Amit az akkumulátorokról tudni érdemes

Hogy tovább kitartson

Idővel – még akkor is, ha nem használjuk – az akkumulátor komponensei kopnak, öregszenek. Ennek legfőbb oka a belső szerkezet tökéletlensége, ami nemkívánatos kémiai reakciókhoz, oxidációhoz vezet, visszafordíthatatlan elváltozásokat okoz az akku fegyverzetein vagy szeparátorán. A sokadik ioncsere már nem zajlik olyan hatékonysággal, mint a legelső, sőt idővel az akku meg fogja adni magát, de valamennyire befolyásolható, hogy ez mikor történjen meg. Mielőtt nekifogunk ezen lehetőségek tárgyalásának, fontos kiemelni, hogy a lítiumion akkumulátoroknak is van önkisülése, tehát idővel vesztenek töltésükből; ez havi 5-10%-ot tesz ki.

A legfontosabb, és nemcsak az akku élettartama, hanem biztonsági okokból is, hogy ne hagyjuk az akkut megsülni. Nyáron egy autó ablakában, a tűző napon akár 80 °C-ra is felhevülhet az ottfelejtett telefon vagy navigáció, ne adj' isten! notebook és akkumulátora. Az még hagyján, hogy ilyenkor nagyon gyorsan lemerül, az már inkább baj, hogy ez az élettartamára is igen káros hatással van, de a legnagyobb gond az, hogy a hő hatására megváltozhat az akkumulátor kémiai struktúrája, amitől felpúposodhat, szétnyomhatja a készülékházat, rossz esetben fel is robbanhat!


Felpúposodott Nokia akkumulátorok

Az akkumulátor másik nagy ellensége a túlmerítés. Ha túl alacsonyra viszik le a feszültségét, akkor sokkal nehezebben vagy már egyáltalán nem tölthető újra, nem indul meg az ionok visszarendeződése. Alapvetően a cellák mellé szerelt elektronika figyel a túlmerítésre, vagyis ha túl kis feszültséget érzékel, akkor lekapcsolja az akkut. Van viszont egy olyan helyzet, amivel elég sokszor találkoznak a szakmában tevékenykedők: ha a windowsos notebook fedelét lecsukják, akkor alapvetően készenléti állapotba kerül, amit tart az akku lemerüléséig. Peches esetben – hardveres figyelés nélkül, ami régebbi vagy olcsó notebookokra jellemző – akár olyan sokáig is tartja ezt az állapotot, hogy a lítiumion cellák feszültsége 2,8 voltig csökken, ahonnan már lehetetlen újratölteni őket. Ha már a notebook saját töltőrendszere nem boldogul, akkor célszerű megfelelő szaküzlethez fordulni. Az Akku-elem Kft. ezt a túlmerítésből adódó problémát ingyen orvosolja, de célszerű sietni vele, mert az akkumulátor önkisülése miatt tovább csökken a feszültség, ami még nehezebbé, esetleg lehetetlenné teszi az újratöltését.

Gyakori kérdés, hogy meddig érdemes tölteni és lemeríteni egy notebookot, hogy akkumulátora a lehető legjobb kondícióban maradjon. Ehhez a szakemberek szerint érdemes a gyártók notebookhoz mellékelt akkumulátorvédő alkalmazását használni. Ez annyit csinál, hogy csak 80% körüli maximális töltést enged az akkunak, és rendszerint nem hagyja 20% alá merülni a telepet. Nyilvánvaló, hogy ezzel elég sokat vesztünk az egy töltéssel elérhető akkumulátoros üzemidőből, de sajnos az élettartamnak és az egy töltésnyi időtartamnak is kedvező beállítás nem létezik.

Egyes gyártók szoktak ezzel trükközni, szigorúan jó értelemben véve: elkészítenek egy „hardveresen” 60 wattórás akkumulátort, az elektronikát viszont úgy állítják be, hogy csak 80%-ig töltse fel, a terméket pedig 48 wattórásnak címkézik. Ezt a módszert csak speciális analizáló eszközzel lehet biztosan kiszúrni, de árulkodó jel lehet az akkumulátor súlya, mert nagyjából állandó a cellák teljesítmény/súly aránya, tehát egy nehezebb 48 wattórás akku jobb, tartósabb lehet könnyebb társánál.


A Lenovo akkumulátorkezelő alkalmazása

Manapság nemcsak az akkumulátorok kapacitásával, hanem töltési sebességével is reklámozzák magukat a gyártók. Erről annyit érdemes tudni, hogy minél gyorsabb, azaz nagyobb áramerősséggel végrehajtott a töltés, annál rosszabb lehet az akku élettartama. Az európai kereskedelmi forgalomban legálisan részt vevő típusok a töltés végéhez közeledve fokozatosan csökkentik a töltési áramerősséget, és odafigyelnek a töltés közben keletkező hőre is. Egy ilyen akkunál az utolsó 5-10% feltöltése akár az egész töltési idő felét is felemésztheti.


Majdnem végig egyenletes és végén lassuló töltési grafikon

Sokakat érdekel, hogyan célszerű az olyan notebook akkumulátorát kezelni, amit állandóan elektromos hálózatra kötve, lényegében asztali gépként használnak. Itt a legjobban akkor járunk, ha telepítjük a notebookhoz adott gyári akkukezelő szoftvert, és benn hagyjuk az akkumulátort a notebookban. Ilyenkor áramkimaradás vagy a tápadapter véletlen kihúzásakor sem kapcsol ki a rendszer, és mobil marad, miközben az akkunak sem ártunk. Ha mégis nagyon-nagyon meg szeretnénk óvni, akkor 40% körüli töltésen érdemes tartani, itt a legkisebb az önkisülése. Előtte viszont teljesen töltsük fel, majd merítsük le 5%-ig (ennek szükségességére még visszatérünk), csak ezután töltsük 40%-ra, és egy-két havonta ellenőrizzük a telítettségi szintjét, ha szükséges, töltsük vissza 40%-ra. Ezzel a meglehetősen körülményes procedúrával 5-8%-kal növelhető az akkumulátor élettartama.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Hirdetés