Hirdetés

Cooler Master CM 690 - jó ház jó áron

Tesztelés, értékelés

A Cooler Master CM 690 ellenében szokásos Casetek CK-1020 házunkat állítottuk ki, mely távolról sem olyan szellős. Világos, hogy ventilátorokkal telepakolva esélye sem lett volna a CM 690 ellenében, ezért mindkét háznál közel azonos feltételeket teremtettünk, tehát egy első – főként merevlemezeket hűtő – és egy hátsó ventilátort használtunk. A tesztkonfiguráció is ismerős lehet már korábbi cikkeinkből:

  • Intel Pentium 4 3,2 GHz
  • Coolink U8-92-1900 processzorhűtő
  • Asus P5DW2 Premium alaplap
  • 2 x 512 MB Corsair DDR2 RAM
  • Radeon HD 2900 XT videokártya
  • 160 GB-os Maxtor PATA merevlemez
  • 200 GB-os Samsung PATA merevlemez
  • 400 GB-os Samsung SATA merevlemez
  • Cooler Master Real Power 550 tápegység
  • Casetek CK-1020 ház elöl 80 mm-es, hátul 92 milliméteres ventilátorral

Grafikonjainkon egy megközelítőleg 20 perces 100 %-os processzorterheléses melegítési időszak és utána pár perces terheletlen kihűlési folyamat látható. A vonalakat vízszintesen némileg elcsúsztattuk egymástól, hogy a felfutás és a lecsengés jobban láthatóvá váljon. Az első menetben a processzorhűtőt percenkénti 1900-as csúcsfordulatán hajtottuk. Mindkét házban maximális fordulaton jártak a ventilátorok, ami a CM 690 esetében elöl és hátul is 1200-as percenkénti tempót jelentett. A Casetekben a kisebb ventilátorok miatt a fordulatszám percenként 2000, illetve 1400 volt.

Hasonlóan jó szellőzési viszonyoknál fej-fej mellett haladt a két ház, de azért a CM 690-ben picivel hidegebb maradt a processzor. Valójában ennek a picinek is nagy jelentősége van, mert úgy jött össze, hogy a Cooler Masternél nem segített be a táp 12 centiméteres ventilátora. Ennek megvolt az az áldásos hatása, hogy az áramforrás nem is melegedett fel, ezáltal nem hangosodott, így az első zajversenyt jelentős előnnyel a CM 690 nyerte.

A második körben lekapcsoltuk a házak vetilátorait. Ekkor picit nőtt a processzorhőmérsékletek különbsége, de hangban közelebb került egymáshoz a páros, mert a CM 690 sok résén több zaj tört elő. Azért a hűsebb, csöndesebb táp miatt most is a Cooler Master volt a jobb.

Általában jobb hangbeli és közel azonos hűtésbeli eredményt szoktunk elérni lelassított processzorhűtővel és a ház ventilátorainak visszakapcsolásával, mint az előző menetben. Mai tesztünkben sem volt ez másképp. Az átszervezett szellőzés mind hűtésben, mint hangban jobban kedvezett a lyukacsos Cooler Masternek. Mindkét versenyszámban jobban ellépett a Casetektől.

Utoljára kikapcsoltuk a házak szellőzését, és a CPU hűtését kis fordulatszámon hagytuk. Ekkor már a CM 690-ben is 70 fokosra melegedett a nagy Prescott, de megtartotta előnyét a Casetekkel szemben. Ebben a meleg környezetben a Cooler Masterben is megjött a táp hangja, de csak korábbi önmagához képest volt nagy, a CK-1020 ismét túlharsogta.

Megnéztük a merevlemezek hőmérsékletét is. Bekapcsolt első ventilátorral hiába tekertük fél óráig a három egymás fölé szorított adattárat, nem sikerült 30 fokos hőmérsékletre felcsiholni őket. A szellőzés megszüntetésével már a 40 fokot közelítették, ami ilyen forró helyzetben nagyszerű eredmény, és távol van a winchestereknél megengedett 60 foktól.

Értékelés

Néhány apróságtól eltekintve nagyon meg voltunk elégedve a Cooler Master CM 690-nel. Kellően tágas, de azért nem behemót. Megjelenése is rendben van, letisztult, de azért érezni rajta, hogy nem az a csúcsminőségű alumíniumcsoda, amit a felsőkategóriában láthatunk a gyártótól. A rengeteg nyílással és ventilátorhellyel mindenki saját ízlése szerint alakíthatja rendszere hűtését. Kár, hogy felülre sehogyan sem lehet betrükközni a vízhűtés radiátorát, pedig egy magasabb felső borítás megoldhatná ezt a problémát. Hang szempontjából kiváló húzás, hogy a táp alulra került, így nem fűti fel a processzor, de oda kell figyelni a kiegészítő 12 voltos kábelek hosszára. Amilyen egyszerű, olyan jó ötlet a becsavarozható kábelfogók sora, és a merevlemezes részleg megvalósítása is ügyes. Figyelembe véve a három ventilátorral együtt 16 000 forintos árat, és a nagyszerű teljesítményt, a Cooler Master CM 690 nem lehet más, mint különösen ajánlott.


Azóta történt

  • Kozmikus zászlóshajó

    Itt a Cooler Master új csúcsháza, a Cosmos 1000. Bár nem jellemző, megmutatjuk, hogyan kell megsütni benne egy Prescottot.

  • Komoly Chieftec duó

    Kipróbáltuk a WH-02 kisméretű szerverházat és a Chieftec legerősebb, 1200 wattos tápegységét.

  • Nyári hardvercsokor

    Alaplapok, nagy erejű tápok, egy érdekes ház, néhány egér és új notebookok kerültek heti piaci bemutatónkba.

  • Cooler Master Centurion 590

    Egy szép, átlagos méretű, de belül meglepően tágas ház a Cooler Mastertől, amelyben akár egy tucat merevlemez is elférhet.

Előzmények

Hirdetés