Felfrissülés: teszten a Radeon RX 6950 XT és 6750 XT

Addig is, amíg megérkezik az új GPU-generáció, a régi felturbózásával keresi a vásárlók kegyeit az AMD.

Radeon Refresh – Sapphire köntösben

Mindkét tesztkártyánk a Sappire Nitro+ sorozatából érkezett, ami egyrészt magasabb órajelet, másrészt komolyabb hűtést, RGB világítást és pár érdekes extrát jelent. Elsőre talán nem is látszik, hogy mi a különbség az RX 6950 XT és az RX 6750 XT ezen verziói között, de azért ha jobban megnézzük a két kártyát, észre fogjuk venni őket, hiszen minden oldalról találni apróbb eltéréseket

Testvérek - de nem ikrek! Az előtérben az RX 6750 XT
Testvérek, de nem ikrek! Balra az RX 6950 XT, jobbra az RX 6750 XT [+]

Ami a közös tulajdonságokat illeti, mindkét esetben 14 rétegű NYÁK lapot kapunk, melyen a gyártó megszokott Dual BIOS megoldása trónol a háromállású kapcsolóval, melynek két szélső állása a csendesebb és a teljesítményorientált beállítás, középső állásában pedig a cég TriXX szoftverével menet közben tudunk köztük váltani.


[+]

Tesztjeink során végig az alapból elérhető, nagyobb teljesítményű profit használtuk – tapasztalataink alapján ez sem nevezhető különösebben hangosnak.

A hátlapon jól látszanak a különbségek (felül az RX 6950 XT)
A hátlapon jól látszanak a különbségek (felül az RX 6950 XT, alul az RX 6750 XT) [+]

A Tri-X hűtőrendszerrel és a (a két modell esetében eltérő kivágással rendelkező) hátsó merevítőlemezzel együtt masszív, 3 foglalatnyi helyet igénylő kártyákat kapunk. Mindkettő jelentős tömeggel rendelkezik, így dobozukban ott lapul az alaplapi terhelést csökkentő támasztó is. Bár a képről nem könnyű észrevenni, de az RX 6950 XT valamivel nagyobb is lett: ez a modell 320 x 135 x 58 mm-es, míg az RX 6750 XT 310 x 130 x 62 mm-es. A különbség több okra is visszavezethető: a drágább változat hűtése például nem öt, hanem hat hővezető csövet használ, tápellátása pedig 2 x 8 helyett 2 x 8 + 6 tűs extra konnektort igényel.

Az RX 6950 XT esetében három tápcsatlakozóra lesz szükségünk
Az RX 6950 XT esetében három tápcsatlakozóra lesz szükségünk [+]

A légáramlásról gondoskodó ventilátorok mindkét esetben hárman vannak. Valamennyien két golyóscsapággyal rendelkeznek, és az RX 6750 XT esetében már az új, második generációs Angular Velocity Hybrid fantázianévre hallgató lapátkereket használják (ez a lapátok "törésére" utal, mely két, eltérő sebességű áramlást generál).

Az RX 6750 XT-re szerelt Angular Velocity Hybrid fantázianevű lapátok ívében egy törés látható
Az RX 6750 XT-re szerelt Angular Velocity Hybrid fantázianevű lapátok ívében egy törés látható [+]

Mindegyik ventilátor a Quick Connect széria tagja, tehát cserélhető – ezt a rendszert már évek óta alkalmazza a gyártó. További eltérés viszont, hogy az RX 6950 XT esetében a ventilátorok ARGB világítást is kaptak – ez az RX 6750 XT-ről hiányzik, itt csak a VGA felső élén gyönyörködhetünk a színes fényekben. Ezek egyébként a TriXX szoftverből is testre szabhatók, de a kártyákon egy külön „ARGB-bemenet” is van, melyen át az alaplapi rendszerhez is társíthatjuk a grafikus adaptert, nem muszáj a külön alkalmazást használni.

Ezzel a három tűs csatlakozóval köthetjük az alaplapi ARGB rendszerre VGA-nk világítását
Ezzel a három tűs csatlakozóval köthetjük az alaplapi ARGB rendszerre a VGA világítását [+]

Kimenetek tekintetében nincsenek meglepetések: a mai elvárásoknak megfelelően három DisplayPort és egy HDMI kivezetés került az új Nitro+ kártyákra, csak épp eltérő sorrendben: az RX 6950 XT esetében a HDMI felülről az első, az RX 6950 XT-nél pedig a harmadik helyet foglalja el.


[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • AMD

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés