Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • agyarka

    aktív tag

    válasz Ed_007 #617 üzenetére

    Teljesen jól látod a kérdést. A "szabványosítás" ebben az esetben a tömeges, egyszerűsített ügykezelésű, tipizált eseteket takarja (pl. mérőhely kialakítás, csatlakoztatás, első túláram védelem ...). Lehetne helyette tipizált mérőhelyet vagy tipizált bekötést... használni, de vmiért a köznapi szóhasználatban a szabványosítás terjedt el.
    Alapvetően az általad is említett MSZ 447:2009 és a MSZ 151-8:2002 re támaszkodik.
    Ez alapján készíti az ELMÜ a " Kék Könyv-et" aminek az aktuális kiadásai az ezzel foglalkozó VET vizsgás villanyszerelők és az ELMÜ által ajánlott szerelők (plombabontásra jogosultak) bibliája. Amennyiben ettől eltérően dolgoznak, vagy ettől eltérő munkát igazolnak elvileg elég komoly büntetésre számíthatnak. Persze Magyarországon vagyunk, a korábban említett horribilis munkadíjból sok éhes szájat kell etetni.

    A tömeges, egyszerűsített ügykezelésre azért van szükség, mert az egyedi eljárás ( terveztetés, engedélyezés) hosszú folyamat, ami nem jó a szolgáltatónak sem. Már nem emlékszem pontosan, de vmi 7 kW körüli a határ, aminél már egy családi ház elektromos ellátását (beleértve a bekötést) terveztetni kellene, ezek elbírálása túl sok embert igényelne a szolgáltató részéről.
    A tipizálási előirásokat sajnos nagyon gyakran változtatják, pl. jóváhagyott mérőszekrény típus, vezérelt óra vezetékezése.( A vezérelthez vmikor mehetett a 10 es sodrott réz, máskor mindegyiknek egyforma vastag kellett, most oda csak a 6 os a jó, a többi 10 v. 16mm2.)

Új hozzászólás Aktív témák