Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz oxide83 #21683 üzenetére

    Üdv!

    Nyilván igen, mint kb. akármelyik külső merevlemez. Én pl. a különféle rendszermentő programok (példák) által létrehozott lemezképfájlokat tárolom külső merevlemez(ek)en, amelyek vannak ekkora méretűek, vagy akár még nagyobbak is. A normál My Passport sorozatok modelljei pedig eleve NTFS fájlrendszerre vannak formázva gyárilag, vagyis a 4 GB-nál nagyobb fájlméret sem lesz gond a FAT32-vel ellentétben. De mondjuk vannak még olyan gyártók, amelyek FAT32-re formázzák az X TB-os külső merevlemezeiket. Viszont ilyenkor pl. Windowsnál ezeknél is csak egy sima gyorsformázás kell NTFS / exFAT fájlrendszerre, aztán kész. Sőt, FAT32-ről akár még közvetlenül konvertálni is lehet NTFS-re.

  • King Unique

    titán

    válasz darkrock #21687 üzenetére

    Szia!

    Ilyenkor legcélszerűbb mindig a vásárlás helyén megérdeklődni, hogy a garanciális cseréhez elég-e a számla, vagy szükséges-e még mellé a termék eredeti csomagolása és tartozékai. Na meg azt, hogy egyáltalán foglalkoznak-e vele közvetlenül, igen esetén meddig, vagy szimplán csak lepasszolják valamelyik helyi (márka)szerviznek. A másik opció a gyártói garancia, illetve az RMA ügyintézés, amihez az alábbi példa alapján még számla sem kellett.

    Egyébként meg garancia kérdés, fogyasztóvédelem topik.

  • King Unique

    titán

    válasz newmoonlight #21690 üzenetére

    Ezzel a típussal itt a topikban nem nagyon van konkrét tapasztalat. Amikor korábban egy ilyen felől érdeklődött valaki, akkor a válaszban kb. le volt írva a lényeg. Ettől függetlenül akár ez is opció lehet, de ahogyan korábban, úgy manapság sem drágább némelyik kiforrottabb gyártó terméke (összefoglaló). Ha pedig fontos, hogy maga a belső HDD az átlagnál tartósabb legyen (példa), akkor továbbra is a külső házas megoldás az előnyösebb.

  • King Unique

    titán

    válasz d@minator #21693 üzenetére

    Ez maga a belső merevlemez, viszont a külső merevlemez pontos típusa ebből nem derül ki. Mondjuk a mostani problémánál annyira nem túl fontos, bár abból a szempontból érdekes lehet, hogy mégis melyik gyárilag összeszerelt (?) sorozat 500 GB-os modelljénél használnak ilyen 7 mm magas és ráadásul 7200 RPM-es típust. Egy gyárilag összeszerelt modell egyébként nem igazán arra van kitalálva, hogy házilagosan csak úgy szétszereljék és tetszőlegesen cseréljék benne a merevlemezt. Arról nem beszélve, hogy akár roncsolással, illetve a roncsolás és a megbontás miatt garanciavesztéssel is járhat a művelet. Ilyen célra eleve a külső házas megoldás való, amivel 2,5"-os fizikai méretben a Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja foglalkozik. Ha az általánosan alkalmazott 5400 RPM-es helyett 7200-as merevlemezt akarsz tenni a külső házba, akkor még inkább javasolt odafigyelni a megfelelő hőelvezetésre, valamint USB-n a stabil tápellátásra.

    A merevlemeznél az ideális értelemszerűen a 100/100-as állapot lenne. De, ha a HDS szerint esetedben ennyire leesett a kondíciója és egy rakás szektorhiba van rajta, akkor az nyilván aggasztó. Ugyan igazán biztosat a különféle tesztek lefuttatása után lehetne mondani, de valószínűleg nem hiába írja azt a program, amit. Vagyis ez esetben erősen javasolt az adatok mielőbbi lementése!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz wolfman #21697 üzenetére

    Üdv!

    Azért ez egyáltalán nem egy olyan extrém és ritka kérdés, amire a korábbi hozzászólások, illetve a topik keresője, vagy éppen a téma-összefoglaló ne tudna választ adni. Viszont ahhoz előtte célszerű lenne letisztázni és eldönteni bizonyos dolgokat, mert a külső merevlemez és a 2 TB-os tárolókapacitás önmagában elég kevés információ.

    Amúgy a 2 TB-os tárolókapacitás manapság már nem akkora extra és ehhez bőven opció egy 2,5"-os külső merevlemez is. A téma-összefoglalóban ezeknek is van külön kategóriája, valamint az alábbi logout blogbejegyzésben szintén részletezve vannak. Az egyik legjobb ár-érték arányú sorozat pedig még mindig a Maxtor M3 Portable, amelynél a 2 TB-os modell ára is jól szemlélteti ezt. De, ha másmilyen kell, akkor értelemszerűen nem kötelező pont ezt választani.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz wolfman #21699 üzenetére

    A tapasztalatokra rá lehet keresni ebben a topikban is, azért van a kereső. De amúgy nyilván nem véletlenül lett említve a Maxtor, amelynek főleg az 1-2 TB-os modelljeivel többnyire pozitív tapasztalatok vannak itt a topikban. Az ára pedig elég kedvező, ahogyan a 3 éves gyártói garancia is előnyös.

    A WD egyes 2,5"-os külső merevlemezeiről pl. ebben és ebben a válaszban volt szó korábban, amelyekre egyébként szintén rá lehet keresni. Az pedig a My Passport sorozatnál a gyártó weboldalán, illetve a termék adatlapján is fel van tüntetve, hogy mit jelentenek az egyes modellszámok. Vagyis a tárolókapacitás mellett a termék színét, valamint akár a régiókódot is jelölik. Amiket egyébként a másik hozzászólásban felsoroltál, azok a modellszámok ehhez és ehhez a korábbi és egyben kifutott My Passport Ultra sorozatokhoz tartoznak.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz junior11 #21702 üzenetére

    Mondjuk ennyi erővel szinte minden merevlemezgyártónál előfordulhatnak jó, kevésbé jó, avagy akár kifejezetten rossz sorozatok egyaránt. Emiatt általánosítani egy gyártóra vonatkozóan pedig nem igazán lehet, pláne nem a 2,5"-os és a 3,5"-os típusokat egy kalap alá véve. A Seagate 2,5"-os külső modelljeinél alkalmazott belső merevlemezek viszonylag jónak mondhatók, de azért a megfelelő használat mellett ott is az adott sorozat függvénye, hogy mennyire lesz tartós. Ahogyan a 3,5"-os típusoknál szintén, avagy még inkább, amiről nem túl régen volt szó egy másik válaszban.

  • King Unique

    titán

    válasz Shingen #21704 üzenetére

    Helló!

    Képek tárolására nyilván akármelyik külső merevlemez megfelelhet, de persze az ajánlott típusok közül érdemes választani. A másik topikban linkelt Maxtor, illetve annak az 1 TB-os modellje szintén ilyen, ahogyan az előző válaszban is említették. Nemrég egy másik válaszban újfent javasolva volt ez a 2,5"-os sorozat, ahogyan ott egyéb dolgokról is volt szó. Korábban egyébként valóban Samsung márkanév alatt futott az M3 Portable sorozat és többnyire a HDD is más volt azokban, amiről itt a topikban is vannak információk.

    Aztán, ha már a másik topikban szó esett a pótolhatatlan adatok tárolásáról, akkor azokat ennyi erővel sohasem javasolt kizárólag 1 helyen tárolni, csak 1 db tárolóeszközre bízni. Ez ugyanúgy igaz belső és külső merevlemez esetében egyaránt! Ilyenkor alap a több offline / online biztonsági másolat, illetve tároló.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz sztyud #21707 üzenetére

    Szia!

    Az 1 TB-os Maxtor M3 Portable az alábbi teszt alapján gyorsabb valamivel, mint egy másik teszt szerint a WD My Passport (Ultra). Ami annyira nem meglepő, mert ugyan mindkettő 5400 RPM-es, de az előbbiben nagyobb adatsűrűségű lemeztányérral szerelt belső merevlemez van. Viszont az SMR technológiát használ, aminél elvileg előfordulhat az átlapolás miatt belassulás, de eddig erre nem nagyon panaszkodott senki. Másrészt az adatátviteli sebesség hardver- és szoftverkörnyezet függvénye is lehet, tehát másik környezetben (másnál) az előbbi tesztek eredményeitől előfordulhat +/- eltérés egyaránt. Valamint ezek az értékek akkor érvényesek, ha teljesen üres / kevés adat van a külső merevlemezen. Illetve a szekvenciális maximumok nyilván csak nagyobb méretű fájlok mozgatásánál. Ellenben, ha jobban tele van másolva, akkor már (jelentősen) lassulni fog, de ez belső és külső merevlemezre egyaránt érvényes.

    Egy ilyen külső merevlemez elsődlegesen adathordozásra, illetve adattárolásra való. Amihez értelemszerűen a tartalom megtekintése, időnként a frissítése, mozgatása stb. is hozzátartozik. Normál használat mellett pedig általában elegendő az az adatátviteli sebesség, amit egy ilyen eszköz USB 3.0-n tud. Viszont, ha kifejezetten sebességkritikus felhasználásról van szó, akkor többek között pl. nagyobb adatsűrűségű és fordulatszámú belső merevlemezzel ugyan lehet valamelyest fokozni a tempót (bővebben), de ilyenkor az igazán jó megoldás inkább egy külső SSD (példa) lenne. Ahogyan pl. egy laptopnál is az operációs rendszer és a programok futtatásához nyilván jóval gyorsabb az SSD rendszermeghajtóként, mint a HDD. Persze az ár-érték, illetve a Ft/GB arány már más dolog, de attól még nem kérdés, hogy melyik megoldás eredményez gyorsabb működést SATA-n és USB-n egyaránt.

    Ha jelen esetben az előbbiek mérlegelése után megfelel számodra egy 2,5"-os külső HDD is, akkor az eredetileg említett 2 modell általánosan jó választás lehet. Ha esetleg másmilyen kellene, akkor a téma-összefoglalóban vannak kategóriák szerint információk egyéb gyártók termékeiről is. Valamint, ha nem feltétel a gyárilag összeszerelt kivitel, akkor akár a külső házas megoldás is szóba jöhet, viszont azzal már egy másik topik foglalkozik.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz G@ben #21710 üzenetére

    Ahogyan a másik válaszban is írták az imént, a 2,5"-os külső merevlemezeknél jelenleg 5 TB a max. (bővebben), azért nem találni sehol 6 TB-osat. Lehet a jövőben lesz majd akkora, vagy akár még nagyobb tárolókapacitású is, de az valószínűleg nem mostanában várható. Na meg az egy dolog, hogy egyes gyártók majd előrukkolnak ilyenekkel, de mire főleg a hazai boltokban kaphatók lesznek, illetve reális és kedvező áron, az megint más dolog.

    Tehát, ha egylemezes (1 db HDD) kivitelben kell 1 db 6 TB-os külső merevlemez, akkor olyat jelenleg csak 3,5"-os fizikai méretben lehet venni. A téma-összefoglalóban vannak kategóriák szerint információk, illetve a külső házaknak is vannak külön társtopikjai, ha valaki inkább ez utóbbi megoldást választaná.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz G@ben #21715 üzenetére

    Ha elolvastad a korábban linkelt blogbejegyzést, akkor abban le van írva, hogy jelenleg 2,5"-os méretben csak a Seagate gyárt 5 TB-os merevlemezt. Tehát jelenleg minden 5 TB-os mobil külső merevlemez belsejében ez a bizonyos Seagate merevlemez (ST5000LM000) van.

    Az ADATA HV300-as sorozatával itt a topikban még nincsen tapasztalat, de a felszereltsége, a 3 éves gyártói garancia és nem utolsósorban pl. az 5 TB-os modell ára jónak mondható. Sőt olyannyira, hogy legalábbis a hazai boltokban külső meghajtóként olcsóbb, mint natúrban a benne lévő merevlemez.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz G@ben #21717 üzenetére

    Úgy mondanám, hogy ha 5 TB-os mobil külső merevlemezt akarsz venni, akkor a belső jelenleg mindegyiknél ugyanaz. Viszont pl. maga a külső ház és annak anyaga, burkolata, a SATA-USB átalakító egység és az annál alkalmazott chip, a mellékelt szoftverek, a garanciaidő stb. már eltérő lehet. Az utóbbi értelemszerűen minél több, nyilván annál jobb. Viszont a kiválasztást ezen kívül egyéb szempontok alapján is lehet részletezni.

    Az a belső merevlemez adatlapján is szerepel, hogy 128 MB a cache mérete. Tehát a webshop adata elírás lehet, ami egyébként amúgy sem ritka, ezért elsődlegesen mindig a gyártó weboldala a mérvadó. Egyébként az ilyen külső merevlemezeknél rendszerint viszonylag kicsi szokott lenni a gyorsítótár mérete, ami ennélfogva sima adattárolásnál és nagyobb méretű fájlok mozgatásánál kevésbé számít. Ez egy korábbi hozzászólásban is részletezve van.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz G@ben #21719 üzenetére

    Ha tényleg nem kell semmilyen extra, akkor gyárilag összeszerelt és egyben fapados kivitelben pl. a Seagate Expansion Portable, vagy a WD Elements Portable sorozata adná magát, de azoknál nincsen 5 TB-os modell. Tehát az előbbi gyártónál marad a Backup Plus Portable sorozat, viszont annál valóban csak 2 év gyártói garancia van. Vagyis az ADATA HV300 3 év gyártói garanciával jobb választás lenne és ugyanakkor az ára is kedvezőnek mondható. Ha biztosan nem kell a külső hatásoknak jobban ellenálló, illetve ütésálló, vízálló stb. kivitelű, akkor a HD330 és a HD710 Pro sem indokolt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tylerddd #21722 üzenetére

    Egy másik válaszban nemrég röviden le volt írva, hogy milyen különbségek vannak a WD egyes 2,5"-os külső merevlemezeinél. Tehát a jelenlegi My Passport és a My Passport Ultra sorozatok között leginkább csak a burkolat anyagában és színében, illetve ebből is adódóan a dizájnban van egy kis eltérés. Valamint egyes hivatalos leírások alapján elvileg még a mellékelt szoftveres csomagnál variál(hat)tak egy keveset, de lényegében kb. ugyanazok a programok járnak mindkettőhöz, ugyanazt tudják stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz tylerddd #21724 üzenetére

    Az adatátviteli sebesség az újabb My Passport sorozatoknál is maradt kb. ugyanolyan, mivel a HDD max. pár apróságot (pl. modellszám) leszámítva lényegében nem nagyon változott a belsejükben. Legalábbis pl. az egyes korábbi és újabb My Passport sorozatok 1 TB-os modelljei esetében, amit a linkelt tesztek jól szemléltetnek. Max. pl. a régi / új 2 TB-os My Passport (Ultra) modelleknél lehet leginkább eltérés a 7 / 15 mm magas WD Blue belső merevlemezek, pontosabban azok integrált USB-s változatai miatt. Viszont a többinél már nem nagyon és a főbb jellemzők is maradtak többnyire ugyanazok. Ha pedig az átlagosnál valamivel gyorsabb mobil külső merevlemez kell, akkor nemrég egy másik válaszban részletezve volt az a téma is.

    A WD-kre visszatérve pedig igen, megfelelhet a normál My Passport is, hacsak az Ultra esetében a prémium dizájn nem ér meg némi felárat számodra. De, ha mondjuk egy igazán tetszetős 2,5"-os külső merevlemez kell (full) fémházas kivitelben, akkor egy korábbi hozzászólásban említve voltak egyéb gyártók termékei is, ahogyan a téma-összefoglalóban szintén van ilyen kategória.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz seadrone #21729 üzenetére

    Erre kb. megint azt tudnám mondani, amit nemrég egy másik válaszban. Az, hogy 1 terás (!) külső merevlemez kell, az önmagában elég kevés információ és legutóbb nem hiába fejtette ki bővebben más is, hogy pontosan milyet akar. De ezek a kérdések amúgy a téma-összefoglalóban is megtalálhatók a vásárlási szempontoknál, nem véletlenül! Aztán a megbízhatóság emlegetése konkrétumok nélkül így általánosan megint kissé elcsépelt dolog. De, ha az kell, akkor pl. a 2,5"-os típusokat illetően egy korábbi hozzászólásban ez a téma is részletezve van, ahogyan a téma-összefoglalóban szintén.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz hackeeeee #21731 üzenetére

    Szia!

    Rendszerint a WD saját gyártású merevlemezei, pontosabban a korábbi Green sorozat, illetve újabban annak az átcímkézett változatai, azaz a Blue sorozat modelljei. Ezt a korábbi My Book sorozat 6 TB-os modelljének tesztje is szemlélteti. Az újnál a 6 TB-os modell belsejében szintén vagy egy ilyen, vagy immáron a Blue sorozatból való merevlemez lehet. Viszont néha előfordulhatnak kivételek (pl. Red, Purple), amiről itt a topikban is volt szó több alkalommal (példa). Illetve az új My Book sorozatnál a 8-10 TB-os modellekben értelemszerűen már nem Blue merevlemez lehet, mivel az utóbbiból 6 TB-os a legnagyobb tárolókapacitású.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz KisTücsök #21734 üzenetére

    Üdv!

    A többi gyártóhoz hasonlóan a Silicon Power kínálatában is többféle 2,5"-os külső merevlemez közül lehet választani. Viszont, hogy számodra melyik lenne a leginkább megfelelő, ahhoz a mostaninál jobban kellene részletezni, hogy pontosan milyen is kell. Ezen gyártó termékei egyébként az átlagnál rendszerint valamivel drágábbak szoktak lenni, tehát egy 2 TB-os max. 25 ezerből nem feltétlen fog kijönni. Ha belefér némi plusz, akkor viszont pl. a tetszetős Armor A75 sorozat jó választás lehet. Vagy, ha a külső hatásoknak még jobban ellenálló kell, akkor pl. az Armor A85. Ha a minél kedvezőbb ár a szempont és nincsen szükség semmilyen extrára, akkor a téma-összefoglalóban, illetve az alábbi logout blogbejegyzésben vannak opciók ilyen mobil külső merevlemezekre is.

    A megbízhatóság és tartósság témája eleve egy összetett, a külső merevlemezeknél több oldalról is megközelíthető dolog. Ez pl. ebben a hozzászólásban is részletezve van a 2,5"-os típusokat illetően, ahogyan a már említett téma-összefoglalóban szintén.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz #20221952 #21736 üzenetére

    Szia!

    Ha egy USB-s külső házba kell a megfelelő merevlemezt kiválasztani, akkor azt elsődlegesen az azzal foglalkozó topikban célszerű megérdeklődni. Illetve a 3,5"-os külső házaknak is van külön topikja, ha nem általánosan a külső merevlemezekre, illetve a gyárilag összeszerelt típusokra vonatkozik a kérdés.

    Milyen merevlemezt vegyek?
    Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja

    Ha már megvan a külső ház, akkor azt nem szükséges tovább tárgyalni, illetve a most említett amúgy is ajánlott modell. Valamint pl. az adatlapján is szerepel, hogy a HDD tárolókapacitására vonatkozóan nincsen jelenleg reális limit, vagyis nagy valószínűséggel egy 8 TB-osat is kezelni fog. Magát a merevlemezt illetően egy passzív hűtéses külső házban elsődlegesen 5400-5900 RPM-es típust javasolt használni, ami rendszerint adattárolási célra, illetve a különféle HD-filmek lejátszásához is elegendő szokott lenni. Többek által preferáltak ilyen célra pl. a WD Red és Purple sorozatok, de akár más gyártók termékei is opciók lehetnek. A téma topikjának összefoglalójában fel vannak tüntetve az ajánlott modellek különféle kategóriák és tárolókapacitás szerint.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz .LnB #21737 üzenetére

    Üdv!

    Ha 2,5"-os külső merevlemezekről van szó, akkor azokhoz mindenképpen aktív USB-hubot javasolt venni és használni. Vagyis olyat, amihez mellékelnek külső tápegységet, ami által egy mobil külső merevlemez stabil tápellátása is biztosított. Aztán, hogy egyszerre hány ilyen eszközt képes stabilan kiszolgálni és meghajtani az adott USB-elosztó, az már az utóbbi függvénye is. 1-2 db 2,5"-os külső merevlemez, illetve 2 db egy időben történő működtetése rendszerint még OK szokott lenni, de annál több már problémás lehet.

    A pontosan milyen / melyik USB-hubot vegyük kérdésre a topikban megtalálható információk, a mások által használt típusok segítségül lehetnek. Viszont kb. ennyi, mivel ennek a topiknak nem ez a fő témája, max. csak érintőlegesen esik szó néha róla. Aztán, hogy az adott tv-vel biztosan működni fog-e, azt megint inkább az azzal foglakozó topikban kellene megérdeklődni, pláne hogy sok eseteben eleve lutri az ilyen készülékeknél. Ez egy korábbi hozzászólásban is részletezve van.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz #20221952 #21740 üzenetére

    Ha még csak tervben van a dolog, akkor ilyen célra érdemesebb lenne inkább egy NAS-t venni. Léteznek ugyan pl. ilyen spéci külső házak is, de az ilyenekkel itt kevésbé van tapasztalat és egy NAS amúgy is kiforrottabb megoldás erre a célra. Annak, illetve az otthoni hálózat és megosztás témáknak pedig szintén vannak külön topikjai, elsődlegesen azokban javasolt ez ügyben érdeklődni.

    Milyen NAS-t vegyek?
    Otthoni hálózat és internet megosztás

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz KisTücsök #21744 üzenetére

    A szükséges plusz információk arra vonatkoztak, amik a linkelt példában is voltak. Vagyis, hogy kellenek-e olyan extrák, mint pl. fémház, külső hatásokkal szembeni nagyobb ellenállás, bónusz szoftverek, netán hardveres titkosítás, mennyi garancia legyen rá stb. Ezeket eleve el kellene dönteni, utána lehet csak továbblépni.

    Az Armor A75 és A62 sorozatok újabbnak mondhatók, ellenben az A30 már korábban is megtalálható volt a gyártó kínálatában. A lényegi különbség ezek között leginkább a külsőségekben van, azaz a dizájn, a fizikai méret, a burkolat anyaga és annak ellenálló képessége a különféle külső hatásokkal szemben, illetve a Type-A / Type-C fizikai csatlakozók. Na meg, hogy az A75 és az A30 sorozatoknál csak 1-2 TB-os modellek vannak, ellenben az A62-nél ezeken felül még 3-5 TB-osak is. Maga a merevlemez azonos tárolókapacitásnál valószínűleg ugyanaz bennük, de előfordulhat eltérés, mivel a gyártóknak szokása időnként váltogatni őket, akár egy adott sorozat adott modelljén belül is. A SATA-USB átalakító egységnél és egyben az USB-chipnél szintén hasonló lehet a helyzet. A mellékelt szoftverek viszont rendszerint megegyeznek.

    A megbízhatóságra vonatkozóan a korábbi válaszban és az ott linkelt hozzászólásban is le van írva, hogy alapvetően több dolog függvénye, pláne egy ilyen külső merevlemeznél. Egy 2,5"-os Red és Black lehet valamivel minőségibbnek és tartósabbnak mondható, mint egy átlagos mobil merevlemez, de ha kifejezetten 2 TB-os kell, akkor nem feltétlen érdemes emiatt lemondani a nagyobb tárolókapacitásról. Na meg ez csak a belső, ellenben egy külső merevlemeznél ott van a külső hatásokkal szembeni ellenállás is pl. egy véletlen leejtés esetére. Aztán az eszköz megfelelő használatán is eleve sok múlik. Ha pedig pótolhatatlan adatok tárolásáról van szó, akkor azokat eleve több helyre, több online / offline tárolóra javasolt menteni, mivel ilyenkor önmagában 1 db belső / külső merevlemez nem nyújt kellő adatbiztonságot.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kapaca76 #21746 üzenetére

    Ilyen célra lényegében akármelyik megfelelhet, szóval ennél azért jobban kellene részletezni, hogy pontosan milyen is kell. Na meg többek között az sem ismert, hogy milyen környezetben lesz majd használva a külső merevlemez. De, ha pl. PC-n / Macen, akkor a kompatibilitás, USB-n a stabil tápellátás, a különféle formátumok lejátszása stb. is általában rendben szokott lenni. Ha esetleg egy tv-hez csatlakoztatva, akkor arról és egyben a 4K-felbontású filmek lejátszásáról legutóbb pl. az alábbi kérdésre adott válaszokban volt szó bővebben.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Azie #21749 üzenetére

    Üdv!

    Ha a dokkoló a 2 TB-os HDD-vel megfelelően működik mindenhol, ellenben a többivel nem, akkor első körben adja magát a kérdés, hogy a többi HDD-vel nincs-e esetleg valami gond. Vagyis, ha a Windows van a laptopon, akkor pl. a HDS mit mutat az állapotukra? Mivel csatlakoztatás után, illetve működés közben okozhat fagyást és egyéb problémát az is, ha pl. tele van szektorhibával a merevlemez. De akár SATA / USB csatlakozási problémák, illetve egy hibás USB-kábel is okozhat gondot. Viszont utóbbi esetben akkor elvileg a 2 TB-os HDD-vel is elő kellene jönnie a hibának.

    Tehát ellenőrizni kellene az előbb említett dolgokat, lehetőség szerint másik USB-porthoz csatlakoztatva (PC-n hátlapi), másik USB-kábellel, másik gépen is kipróbálni a dokkolót, a többi merevlemezt másik USB-tárolóeszközben stb. Továbbá a téma-összefoglaló gyakran ismételt kérdések fejezetében részletezve vannak USB-n az adatkapcsolat random megszakadásának lehetséges okai is. Aztán megint más dolog, amikor inaktív állapotban X perc üresjárat után készenléti (alvó) módba vált egy ilyen dokkoló / külső ház és benne a merevlemez. Viszont ennél meg pont az a lényeg, hogy normál esetben abból fel kell tudni ébrednie, ha az OS, vagy egy program hozzá akar férni az eszközhöz, illetve a lemezhez.

    Ugyanilyen dokkolóval egyébként nemrég másnak is volt gondja, amiről az egyik külső házas társtopikban volt szó. Illetve a dokkolós kérdések is inkább a külső házas topikokba valók.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz beach head #21750 üzenetére

    Szia!

    Ha Xbox One játékkonzolhoz kell külső merevlemez, akkor pl. ebben a korábbi hozzászólásban, illetve az ott lévő linkekben le van írva erre vonatkozóan a lényeg. 3,5"-os típust leginkább akkor érdemes venni, ha egyrészt kimondottan nagy tárolókapacitás kell, másrészt a játékkonzolon bizonytalan egy 2,5"-os külső merevlemez tápellátása. Viszont egy 1 TB-os bőven opció 2,5"-os kivitelben is, valamint a hivatalosan ezen konzolhoz tervezett külső merevlemezek is többnyire ilyen méretformátumúak. Vagyis az utóbbiból adódóan USB-n a megfelelő tápellátás is megoldható lehet, máskülönben nem nagyon gyártanának kifejezetten ilyen célra 2,5"-os modelleket.

    Az előbb linkelt ún. game drive-ok többnyire 5400 RPM-esek, sőt elvileg a játékkonzolban is olyan fordulatszámú belső meghajtó van eredetileg. Vagyis külsőként is elég lehet egy ilyen és nem feltétlen létszükséglet 7200-as típust venni és használni hozzá. De, ha mindenképpen olyan kell, akkor a téma-összefoglalóban ez is részletezve van a 2,5"-os kategórián belül. Viszont gyárilag összeszerelt kivitelben szűkebb az ilyen típusokból a kínálat, valamint rendszerint drágábbak is. Ellenben egy külső házas megoldással akár kedvezőbb áron is összerakható egy ilyen, amire a téma topikjából itt van egy példa. Viszont egyrészt egy 7200 RPM-es modellnek nagyobb USB-n az energiaigénye, mint egy 5400-asnak, tehát az előbbinél pláne oda kell figyelni erre! Másrészt, ha már annyira fontos a minél nagyobb adatátviteli sebesség és a minél gyorsabb működés, akkor ennyi erővel akár külső SSD-t is lehetne venni. Korábban és most is voltak erről cikkek itt a fórumon, ráadásul kifejezetten Xbox One játékkonzolokhoz tervezett megoldásokat bemutatva. OK, hogy ár-érték, meg Ft/GB arány, de egy külső SSD nyilván jóval gyorsabb, mint egy külső HDD. Ha az előbbi 1 TB-os kivitelben nem fér bele az anyagi keretbe, akkor másik opció esetleg egy SSHD lehet USB-s külső házba téve. Ugyan ez sem lesz olyan gyors, mint az SSD, de a HDD-hez képest bizonyos esetekben adhat némi pluszt. A konzol topikjában is szóba került már az SSHD több alkalommal, sőt némelyikben gyárilag az van belső meghajtóként.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz kapaca76 #21754 üzenetére

    Üdv!

    Az ilyen külső merevlemezek kompatibilitása stb. hivatalosan jobb a különféle tévékkel, tehát ilyen szempontból jó választás lehet mindkettő. Viszont a téma-összefoglalóban az is le van írva ennél a kategóriánál, hogy nem feltétlen muszáj ilyeneket venni és használni erre a célra. Megfelelhet akár egyrészt egy normál típus is, amire ott említve vannak példák, valamint a tv topikjában is rá lehet keresni a tapasztalatokra. Másrészt a tv-s használatra (is) hitelesített mobil külső merevlemezek rendszerint drágábbak a normál típusoknál és amennyibe egyik-másik kerül 1 TB-os kivitelben, annyiért az utóbbiaknál már 2 TB-osat is lehet venni. Persze, ha belefér az anyagi keretbe és nem gond ez, akkor az más dolog.

    Egyébként az átlagos külső merevlemezek közül azért nem feltétlen felel meg bármilyen az adott tv-hez, mint azt annak a topikjában írta valaki az egyik válaszban. Erről már ebben a topikban is volt szó számos alkalommal (példa), valamint alátámasztották a tv-k gyártójának topikjaiban lévő tapasztalatok is. Na meg nem véletlenül gyártanak kifejezetten ilyen használatra, illetve ilyen készülékekhez (is) tervezett mobil külső merevlemezeket.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Klemice #21756 üzenetére

    Szia!

    Ezt alapvetően neked kellene eldöntened, hogy melyik háttértárat pontosan mire akarod használni. Ha átállsz laptopra és a korábbi háttértárak további használata a cél, akkor a 2 db 3,5"-os HDD-nek mindenképpen kelleni fog pl. 2 db külső ház, vagy egy 2-lemezes külső ház / 1 db dokkoló a kettőnek. Ha a laptopot nem lehet bővíteni a 2,5"-os méretformátumú SSD-vel, akkor annak szintén kell egy külső ház, vagy használni azt is pl. egy dokkolóval, ahogyan a merevlemezeket. Új külső merevlemezt pedig akkor érdemes venni, ha a korábbi háttértárakat már nem akarod használni, max. átmenteni róluk az adatokat az újra. Illetve akkor, ha plusz tárhelyre van szükség, mert a jelenleg meglévők által nyújtott már nem elég.

    A külső házakkal, illetve a dokkolókkal a 2 társtopik foglalkozik, az ügyben már azok valamelyikében kellene érdeklődni. De amúgy azoknál is van téma-összefoglaló, ami választ adhat pl. a milyet vegyünk kérdésre.

    Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
    Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Klemice #21762 üzenetére

    Ha csak egy 1-2 TB-os külső merevlemez kell, akkor olyat 2,5"-os fizikai méretben célszerű venni, illetve az a laptophoz is ideálisabb. Viszont előtte el kellene dönteni, hogy pontosan milyen kell, az alapján lehet ajánlani is. De amúgy az itteni téma-összefoglalóban is részletezve van a 2,5"-os méretkategória konkrét példákkal, árakkal stb.

    A másik 2 topikban a kérdés feltétele előtt javasolt lenne átnézni azok összefoglalóit. Ha utána van további kérdés, esetleg nem világos valami, akkor érdemes külön feltenni. A 3,5"-os külső házakkal, illetve a dokkolókkal kapcsolatban a 3,5"-os topik javasolt, míg egy 2,5"-os SSD-hez való külső ház ügyében értelemszerűen a 2,5"-os. De, ha mondjuk megfelel számodra pl. egy dokkoló mindhárom háttértárhoz, akkor az utóbbi topikban nyilván már nem szükséges ez ügyben külön érdeklődni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Klemice #21764 üzenetére

    Ha megnézed az alábbi logout blogbejegyzést, akkor abban látható, hogy gyárilag összeszerelt kivitelben pl. a 2 TB-os Maxtor elég jó áron van és a célnak az is megfelelhet. Ellenben, ha egy (full) fémházas modell és Type-C csatlakozási lehetőség kell, akkor a már említett LaCie Porsche Design Mobile Drive, valamint pl. a Silicon Power Armor A75 és a Toshiba Canvio Premium jöhet szóba. Igaz, az A75-nél az USB-kábel gazda felőli vége Type-A, de másik kábellel / adapterrel megoldható a csatlakoztatás a laptopon lévő Type-C porthoz. Sőt, ennyi erővel akármelyik alapértelmezetten nem Type-C csatlakozóval szerelt külső merevlemeznél. A Canvio Premium esetében is amúgy ilyen adaptert mellékelnek. A megadott max. 35 ezres keretbe amúgy mindhárom beleférne, viszont a másik két modell 3 évével ellenében a LaCie esetében csak 2 éves gyártói garancia van.

    Egy 2,5"-os, teljes mértékben csak USB-ről működő külső merevlemezt nem feltétlen szokás folyamatosan a géphez csatlakoztatva használni. Pláne akkor, ha nincs is mindig ténylegesen használva, illetve közben újra van indítva, altatva, leállítva stb. a laptop. Na meg az sem teljesen mindegy, amiről nemrég az egyik társtopikban volt szó. Tehát elég csak a használat idejére csatlakoztatni, sőt általában úgy szokás. Egy 3,5"-os típus viszont már más, pláne ha van külön tápkapcsoló is a külső házon. Az inkább lehet folyamatosan rádugva, max. ha nem használják, akkor nincsen bekapcsolva.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Klemice #21766 üzenetére

    A Canvio Premium for Mac is lényegében kb. ugyanaz, mint a normál Canvio Premium. Max. annyi az eltérés, hogy pl. gyárilag HFS+ fájlrendszerű és a macOS-hez nem adnak külön backup szoftvert, de arra ott van a Time Machine. Amúgy meg igen, csak újra kell formázni Windowszal pl. NTFS-re és már használható is. Azaz pontosabban törölni a rajta lévő kötetet és újraparticionálni, mert a Windows eleve nem kezeli (max. külső programmal képes rá) a HFS+ fájlrendszert és ilyenkor a lemezkezelőben is csak a törlés és a súgó opció lesz aktív. Gyárilag ugyan vannak rajta programok, meg a felhasználói útmutató stb., de ezek szükség esetén elvileg a gyártó weboldaláról is letölthetők.

    Mint említve volt az előbb, a Maxtor is megfelelhet a célra. De azért a Canvio Premium "fullosabb" és mint a neve is mutatja, prémium kategóriás termék. Ha pedig a linkelt webshopban csak 2 ezer forint közöttük az árkülönbözet, akkor pláne nem kérdés... :) Egyébként 3 éves gyártói garancia van mindkettőre és vannak olyan boltok, ahol meg is adják. Ha 2-vel veszed meg, akkor a fennmaradó 1 évben elvileg opció lehet az RMA ügyintézés (példa). De nyilván érdemes lehetőség szerint olyan helyen megvenni, ahol minél több garanciát adnak rá.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Mezga Aladár #21768 üzenetére

    Üdv!

    A lemez inicializálása MBR / GPT séma szerint eleve egy destruktív folyamat, tehát ha fontos adatok vannak a külső merevlemezen, akkor nyilván nem kellene lefuttatni! Ha nem pillanatnyi állapotról van szó, hanem tartósan inicializálatlannak mutatja az operációs rendszer a lemezt, akkor ilyenkor normál esetben egy adatmentő programot szokás ráereszteni, mint pl. a már említett GetDataBack. Majd azzal egy teljes keresést (deep scan) lefuttatni és megnézni, hogy mit talál a program. Ha megvannak a korábbi fájlok, akkor utána azokat egy másik fizikai lemezre kell lementeni. De ezeket is csak akkor, ha az eredeti merevlemez állapota OK, azaz előtte javasolt ránézni pl. a másik válaszban említett HDS programmal. Ha gond van a merevlemezzel és mondjuk szektorhibás, akkor viszont az eredeti meghajtóról egy lemezképet / fizikai másolatot szokás csinálni egy másik fizikai meghajtóra, majd az utóbbiról folytatni a mentést.

    Viszont itt egyrészt az is kérdés, hogy USB-n a csatlakozás rendben van-e, mert átmeneti inicializálatlan állapotot akár az is okozhat, ha nincsen. Vagyis célszerű másik USB-porthoz (PC-n hátlapi) csatlakoztatva, illetve akár másik USB-kábellel is kipróbálni az eszközt, ha az utóbbi netán hibás. Másrészt az egyes My Book sorozatoknál hardveres titkosítás van és a mellékelt gyártói szoftverrel lehet a jelszavas zárat aktiválni / deaktiválni. Ha le van jelszavazva a drive, akkor egyes típusoknál előfordulhat, hogy amíg nincsen az feloldva, addig a Windows a lemezkezelőben inicializálatlannak mutatja a meghajtót. De, ha feloldásra került, akkor utána már nem. Viszont, ha le van jelszavazva és nem sikerül feloldani a meghajtózárat, akkor úgy az adatokhoz is problémás lehet a hozzáférés...

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Mezga Aladár #21771 üzenetére

    Ezek szerint akkor mégsem akarsz róla adatot menteni, ha már destruktív módon inicializálni próbálod. Vagy az adatmentés talán már megvolt? Aztán az előző válaszokban nem véletlenül volt említve a HDS, valamint a kipróbálás másik portban, másik kábellel stb. Viszont, ha tényleg maga a külső merevlemez hibásodott meg és nem cél az adatok lementése (akár profi adatmentő cég által), akkor marad a garanciális csere, vagy annak híján kb. a kuka... Vagy az utóbbi helyett esetleg opció lehet az egyes alkatrészek újrahasznosítása attól függően, hogy a külső ház, vagy a merevlemez ment-e tönkre. Viszont pl. az előbbi esetnél a merevlemez tartalmához egy másik USB-s külső házban, illetve a gépbe téve SATA-n nem lehet majd hozzáférni a hardveres titkosítás miatt. De ezt leszámítva elvileg egy teljes újraparticionálás után már újra használható lesz maga a merevlemez, ellenben a korábban rajta lévő adatoknak értelemszerűen lőttek.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Mezga Aladár #21774 üzenetére

    Már a legelső válaszomban le volt írva világosan, hogy az inicializálás destruktív művelet és ilyenkor nyilván nem kellene inicializálni, ezáltal tovább csökkentve a mentés esélyét... Az adatmentéses téma topikjában is már volt szó erről számtalan alkalommal. Példák: [link], [link]. Másrészt meg pont az a lényeg, hogy ilyenkor felesleges is inicializálni és particionálni, mert az adatmentő program rendszerint anélkül is hozzá tud férni a lemez korábbi tartalmához.

    Az meg a másik, hogy ha netán a külső ház, vagy a merevlemez, esetleg mindkettő tönkrement, akkor otthon nem nagyon fog menni az adatmentés, pláne hogy még hardveres titkosítás is van ennél a típusnál. Viszont az megint nem derült ki, hogy ilyen téren pontosan mi a helyzet. Ahogyan az sem ismert, hogy a GetDataBack eredményes volt-e. De, ha nem tud mit kezdeni a külső merevlemezzel, akkor max. egy adatmentéses cég lehet opció az adatok lementéséhez. Viszont ez ügyben már az adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez topikban kellene érdeklődni, illetve elsődlegesen amúgy is ott javasolt kifejezetten adatmentéses problémáknál. De ez egyébként az itteni téma-összefoglalóban is le van írva, sőt még linkelve is vannak a megfelelő topikok.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Mezga Aladár #21776 üzenetére

    Ha már a Windows inicializálást kér, akkor a lemezkezelőben vélhetően megjelenik a fizikai lemez és ha annak nem 0 bájt a kapacitása, akkor normál esetben egy (jobb) adatmentő programnak is kezelni kellene. Próbáltam már ilyet több alkalommal én is, ahogyan az adatmentés topikban lévő tagok szintén. Az pedig megint nem véletlenül volt leírva és még az adatmentés topikból vett konkrét példákkal is világosan szemléltetve, hogy ilyenkor nyilván nem nagyon kellene erővel inicializálni stb. a lemezt... Egy másik példával élve, ha mondjuk RAW lesz a kötet, akkor a Windows azt meg formázni akarja, amit szintén nem kellene erőltetni, ha az adatok lementése a cél. OK, hogy a teljes formázással ellentétben egy gyorsformázás után még lehet esély az adatok lementésére, de egyrészt pont az a lényeg, hogy minden ilyen destruktív művelet (pl. inicializálás, formázás) csökkentheti a sikeres adatmentés esélyét. Másrészt az adatmentő program számára nem szükséges ilyen módon úgymond előkészíteni a meghajtót, mert pont az a lényeg, hogy normál esetben anélkül is képes hozzáférni a tartalmához.

    Egyébként ez a téma kb. már túl lett tárgyalva ebben a topikban és nem véletlenül volt említve a továbbiakhoz a kifejezetten az adatmentéssel foglalkozó. Ha komolyabb a meghibásodás és tényleg (?) nem kezeli semmilyen "otthoni" adatmentő program az eszközt, ellenben mindenképpen fontos lenne az adatok lementése, akkor meg el kell vinni szakemberhez, ennyi. Ami előzőleg már szintén említve volt itt a topikban lehetséges opcióként attól függően, hogy pontosan mi a helyzet, sikerül-e valamit kezdeni otthon a külső meghajtóval, vagy sem.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz petertoth10 #21779 üzenetére

    Attól, hogy FAT32-re lett formázva a külső merevlemez, még nyilván nem fog tönkremenni. Itt inkább egyrészt az a kérdés, hogy mi történt a játékkonzolos használat közben. Vagyis USB-n a tápellátás, fizikai csatlakozás, szoftveres leválasztás stb. rendben volt-e. Valamint a konzol esetleg nem-e formázta át egy másik fájlrendszerre a külső meghajtót. Másrészt a Windowsnál az mellékes, hogy mit mutat a fájlkezelő. Ott kizárólag csak akkor fog megjelenni a külső merevlemez, illetve a rajta lévő kötet, ha annak van meghajtóbetűjele. Tehát az eszközkezelő és különösen a lemezkezelő lenne ilyenkor a lényeg, azokat kellene megnézni! Aztán, ha már említve volt a HDS, akkor adja magát a kérdés, hogy mit mutat a külső meghajtó állapotára. Továbbá ez a kap áramot és világít rajta a LED egy dolog, de itt az is lényeges, hogy belül maga a merevlemez felpörög és működik-e rendesen. Na meg azt sem ártana kicsit konkretizálni, hogy pontosan milyen külső merevlemezről van szó, mert ez sem derült ki a leírtakból.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz geckowize #21782 üzenetére

    Szia!

    A fizikai méretet mindenképpen el kellene dönteni és a szükséges tárolókapacitást is, illetve hogy az utóbbinál elég-e a 2 TB, vagy annál több kell. Már csak azért is, mert egy 2 TB-os külső merevlemez manapság bőven opció 2,5"-os méretben is, mint azt az alábbi logout blogbejegyzés is szemlélteti. 3,5"-os típust inkább 2 TB felett érdemes venni, illetve ha fontos a stabil külső tápellátás, a külön tápkapcsoló megléte a külső házon stb. De mondjuk az előbbi (tápellátás) USB-n egy 2,5"-os modellnél is biztosan OK lesz, ha a PC-n USB 3.X porthoz lesz csatlakoztatva. Aztán megvannak a maga előnyei és hátrányai a gyárilag összeszerelt és a külső házas megoldásnak is egyaránt (bővebben). Viszont ugyanakkor a megbízhatóság, tartósság és az adatok biztonsága eleve több dolog függvénye, ami pl. ebben a hozzászólásban is részletezve van. Vagyis a pótolhatatlan adatokat eleve több helyen, több online / offline tárolón javasolt tárolni. A megadott max. 20 ezres anyagi keret valóban kissé szűkös egy 2 TB-os külső merevlemez megvételéhez mind 2,5"-os, mind 3,5"-os fizikai méretben. Az olcsóbbaknál is inkább 20-25, vagy némelyiknél 25-3X ezer körül lenne reális.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz geckowize #21784 üzenetére

    A stabil tápellátás alapból fontos mindkét fizikai méretű külső merevlemeznél. A 3,5"-os akkor előnyös a külső tápegység miatt, ha maga a gazda hardver tápellátása bizonytalan, avagy éppen elégtelen egy 2,5"-os külső merevlemez számára. De, ha asztali PC-ről van szó és ráadásul USB 3.0 portok vannak rajta, akkor nem téma ez, nyilván opció egy 2,5"-os külső HDD is. Aztán a tápkapcsoló pedig akkor előnyös egy 3,5"-os típusnál, ha pl. folyamatosan a géphez van csatlakoztatva, de nincsen közben ténylegesen használva. Vagyis szükség esetén könnyen ki lehet kapcsolni, hogy ne menjen, ne álljon le / pörögjön fel feleslegesen. A csak USB-ről működő 2,5"-os modelleknél viszont meglehetősen ritka a tápkapcsoló, általában nem szokott lenni. Vagyis ezeket nem lehet ilyenkor kikapcsolni, max. csak az USB-kábel kihúzásával, vagy a gép leállításával stb. Az egyik társtopikban nemrég volt szó erről bővebben. De, ha csak alkalmanként lesz használva a mentések idejére, akkor ez sem téma és nyilván megfelel egy 2,5"-os külső merevlemez is ilyen célra.

    Ha 2 TB-os tárolókapacitással egy olcsóbb külső merevlemez kell, akkor gyárilag összeszerelt kivitelben opció lehet 2,5"-os méretben pl. a Maxtor M3 Portable, 3,5"-osban pedig a(z) ADATA HM900 / WD Elements Desktop. Külső házas megoldásnál 2,5"-os méretben meg pl. egy ilyen, 3,5"-osban meg egy ilyen összeállítás. Maga a merevlemez nem pont 2 TB-os egyik utóbbi példánál sem, de nyilván tetszőlegesen rakható a külső házakba másmilyen is. Sőt, pont ez ennek a megoldásnak az előnye a gyárilag összeszerelt típusokkal szemben. Ha a külső házas megoldást választod, akkor vannak azon témáknak külön topikjai, ahogyan a (belső) merevlemezeknek is. Tehát az ügyben már azokban kellene érdeklődni, vagy csak elolvasni az ottani téma-összefoglalókat, akár az is elég lehet.

    Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
    Külső 3,5'' mobil rack-ek topikja
    Milyen merevlemezt vegyek?

    Az előbb linkelt modellek amúgy példaként és lehetséges opcióként szolgálnak, de nem kötelező mindenáron pont azokat választani. Az itteni topik és a linkelt társtopikok összefoglalójában is találni egyebeket, ha az kell. Az pedig látszik az árak alapján, hogy a kezdeti max. 20 ezres anyagi keretnek mindenképpen fölé kell majd menni mindkét fizikális méret és megoldás esetében, ha 2 TB-os tárolókapacitás kell.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz oszi91 #21786 üzenetére

    Szia!

    Ez ügyben segítségül lehet számodra a sokat emlegetett logout blogbejegyzés, ahol 1-5 TB-ig gyárilag összeszerelt és külső házas megoldásokra is vannak példák, valamint feltüntetve és összehasonlítva az árak stb. 2,5"-os méretben egy 2 TB-os külső merevlemez simán kijön 25-30 ezerből, de egy 3 TB-os már nem igazán. Az egyik legolcsóbbnak mondható Toshiba ára is jelenleg 32 ezer körül kezdődik a hazai boltokban. De akkor már lehet érdemesebb hozzátenni egy kicsit, mert jelenleg 37-38 ezerért a 4 TB-os Maxtor inkább megéri.

    Viszont, ha tévéhez csatlakoztatva lenne használva a mobil külső merevlemez, akkor azzal kapcsolatban pl. ebben a hozzászólásban le van írva a lényeg. Vagyis ilyenkor USB-n a megfelelő tápellátás, a tv-készülékkel való kompatibilitás stb. is mind számít! Plusz annak is érdemes utánanézni, hogy a tévé USB-n mekkora tárolókapacitású eszközt képes kezelni. Ugyanis a 2 TB feletti meghajtókat, illetve a GPT partíciós séma szerinti lemezeket nem mindegyik támogatja (példák).

    A minél nagyobb adatátviteli sebesség jelen esetben gondolom PC-n, a filmek másolásánál lenne fontos, nem is a tévénél, amin lehet éppen csak USB 2.0 portok vannak. Na meg nem is a lejátszásnál, mert a 4K-felbontású filmekhez is elég rendszerint egy átlagos, 5400 RPM-es külső merevlemez és az USB 2.0 port. Erről korábban egy másik kérdésre adott válaszokban volt szó bővebben. De, ha mindenképpen egy átlagosnál gyorsabb külső meghajtó kell, akkor nemrég az a téma is részletezve volt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz marcyman #21789 üzenetére

    Üdv!

    Ez egy működő megoldás, mármint a merevlemezt pl. egy USB-s külső házba tenni és úgy csatlakoztatni a géphez és egyben az operációs rendszerhez. Ha Windowst használsz, akkor ilyenkor normál esetben egyből felismeri, megjelenik a lemezkezelőben, fájlkezelőben stb. Max. az első csatlakoztatáskor előtte telepíti hozzá a Windows az eszközillesztőt (példa), de az rendszerint hamar megvan. Adatvesztés, illetve az adatokhoz történő hozzáférés szempontjából komolyabb gond pl. akkor szokott lenni, amiről az egyik társtopikban volt szó. De jelen esetben ez téged nem nagyon érint. Amire viszont figyelni kell majd egy 2,5"-os külső merevlemeznél, az többek között USB-n a megfelelő tápellátás. Valamint egy 2,5"-os külső háznál értelemszerűen arra is, hogy az adott merevlemez csatlakozási típusának (pl. IDE/SATA), illetve fizikai méretének (pl. 7/9,5/15 mm-es magasság) megfelelő legyen.

    A 2,5"-os külső házakkal a külső 2,5'' mobil rack-ek topikja foglalkozik, az ügyben már ott kellene érdeklődni. Vagy csak elolvasni az ottani téma-összefoglalót, illetve azon belül megnézni a beszámolókat, teszteket, ajánlott modelleket, akár az is elég lehet a megfelelő külső ház kiválasztásához.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Frawly #21790 üzenetére

    Érdekes ez a dokkoló, ráadásul csak USB-ről működik, külső tápegységet nem mellékelnek hozzá, illetve csak 2,5"-os HDD / SSD meghajtókhoz használható. Valamint pl. a TRIM támogatását a gyártó weboldalán már nem tüntetik fel, csak az előzőleg linkelt webshopban. Tehát nem tudni, hogy mennyire reális a működéséről az információ. A többi dolog viszont elvileg rendben van, mert a JMS578 chip (ha tényleg az van benne) SATA 6 Gbps alapú és az UASP adatátviteli módot is támogatja. Vagyis egy SATA3-as SSD-vel kihasználható vele rendesen az USB 3.0 szabvány adta adatátviteli sebesség. A S.M.A.R.T. támogatása pedig rendszerint alapvető dolog szokott lenni, bár ez az OS-től is függhet, amire Linux esetében itt van egy korábbi példa. Továbbá még az USB-chip firmware-től is függhet, ahogyan pl. az UASP és a TRIM tényleges működése szintén.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Frawly #21793 üzenetére

    Igen, több dolog függvénye is lehet a tényleges működés, mint említve volt. Viszont másrészről pont az a lényeg, hogy amit a gyártó weboldalán feltüntetnek a terméknél, az rendszerint működni is szokott, máskülönben nem írnák oda. Itt inkább az egyes webshopokban közölt állítások a kérdés, mivel elsődlegesen eleve a gyártó weboldala a mérvadó és nem a webshop. De jelen esetben talán az utóbbinál sem véletlenül írták oda azt, amit. Viszont erre nincsen 100%-os garancia és biztosan csak egy tényleges kipróbálás után derülne ki.

    A TRIM működését korábban tesztelgettem egyes USB 3.0 chipes eszközöknél, de akkor inkább nem működő állapotot kaptam. Nem ment nálam pl. ASMedia ASM1053E vezérlővel, de a manapság használatos ASM1153E esetében a Samsung T1 külső SSD-nél sem. Aztán pl. a JMS567 chipnél nálam szintén nem, ellenben másnál már működött a TrimCheck program alapján. Ahogyan az ADATA szintén ilyen vezérlővel szerelt egyes külső SSD meghajtóinál is, amit egy teszt szemléltet. Ezért is írtam az előző válaszban, hogy nemcsak a vezérlőchip, hanem a firmware függvénye is lehet a tényleges működés. Arról pedig már volt szó az SSD-s topikokban is, hogy USB-n működő TRIM inkább az USB 3.1 Gen 2 vezérlős eszközöknél szokott nagyobb eséllyel lenni. Ha már JMicron, akkor pl. a JMS580-nál ezt konkrétan maga a gyártó meg is erősíti. Illetve az ASMedia esetében az ASM235CM chippel szerelt Samsung Portable SSD T5-nél szintén.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz marcyman #21794 üzenetére

    HDD dokoló alatt általában egy külső, USB-s megoldás értendő. De létezik elvileg belső változat is, amit belső mobil rack néven is szokás emlegetni, vagy inkább eleve úgy. Ha PC-be kell beszerelni, akkor opció egy ilyen belső mobil rack, laptopoknál pedig az ODD helyére egy HDD caddy. Viszont ezek már nem ennek a topiknak a témájába tartoznak, mivel ezen topik értelemszerűen a külső, azaz pl. az USB-n történő használattal és megoldásokkal foglalkozik.

    (#21795) Klemice:
    Ha nem mellékelt a gyártó a külső meghajtó teszteléséhez alkalmas programot és Windowst használsz, akkor ott van pl. a HDS és annak a különféle tesztjei. De akár egy teljes formázás is elég ahhoz, hogy kijöjjenek a lemez esetleges hibái. Viszont egy új belső / külső merevlemez normál esetben feltételezhetően hibátlan állapotú, ezért elég elvileg a gyorsformázás is. Na meg az sem mindig a legjobb, ha USB-n hosszú órákig van nyúzva a teljes formázással, avagy a különféle tesztekkel (bővebben). De, ha stabil USB-n az adatkapcsolat, tápellátás stb. és annyira biztosra akarsz menni, akkor meg lehet próbálni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Frawly #21798 üzenetére

    A JMS567-re pont mutattam az előző válaszban olyan példákat is, amelyeknél elvileg működött a TRIM. ASM1053-nál én ugyan eddig az ellenkezőjét tapasztaltam, de nincs kizárva, hogy valami spéci firmware-rel esetleg talán annál is megoldható. A lényeg, hogy mindenképpen UASP-s legyen az eszköz, mert ilyenkor elvileg az ATA TRIM parancs UASP módban átfordítható UNMAP nevű SCSI parancsra. Az előbb linkelt tesztben is kitérnek erre.

    Egyébként ASMedia vonalon az ASM1051(E) és az ASM1053(E) kifutó, avagy mondhatni már kifutott vezérlők. Újabban ASM1153(E) chip szokott lenni helyettük. Hasonló a helyzet a JMicron vezérlők esetében is, ahol pl. a JMS566/JMS567 helyett már egyre gyakoribb a JMS578. Szóval az egy dolog, hogy mit írtak oda a webshopban, viszont az már egy másik, hogy ténylegesen mivel szerelik az eszközt, pláne ha egy újabb gyártású példány. Na meg a gyártóknak is eleve szokása időnként váltogatni a chipeket.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák