Biostar lapozgató

Biostar M7NCD Pro

A márka következő képviselője az M7NCD Pro, amely az nForce2 lapkakészletre épül, tehát a K7 platformot hivatott erősíteni.

 

Alaplap Biostar M7NCD Pro
Processzortámogatás - AMD Athlon XP / Athlon / Duron
- 200/166/133/100 MHz FSB-vel
Foglalat típusa - Socket 462 (A)
Lapkakészlet - NVIDIA nForce2 Ultra 400 MCP
Memória - Maximum 3 GB DDR400 / DDR333 / DDR266
- Dual-Channel DDR400-támogatás
Bővítőfoglalatok - Egy AGP 8x
- Öt PCI-foglalat
Parallel ATA / RAID - Két UltraATA 100/66/33 - NVIDIA nForce2 MCP
Serial ATA / RAID - nincs
Integrált audió - Hatcsatornás AC'97 hangkodek - Realtek ALC655
Integrált hálózati vezérlő - NVIDIA MCP MAC + Realtek 8201BL PHY - Full Duplex 10/100 Mbps
Firewire (IEEE1394) - Nincs
USB 2.0/1.1 - Összesen hat (kettő kivezetve)
BIOS - Award BIOS
Méretek - ATX szabvány
- 305 mm x 244 mm
Gyártó honlapja
Termék honlapja
- Biostar
- Biostar M7NCD Pro

Az M7NCD Pro az nForce2 Ultra 400 chipsetnek köszönhetően támogatja az összes Athlon XP processzort, és a P4TSE-D2-höz hasonlóan szintén rendelkezik integrált hangchippel és hálózati vezérlővel. Lássuk a lapot kicsit közelebbről!

Az M7NCD Pro hajszálra pontosan ugyanolyan dobozban érkezett, mint a P4TSE-D2. Reméltük ugyanakkor, hogy a szürke tigrisfejet ábrázoló doboz egy, a P4TSE-D2-nél jobb felépítésű alaplapot rejt magában.

Az M7NCD Pro szintén piros nyákra épül, melyen a legtöbb bővítőfoglalat kék színnel különül el, ám maga az alaplap már ránézésre is jobb benyomást kelt a P4TSE-D2-nél. Az nForce2-es alaplapoknál már megszokhattuk, hogy összesen három memóriafoglalattal találkozhatunk, a kétcsatornás üzemmód kihasználásához pedig egy memóriát a különálló foglalatba, míg a másik memóriamodult a két egymás melletti memóriafoglalat közül akármelyikbe helyezhetjük. A sárga AGP-szlot alatt nincs kihagyva egy PCI-nyi hely, így az öt kék PCI-foglalatból egyet mindenképpen elveszítünk, amint VGA-t teszünk a gépbe. Érdemes megfigyelni a nyák alját, ugyanis látni lehet azoknak a chipeknek a helyét, amelyeket a gyártó nem integrált az alaplapra. A tápcsatlakozó szerintünk jó helyre került, ugyanis a tápkábel nem akadályozza a levegőáramlást a processzor környékén.

Elsőként a processzorfoglalat környékét vizsgáltuk, amely első ránézésre nagyon jól sikerült, hiszen a kondenzátorok kellően messzire kerültek ahhoz, hogy a nagyobb hűtéssel rendelkező felhasználók se kerüljenek hátrányos helyzetbe. Azonban meglepetés ért minket, amikor a tesztelés során az átlagnál kissé szélesebb méretű hűtőbordával rendelkező Coolink hűtést csak az egyik kondenzátor enyhének nem nevezhető elgörbítésével tudtuk felszerelni (lásd jobb oldali kép). Ejnye...

A chipsetre egy – első látásra kicsinek tűnő – passzív hűtőborda került, ám ha a hangtalan működés mellett még a tuningra is futja, akkor boldogak leszünk. Az AGP-foglalat környékén egy "szép kis" tekercs várja az óvatlan kezeket, hogy kigörbítsék, tehát mindenképp vigyázzunk a VGA beszerelése közben.

A memóriafoglalatok még éppen olyan "magasságba" kerültek az alaplapon, ahol a VGA-t nem kell kiszedni a memóriabővítés előtt. Persze ez csak az ATI Radeon 9800 Pro és hasonló szélességű VGA-tulajokat nyugtathatja meg.

Az M7NCD Pro-ra a Realtek ALC655-ös hangkodekje került fel, amely egy 16 bites, full-duplex, 2.3-as verziójú AC'97-es, hatcsatornás hangzást támogató hangchip. Mivel az alaplapon nem az NVIDIA MCP-T-je található, a SoundStormról le kell mondanunk. A hálózati vezérlőt a Biostar az MCP déli hídba integrálva szolgáltatja.

A hátlapon megtalálható egy-egy PS2 port a billentyűzet és az egér számára, két USB port, egy RJ-45-ös csatlakozó, két soros és egy párhuzamos port, egy game port és a három szokásos audioport (Audio-In, Audio-Out, Speaker).

A M7NCP Pro esetében a Biostar szintén nem túl bőséges a mellékelt kellékek tekintetében, ugyanis az alaplap mellé a felhasználói útmutatón, az IDE- és floppykábelen, illetve a két CD-n kívül nem kapunk semmit. Hátlapi panelre nincs szükség, mert az teljesen szabványos. Ugyanakkor meglepődve kellett konstatálnunk, hogy ehhez az alaplaphoz sem jár hátlapi USB-kivezetés, így a hat USB-portból mindössze kettőt tudunk kihasználni.

BIOS és tuning


AGP órajel / Memória órajel / HWMonitor / FSB

Az M7NCD Pro a P4TSE-D2-höz hasonlóan szintén az AWARD BIOS-ra épül, és még meglepőbb módon még annál is több tuningopciót kínál. Mielőtt azonban ezeket átvennénk, lássuk, hogy mit is állíthatunk be még a BIOS-ban. Mivel nForce2-es alaplapról van szó, ezért evidens, hogy az AGP órajele fixálható 66 és 100 MHz között bárhol, 1 MHz-es lépésekben, így megvédhetjük PCI-os eszközeinket a korai haláltól. A memória órajele az FSB-hez képest beállítható egészen a szinkron 100%-tól az aszinkron 200%-ig, ám az olvasók tudhatják már, hogy AMD platformon jobban járunk, ha az processzor FSB-je inkább szinkronban van a memória órajelével. A PC Health Status menüben nyomon követhetjük a hőmérsékleteket, feszültségeket és fordulatszámokat. Következzenek a tuningopciók. az FSB egészen az 250 MHz-ig állítható be 1-4 MHz-es lépésekben.


Szorzó / VCORE / VDDR / VDD / VAGP

A processzor szorzója egészen 5-től 12,5-ig állítható be, feles lépésekkel. A processzor magfeszültsége 1,1 V és 2 V (!) között állítható, 0,05 V-os lépésekben, a memória feszültsége 2,5 V és 2,8 V között, míg a chipset feszültsége 1,6 V és 1,9 V között skálázható. Az AGP feszültsége 1,5 V és 1,8 V között variálható. Nem rossz, sőt, sok nagy alaplapgyártó megirigyelhetné ezeket a tuningopciókat.

Tuningtesztünk az M7NCD Pro esetében gyakorlatilag elmaradt, ugyanis a tesztelésre kapott Athlon XP 2500+ processzor sajnos már szorzózárt volt, így az elért 205 MHz-es FSB (2255 MHz) inkább a processzor érdeme, mintsem az alaplapé. Mindenesetre egy jó procit ebben az alaplapban nagy valószínűséggel szépen ki lehet hajtani, hiszen a beállítható feszültségek széles skálán mozognak.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés