Egy ASUS és egy MSI alaplap a P67 csúcsán

ASUS Sabertooth P67

P67-es alaplapokkal még december végén, az LGA1155-ös platform hivatalos rajtja előtt foglalkoztunk utoljára, ezért akkor kénytelenek voltunk egy kissé rendhagyóan rejtélyes elemzést publikálni. Ezután a Sandy Bridge január eleji sikeres rajtját követően pár héttel a gyártó bejelentette, hogy egy, a SATA 3 Gbps portokat érintő hiba miatt azonnal leállítják a B2 steppinges Cougar Point lapkák forgalmazását, melynek okán egy ideig szünetelt az erre épülő alaplapok forgalmazása. Az Intel gőzerővel dolgozott a javított chipsetek mihamarabbi forgalomba hozatalán, aminek köszönhetően márciusban már a polcokra is kerültek az immáron B3 steppinges PCH-val ellátott alaplapok. A gyártók ezt meglovagolva új modellekkel és a korábbiak új köntösbe való csomagolásával készültek. A most következőkben kettő B3-as P67 chipsetre épülő csúcslapot fogunk bemutatni.

ASUS Sabertooth P67

TUF, azaz a The Ultimate Force széria tagjaként látott napvilágot a Sabertooth P67. A gyártó a TUF-okat masszív igénybevételre tervezi. Ehhez és az extrémebb körülmények kibírásához persze megfelelő komponensek is szükségesek, így a Sabertoothra a manapság a gyártók által előszeretettel alkalmazott katonai szabványoknak is megfelelő kondenzátorok, tekercsek, MOSFET-ek kerültek. Ennek okán az ASUS a szokványos 3 év garancia helyett nem kevesebb mint 5 évet vállal az alaplapra, ami rendhagyónak nevezhető.


Doboz és a tartozékok [+]

A dobozt kibontva semmi meglepőt nem tapasztaltunk. A tartozékok listája meglehetősen rövid: a hátlapi takarólemez mellett két SATA kábel, az alaplapi aljzatok könnyebb csatlakoztatását elősegítő kis kiegészítők (Q-Connector), egy CrossFire híd és négy csavar kapott helyet.


Kicsomagolva [+]

Magát az alaplapot a kezünkbe véve azonnal feltűnik, hogy meglehetősen egyedi megjelenést kapott. Konkrétan a gyártó által csak Thermal Armornak nevezett műanyagborításról van szó, amely az alaplap nagy részét betakarja. Az ASUS szerint ez a különböző (elsősorban grafikus) kártyák által generált meleg levegőtől védi a NYÁK-on található komponenseket, melynek segítségével a rendszer élettartama és stabilitása is megnő.


Pajzsot le [+]

Néhány csavar segítségével a Thermal Armor eltávolítható, mely alatt nem túl meglepó módon már egy teljesen szokványos látványvilág tárul elénk. A szóban forgó funkció hatékonyásga egy ventillátorral tovább növelhető.


A ventillátor helye [+]

A tartozékok között talált négy csavar segítségével középtájra egy opcionálisan megvásárolható, 5 centiméter átmérőjű légkavarót rögzíthetünk, melyhez szerencsére egy 3 tűs szabványos ventillátorcsatlakozó is társul. Az, hogy a Thermal Armor pontosan milyen hatással van az élettartamra és a stabilitása, a mi próbálkozásainból nem derült ki maradéktalanul, mivel pontosan olyan stabil volt vele a rendszer, mint nélküle, valamint nyilvánvalóan nem voltak éveink a pontos élettartam tartostesztjéhez.

A különböző PCI bővítőaljaztok tekintetében átlagosnak nevezhető a Sabertooth. A maximálisan elhelyezhető 7 slot helyett csak 6 került az alaplapra, bár ez a legtöbb vásárló igényeit ki tudja elégíteni. A két, teljes hosszúságú PCI Express segítségével kialakíthatunk kétkártyás CrossFire vagy SLI rendszereket is x8-x8 sávkiosztással. Ezek mellett még három x1-es PCIe slotot kapunk, valamint legalul egy klasszikus PCI slotot is. A P67-es PCH a mai alaplapok tekintetében átlagos méretűnek nevezhető bordát kapott. Ezen chipset által natívan meghajtott két SATA 6 Gbps (barna) és négy SATA 3 Gbps szabványú port (fekete) mellett egy integrált Marvell vezérlőn keresztül működő SATA 6 Gbps kompatibilis port páros (szürke) is szerepet kapott. A soros ATA portok felett egy NEC chip által vezérelt előlapra kivezethető USB 3.0 csatlakozó helyezkedik el. Amennyiben megtöltjük felülről a második PCIe x1 slotot, akkor ez utóbbi USB 3.0 csatlakoztatási lehetőségről le kell mondanunk, mivel ezek egyazon sávon osztoznak. Ennek funkcióját a BIOS-ban szabályozhatjuk.


A PWM területe [+]

Ugorva egyet az alaplap felső részéhez megvizsgáltuk a tápellátást, pontosabban hogy mi rejtőzik a TUF ENGINE! elnevezés alatt. A páros borda eltávolítása után egy klasszikus, 8+2 fázisú analóg kialakítás tárult elénk, melyeket itt is a Digi+ névre keresztelt vezérlőchip szabályoz. A tesztünk alatt végig meglehetősen hűvös tudott maradni a zöld-fekete hőcsővel összekötött bordázat.

A hátlapon egy PS2 billentyűzet/egér csatlakozó mellett még nyolc darab USB 2.0 port sorakozik. Ezeken túlmenően itt is van két USB 3.0 aljzat, melyeket szokás szerint kék színnel jelöltek. Ahogy ebben a kategóriában megszokhattuk, nem maradt le a FireWire és az optikai SPDIF hangkivezetés sem. Az egy LAN port az Intel 82579 vezérlőjén keresztül képes akár gigabites sebességre is. Az USB portok földszintjén 1-1 eSATA port található, melyek közül a zöld színű eSATAp, vagyis "powered" eSATA, amely egy arra alkalmas kábel és eszköz segítségével feleslegessé teszi a külső keret hálózati adapteres tápellátását, mivel 5 és 12 voltos feszültésget képes továbbítani az azzal kompatibilis külső meghajtó irányába. Az alaplapi hangért a Realtek ALC892 8 csatornás HD codecje felel.

Ahogy az ASUS-nál mostanság már megszokhattuk, úgy immáron ezen az alaplapon is UEFI kapott helyet, melynek beállítási lehetőségeit a következő képeken próbáljuk bemutatni:


Asus Sabertooth P67 UEFI

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés