, mint Kolumbusz tojása: van egy munkahelyed, ha eltávozol onnan, kapnod kell tőlük egy P45-ös nyomtatványt [ismét: ugyanis ezen összesítik az adóelőleget, amit az adott pü. évben már levontak tőled], és ezt a P45-öst leadod az új munkahelyeden (máskülönben túl sok adót fognak levonni, mert úgy veszik, hogy abban a pü. évben még nem adóztál semmit).

    A P60-ast meg minden év április után, a pü. év végén kell megkapnod, ezen összesítik az éves adódat, oszt' igényelhetsz vissza vele adót.

    Semmi személyes, de hadd jegyezzem meg, teljesen olyanok ezek a P45-P60 értetlenkedések minden hasonló fórumon, mintha amikor a Markos-Nádas-Boncz kabaréban az öregnek magyarázzák, hogy mi a Tito és a Tuto.

  • Bondi

    csendes tag

    válasz serenity #2101 üzenetére

    Kedves Serenity!

    A külföldimunka.lap.hu fórumán van egy külön rovat az EUworkről. Annak ellenére, hogy több mint egy éves, kevesen írtak bele, ráadásul rendkívül vegyes jó és rossz tapasztalatokat. Saját véleményem, de szerintem a sok ellentmondás a cégről egyszerűen abból is születik, hogy nem csak rajtuk múlik az egész, hanem főként a velük szerződő angol cégeken. Tehát kijössz hozzájuk ide, Angliába, aztán ha mégsem egészen úgy áll a helyzet, ahogy még otthon megígérték... akkor vagy megszoksz, vagy megszöksz. Ez utóbbit nyilván csak akkor, ha elboldogulsz angolul.

    Az egyetlen nyilvánvaló piszkosság tényleg az, hogy elvileg tilos lenne pénzt kérni munkaközvetítésért a munkavállalótól. Tehát az EUworknek csak az angol cégek fizethetnek a már felvett emberek után - nem pedig maguk az emberek, és főként nem előre (maximum a kiutazásod lehet önköltséges). Persze sajnos otthon ez úgy megy, hogy aki nem fizet, az már alapból ki is zárja magát a hajrából. Ha úgy nézzük, azt a néhány száz eurónyi vagy fontnyi összeget Angliában úgyis nagyon hamar kiegyenlíted, ha megvan az állás. (Megjegyzem, hogy nem tudom biztosan, mennyit kérnek, már ha kérnek valami fejpénzt egyáltalán!) Ha csak simán magadtól jönnél, azt sem tehetnéd – inkább több, mint kevesebb – „zsebpénz'' nélkül, és hát az sem lenne biztosabb móka.

    Mellesleg aki tud angolul, vagy ha nem is tud annyira, ma már szerintem nincs annyira elveszve. Pl. ha elhatároztad magad, vagy belevágtál már valami hasonló ügynökségesdibe, és tudod, melyik környékre érkezel, a külföldi munkáról szóló, ehhez hasonló általános fórumokon kívül az iwiwen is szét lehet nézni. Minden nagyobb angliai városnak van belső fóruma, ahol valószínűleg megtudhatsz egyet s mást a környékbeli magyaroktól, vagy végszükség esetén segítséget találhatsz.

Új hozzászólás Aktív témák