A netbookok Ferrarija

Hőmérséklet, zaj, akkumulátor

Nem próbáltuk még az AMD kétmagos processzorral szerelt ultravékony platformját, ezért a szokásosnál is nagyobb kíváncsisággal vártuk a hűtési teszteket. A 65 nm-es processzornak az Atom és CULV platformhoz képes is magas a fogyasztási indexe, szóval nem meglepő, hogy a fenéklemez 24 fokos szobahőmérsékletnél már nyugalmi állapotban is 35-40 fok környékére melegedett. Eközben hűtőjének hangja az átlagos netbookok suttogásához volt mérhető.

Terhelés alatt 48 fokos kiindulási processzorhőmérséklete azonnal 56 fokra ugrott, hűtése pedig továbbra is netbookosan viselkedett, 25 dB körüli zajt produkált. A harmadik perc közepén, 60 fokos CPU-hőmérsékletnél váltott következő – és egyben utolsó – szintjére a hűtés. Két decibelt hangosodott, szóval alig volt zajosabb az átlagos készülékeknél. Fél órás terhelési tesztünk végén 64 fokos volt a processzor. Eközben a merevlemez a kezdeti 49 fokról egészen 53-ig melegedett, ami jó 10 fokkal több az üdvösnél, és nagyon megközelíti a winchester 55 fokos üzemi határértékét. Jó hír, hogy az Acer Ferrari felülete nem melegedett túlzottan. Felül csak csuklótámaszának bal oldala közelítette meg a 40 fokot, alulról pedig ugyanez a sáv melegedett picivel 40 fok fölé.

Nagy kérdés, hogy vajon az AMD megoldása fel tudja-e venni a versenyt az alig fogyasztó Centrino Atom és CULV platformokkal, melyekkel már tíz óránál hosszabb akkumulátoros üzemidőt is mértünk. A válasz sajnos nem. A 65 nm-en készülő processzornak nagyobb az energiaigénye, és a 48 Wh-s akku kapacitása sem végtelen. Azért a nyugalmi állapotban mért több mint négy és fél órás üzemidő rendben van. Hatvan wattóra körüli teleppel a hat óra is reális. Kissé csalódottan konstatáltuk, hogy a 720p videó lejátszásával kevesebb mint három órára csökkent az üzemidő. Ugyanehhez a videóhoz az Intel Poulsbo északi hídjának alig kell több energia a nyugalmi szintűnél. Amikor teljes fordulatra kapcsolt a két processzormag, alig több mint másfél óra alatt felemésztették a 48 wattórás tartalékot.

Az üzemidőből és a telep méretéből kiszámolva az Acer Ferrari One 200 fogyasztását elég lehangoló számokat kaptunk. Nyugalmi állapotban több mint 10 wattra van szüksége, míg az Intel CULV beéri 7-9 wattal, és az Centrino Atom rendszereknek sem kell ennél több energia. Videolejátszással tovább romlott a helyzet, ott már közel 18 watt volt az energiaigény. Pedig a számolást a GPU végezte, csupán pár százalékos processzorterhelést mértünk. Ilyen helyzetben a CULV durván 11-13 wattot igényel, míg az alap atomos netbookok 15-16-ot. Ezen a téren a Poulsbo chipkészletes, Z-sorozatos Atom a nyerő, annak elég akár 8-9 watt is. Teljes terheléssel 30 watt magasságába szökött a Ferrari fogyasztása, amiből elvileg 18 írható a processzor számlájára, a többiért a chipkészlet és az egyéb komponensek a felelősek. Bizony, a CULV platform ilyen helyzetben még kétmagos processzorral is bőven 20 watt alatt marad, akárcsak a régi chipkészletes netbookok. A Z-s Atom és Poulsbo chipkészlet párosa ilyenkor alig 12 wattot igényel.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés