Mindenes notebook a Toshibától

Toshiba Satellite L505

Aki próbálta már, biztosan tudja, hogy nem egyszerű notebookot vásárolni. Egyrészt az igazán tetszetős modellek fenemód drágák, másrészt óriási a kínálat, harmadrészt nem mind arany, ami fénylik. Ma egy egészen jól összeállított csomagot mutatunk be, ami sokféle felhasználásra lehet jó. A Toshiba Satellite L505 sorozatának egyik tagjáról, az L505-139-ről van szó. Később majd kiderül, miért fontos a pontos megjelölés, de haladjunk szép sorjában! A Toshiba Satellite laptopjait a külföldiül „konzumer” közönségnek szánja, vagyis az otthoni felhasználóknak. Mintha otthonra nem lehetne vállalati (business class) gépet venni. Az L széria kedvezőbb árfekvésű, az A rendszerint formásabb gépeket tömörít, de azért a mi L505-ünknek sem kell ám szégyenkeznie. Fényes kabátját az A-modellektől csak némi krómos keretezés különbözteti meg, aminek hiányába valószínűleg nem hal bele a vásárló. A fényes felületbe süllyesztett, íves minta mutatós, de hamar ujjlenyomatok és egyéb maszatok fedik.

Szemből nézve egy Toshiba klasszikust, a tekerős hangerőszabályzót figyelhetjük meg. Mint oly sokszor korábban, most is eltartott egy ideig, míg megtaláltuk, de utána már nagyon ráállt a kezünk. Mellette a kártyaolvasó nyílás húzódik, és ezzel vége is a látnivalóknak. Hátul sem valami érdekes a helyzet. Egy nagy, szokatlan kialakítású zsanért láthatunk csak, csatlakozókat vagy akkut nem.

Oldalról a Satellite L505 szinte bármelyik jól felszerelt, mai notebook lehetne. Ott sorakoznak rajta a kötelezők: pár USB, eSATA, HDMI, D-Sub hangcsatlakozók, Ethernet aljzat, ExpressCard bővítő, szellőzőnyílás. Az elosztás korrekt, bár balra jól jött volna még egy (két) USB az eSATA-s kombó mellé. Igaz, egy mai Wi-Fi és Bluetooth adapteres, webkamerás, kártyaolvasós laptopra már nem kell túl sok mindent akasztani, szóval a három USB is megteszi. Még akkor is, ha nem 3.0-sak.

Kellemesen, a jól összerakottság érzését keltve fordult a Satellite L505 vaskos fedele a szokatlan zsanéron. Szerintünk ez a megoldás jobban mutat, mint a klasszikusak. Azt a látszatot kelti, mintha az alsó és felső rész egy egészet alkotna, nem pedig valami kétes stabilitású pántokon fordulna a kijelzőpanel.

Belül is folytatóik a hullámos minta. Újabb, L-t az A szériától megkülönböztető részletet láthatunk a billentyűzet fölött, ami a 15,6”-os gépeknél szinte már kötelezően numerikus padot is magában foglal. Itt az extra gombok sora hagyományos, az A-soknál rendszerint érintős. Két végére krómkeretes hangszórót tettek, de ezúttal sajnos elmaradt a Harman/Kardon felirat. Talán ez a legfájóbb hiányzó részlet. Csak az A-modelleknek jár korrekt csipogó, az L-eknek meg kell elégedniük a kommersszel. Természetesen a kijelző is fényes, akárcsak vékony kerete, sőt Toshibáéknál a billentyűzet is tükrös. De legalább nem szigetes.

Maximális nyílásszögben nem bajnok a Satellite L505, de a szükséges szintet azért hozza. Egy ekkora gépet ritkábban használnak ölben tartva, asztalnál ülve pedig a magasabb felhasználóknak is megfelel majd nyílási szöge.

Alul csak a legszükségesebb cserélhető alkatrészekhez fértünk hozzá, nevezetesen az akkumulátorhoz, a merevlemezhez és a két memóriamodulhoz. Az akku sajnos elég kicsi, csupán 44 wattórás. Ezzel még a takarékos Intel platform sem húzza sokáig. Jó hír, hogy a telep alatt belső 3G modem nyílása húzódik. Kár, hogy ez a tétel az opciós listára szorult, nem része az alapfelszerelésnek. Ma már szinte kötelező a merevlemez fémfedeles védelme. Sajnos 3D rázkódásvédelmet csak a Satellite A széria kapott. Említést érdemel még a szellőzőrendszer hangsúlyos bemeneti nyílása. Ez az a rész, amit nem célszerű – mondjuk combunkkal – eltakarni.

Összességében az L505 kívülről egy jól összerakott, szolid masinának tűnt. Egyedül közel 3 kilogrammos súlyát kifogásoltuk, ilyen méretű akkumulátorral a konkurensek gyakran fél kilóval is könnyebbek. Nyilván az az ötven deka nem fogja agyonnyomni a cipekedő felhasználót, de minek vonszoljuk az extra súlyt, ha a vetélytársaknál nem kell? Persze ennek a vaskosságnak van előnye is. A „sok anyag” miatt elég masszív lett az L505, nem csavarodik, nem horpad, nem nyekereg.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés