Biostar lapozgató

Biostar P4TSE-D2

A furcsa nevű P4TSE-D2 Pentium 4 processzorokhoz készült. Lássuk a specifikációkat!

 

Alaplap Biostar P4TSE-D2
Processzortámogatás - Intel Pentium 4 / Celeron Processzorok Hyper-Threading Technology-támogatással
Foglalat típusa - Socket 478
Lapkakészlet - Intel 865PE chipset - Intel 82865PE Memory Controller Hub (MCH)
- Intel 82801EB I/O Controller Hub (ICH5)
Memória - Maximum 2 GB DDR400 / DDR333 / DDR266
- Dual-Channel DDR400 támogatás
Bővítőfoglalatok - Egy AGP 8x (csak 1,5V!)
- Öt PCI-foglalat
- Egy CNR-foglalat
Parallel ATA / RAID - Két UltraATA 100/66/33 Intel ICH5
Serial ATA / RAID - Két SATA-150 Intel ICH5
Integrált audió - Hatcsatornás AC'97 hangkodek - CMI 9739A
Integrált hálózati vezérlő - Realtek RTL8100C - Full Duplex 10/100 Mbps
Firewire (IEEE1394) - Nincs
USB 2.0/1.1 - Összesen nyolc (négy kivezetve)
BIOS - Award BIOS
Méretek - 305 mm x 203 mm
Gyártó honlapja
Termék honlapja
- Biostar
- Biostar P4TSE-D2

A P4TSE-D2 tehát támogatja az összes Pentium 4 és Celeron processzort – a Northwood magtól kezdve –, a 865PE chipsetnek hála a kétcsatornás DDR üzemmódot, és rendelkezik integrált hang-, illetve hálózati vezérlőkkel. No de lássuk először a csomagolást!

A P4TSE-D2 egy kevéssé látványos, tigrisfejet ábrázoló dobozban kapott helyet. A puritán csomagolás nem szokatlan az olyan alaplapok esetében – mint amilyen e modell is –, amelyek az árukkal igyekeznek meghódítani a vevők szívét.

Az alaplap piros nyákra épül, melyen a bővítőhelyeket kék és citromsárga színnel különítette el a gyártó. A mobó felépítése kissé rendhagyó, hiszen csak két memóriafoglalatot találhatunk rajta, melyekbe legfeljebb 2 GB DDR400-as memóriát pakolhatunk: ez egy Springdale lapkakészletes deszkától szokatlan. A tápcsatlakozók rettentően rossz helyre kerültek, hiszen ezeket a lap közepére helyezni a légáramlás miatt szinte bűn. A floppycsatlakozó szintén kerülhetett volna lejjebb. Az AGP-foglalat alatt összesen öt PCI bővítőhelyet találunk, melyekből egyet mindenképpen elveszítünk, amint – egy nagyobb hűtőbordával rendelkező – VGA-t teszünk a masinába. A PCI-foglalatok alatt található egy CNR-foglalat is.

A chipsetet egy nagyra nőtt – rézszínű – passzív hűtőborda fedi, mely értelemszerűen zajtalanul működik. Az AGP-foglalat környéke azonban nem egy remekmű, hiszen a memóriafoglalatok és a kondenzátorok sűrűje mellett feltűnnek az IDE-csatlakozók is.

A videokártya behelyezése nem zavartalan a kondenzátorok miatt, ezután a memóriacsere sem egy leányálom, azonban a IDE-csatlakozók elhelyezésének hála az IDE-kábelek csatlakoztatása sem egy egyszerű művelet, ugyanis a videokártyától az IDE1-es csatlakozót alig lehet elérni.

A P4TSE-D2-n a CMI 9739A hangkodek teljesít szolgálatot, amely már igencsak elavultnak számít, de zenehallgatásra megfelel. A Realtek RTL8100C MAC 10/100-as sebességű hálózatokon képes az adatokat küldeni és fogadni.

Egyik nagy fájdalmunk az alaplappal kapcsolatban, hogy nincs rajta SATA RAID, ugyanis a gyártó az Intel ICH5 chipet választotta déli hídnak az ICH5R-rel szemben. Spórolás ide vagy oda, egy korszerű alaplapról nem hiányozhat a SATA RAID-támogatás, ha már a chipset gyártója is lehetőséget ad erre.

A hátlapon megtalálható egy-egy PS2 port a billentyűzet és az egér számára, két soros és egy párhuzamos port, négy USB port, egy RJ-45 csatlakozó és a szokásos három audioport (Audio In, Audio Out, Speaker).

A mellékelt kellékek tekintetében a Biostar nem túl bőkezű, hiszen az alaplap mellé mindössze egy hátlapi panelt, egy felhasználói kézikönyvet, egy driver CD-t, egy programokkal teli CD-t, és egy-egy floppy-, illetve IDE-kábelt kapunk.

BIOS és tuning

A Biostar – annak ellenére, hogy olcsó alaplapokat árul – minket meglepett, ugyanis mindkét nálunk landolt alaplapja szépen támogatja a tuningot, ami egy olcsó mobónál igencsak szokatlan (gondoljunk akár az ECS alaplapokra). A P4TSA-D2 az AWARD BIOS-ra épül, így kezelhetősége egyszerű.


Advanced Chipset Features / DDR Frequency / PC Health

Egy 865PE chipset köré épülő deszkánál alapkérdés lett az utóbbi egy évben, hogy támogatja-e a PAT-ot. Nos, a Biostar esetében hiába kerestük a PAT bekapcsolására szakosodott menüpontot a BIOS-ban, nem találtuk. Ha visszaemlékszünk, akkor felrémlik, hogy a Gigabyte volt az egyetlen gyártó, amelyik az Intel fenyítésének hatására szintén nem aktiválta 865PE chipsetes alaplapjain a PAT-ot. 865PE-s alaplapról lévén szó, a P4TSE-D2 esetében is beállítható a relatív memóriafrekvencia, ami Auto, DDR266, DDR320 és DDR400 lehet. Tovább vizsgálódtunk a BIOS-ban, és örömmel vettük észre, hogy a feszültségeket és hőmérsékleteket kijelzi az alaplap. Annál szomorúbbak voltunk, amikor a processzort nem sikerült 20 Celsius-fok fölé melegítenünk, ami azt jelenti, hogy vagy bugos a BIOS, vagy nem működött rendesen a hőmérsékletérzékelő chip (ITE IT8712F-A).


FSB / VCORE / VDIMM

Mint már említettük, a P4TSA-D2 számos tuninglehetőséggel kecsegtet. Először is, az FSB 200 és 255 MHz között skálázható, ami egy olcsó alaplaptól igen meglepő. Így ha nem is mindig hajthatjuk ki processzorunkból a szuflát, azért nem marad nyúzatlanul legalább. A processzornak továbbá adhatunk egy kis plusz feszültséget is százalékokban meghatározva (2,5%; 5,5% és 8,1%), illetve a memória feszültségét is megemelhetjük egészen 2,8V-ig, 0,1V-os lépésekben. Már csak az AGP-feszültség és a chipsetfeszültség hiányzik a repertoárból.

Pentium 4 2,4 GHz-es processzorunkat 254 MHz-es FSB-ig sikerült tuningolnunk, ami 3060 MHz, tehát nem tudtuk teljesen kihajtani, hiszen már tudjuk, hogy ez a processzor 3300 MHz-en is járt más alaplapban. Érdemes még megjegyezni, hogy ha 255 MHz-es FSB-t állítottunk be a BIOS-ban, akkor az alaplap onnantól kezdve 1170 MHz-en járatta a processzort, ami egy újabb bugnak tűnik.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés