Hirdetés

Bivalyerős notebook játékosoknak

Hőmérséklet, zaj, akkumulátor

Egy csúcskategóriás processzorral és grafikus kártyával, valamint két merevlemezzel megrakott notebooktól értelmetlen azt várni, hogy halk és hűs legyen. Legalábbis terhelve. Nyugalmi állapotban a vaskos Asus G60J teljesen nyugodtan, hideg fejjel viselkedett. Huszonnégy Celsius-fokos tesztkörnyezetünkben billentyűzete és csuklótámasza legfeljebb 33 fokig melegedett. Alján viszont a 40-et közelítő érték jelezte, hogy itt komoly hőforrások rejtőznek. A kiindulási 20 dB körüli zajszint is rendben volt.

Az Intel szerint 45 wattos TDP értékkel rendelkező processzort meghajtva a hőmérséklete 48-49 fokról azonnal 64-re ugrott. Ez meghozta a gép hangját, mindenféle átmenet nélkül 26 dB-re emelkedett. Az első perc végén már 70 fok fölött járt a CPU, a gép hangja pedig pár másodpercenként váltogatott a 26 és 31 dB-es szint között. Ez a hullámzás nagyjából tesztünk tizedik percéig tartott, mire a Core i7 elérte a 85 fokos hőmérsékletet. Itt már fix 31 dB-t kaptunk. Nagy örömünkre, az Asus G60J billentyűzete és csuklótámasza fél órányi intenzív processzoros fűtés után sem melegedett 40 fokig. Persze az alján több mint ötvenet mértünk, de valószínűleg kevesen fogják majd ölben használni ezt a méretes, 3,3 kilogrammos bestiát.

Nem maradhatott próba nélkül a grafikus kártya sem. Fél órás játéktesztünk alatt a processzor már csak 70 fok környékéig melegedett. A hűtés hangját most a grafikus kártya hozta meg: korábbi 31 dB-es szintet sikerült még három decibellel túlszárnyalni. Persze az ellen irtása közben ebből vajmi kevés jutott el a tudatunkig. Szerencsére a tenyerünkön sem tapasztaltunk az előzőnél lényegesen komolyabb melegedést. A gép alján a hőmérő viszont megmutatta, hova helyezkedett át a hőtermelés: most a GeForce GTX 260M-et rejtő sarok melegedett 50 fok fölé.

A hang mellett meg kell említenünk még egy zavaró jelenséget. A csuklótámasz középső része alatt lakozó merevlemez rezonanciája átterjedt nemcsak a támaszra, hanem az asztalunkra is, ezzel kellemetlen bizsergést és zúgást okozva. Kipróbáltuk, csak a szélső merevlemezt hajtva nem lépett fel a jelenség. Az Asus hazai képviseletétől azt az információt kaptuk, hogy a rezgés minden bizonnyal csak a mi előszériás tesztpéldányunkra jellemző, ugyanis a végleges darabokat komolyabb ellenőrzésnek vetik majd alá.

Az Asus G60J teljesítményéhez képest vicces méretű, 53 Wh-s akkumulátortól nem vártunk komoly elektromos hálózat nélküli üzemidőt. Végül is érthető, hogy a játékos notebookokhoz nem adnak túl nagy telepet, hiszen ezzel az átlagos méretű darabbal is bőven 3 kilogramm fölé emelkedett a súlya. Látva a két órás minimális terheléses és alig több mint fél órás játékos üzemidőt, kijelenthetjük, hogy kétszer ekkora teleppel sem javulnának lényegesen ezek az értékek.

Érdemes kiszámolni, mennyit is fogyaszt ez a bika hardver. Az akkumulátor kapacitásából, és az üzemidős mérésekből úgy számoljuk, nyugalmi helyzetben a Core i7-820QM-mel és GeForce GTX 260M-mel fémjelzett konfiguráció közel 28 wattot emészt fel. Ez az érték videolejátszás közben 45 wattra emelkedett, játéknál pedig brutális, 99 wattos átlagot értünk el, nem véletlenül adnak 120 wattos tápot a masinához. Kár, hogy azt nem sikerült eldönteni, hogy a processzor és a grafikus alrendszer milyen mértékben felelős ezekért az adatokért .

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés