Hirdetés

Acer Aspire S7 Ultrabookok tesztje

Kijelző és bevitel

Kijelző

Mindkét modell Full HD felbontású, tíz ujjal is működtethető, a kerettel egy síkban lévő érintőkijelzőt kapott, ami mögött IPS technológia lapul. Ezáltal a betekintési szögekkel nem fogunk harcot vívni, ha nem szemből nézzük, maximum némi fényerőcsökkenést kell elkönyvelni, de komolyabb elszíneződésre vagy hasonló kellemetlenségre nem kell számítani. A válaszidővel látszólag nincs probléma, a csempés felület húzogatása közben nincs csúnya utánhúzás effekt, és az érintéseket jól veszi, erősebb nyomásra sem látható semmiféle látható anomália (hátulról a fedelet is szokatlanul erősen kell nyomni, hogy ennek látható jele legyen a kijelzőn), kvázi hibátlanul működik mindkét modellnél.


Acer Aspire S7-391 / Acer Aspire S7-191

Néhány műszeres mérést is elvégeztünk, ami a fényerőre és kontrasztarányra irányult. A 11,6"-es modell 390 cd/m2 fényerőt préselt ki magából, míg a nagyobbik 340 cd/m2-nél tetőzött, azaz notebookokhoz képest átlagon felül teljesítettek. A kontrasztarány mérése rendre 870:1 és 855:1 eredményt adott. Nem hiányzik az automatikus fényerőszabályozás funkció sem, ami a környező megvilágítástól függően egy szenzor mérése alapján képes az ideális fényerősséget beállítani.

Mivel érintőképernyőkről van szó, a zsanéroknak némi többletterheléssel is meg kell birkózniuk. Az Acernél a mérnökök nem bízták ezt a dolgot a véletlenre, látszólag igen masszív szerkezetekkel van dolgunk, amelyek kétféle nyomatékkal dolgoznak: 90 fokig könnyebben nyithatók, utána viszont jóval nagyobb erőkifejtés szükséges, ezzel meggátolva a kijelző remegését és a rázkódástól való becsukódást vagy nagyobb szögű kinyílást.

Beviteli részleg

A tesztre természetesen hazai forgalomban megvásárolható, honosított példányok érkeztek, így billentyűzetük magyar nyelvű volt. Gyakorlatilag nincs értelme külön vizsgálni a két gép hagyományos beviteli eszközeit, a méreteket leszámítva ugyanis teljesen egyformák mind kiosztásban, mind használati élményban. Alaposan megnézve a klaviatúrát könnyen támadhat hiányérzetünk, hiszen egy sorral kevesebb gombot kapunk, mint azt általában megszokhattuk: az F1-F12 funkciógombok lejjebb költöztek, tehát másodlagos gombokként a numerikus sorral közösködnek, és csak az Fn gomb nyomva tartása mellett hívhatjuk őket elő. Emiatt például egy Alt+F4 billentyűkombináció bevitele is elég körülményes lett (Alt+Fn+F4).

De további fura helyzeteket szült még a slankítás. Míg az angol-amerikai kiosztáson a 0 a 9-es után van, addig a magyaron eredetileg az 1 elé (EN-US kiosztással "~" feliratú gombra) kerül. Namármost, az S7 esetében az 1-es előtt közvetlenül az Esc gomb van, így ne lepődjünk meg, ha kezdetben 0 helyett ezt a gombot nyomjuk, ugyanis a 0 (ami eredetileg az imént említett és nem túl sokat használt "~" gomb lenne) lekerült a Caps Lock mellé, mely ezzel rettentően összezsugorodott. Továbbá furán hathat az is, hogy csak egyetlen Alt-Alt Gr gombot kapunk a bal oldalon, így azok a felhasználók, akik az Í és í karaktereket a kézre eső Alt Gr+j és Alt Gr+i billentyűkombinációval vitték be (a bal kézen lévő kisujj alatt elhelyezett gomb helyett vagy hiányában), azokra gyötrelmes percek várnak, amíg megszokják, hogy ez nincs többé. Fura helyre került a Del gomb is, amit sokáig keresgélni fogunk: lekerült a szóköz és a kurzorgombok közötti helyre.

Mindazonáltal nem érdemes első felindulásból pálcát törni az S7 billentyűzete felett, ugyanis volt időnk kicsit hosszabb időt eltölteni a gépekkel, és minden előzetes pánik és látszólagos káosz ellenére viszonylag hamar átszoktunk erre a kiosztásra – miközben a hagyományost is használtuk egy másik gépen – így ez valószínűleg másnak sem fog gondot okozni.

Természetesen a klaviatúra három lépésben állítható háttérvilágítása sem maradhatott ki a repertoárból, ami igen jó szolgálatot tesz a sötétben, viszont működését halk, de nem zavaró zúgás jelzi, ami a fényerő növelésével hangosodik – mindkét modellen ellenőriztük, és ugyanúgy tapasztaltuk. A beviteli eszközök kapcsán adósak vagyunk még a gépelési és touchpad működésével kapcsolatos benyomásainkkal: a gombok a vékonyka felépítés miatt rövid úton járnak, de határozott nyomásponttal rendelkeznek, csillapítás viszont csak nagyon kicsit érződik, ami miatt furcsának hat kezdetben a gépelés, de ez is megszokható.

A kétujjas bevitelt támogató touchpadra viszont nincs panaszunk, már ami az érzékenységét illeti, ráadásul a felülete is rendkívül kellemes. Külön látható gombokat nem kapott, ezek az alsó szegmensbe rejtve kaptak helyet, és rendkívül könnyedén működnek moderált kattogás mellett, illetve maga a teljes felület is gombként funkcionál, ha megnyomjuk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés