2,5 hüvelykes merevlemezek

Értékelés

Kezdjük értékelésünket a korábban feltett kérdések megválaszolásával. Első kérdésünk így szólt: mekkora a sebesség- és hangkülönbség egy 5400 rpm-es és 7200 rpm-es notebook-HDD és egy aktuális asztali HDD között? Tesztjeinkből kiderült, hogy az 5400-es és 7200 rpm-es notebook-merevlemezek között (az egyszerűség kedvéért egyazon gyártó, vagyis a Hitachi lemezeit vegyük alapul) sebességben és zajszintben egyaránt van különbség, az lett volna a meglepő, ha nem ez a konklúzió. A 7200 rpm-es 2,5 colos merevlemez a tesztek többségében átlagosan 16%-kal volt gyorsabb 5400 rpm-es társainál, de jellemzőbb volt az 5–10%-os különbség, és csak a másolási tesztekben mértük 13–20%-ot (illetve Goldwave-ben sokkal többet). Ugyanakkor a 7200 rpm-es notebooklemez megfigyeléseink szerint hangosabb is az 5400 rpm-eseknél, ez a különbség viszont szerencsére elhanyagolható, ráadásul az 5400-asokat szinte nem is hallani, tehát egy notebookos 7200-es lemez még mindig jóval halkabb, mint bármelyik asztali merevlemez. Tesztünkből az is kiderült, hogy egy jól sikerült és népszerű asztali HDD mellett, ha a teljesítmény a fő szempont, a notebookos HDD-knek nincs esélyük labdába rúgni, de ez sejthető is volt. Cserébe viszont az asztali merevlemezek jóval hangosabbak és sokkal jobban melegednek.

Második kérdésünk így szólt: van-e különbség az IDE átalakítós és a natív SATA interfésszel rendelkező notebook-HDD-k sebessége között? Ehhez a Samsung SpinPoint M80 eredményeit érdemes jobban szemügyre venni, mi úgy vettük észre, hogy nincs jelentős különbség ezen lemezek sebessége között, a kimért különbségek hibahatáron belüliek. Ez sem túlságosan meglepő következtetés, hiszen korábbi tesztjeinkben ugyanezt az eredményt kaptuk, a SATA szabvány hatására még nem lesz egy merevlemez gyorsabb IDE-s társánál. A SATA felhasználói szempontból maximális adatáteresztő képessége és jobb kábelezése miatt „kelendőbb”.

Van-e bármiféle előnye ebben a szegmensben a PMR technológiának, illetve az azzal készült merevlemezeknek? A válasz egyértelmű igen is lehetne, elég csak ránéznünk a PMR-rel készült Samsung SpinPoint M5S eredményeire. Viszont ott a másik példa: a Hitachi Travelstar 5K160 is PMR technológiával készül, és semmivel sem volt gyorsabb, mint a többi merevlemez. Szerintünk a PMR-nek mindenképpen van létjogosultsága, hiszen segítségével ha nem is gyorsabb, de nagyobb kapacitású merevlemezek készülhetnek, márpedig ha egy merevlemez nagyobb, de olcsóbb, az sosem baj.

Utolsó kérdésünk így szólt: milyen a viszony egy ma kapható átlagos 80 GB-os, és egy új, 160 GB körüli merevlemez között? Ennek megállapítására, ha azonos márkánál keressük a választ, akkor a Hitachi Travelstar 5K160-as eredményeit érdemes végignézni. Tesztjeinkből úgy tetszik, hogy a 160 GB-os (vagyis a nagyobb) gyorsabb volt a tesztek túlnyomó többségében, de összességében elmondható, hogy előnye igen minimális volt mindenhol, így erre aztán ráfogható, hogy nem a méret a lényeg. A méret, már amennyiben azonos típusú, azonos tányérmérettel készülő merevlemezeket hasonlítunk össze, csak kis mértékben szól bele az összképbe, ha a sebességet nézzük; itt inkább a zajszint és a melegedés lehet a lényegesebb szempont, hiszen mindig az a merevlemez a hangosabb és melegebb, amelyikben több tányér található.

Mivel a melegedés és zajszint mérése ezúttal nem volt olyan komoly, mint az asztali merevlemezek esetében, a most tesztelt HDD-ket inkább csak sebességük alapján lehet rangsorolni. Tesztünknek két győztese van ebből a szempontból: a Hitachi Travelstar E7K100 és a Samsung Spinpont M5S, melyek tesztprogramtól függően váltogatták egymást az első helyen. Ez a hely inkább a Samsung számára a hízelgőbb, hiszen az M5S egy 5400 rpm-es HDD szemben az E7K100-zal. Emellett szubjektív megfigyelésünk szerint az E7K100 picit hangosabb is volt utólag kiválasztott riválisánál, ezért mi a Samsungra voksolunk, ha vételre kerül a sor, és a pénz nem számít.

Tesztjeink többségében a sor végén a Hitachi Travelstar 5K120 és a Western Digital Scorpio (WD1600BEVE) kullogott. A Hitachi Travelstar 5K160 és a Samsung SpinPoint M80 közel megegyező sebességet mutatott fel, így őket felfoghatjuk a középmezőnynek.

Konkrét ajánlatokat nem áll módunkban tenni, hiszen mindig a felhasználók adott elképzelései és a pénztárcák vastagsága dönti el, hogy merrefelé hajlanak a vásárlás során.

 

Samsung SpinPoint M5S 250 GB – gyors és halk
Hitachi Travelstar E7K100 – gyors

fLeSs

A tesztben szereplő Western Digital és Hitachi merevlemezeket az Expert Computer Kft., a Samsung merevlemezeket pedig a Samsung Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

  • 750 GB-os nagymenők

    Négy gyártó 750 GB-os merevlemezeit teszteltük. Vajon a kapacitás növelése mellett más előnyökkel is jár a fejlesztés?

  • Formás WD merevlemezek

    Nálunk járt a Western Digital My Passport családjának három 2,5"-os, 250 GB-os külső winchestere.

Előzmények

Hirdetés