Könnyű és vékony játékos Acer notebook

Megjelenítés, bevitel

Milyen monitoron jelenek meg a TimelineX játékai? Teljesen átlagosnak mondható, LED háttérvilágítású TN+film panelen. Képe szemből nézve nagyon korrekt volt, fényereje bőséges, oldalról szemlélve is csak lapos szögben torzultak zavaróan a színei. Függőlegesen viszont – ahogyan a legtöbb ilyen panel – képe hamar és gyorsan romlott.

Szokásunkhoz híven végeztünk egy gyors kalibrálást. Mivel 2D-ben, ahol a színek pontossága számít, a CPU mellé tokozott GPU-t érdemes használni, a beállítást ezzel végeztük el. A GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátorát (koloriméterét) és a LaCie Blue Eye Pro szoftverét használtuk. A berendezés azt vizsgálja, hogy a monitoron megjelenő árnyalatok milyen mértékben térnek el a referenciától. Ezt az eltérést deltaE értékben adjuk meg. Egy deltaE a minimális, szabad szemmel látható eltérés. Ha átlagban ennél kisebb értéket kapunk a kalibrálásra, akkor a színhűség szinte tökéletes. Három deltaE értéknél a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól.

Nem csak technológiájában, hanem színeiben is átlagosnak mondható a 14,1 hüvelykes TimelineX. Beállítás előtt 10 deltaE érték közelében volt az átlagos, 30 közelében pedig a maximális eltérés. Kalibrálás után az értékek 1,2, illetve 4 deltaE-re csökkenek, ami nem világbajnok, de azért megteszi. Az Acer Aspire TimelineX 4820T Intel IGP-hez tartozó színprofilja innen tölthető le, a maximálisnál kettővel alacsonyabb fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat.

Fényerő tekintetében is azt kaptuk, amire számítottunk, talán egy kicsivel kevesebbet. A modern LED-es panelek rendszerint elégé homogének, bár a TimelineX jobb oldala már közel 10%-kal gyengébben világított a közepénél. Maximálisan 220 cd/m²-es, minimálisan 0,8 cd/m²-es fényerőt mértünk, amiből egészen korrekt, 275:1 kontrasztarány jön ki. Ha nem erős napfényben próbálkozunk, ezek az értékek már le tudják győzni a kijelző tükrös felületét. Egy matt panelnek sokkal jobban örültünk volna, de olyat sajnos csak a TravelMate szériás Timeline-ok kapnak.

A notebookok legfontosabb beviteli eszköze a billentyűzet. Ezen a téren szerencsére az Acer mostanában jól teljesít. A TimelineX-en látható klaviatúra régi ismerősünk, fölé, a fekete részbe kezelőgombok és két hangszóró került. Jobbra található a teljesítményprofilok között váltó gomb és az optikai meghajtót kinyitó billentyű, balra pedig kék fénycsíkos bekapcsolót és három állapotjelző LED-et tettek.

Annak idején nagyon meg voltunk elégedve az Acer Timeline notebookjain használt billentyűzettel. Az a szigeteshez hasonló, de mégsem a többieket másoló megoldás amellett, hogy jól mutatott, gépelési komfortja is kiváló volt. Most mintha kicsit más anyagból készült volna. Enyhén fényes helyett matt felületet kapott, emiatt más a tapintása, és talán nyomásra sem ugyanolyan, kicsit mintha keményebb lenne. Azért a konkurens szigetes megoldások többségét így is megelőzi. Problémásnak csak a vékony kurzormozgatókat találtuk, a fel és le irány könnyen téveszthető. Talán a felfelét betolhatták volna a fölöslegesem nagy jobb Shift szintjére. Továbbá trükkös lehet a klaviatúra tisztítása. A gombok alá elég könnyen bekerülő szennyeződést nem valami egyszerű eltávolítani.

A billentyűzet feketéje alatt világos csuklótámasz húzódik. Ugyan nem fémből készült, hanem műanyagból, de felületének ügyes kialakításával egy pillanatra elhitetik a tervezők, hogy itt is szálcsiszolt alumíniumot látunk. Hasonló trükköt alkalmaz az Asus is UL szériájánál. Szerintünk az Acer kétszínű megoldása valamivel szebb, de ez szubjektív kérdés. A tapipad multitouch rendszerű. Felülete finoman érdesített, így egészen jól használható, és nem is szennyeződik túlzottan. Gombjai egy picit kattogósan jártak, de idővel minden bizonnyal bekopnak majd. Jól mutat egybeszabott formájuk, csak az a baj vele, hogy középen elég nagy részen nem érzékel sem a bal, sem a jobb gomb.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés