Eee PC-k kagylóhéjban

Megjelenítés, bevitel

Mai két tesztalanyunk monitorjában különbözik a legjobban. Az 1008HA 10,1 hüvelykese átlagos a maga 1024x600 pixelével, ami elsősorban magasságban lehet kevés. Sokkal jobb a helyzet az 1101HA 11,6 hüvelykesével, melynek 1366x768 pixele van. Itt egyedül a viszonylag kis pixelmérettel lehet gond, bár a mai szoftverek és operációs rendszerek ehhez már szépen alkalmazkodnak.


Eee PC 1008HA

Természetesen a netbookoknak olcsóbb és kevesebbet fogyasztó TN+film panelje van, hiszen ezeknél a gépeknél sokkal fontosabb az ár és az akkumulátor-üzemidő, mint a kifogástalan színvisszaadás és a nagy betekintési szögek. Ennek megfelelően a két Eee PC képe szemből nézve rendben volt, egyébként pedig hamar torzulni kezdett. Nagy kár, hogy mindkét gépnél tükrös bevonat került a panelre, mert ez jelentősen korlátozza a használhatóságukat erős fényben, szabadban.


Eee PC 1101HA

Hogy a majdani vásárlóknak kedveskedjünk, és persze kíváncsiságból, megmértük a számunkra új, 11,6”-os és a régi 10,1"-os monitor színhelyességét. A kalibrációt a GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátorral (koloriméterrel) és a LaCie Blue Eye Pro szoftverrel végeztük. A programok azt mérik, hogy a képernyőn bemért színek mennyire térnek el a referenciától. Ezt az eltérést a deltaE értékkel határozhatjuk meg. A kisebb deltaE érték kisebb különbséget jelent a szín referenciához való hasonlóságában. A szabály általánosan az, hogy ha a deltaE nagyobb háromnál, akkor a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól, tehát szemmel láthatóan különbözik tőle. Az ennél kisebb különbséget már nem látjuk. DeltaE<1 esetén a színhűség szinte tökéletes.


Eee PC 1008HA

Semmi meglepőt nem hozott a színek méricskélése és beállítása. Most is – mint mindig – kezdetben nagyjából 10 deltaE átlagos és 30 körüli maximális eltérést mértünk az optimálishoz képest, amit kalibrálással sikerült a tizedére csökkenteni, vagyis egészen jó szintre hozni. Az 1008HA profilja innen, az 1101HA profilja pedig innen tölthető le.


Eee PC 1101HA

Köszönhetően a kis méretnek és a LED háttérvilágításnak, a két Eee PC kellemesen egyenletes fényt adott, és háttérvilágításuk is jobb volt az átlagosnál. Fényerőből viszont kibírtunk volna többet is. A 140 cd/m² körüli maximum a fényes felülettel tetézve kevés a kényelmes szabadtéri használathoz. A 0,5 cd/m²-es minimális fényerővel nagyjából 280:1 kontrasztarány jön ki.


Eee PC 1008HA


Eee PC 1101HA

Korábban szerintünk rossz irányba indult az Asus, amikor netbookjaira az aktuális MacBookokéra hasonlító, hangsúlyosan elkülönülő gombos billentyűzetet tett. A nyomáskomforttal – amiből ebben a kategóriában úgyis kevés van – egyáltalán nem voltunk megelégedve, túl keményen, rövid úton jártak a billentyűk, ami hosszas gépelés után fárasztónak bizonyult. Ebben a tekintetben sokat javult – és szerintünk szépült is – az 1008HA klaviatúrája. Ez sem hagyományos, de itt pont az ellenkezőjét csinálták a korábbinak, vagyis a gombok nyomófelületei szinte összeérnek, ezzel nagyobbnak láttatják a billentyűzetet. Hosszabb úton, az átlagosnál valamivel finomabban járnak, de a kategória csúcsát, az Aspire One 751-et nem közelíti meg a kisebb Asus.

Kiosztásában csak két, egymással összefüggő fájó részletet találtunk. A fel és le irányú kurzormozgató nagyon vékony lett, ráadásul rájuk került a PageUp és PageDown. Bezzeg a Pause/Breaknek és a PrintScreennek saját gombja van! Nálunk a nemzetközi kialakítású klaviatúra járt, melyből úgy ítéljük, hogy a magyaron az Í miatt elég kicsi lesz a bal Shift, viszont a kétsoros Enter jó nagyra nőhet.

Tapipadban mindig is az Asus volt a legjobb a netbookok között. Ők hozták be elsőként a multi-touch technológiát, és régóta kellemesen nagy méretű mezőt hagynak az egér irányításának. Most tekertek még egyet a témán – szerintünk jó irányba. A felület nem emelkedik ki a csuklótámaszból, viszont apró szemölcsök rendezett sorai borítják. Így sokkal kényelmesebb használni, mint a sikamlóssá váló konkurenseket, és rút káva nélkül is mindig érezni, mikor értünk a szélére. Már csak a csúf, krómos gombbal kellene kezdeni valamit, mondjuk megkaphatná a környezete színét.

Szerintünk nem sikerült valami fényesre az Eee PC 1101HA billentyűzetének kiosztása. Kapásból elvesztegettek mindkét oldalon fél-fél centimétert, ezért a kurzormozgatókat be kellett szűkíteni, akárcsak a kisebb netbookokon. Ráadásul rájuk került a Home, End, PageUp és PageDown. Legalább egy második Fn váltót kaptunk melléjük, viszont a jobb Shift elég kicsi lett, és félő, hogy a magyar elrendezésen a balt is alaposan megkurtítják majd. Elosztásban nekünk jobban bejött az Aspire One 751.

Nyomásban is sokkal jobb volt az Acer nagy kisgépe, de az 1101-es Eee PC-nek sem kell szégyenkeznie. Gombjai – a kategóriához mérten – elég hosszú úton járnak, nyomási pontjuk jól érzékelhető.

Ugyanaz a szemölcsös érintőmező került az 1101HA csuklótámaszának közepére, amit a kisebb modellnél láttunk. Méretben is nagyjából egyeznek, mert a nagyobbnak aránylag keskeny részt hagytak a billentyűzete alatt, amiből még fél centimétert el is dobtak egy bemélyedő díszítéssel. Most nemcsak ronda, hanem kattogós is volt az egybeszabott, krómozott gomb.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés