Intel Sandy Bridge teszt

Értékelés

Az a helyzet, hogy a Sandy Bridge processzorokról csak jót tudunk mondani, talán nem is túlzás, hogy ezeket jelenleg, 2011 elején már szinte tökéletes processzoroknak tekinthetjük. Az Intel nem csak az AMD-t döngöli földbe ezzel a lépéssel, de a saját, korábban kiadott termékeit is szinte lealázta. Itt persze az árazástól is sok minden függ, de ha a Core i5-2500K-t a még kapható Core i7-870-nel egy árban adnák, akkor sem szólhatnánk egy szót sem, de elég nagy az esély rá, hogy olcsóbb lesz annál, ugyanis az i5-ös elvileg a középkategória, míg az i7 már a csúcs. Processzorteljesítmény terén a Sandy Bridge újabb mércét állított fel, már ami ezt az árkategóriát illeti, hiszen a Core i7-980X-et nem tudta mindenhol elverni, de az kb. ötször drágább. Az integrált GPU szerintünk úgyszintén jól sikerült, legalábbis az úgynevezett 12 EU-s csúcsmodell, amit a K végződésű CPU-kban találunk. Ahogy a Clarkdale kapcsán, úgy itt is sokan lesznek, akik felháborodnak azon, hogy feleslegesen kell kifizetni a GPU-t, de ahogy ezt már elmondtuk korábban, ebbe az irányba halad a PC-történelem, nincs mit tenni. A Intel Quick Sync egy érdekes plusznak tűnik, de egyelőre nem látjuk, hogy az Intel számára megéri-e a befektetett erőforrást és a tranzisztorokat. Az emberek többsége csak nagy néha konvertálgat videót, aki pedig ezzel foglalkozik, valószínűleg erre külön gépet épít erős processzor(okk)al vagy diszkrét videokártyákkal. A Mediashow Espresso alatt nyújtott teljesítmény egész jónak mondható (végülis a 12 EU-s egység kb. olyan gyors volt, mint egy négymagos CPU), de az Anandtech szerint más programmal (ArcSoft Media Converter) még csodákra is képes lehet ez a kiegészítés.

A szorzózárazással kapcsolatos korlátozások talán sokaknál kiverik a biztosítékot, de szerintünk teljesen felesleges tuningolni ezeket a CPU-kat. Játékokhoz VGA kell, benchmarkcsúcsok beállításához ott vannak a K jelölésű típusok, munkagépet pedig nem szokás tuningolni, tehát egyáltalán nem olyan vészes a helyzet, mint ahogy azt sokan beállítják.

Mielőtt elájulnánk itt a gyönyörtől, azért érdemes pár dolgot figyelembe vennünk. Először is ezek a processzorok elsősorban a jól párhuzamosítható feladatokban nyújtanak kiemelkedőt, tehát lényegében munkára nagyon jók, de feleslegesen erősek a felhasználók kb. 99%-a számára. Ergo böngészésre, némi játékra, szövegszerkesztésre semmi értelme ilyet venni. Nyilván nem is nekik szánta az Intel. Szerintünk még a mostani Core i5/i7-tulajok számára is felesleges lenne a váltás, kivéve ha sok pénz múlik a sebességen (tehát ismét csak a munkáról van szó). Szerintünk a már sokéves Core 2-es processzorok (Core 2 Duo/Quad) továbbra is bőven elegendőek a többség számára, ezért csak akkor javasoljuk a váltást, ha van miért, nem csak kíváncsiságból vagy mert ez az új, ez a trendi. Viszont ez a platform, mint fejlesztési lehetőség, gyakorlatilag verhetetlen, egy régi phenomos vagy Core 2-es gépről való váltás esetén mindenképpen ezt választanánk. Az ezen a téren esetlegesen felmerülő alternatívák (Intel LGA1156 vagy AMD AM3) ugyan olcsóbbak lehetnek, de teljesítményben, fogyasztásban és fejlettségben is elmaradnak, ha már hosszabb időre veszünk gépet, akkor legyen tényleg időtálló a befektetés.

Az új Core CPU-k egyik partnerünknél már megrendelhetőek, és ha minden igaz, akkor az i5-2500K alig lesz drágább, mint a még kapható Core i5-760, tehát jóval olcsóbb lesz az összes i7-esnél. Ha ez tényleg így lesz, akkor különösen ajánljuk. Az i7-2600K már az előző generációs Core i7-870 és i7-875 közötti áron lesz elérhető, alapjában véve ez még megérthető, elvégre gyorsabb azoknál, de minél gyorsabb és drágább egy CPU, annál rosszabb az ár/teljesítmény aránya, ezért mi inkább az i5-2500K-t preferálnánk, előbbi tesztjeink szerint kb. 11%-kal gyorsabb, viszont legalább 40%-kal drágább.

Core i5-2500K Core i7-2600K

fLeSs

Az Intel processzorokat az Intel bocsátotta rendelkezésünkre.

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés