ASUS AiMesh AX6100: hatodik fokozatban

Már hat gigabit sávszélességet ígér az ASUS új mesh rendszere, és mindent meg is tesz, hogy kihasználhassuk ezt.

Teljesítmény, értékelés

Szokásos hálózati tesztünket megszokott, régi, kétszintes, a Wi-Fi igényeit kicsit sem figyelembe vévő lakásunkban végeztük a már korábban is használt konfigurációval, amelynek felépítése az alábbi ábrán látszik:


[+]

Korábbi hálózatos tesztjeinkben már többször kiderült, hogy a födém elég jó hatásfokkal szűri a rádióhullámokat, így a mesh hálózat feladata éppen ennek leküzdése volt. Ennek érdekében a második csomópontot a lépcsőfeljáró közepére telepítettük – lakberendezési szempontból nem ideális megoldás, de az RT-AX92U az alján található akasztókkal kényelmesen rögzíthető a falon vagy mennyezeten is.

Az egyes pontokban mérve az iPerf3-mal a következő sebességeket kaptuk:

Mérési helyszín Sávszélesség lefelé (Mbps) Sávszélesség felfelé (Mbps)
2./vezetékkel 945 978
2./vezeték nélkül 798 764
3. 670 648
4. 569 614
5. 656 648
6. (első egységtől) 97 118
6. (második egység
csatlakoztatása után)
651 669
Backhaul sebessége 914 816

Legyünk őszinték: a számok elég meggyőzőek, és kiválóan mutatják, hogy mennyire hatékony tud lenni egy jól megvalósított mesh hálózat. Ami különösen impozáns volt számunkra, az a backhaul csatorna biztosította sebesség a távolabbi (lépcsőfordulóban lévő) pontban – a 802.11ax segítségével gyakorlatilag kimaxoltuk a gigabites vezetékes adapter kínálta lehetőségeket, és értelmet nyert a 802.3ad használata mind a LAN, mind a WAN oldalon. A kapcsolat ráadásul megbízható volt: bár a méréseket az emeleten egy adott pontban végezzük mindig, azért notebookunkkal ide-oda sétáltunk a teszt ideje alatt, és soha egy pillanatra nem volt gondunk az interneteléréssel, a hálózatban található NAS-ról vagy a YouTube-ról történő filmnézéssel. Meg kell jegyeznünk azonban, hogy az alapbeállításokkal a roaming számunkra kicsit túl konzervatív volt, több esetben is előfordult, hogy notebookunk séta közben nem váltott át az erősebb csomópontra, pedig a mért adatátviteli sebesség már rég 200 Mbps alá esett. Szerencsére az ASUS biztosította rengeteg beállítás között az RSSI határértékeit is módosíthatjuk, így a roaming viselkedésén tudtunk javítani.


[+]

Tetszett az is, hogy a korábbi tesztektől eltérően itt az NTFS-re formázott külső merevlemezt is a gigabites hálózati kapcsolatnak megfelelő sebességgel (96-98 MB/sec másolási sebességet mértünk) érhettük el, ezzel pedig az RT-AX92U, mint említettük, egy alsóbb kategóriás NAS kiváltására is képes, ami némileg mérsékelheti az ár jelentette ellenérzéseket. A külső tárolóval egyetlen problémába ütköztünk, ez pedig a SMB protokoll elavult, v1-es verziójának használata – ezt remélhetőleg egy későbbi firmware-ben orvosolják, de addig is az ASUS egy, a router kezelőfelületén is megjelenő linken magyarázza el, hogy például a Windows 10 esetében hogy lehet engedélyezni ezt.

Értékelés

Értékelésünket egy olyan adattal kezdjük, amiről eddig nem esett szó: az AX6100 magyarországi ajánlott fogyasztói ára 173 990 forint. Ez bizony nem kevés pénz, de valójában kevesebb, mint amennyibe két darab hasonló tudású router a kerül. Az is tény, hogy ebben a pillanatban még ár/teljesítményt tekintve sem áll rosszul a rendszer, hiszen kapunk egy, a 802.11ax támogatással elég jövőállónak tűnő megoldást, ami rengeteg extra funkcióval is bír.

Pusztán csak a sebességet vizsgálva az AX6100 kiváló, mind a backhaul csatornán, mind a kliensek felé elérhető sávszélesség kellően magas, ráadásul ezt a WAN és LAN oldalon egyaránt elérhető link összefogással valóban ki is tudjuk használni. Bár a kezdeti beállítások elvégzése nem annyira faék egyszerűségű, mint a kizárólag okostelefonos vezérlésre beállított megoldásoké, de nem is nehéz, és a teljeskörű konfigurálást lehetővé tévő kezelőfelület megléte szerintünk előnyt is jelent, hiszen tényleg igényeinkre és lakásunkra szabhatjuk a hálózatot.


[+]

Ami a szolgáltatásokat illeti, ezen a területen az ASUS eddig sem állt rosszul, és az RT-AX92U-kből építkező mesh hálózat sem jelent visszalépést. Először is, ott a nagyon jól működő USB 3.1-es port, mely egy olcsóbb, 30 000 forint körüli NAS kiváltására is bevethető. Kapunk mobiltelefonos alkalmazásokat, melyekkel távolból is menedzselhetjük a készüléket, és az AiCloudhoz tartozó funkciókkal saját felhőt is létrehozhatunk. Kapunk szülői felügyeletet, hálózati szűrőket és a játékosok sincsenek elfelejtve. Természetesen mindezeket olcsóbban is megoldhatjuk – ha értünk hozzá. De ha nem, vagy nem szeretnénk a különböző paraméterek testre szabásával foglalkozni, akkor az AX6100-at nekünk találták ki.


ASUS AX6100 mesh rendszer

Wombath

Az ASUS AX6100 rendszert az ASUS Magyarország biztosította a teszthez.

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés