Olcsó, 4K-s Xiaomi tévét teszteltünk

Az 55 hüvelykes Xiaomi Mi TV P1 televízó járt tesztlaborunkban.

Képminőség

Több magyar disztribúciós és kereskedelmi oldal szerint a tévébe egy 55 hüvelykes, azaz 139 centiméteres képátlóval bíró IPS LCD panel került, ám mi a vizsgálataink alapján arra jutottunk, hogy ez tévedés, és a termék VA technológiára épülő kijelzőre épül.


[+]

Feketeszintje lényegesen alacsonyabb, mint amit a mai IPS megjelenítők produkálnak, és ennek köszönhetően a natív kontraszt értéke is lényegesen magasabb. Mi durván 6200:1 valós kontrasztot tudtunk belőle kicsiholni, ami remek értéknek számít, és a kontrasztosság szemre is teljesen rendben van. Emiatt aztán nem is nagyon láttuk értelmét a kontrasztjavítás opció aktiválásának, amely markánsabbá teszi a különbségeket a világos és sötét tartalmak között, azonban ennek következtében a finom átmenetek egyszerűen eltűnnek.

Az alkalmazott képalkotási eljárásból fakadóan a tökéletes feketéről le kell mondani, ehelyett nagyon sötét szürkét látunk. És az is tény, hogy a színek nem ragyognak annyira, és enyhe fátyolosság érzékelhető, pláne, ha egy OLED televízió mellé tesszük.

Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett
Homogenitásvizsgálat: a fénysűrűség mértéke az egyes fényerő beállítások mellett [+]

A keretbe szerelt LED-ek által biztosított háttérfény eloszlása nem teljesen egyenletes. A kalibrátorral végzett méréseink során az derült ki, hogy az egyes képtartományok fényereje közötti eltérés elérheti a 19 százalékot, ami nagyon messze van a jó eredménytől. Emellett az is igaz, hogy ha az ember erre odafigyel, akkor enyhe felhősödés néha-néha feltűnik a hétköznapi használat során is. A betekintési szög terén közepes teljesítményt nyújt, már 160 fok környékéről érzékelhető enyhe kontrasztvesztés és a tónusok finom fakulása, ám invertálódást nem tapasztaltunk.

[+]

A mozgásmegjelenítés alapvetően rendben van, de online streaming és médiaboxból érkező tévéadások esetén is belefutottunk időnként enyhe akadozásba, viszont ezen hatékonyan lehet segíteni a Smooth Motion nevű interpolációs eljárás bekapcsolásával. Azonban ezzel a szolgáltatással érdemes óvatosan bánni, mert előfordulhat, hogy használatával természetellenessé válik a képvilág. A maximális képfrissítési ráta 60 Hz, tehát e téren elmarad a mai jobb készülékektől, és a dinamikusan változó képfrissítési ráta technológia is hiányzik belőle.

Az input lag a Leo Bodnar eszközével végzett mérésünk szerint 16,7 ms, ami ma már nem számít jó értéknek, de ettől függetlenül elfogadható eredmény. A panel 3840x2160 képpont megjelenítését teszi lehetővé, azaz 4K-s, tehát a felbontásra nem lehet panasz. A felskálázási opciót kihagyták belőle, ami igazából nem tragédia, mert eddig nem nagyon tapasztaltunk olyat, hogy ez a technológia jól működött volna. A készülék támogatja a nagy dinamikatartományú tartalmak megjelenítését, ám mivel a maximális fénysűrűsége nem túl nagy, méréseink alapján mindössze 330 cd/m², emiatt a HDR effektus nem valami látványos.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés