Amit az akkumulátorokról tudni érdemes

Ha már cserélni kell

Még ha szépen vigyázunk rá, akkor is előfordulhat az akkumulátorral, hogy hamar lemerül, vagy pontatlan adatokat közöl a töltéséről. Ilyenkor nem biztos még, hogy nagy a baj, lehet, hogy csak az akkuban lévő abszolút és relatív kapacitás hányados számító zavarodott meg, mert az akkut csak részlegesen, kis tételekben töltöttük. A probléma orvosolható az akkumulátor teljes feltöltésével, majd 5%-ra lemerítésével és újra teljes töltésével. Megtörténhet, hogy több ilyen töltés-lemerítés ciklusra lesz szükségünk, mert biztonsági okokból egy körben legfeljebb 500 mAh-t módosulhat az abszolút és a relatív kapacitás viszonya.


Komolyan sérült elektronika

Ha a fenti procedúra sem segít, akkor érdemes egy tényleg megbízható helyre ellátogatni, ahol ingyenesen bevizsgálják a rendellenesen működő akkut, megállapítják, hogy az elektronika vagy a cella hibás. Kisebb elektronikai hibák, mint a biztosíték kiégése, esetleg FET csere megoldható, jó elektronika esetén pedig a cellacsere jöhet szóba. Fontos, hogy kiderítsük, hogy érdemes-e belemenni a javításba, vagy célszerűbb új akkumulátort vásárolni. Megtörténhet, hogy egy új akku olcsóbb a felújításnál.

Új akkumulátor vásárlása esetén több lehetőségünk van, de biztosra a specializált üzletekben mehetünk. Korábban már leírtuk, hogy az akkumulátornak nem tesz jót a hő (élettartamromlás), és a huzamosabb idejű kezeletlen tárolás (túlmerülés) sem, és ez érvényes a ceruzaelem formátumra is. Nem biztos, hogy jól járunk azzal a szettel, amit a trafik kirakatában sütöttek egész nyáron, és egy lassan pörgő készlettel dolgozó boltban hosszú hónapokig fekvő darab sem nyerő. Jobb helyeken megfelelő időközönként ellenőrzik a raktárkészlet állapotát, ezen felül minden új készletből mintavételeznek.


Szakszerű ponthegesztéssel összefogott cellák

Érdekes forrás új akkumulátorra az eBay és hasonló oldalakon feltűnő rengeteg kínai eladó. Alapvető tény, hogy a márkás, „gyári” akkumulátorok is Kínában készülnek, de internetes vásárlás esetén nem lehet tudni, hogy a forrás első, másodszintű, gyártóhoz közeli vagy éppen egy másolat másolatát kapjuk. Ráadásul a gyakran hároméves garanciát sem olyan egyszerű érvényesíteni, hiszen nekünk kell vállalni az akku postázását a messze távolba. Saját tapasztalatból mondhatjuk, hogy a távol-keletről beszerzett, olcsó akkumulátorok minősége erősen hullámzó, a környezetünkben használt majd egy tucat között egyaránt akadt kiváló és nagyon vacak darab. Hazai forrásnál legalább van hol verni az asztalt, ha esetleg nem lennénk megelégedve.


Szerelőállás az Akku-Elem Kft.-nél

Nem feltétlenül szerencsés az sem, ha a boltban vagy interneten vásárolt cellákat önállóan próbáljuk cserélni, ugyanis a látszólag „forrasszunk egy kicsit” összetettségű feladat több buktatót is rejt. Gyári akkumulátorunk elektronikája végérvényesen lezárhat, ha akár csak rövid ideig nem kap feszültséget, a forrasztás közben pedig a cellák úgy felmelegedhetnek, hogy bajuk esik, akár ki is gyulladhatnak. Felmerülhet még egy probléma a kétes forrásból beszerzett akkumulátorok esetén: egyes – rendszerint felsőkategóriás – notebookok BIOS védelmet kaptak, így csak gyári akkumulátorral hajlandóak elindulni (például a Sony BPS2 akkumulátorait használó gépek).

rudi

Köszönjük az Akku-Elem Kft. szakmai támogatását!

Azóta történt

Hirdetés