Hirdetés

Látványos, hullámos Samsung notebook

Hőmérséklet, zaj, akkumulátor

Melegedés és hang szempontjából a korában tesztelt Core i5-ös, erős VGA-s Acer Aspire 8942g nagyon jó volt, de nem igazán tudtuk eldönteni, hogy ez az energiatakarékos hardvernek vagy a nagy méretnek és jól megtervezett hűtőnek volt-e köszönhető. Most hasonló hardvert kaptunk kisebb házban, és az eredmények nem változtak sokat. Nyugalmi állapotban, 24 fokos szobahőmérséklet mellett alig hallhatóan duruzsolt a Samsung R580, ráadásul ezt a pici hangját is hátrafelé küldte, így a monitor felől még csendesebbnek hatott. Felületi hőmérséklete alig érte el a 30 °C-ot, processzora pedig csak egy tízessel volt melegebb.

Munkára fogva a Core i5-öt hőmérséklete azonnal jó 15 fokkal megugrott, a zajszint pedig a monitor felől hallgatva 20 dB környékére emelkedett, ami még mindig nem zavaró. Két perc elteltével további 3 dB-t hangosodott a hűtés, a CPU ekkor már valamivel 70 fok fölött járt. Az ötödik percben ismét hangosodott az R580, nagyjából 25 dB-re, miközben a Core i5-430M érzékelői már valamivel 75 °C fölötti értéket mutattak. Szerencsére ennél melegebb és zajosabb már nem lett a Samsung. Érdemes felidézni, hogy a nagyobb Acerben félórás tesztünk befejeztével 10 fokkal hidegebb volt ugyanez a CPU, igaz, az a gép sem volt halkabb. A processzorterhelés végeztével kellemes, 35 fok örüli értékek uralkodtak az R580 felületén, csak a hűtést rejtő sarka közelítette a negyvenet. Nagyjából ilyen meleg volt merevlemeze is.

Ezután játékba kezdtünk. Bő egy órás szórakozásunk alatt 25 dB környékén dolgozott a vas, felülete pedig a hűtést rejtő részen tovább emelkedett. A 46 °C-os csúcsérték szerintünk ebben a kategóriában jónak számít, bár az erősebb Radeonnal szerelt, nagyobb Acer múltkor hűsebb maradt. Érdemes megfigyelni, hogy a merevlemezt rejtő sarok most alig érte el a 30 fokot.

Sajnos továbbra sem tudjuk meg, hogy önmagában az Intel GPU-s CPU-val szerelt notebookja mennyit fogyaszt, mert a kis GeForce-ot nem tudtuk eltávolítani a rendszerből. A Samsung praktikus funkcióval látta ez R580 akkumulátorát. Alján egy kis gombot megnyomva öt LED jelzi telítettségi szintjét 20%-os lépésekben. Kikapcsolt állapotban (mondjuk töltés közben) ezzel könnyen és gyorsan megállapíthatjuk telepünk energiaszintjét.

Kár, hogy a Samsung R580 csupán 48 Wh-s akkut kapott. Nehéz elhinni, hogy ekkora gépházba nem tudtak nagyobbat tervezni. Ez a notebookos téren sem kiemelkedő telep kevesebb mint négy órás maximális üzemidőt biztosított, ami nem valami sok. Ráadásul HD videók lejátszása közben ez az érték drasztikusan lecsökkent, egészen másfél óra környékére. Teljes terheléssel, játék közben kevesebb mint egy óra alatt vége volt a dalnak. A kis akku feltöltése kicsivel több mint két óráig tartott.

Számoljunk utána, milyen fogyasztást kapunk az akkumulátor méretét és az üzemidőket alapul véve. Nyugalmi állapotban 12,7, videolejászás közben 27,7, teljes terhelésénél pedig 52 watt körüli értéket kaptunk. Ezek teljesen korrektnek tűnnek, összhangban vannak a nagyobb méretű Acer 16, 27, illetve 70 wattos értékeivel. A különbség meghatározó része a kisebb grafikus kártyának tudható be. Örömteli, hogy ma egy sokoldalú, komoly teljesítményű, általános felhasználásra való notebook maximális fogyasztása csupán 50 watt, átlagos esetben pedig ennek nagyjából a felét igényli.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés