Samsung WB2000 - a majdnem konkurens

Működés

A Samsung WB2000-et több olyan szolgáltatással felvértezték, amely egyrészt a kreativitást ösztönzi, másrészt különleges alkalmakkor jöhet jól. A kreatív oldalt például az intelligens szűrők, illetve a színi hatások serkenthetik.

Intelligens szűrőből csupán hármat kínál a gép, de pont a leghasznosabb és leggyakrabban alkalmazottakat, mint például a miniatűrt (tilt/shift objektívek hatása), a peremsötétedést (vinyettálás) vagy a halszem hatást. A „képstílusok”, azaz színhatások közé olyanok kerültek, mint a szkeccs, ami igazából az intelligens szűrőkhöz lenne sorolható, vagy a páramentesítés, a lágy, az élénk, a természetes, a régies, a hűvös, a nyugodt, a klasszikus (fekete-fehér), a negatív vagy az egyéni RGB.

Különleges alkalmakra ott van például az akár 1000 képkocka/mp-es filmfelvételi opció. Ha van elég fény, igen hatásos filmeket forgathatunk; kapjuk el lassított felvételben egy szitakötő röptét, egy földre hulló labda saját tehetetlenségéből adódó összenyomódását, majd visszapattanását - korlátot gyakorlatilag csak fantáziánk szabhat. A cikk szerzője sportlövő, így kézenfekvő volt, mit is kell megörökíteni 1000 fps sebességgel (teljes képernyőméretre kinagyítva a film közepe környékén látható a lényeg):

Más gyártó egyes gépeinél egyik örök kedvencünk a modellfotó funkció, amely automatikusan, mindenféle számítógépes utómunkálat nélkül teszi lehetővé esztétikus portrék készítését. Persze szó nincs arról, hogy a gép majd elvégzi helyettünk alanyunk pózolásának beállítását, de a szebb bőr, a tiszta tekintet azért összejöhet. A WB2000 kissé túllőtt a célon, a végeredmény annyira nem tetszetős.

Összehasonlításképpen a fenti három kép közül az első (sample14) a portré sémával, a második (sample15) sima P-módban, a harmadik pedig az említett modellfotó séma segítségével készült. Úgy gondoljuk, látható, mi nem tetszik nekünk rajta.

Kisfilmes értékekben kifejezve legfeljebb 120 mm-nek megfelelő fókusztávot kínál a WB2000 optikája. Bár ez nem egy szupertele gyútáv, itt is jól jöhet rossz fényviszonyok közt a képstabilizátor, melynek hatékonysága azonban nem volt maradéktalanul meggyőző. A masina kínál egy kettős képstabi módot, de ott is hasonló eredményeket kaptunk.

Nagyon pici a fényképező villanója, két-három méteres távolságig, arcok derítésére elegendő, de „kreatív fényhasználatra” ez a beépített vaku sem alkalmas.

Mi szerepel még a WB2000 szolgáltatásainak listáján?

  • Filmfelvétel közben legfeljebb hat, teljes felbontású fényképet is készíthetünk a kioldó megnyomásával anélkül, hogy a felvételt megszakítanánk.
  • 1000 fps mellett 480 vagy 240 fps-t is választhatunk. Utóbbi kettőnél magasabb felbontásban történhet a filmfelvétel.
  • Akár 10 kép/mp is lehet a sorozatfelvétel sebessége. Maximum tíz teljes felbontású fényképet készíthetünk ezen a sebességen (csak JPEG-ben). Kisebb felbontásokban is marad sajnos a limit.
  • Panoráma séma: függőleges és vízszintes irányban is rögzíthetünk panorámaképeket.
  • Előexponálás: már a kioldó félig történő lenyomására elkezd képeket rögzíteni a gép egészen addig, míg teljesen le nem nyomjuk azt, így nem maradunk le a várt pillanatról. Felvétel után válasszuk ki a megfelelő fotót.
  • Teljes manuális mód (M): lehetővé teszi a kreatívabb képrögzítést.
  • A RAW képrögzítés az utólagos képszerkesztést könnyíti meg.
  • Intelligens automata állókép mód és filmfelvételi mód.
  • Időköz: megadott időközönként exponál a készülék.

A listát végül egy pár saját tapasztalattal egészítjük ki, melyeket a masina tesztelése közben gyűjtöttük: az általános működési sebesség jó, csupán az első kép elkészülte tart kissé soká - bekapcsolást követően 3,12 mp a kényszerpihenő. Két teljes felbontású, SF (super fine) minőségű JPEG kép közt csak 1,51 mp telik el, a teljes gyújtótávolsági tartományt pedig 2 mp alatt járja végig az optika. Ami zavaró, hogy lassú a RAW írás, ráadásul ha „munka közben” megzavarjuk a gépet gombok nyomkodásával, akkor a mentés tovább tart. Minden egyes használat előtt újra és újra ki kell választani a használni kívánt fotózási módot, tehát például az időzítőt nem elég csak egyszer megjelölni, hanem minden egyes fotó után újra meg kell tenni ezt a mozdulatsort. Az akku nagyon hamar merül. Különösen a filmfelvétel szívja le igen gyorsan a kis áramforrást, ráadásul a töltöttség kijelzése sem az analóg, sem a digitális kijelzőn nem pontos. Aki kirándulni megy, vigyen magával 2-3 tartalék akkut!

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés