Samsung turistakamera

Sokoldalú

Mozgókép

Háromféle felbontás közül választhatunk, a legjobb minőséget a 1920x1080i/60fps kínálja, de emellett rögzíthetünk 1280x720p/60fps, illetve 720x480p/60fps felbontásban is. A készülék lehetővé teszi, hogy az adott felbontáson belül eldöntsük, hogy a hangzatos “Szuperfinom”, “Finom” vagy a pórias “Normál” opciók közül eldöntsük, hogy melyik számunkra a legszimpatikusabb. Hogy ezek között mi a különbség, arra egyszerűen nem tudtunk rájönni, rögzített kép minőségében semmilyen eltérést nem tapasztaltunk.

Emellett kedvünkre módosíthatunk a kép keménységén (Lágy, Normál, Éles), beállíthatjuk, hogy milyen fényviszonyok uralkodnak éppen (Napfény, Felhős, Fénycső, Izzólámpa, Egyedi), amennyiben ezt nem kívánjuk az automatikára bízni. Szintén variálhatunk manuálisan az expozíciós idő hosszúságán, a felvétel fényerején, illetve a fókuszt is rögzíthetjük egy állandó értéken.

Ha viszont nincs kedvünk, időnk és energiánk, hogy mindennel egyesével vacakoljunk, akkor természetesen hagyatkozhatunk a készülék által felkínált lehetőségekre. Egyrészt létezik egy teljesen automata funkció, amelynek aktiválása során a gépet terheli az összes beállítással kapcsolatos felelősség. Másrészt amennyiben a felhasználó hajlandó legalább azt kiválasztani, hogy milyen jellegű tartalmat szeretne rögzíteni, illetve milyenek nagyjából a külső körülmények, akkor nyilván jóval nagyobb esélye van, hogy jó minőségű felvételek kerüljenek a kártyára.

Ennek értelmében az iScene menüpont alatt megtalálhatóak a Sport, Portré, Reflektor, Strand/hó, Étel, Gyertyafény, Beltéri névre hallgató kategóriák, melyek önmagukért beszélnek. Ezek egyébként meglepően jól használhatóak, nyilván olykor sikerült lyukra futni, de alapvetően nagyon hasznosnak bizonyult ez a szolgáltatás.

Egy-egy ilyen jellegű készülék kiismerése, legyen szó kameráról vagy fényképezőgépről, igen sok időbe telik. Sok használat után persze rá lehet jönni, hogy mikor, milyen körülmények között, milyen pontos értékeket kell beállítani, de addig, illetve ha valakinek ehhez nincs kedve vagy ideje, akkor ezek az előzetes beállítások nagyon jól jöhetnek.

A fényképezőgépeknél már bevett szokás, ám a kamkordereknél egyelőre nem túl gyakori, hogy különféle speciális effektusokkal bolondítható meg a felvétel. A HMX-H200 négy ilyet kínál fel, a Fekete-fehér mellett választhatjuk a Szépia hatást, a Negatív képet, illetve a hangzatos Művészi névre keresztelt opciót. Alapvetően vicces kis filmek hozhatóak létre ezekkel, ám használatukkal mégis csínján kell bánni, hiszen egy idő után azért meglehetősen fárasztóvá válnak természetellenes mivoltuk miatt.


A Macro opció erről a kameráról sem maradt le, aktiválása akkor javasolt, ha közelről szeretnénk videózni tárgyakat, állatokat, és fontosnak tartjuk a mélységélesség kihangsúlyozását.

Lehetőségünk van beállítani különféle grafikai segédjelölések, így célkereszt vagy kisebb, illetve nagyobb méretű négyzetháló megjelenítését. Ez is a fényképezőgépek világából ismert megoldás, és bár ott talán némiképp fontosabb, elképzelhető, hogy lesz valaki, aki egy kamera esetében is hasznát veszi. Mi inkább kikapcsoltuk, mert úgy éreztük, többet zavart, mint segített.

A kijelzőn az összes módosított beállítás azonnal megjelenik. Tehát, ha például a speciális effektusok közül kiválasztjuk a Szépia hatást, ráküldünk egy célkeresztet, majd beállítjuk a makrót, akkor az LCD-kijelzőn látható kép is ennek megfelelően alakul.

Állókép

A készülék, mint annyi más társa, már lehetővé teszi fotók elkészítését is. Kétféle felbontás 1920x1080 képpont, illetve 2880x1620 közül választhatunk. Ez utóbbi egyébként 4,7 megapixelnek felel meg, azaz akár gondolhatjuk azt is, hogy van egy majdnem öt megapixeles fényképezőgépünk. Hát, ha így gondoljuk, akkor bizony nagy csalódások fognak még minket érni az életben! Ez ugyanis kamera, és nem fényképezőgép, például vaku sincs rajta….

A beállítások ugyanúgy vonatkoznak a fényképekre, mint a mozgóképtartalomra, de az is tény, hogy azokat az utóbbiakhoz optimalizálták. Ráadásul kicsit kényelmetlen a fényképkészítés, annyira nem esik jól az ember ujjának, ha egymás után több képet szeretne lőni. A HMX-H200 segítségével készített fotók minősége egyszerűen nem nagyon versenyezhet egy közepes fényképezőgép által készítettekével. Tehát akkor hasznos lehet, ha nincs kedvünk magunkkal hurcolni egyszerre több eszközt, vagy ha épp nincs nálunk fényképezőgép, de nagy csodát azért ne várjunk tőle.


A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés