Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sweethomest

    csendes tag

    válasz tothbe #3087 üzenetére

    na látom még mindig nem tiszta, részemről vita lezárva:

    Komponens videojel YPbPr

    Komponent
    Közvetlenül a képcső vezérlésére szolgáló három jelkomponens - a világosság, valamint a két úgynevezett színkülönbségi jel - elkülönített továbbítására szolgál. Nem azonos az RGB jellel, de egyszerűen és szinte veszteség nélkül konvertálhatók egymásra.

    Kivitelét tekintve lehet három RCA vagy három BNC csatlakozós. Ez az egyetlen analóg csatlakozószabvány, amely nem csak váltottsoros, de progresszív videojel átvitelére is alkalmas.

    A komponens videojel átvitelére a magasabb kategóriába tartozó DVD játszók és képmegjelenítők hátlapján három csatlakozóaljzatot találunk YUV, Color Difference (színkülönbség), YPbPr vagy Y/B-Y/R-Y, Y/Cb/Cr jelöléssel ellátva. Ezt a jelfajtát eredetileg a professzionális technikában használták, általában vetítők és plazma megjelenítők képesek fogadni. Néha "colourstream"-nek (színfolyam) is hívják.

    Mivel a komponens jelben a kép élességét és kontrasztját jelentősen befolyásoló világosságjel teljesen elkülönítve egy teljes sávszélességű csatornán kerül továbbításra, ezért ha hosszú kábelre van szükségünk, ez a jel a kompozit, az S-Video vagy az RGB jelnél sokkal jobban ellenáll a különböző környezeti zavaroknak.

    RGB jel

    Olyan videojel, amely a képernyőn megjelenő alapszíneknek (R - piros, G - zöld, B - kék) megfelelően a képet három elkülönített csatornában továbbítja.

    Teljes "kiépítésben" (RGBHV) ehhez további két jel társul, a vízszintes és függőleges szinkronjel, így összesen öt kábelre van szükség átvitelére. Ilyen a számítógép monitorok vezérlőjele is (15 tűs VGA). Négy vezetéken is továbbítható, (RGB H/V) ekkor egy vezeték szállítja a szinkronjeleket. A DVD-játszókon előforduló háromkábeles változatban a világosságjel a zöld (G) színjelhez keverve kerül átvitelre.

    Az RGB jel szinte közvetlen kapcsolatot teremt a lejátszó berendezés és a képernyő vezérlő elektronikája között, ezért kiváló minőséget biztosít. Mivel elkerüli a televíziók képjavító áramköreit is, ezért ha a forrás eleve gyenge volt - például régi filmek átiratai esetén - a képminőség elmaradhat az S-Video jelétől, amelyet a TV áramkörei "feltuningolhatnak".

    RGB/komponens jelátalakítás

    Az RGB és komponens formátum bár egyaránt három-három aljzaton áll rendelkezésünkre, az azokon megjelenő jelek nem azonosak, így nem köthetők össze közvetlenül. A jelátalakításukhoz aktív elektronikára van szükség

    Éppen ezért jelent gondot, hogy a DVD-játszókon egyre gyakrabban fellelhető komponens progresszív kimeneteket több felhasználó szeretné a televíziókon lévő Euro SCART RGB bemenetéhez csatlakoztatni egy SCART/3 RCA kábellel, amely azonban nem működik.

    Az RGB/komponens jelkonverzióhoz videojel átalakítóra van szükség. Ezeket megvásárolhatjuk különálló berendezésként, de az áruk - 250.000-400.000 Ft - egyelőre vetekszik egy olcsóbb projektoréval. Lényegesen olcsóbb megoldást jelentenek azok a közép-felsőkategóriás házimozi erősítők, amelyek a különböző minőségű videoszabványok egymásba való konvertálását is el tudják végezni.

    Megoldható viszont a DVD-játszók három kimeneten megjelenő RGB jelének átvitele olyan képmegjelenítőkre, amely 4 RCA bemeneten fogadja ezt a jelformát. Ilyenkor a negyedik bemenetre - amelyre a szinkronjelet kell adni - az Euro SCART kompozit csatlakozójának jelét kell továbbítani, ugyanis erről is levehető a szinkroninformáció. Ezt a kábeltípust megfelelő szakkereskedésben elkészítik részünkre.

    Mivel a komponens jelek használata csak a progresszív kimenetű DVD-játszók elterjedésével kezdődött el, feltehető, hogy a jövőben egyre több jelátalakításra is alkalmas házimozi erősítő és olcsóbb videoprocesszor fog megjelenni.

Új hozzászólás Aktív témák