Gyémántpuma 16:9-en

Külső

Hogy ki és miért találta ki, azt nehéz megmondani, de egy ideje nemcsak a monitoroknál, hanem a notebookoknál is megjelent a szokásos szélesnél még szélesebb kijelző. Végül is érthető, hogy a számítógépes világban elterjedt 16:10-es arányt a televíziós 16:9-re módosítják, de miért csak most? Erre a kérdésre valószínűleg nem kapunk választ, szóval fogadjuk el, hogy ez van – pontosabban lesz. Elsők között jelentkezett extraszéles notebookkal az Acer. Az Aspire 6900 és 8900 családdal együtt debütált a Gemstone Blue fantázianévvel illetett formaterv. Ma ennek a vonulatnak egy meglehetősen racionálisnak tűnő modelljét mutatjuk be, a 6530-at, ami egy 16 hüvelykes, 16:9-es oldalarányú monitor köré épített, tisztán AMD platformos, nem túl erős és szerencsére nem túl drága multimédiás gép.

Rápillantva szép fényes, sötétkék fedelére, értelmet nyer a fantázianév második fele: blue, ami angolul kéket jelent. Erősebb fénynél feltűnt, hogy metálfestéssel van dolgunk, pici fémszemcsék csillognak az ujjlenyomatokat előszeretettel begyűjtő felületen. Majd 40 x 30 centiméteres a fedél, ezért a közepénél határozottan megnyomva horpad néhány millimétert. Ez a jelenség nem szokatlan még a drágább gépeknél sem, szóval inkább ne pakoljunk rájuk nehéz dolgokat.

Elöl nagyon helyesen csak a kártyaolvasó nyílása és némi szellőzőrés található. A hátsó traktus csőszerű, és rajta egy méretes Tuba felirat is utal erre a formára. Balra kicsike rács töri meg az egyhangúságot, ami mögött tényleg mélynyomó van. A túloldal alsó részén kisebb szellőzőnyílás figyelhető meg. Látszatra hiányzik a zsanér szerkezete.

Oldalról látható a fantázianév első részének ihletője, a díszes, krómozott zsanérgomb, aminek funkciója is van. Balra a táp csatlakozóját, jobbra a Kensington zár aljzatát rejtették bele. Mivel előre és hátulra nem került semmilyen csatlakozó, a két oldalra kellett elosztani őket. Balra hangos hármas kezdi a sort, amit egy USB és egy eSATA/USB vakablak követ, utóbbi a fejlettebb Aspire 6530 modelleknél ki van töltve. Durván 160 000 forintos gépünk is megkapta a digitális HDMI monitorkimenetet, de maradt az analóg D-Sub is, ha esetleg régebbi projektort kellene rákötni. Utána egy érdekes csatlakozó, az Acer EasyDock IV port replikátor aljzata jön, a sort pedig az Ethernet csatlakozó zárja, no meg a „Gemstone”. A másik oldalon van még két USB, optikai meghajtó, modemes aljzat és egy vak antennakimenet, ami az opcionális tévétunerhez tartozik.

Ma már rengeteg notebook verseng a vásárlók kegyeiért, rendszerint azonos, vagy nagyon hasonló hardveres körítéssel. És egyébként is, egy átlagos felhasználó szempontjából a megahertzek és gigabájtok másodlagosak. A választásban sokkal fontosabb lehet a megjelenés, ebből a szempontból pedig nagyon jól áll az Acer. Lehet, hogy egyeseknek nem tetszik a Gemstone Blue dizájn, de kétségtelen, hogy egyedi, jól megkülönbözteti az Aspire-t a konkurensektől. Szerintünk nagyon látványos például a hátsó csövön látszatra elforduló felső részű zsanér.

Manapság az a trend a „kommersz” notebookoknál, hogy a fényes borítást valamilyen mintával dobják fel. Az Acer sokkal alaposabban megdolgozta a csuklótámaszt. A világosabb betétnek tűnő elem felülete anyagában textúrált, aminek két előnye van a festettekhez képest: kellemes a tapintása, és matt felülete miatt egyáltalán nem vonzza az ujjlenyomatokat. Vékony, tükrös keret öleli körbe a billentyűzetet. Fölötte egy széles, hangszórószerű sáv terpeszkedik közepén Dolby Home Theater felirattal. Balra látványos bekapcsolóval rendelkező, LED-es egységet illesztettek bele, jobbra pedig az Acer e betűs kezelőgombja és egy hosszú sor érintőgomb látható. Végezetül ott a csőzsanér a maga érdes műanyag felületével.

Meg kell hagyni, rengeteg elérő stíluselem tobzódik viszonylag kis helyen, de szerintünk harmonikusan megférnek egymás mellett, egyedi, fiús megjelenést adnak a gépnek. Első kinyitásakor biztosan nem marad el a „whow” hatás.

Alulról már nem annyira egyedi az Aspire 6530. Egy nagyobb és egy kisebb ajtót találtunk a fenéklemezén, és ebbe mélyítették a kategóriájában átlagos, 47,5 Wh-s akkumulátort is. A nagyobb fedél rejti a fő komponenseket, és jól megfigyelhető alatta az univerzális váz. Tesztgépünkben chipkészletbe integrált Radeon HD 3200 grafikus mag volt, de a jobb oldalon jól látható az MXM modulnak kihagyott hely, és az ehhez előkészített hűtés. Emellett eltörpül a processzor picike, hőcsöves rátétje. Alattuk tömörül a két memóriamodul, a mini PCI Express helyre telepített Atheros Wi-Fi adapter és egy szokatlanul nagy kondenzátor. A nagyobbik nyílás bal oldalát a fémmel letakart merevlemez tölti ki, de a kisebb alatt is sejthető egy winchester helye. Kár, hogy az Acer eltávolította a csatlakozóját.

Miután kiszedtük a merevlemezt, egy vicces részletet fedeztünk fel. Alatta a parányi SB700 déli hidat csak egy szigetelőfólia takarja le. Összeszerelés közben a nagyobbik rés fedelét csak harmadik próbálkozásra sikerült úgy visszazárnunk, hogy a laptopot ölbe véve ne nyekeregjen.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés