OCZ Vertex 4 SSD megújult vezérléssel

OCZ Vertex 4

A vezérlő bemutatása után most következzen a rá építkező SSD, név szerint a Vertex 4, és annak is a 128 gigabájtos tagja!


[+]

A csomagolás és az abban található tartozékok (3,5 colos beépítőkeret, csavarok, matrica) szinte teljesen megegyeznek a Vertex 3 esetében látottakkal. Nálunk most a 128 GB-os modell vendégeskedett, de elérhetőek (lesznek) a 64, 256, illetve 512 gigabájt kapacitású variánsok is.


[+]

A meghajtó háza sem változott túl sokban a fedelén található matricán kívül, ami egyben azt is jelenti, hogy a magasság 9,5 milliméter maradt. A burkolat felső része műanyag, míg az alsó fémből készült.


[+]

Az alsó rész eltávolítása után elénk tárul a nyomtatott áramkör, melyen a vezérlőt körbefogják a NAND chipek. A fő egység hűtéséről egy méretre vágott, kisebb hővezető anyag gondoskodik, mely a ház aljára teríti szét a meleget.


Az Indilinx Everest 2 [+]

Az előző oldalon taglalt Indilinx ruhába öltöztetett Marvell vezérlő 65 nanométeres gyártástechnológiával készül.


Az 512 MB-os Micron DDR3-800 chip

A SandForce vezérlőjével ellentétben ez a megoldás már nem nélkülözheti a cache-t. Ennek céljára nem kevesebb mint 1 gigabájt DDR3-800-as Micron gyártmányú memória került fel a NYÁK-ra, mely két chipből áll össze. Ezt az ideiglenes tárhelyet elsősorban előbetöltésre (prefetch) használja a meghajtó, ergo a vezérlő megpróbálja megjósolni, hogy milyen adat következik a sorban, és azt még a lekérés előtt megpróbálja betölteni a cache-be. Innen optimális esetben a SATA vezérlőhöz való eljutás és a feldolgozás sebességének már csak a legutolsó szabvány szerinti, maximális 6 Gbps-os korlát szabhat határt.


IMFT NAND chipek[+]

A NAND chipekre tekintve már nem láthatunk túl sok újdonságot, hisz sok más SSD-hez hasonlóan itt is a manapság igen népszerű, 25 nanométeres, szinkron MLC Intel (pontosabban IMFT, azaz Intel-Micron) chipek töltik be az ominózus szerepet. A 16 egység darabonként egy 8 gigabájtos lapkát tartalmaz, ezzel egy csatornára két lapka jut. A közelmúltban nálunk járt SandForce-alapú meghajtóknál látottak alapján nem vagyunk teljesen meggyőződve róla, hogy teljesítmény szempontjából ez a lenne legjobb választás.

Emlékezzünk csak vissza a Transcend meghajtójára, mely SanDisk chipeket alkalmazva szinte azonnal ki tudott tűnni az Intellel szerelt mezőnyből, vagy ott volt a házon belüli Vertex 3 Max IOPS sorozat, ami a Toshiba Toggle-Mode NAND chipjeire építkezve még ma is az egyik leggyorsabb megoldásnak számít. Természetesen gyártási költségek szempontjából már máshogy festhet a kép, hisz az IMFT 25 nanométeres modelljei jelenleg az egyik leggazdaságosabb megoldásnak számítanak, így nem is csoda, hogy a legtöbb meghajtóban továbbra is ezek kapnak helyet.


[+]

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés