Hirdetés

14"-es Packard Bell eggyel kisebb kabátban

NX69 kívülről

Az Acer fennhatósága alá tartozó Packard Bell időnként egészen érdekes notebookokkal áll elő. Külsőre rendszerint nem mutatnak semmi extrát, gyakran olyan elemekből építkeznek, amikkel az anyacég modelljeinél már találkoztunk. Hardverben viszont néha elég merészek, láttunk például olyan masinát is tőlük, amiben Pentium P6000 (Arrandale sorozat alja) volt GeForce GT 540M társaságában, sőt tesztlaborunkban is járt előző generációs Phenom II új Radeon HD 6650M-mel. Mai tesztalanyunk, az EasyNote NX69 viszont külsőben is rendhagyó. Azzal reklámozzák, hogy méreténél eggyel nagyobb kijelzője van. És valóban, a 14 hüvelykes képernyőt 328 mm széles és 225 mm mély házba tették, ami 13,3 hüvelykes gépekre jellemző. Bár alapvetően nem túl nagy a különbség a két szomszédos méret között, de azért egy másik 14-es mellett látszik, hogy az EasyNote NX69 valamivel kisebb.

Sokkal jobban látható ennél, hogy a fedél fémburkolatot kapott szokatlan, egymást metsző szálakkal kialakított csiszolással. A vékony lemez lefordul az oldalakon, ezzel stabil éleket képez, extra merevséget adva a vékony fedélnek. Közepét nyomogatva a méretosztály átlagánál valamivel enyhébb horpadást tapasztaltunk. Először kézbe véve a laptopot feltűnt, hogy kompakt mérete ellenére meglehetősen nehéz. Azért, mert akkumulátora nagy darab, 66 wattórás.

Csatlakozókkal jól fel van szerelve az EasyNote NX69, kiosztásuk viszont nem valami szerencsés. Balra, teljesen előre került két USB 2.0, melyeket a hang ki- és bemenet követ, aztán jön a HDMI és D-Sub monitorkimenet; külső monitorral, hangszórókkal és USB-s beviteli eszközökkel jó nagy zsúfoltságot lehet itt csinálni. A sort méretes szellőzőnyílás és a tápcsatlakozó zárja. Jobbra előre került a harmadik, ezúttal 3.0-s USB csatlakozó, amit az optikai meghajtó, Ethernet aljzat és a Kensington zár felfogatója követ. Hátulra nem került csatlakozó, mert a kinyitott fedél eltakarja ezt a részt. Előre (középre) tették a kártyaolvasó nyílását, fölötte pedig egy méretes, sötétben zavaró lámpa jelzi a gép működését, töltőre kötve kéken, akkuról használva vörösen világít, alacsony töltési szinten pedig villog.

Elég erősen tartott a Packard Bell gép zsanérja, amikor középen egy kézzel fogva próbáltuk felnyitni, viszont a méretes akku miatt valamivel több mint 2 kilogrammos gép hátrabillent, másik kezünkkel meg kellett tartani. Cserébe viszont a vékony fedélnek alig van holtjátéka, a fémborítás miatt nem is csavarodik. Az EasyNote NX69 egyik vásárlócsalogató tulajdonsága a nagyon vékony keretű kijelző. Nos, ez bizonyos fokig optikai trükk. A kijelzőnek van egy tényleg nagyon vékony, pár milliméteres kávája, azon belül viszont a fényes terület nem egészében a monitor, hanem a keret még pár milliméteren folytatódik. Mindenesetre így is vékonyabb a káva az átlagos 14 hüvelykesekénél , de nem annyira, mint amennyire azt a formaterv sejteti. Persze ez a milliméterezés alapvetően reklámfogás, a 340 helyett 328 milliméteres szélesség vagy a 15 helyett 10 milliméteres káva normális ember számára nem jelent olyan sokat, de hát a konkurensekkel mindenben versenyezni kell, azért a gyártók ilyenekre is gyúrnak. Mi sokkal jobban örültünk volna a vékony perem helyett a matt felületű vagy az 1366x768 pixeles mellett opcionálisan 1440x900 pixeles kijelzőnek.

Belülről

Belül elég kellemesen néz ki az EasyNote NX69. Billentyűzete és felső burkolata a fedéllel harmonizáló matt ezüstszürke, ráadásul a klaviatúra kerete is fémmel burkolt, kellemesen szolid minőségérzetet kelt. A csuklótámasz közepére az Acer Ethos formaterves gépeinél megismert touchpadet tettek. Fekete felülete fényes, bárminemű érdesítéstől mentes, ujjlenyomatmágnes. Gombjait integrálták az érintőfelületbe, ami természeten a mai elvárásoknak megfelelően multi-touch rendszerű. A laptop maximális nyílásszöge egészen nagy, ezt a magasabb felhasználók fogják majd értékelni, amikor ölbe véve használnák a gépet.

Ma már egyáltalán nem szokatlan, hogy a notebookok alját egy lemezből alakítják ki. Az EasyNote NX69 fenéklemezén semmilyen ajtónyílás nincs, sőt még akkumulátora sem kiszedhető, így bővítése nem annyira egyszerű, de azért nem is lehetetlen. Bár nem próbáltuk ki, de úgy tűnt, a takarólemez pár csavar oldásával eltávolítható, és garanciális zárjegyet sem láttunk, szóval azért van mód a bontogatásra, ugyanakkor szerintünk az elérhető konfiguráció már nem nagyon igényel bővítést.

Az EasyNote NX69 a hazai piacon – és úgy tudjuk, a nemzetközin is – csupán egyetlen konfigurációban létezik, de azt szerintünk egészen jól eltalálták. A ráncfelvarrott Core i3-2330M a maga két 2,20 GHz-es, Hyper-Threadinges magjával bőven elég teljesítménnyel bír az átlagfelhasználók számára. A mellé párosított GeForce GT 540M pedig egy nagyon korrekt, középkategóriás mobil grafikus kártya, amivel közepes minőségben a legújabb játékok döntő többsége használható sebességgel fog futni a kijelző 1366x768 pixeles natív felbontásán. Ha pedig nincs szükség 3D-s teljesítményére, akkor az NVIDIA Optimus technológiája leparkolja, a megjelenítés feladatát pedig az Intel processzorba integrált társa veszi át.

Termék megnevezése Packard Bell EasyNote NX69
Processzor Intel Core i3-2330M, 2,20 GHz
Lapkakészlet Intel HM65
Memória 4 GB DDR3-1333
Kijelző 14"-os, 1366x768 pixeles TN+film panel
LED háttérvilágítással
Grafika GeForce GT 540M 1 GB DDR3 RAM
Hang Conexant CX20588
Merevlemez 2,5"-os Toshiba, 640 GB, 5400 rpm
Optikai meghajtó Matshita UJ8A2AS DVD-író
Kommunikáció Atheros IEEE 802.11b/g/n, Atheros Ethernet, Bluetooth 3.0
Interfész - 1 db USB 3.0,
- 2 db USB 2.0,
- D-Sub, HDMI monitorkimenet,
- Ethernet,
- audio ki- és bemenetek
Extrák webkamera, kártyaolvasó
Akkumulátor 6 cellás - 66 Wh
Méret 328 x 225 x 24-31 mm
Tömeg 2,10 kg
Operációs rendszer Windows 7 Home Premium 64 bit
Gyártó honlapja www.packardbell.hu
Termék honlapja EasyNote NX69
Ajánlott fogyasztói ár 219 900 forint
Garancia 1 év

A fő komponensek mellé párosított 4 GB rendszermemória és 640 GB-os merevlemez is korrekt, emellett a viszonylag kis gépházba belefért az optikai meghajtó, kapunk HDMI és USB 3.0 csatlakozót, az akkumulátor pedig nagy, 66 wattórás. Szóval minden megvan, amire szükségünk lehet a kellemes útitárs laptopban, a 64 bites Windows 7 Home Premium operációs rendszert sem hagyták ki. Van viszont egy probléma a Packard Bell NX69-cel. Ez a korrekt kis konfiguráció bizony 220 000 forintba kerül, ráadásul csak egy év garanciával. Jövőre érkezik majd +2 éves bővítés 20 000 forintos áron. Hasonló konfigurációt a picivel nagyobb Acer Aspire TimelineX 4830-ból még a hároméves garanciabővítéssel is 10-15 000 forinttal olcsóbban kaphatunk.

Használat közben

Kicsit tapogatva, forgatva, nyomogatva meglepetéssel tapasztaltuk, hogy a Packard Bell EasyNote NX69 meglehetősen korrektül össze van rakva, és külsőleg is kellemes benyomást tett ránk. A fémfelületek igényesek, egyből el lehet dönteni, miből vannak, nem vékonyították őket egy-két atomnyira, mint sok konkurensnél, és nem is keltettek olyan érzést, hogy itt csak egy díszbetétről van szó. Komolyabb horpadást nem tapasztaltunk, az illesztési hézagok rendben vannak, a gépház gyűrögetés hatására sem nyöszörgött vagy ropogott.

A billentyűzet ismerős lehet az aktuális Acer Aspire modellekről, a TimelineX gépek vagy az 755-re végződő sima Aspire-okon láthatták már olvasóink. A konzumer kategória egyik legjobban járó szigetes megoldásáról van szó, a gombok nyomásútja nem olyan vészesen rövid, nyomáspontjuk határozott, de nem túl kemény. Ehhez az EasyNote NX69-ben az átlagosnál enyhébb horpadás társul, így egész kellemes gépelni rajta, különösebben nagy zajt sem csaptunk ezzel a tevékenységgel. Legfeljebb abba lehet belekötni, hogy takarékosságból összevonták az Entert és a bal Shiftet is a mellette lévő gombbal, a jobb Shift pedig aránytalanul hosszú lett. Szerintünk a jobb széléből felfelé nyilat csinálhattak volna, és akkor a maradék három kurzormozgatót nem kellett volna elvékonyítani.

Annak ellenére, hogy inkább az érdes felületű touchpadeket preferáljuk, az EasyNote NX69 fényes verziójával nem volt komolyabb gondunk. Szerencsére huzamosabb használat után sem vált síkossá, bár rondán gyűjtötte az ujjlenyomatokat, ezért gyakorta használtuk a mellékelt billentyűzettakaróként és egéralátétként is használható rongyocskát. Nagyon kellemesek voltak a touchpad integrált gombjai, nem kattogtak olyan rondán, mint sok konkurensnél.

A vékony kávában lévő monitor a kategória átlagát hozta, ami sajnos azzal kezdődik, hogy felülete fényes, a felhasznált panel pedig TN+film rendszerű, ezért igazán komoly vizuális élményre nem számíthatunk. Azért kalibrálással sikerült korrekt színárnyalatot belőni a szokásosan gyenge gyáriak helyet. A Packard Bell EasyNote NX69 színprofilja innen tölthető le, a maximálisnál eggyel kisebb fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat. A monitor 200 cd/m²-es maximális és 0,9 cd/m²-es minimális fényerejéből adódó 220:1 körüli kontrasztarány átlagosnak számít, a tükrös felülettel párosítva világosabb környezetben, szabadtéren már elég kényelmetlen használni.

Némi hallgatózást követően kiderült, hogy nem csak a monitor látszólag vékony kávájával trükköztek a Packard Bellnél. Az a rács, ami a kijelző alatt húzódik, csak díszbetét, mert a hangszórók elöl, a csuklótámasz pereme alatt vannak. Innen pedig elég nehéz jól szólniuk, ugyanis a felhasználó kezével eltakarja a magas és közepes tartomány számára fontos utat hallószervünk felé. Így amolyan átlagos notebookos hangzást kapunk, amit egy közepes fülhallgató bármikor kenterbe ver, de az operációs rendszer visszajelző hangjaihoz elég lesz. Basszusra nem igazán szabad ilyen kis notebookoknál számítani, és akkor kellemes meglepetésként ér majd az a kevéske, amit az EasyNote NX69-nél mégis kapunk.

Hűtés, akkumulátor

Meglehetősen komoly feladat a 35 wattos TDP értékkel rendelkező Core i3 processzor és a GeForce GT 540M hűtése egy olyan kis házban, mint az EasyNote NX69-é, ahol a rendelkezésre álló hely jelentős részét elfoglalja az optikai meghajtó. Nyugalmi állapotban, 24 °C-os szobahőmérséklet mellett a laptop billentyűzete és csuklótámasza 27-33 °C-os volt; szokás szerint az optikai meghajtó környékén mértük a legkisebb értéket, és a touchad melegedése sem ritka jelenség. A fenéklemezen pár fokkal magasabb számokat kaptunk, a notebook pedig kellemes csendben tette a dolgát.

Megterhelve a CPU-t a hűtés egyből 25 dB-re hangosodott, ami ebben a kategóriában halknak számít, de még az is egészen korrekt eredmény, hogy csak a tízedik percben hangosodott tovább 28 dB-re, ráadásul ezt az értéket tartotta is a félórás forralás végéig. Mindeközben a CPU nem melegedett vészesen, magjai épphogy elérték a 70 °C-ot. Ennél kellemetlenebb, hogy a merevlemez 50 °C-ig hevült, melegebb környezetben, nyáron veszélyes tartományba juthat. Az EasyNote NX69 billentyűzetén és csuklótámaszán kellemes értékeket kaptunk, a touchpad 37 °C-os hőmérséklete is rendben van, érintésre nem zavaró. Problémánk lehet viszont a fenéklemez hűtést rejtő sarkával, mert a 46 °C-os lemezt nem éppen kényelmes combon tartani, jobb, ha komoly terhelésnél inkább asztalra vagy valamilyen hűtő alátétre rakjuk a laptopot.

További félórás játékos terheléssel a hűtés zajszintje már nem emelkedett, ami egyrészt jó, másrészt viszont nem, mert a kisteljesítményű szellőzés miatt a billentyűzet, de még inkább a fenéklemez tovább melegedett. A klaviatúra és csuklótámasz azért még rendben volt, de az alul mért 46 és 51 °C már eléggé problémás. Ténykedésünk során nem tapasztaltuk az Intel-féle thermal throttling miatti CPU-lassulás jeleit, igaz irreális, valós alkalmazásban elő nem forduló hevítésre képes szoftvert nem használtunk.

Végül, de nem utolsósorban megdolgoztattuk a 66 wattórás akkut. Természetesen egy ilyen darabtól komoly üzemidőket vártunk, és nem is kellett csalódnunk. Minimális terhelésen, a különálló grafikus kártyát és vezeték nélküli hálózati eszközöket kikapcsolva jóval több mint tizenegy órás üzemidőt kaptunk, ami tiszteletet parancsoló. De a hat órát meghaladó HD videós képesség sem hétköznapi, az átlagos, 48 wattórás akkukkal nyugalomban sem szoktak ennyit menni a laptopok. Teljes terhelésen viszont már egy és negyed óra után vége volt a dalnak, dehát a CPU és GPU nem friss levegővel, hanem elektromos energiával táplálkozik.

Összevetve az akkumulátor kapacitását és a mért üzemidőket arra jutottunk, hogy nyugalomban az EasyNote NX69 beéri kevesebb mint 6 wattal, videózáshoz 10,7 wattot kér. Teljes terhelésen már megnyílik a torka, 51 wattot igényel. Ráadásul ezt az értéket akkumulátorról hajtva kaptuk, amikor a GeForce mindenféle korlátozó beállítás kikapcsolása ellenére is visszavesz a teljesítményéből (ezzel fogyasztásából is).

Értékelés

Nem igazán tudjuk hová tenni a Packard Bell EasyNote NX69-es modelljét. Eddig az a kép alakult ki bennünk, hogy a Packard Bell masinák az Acer anyacég modelljei mögött haladnak, azoknál szerényebb képességekkel és kialakítással, de kedvezőbb áron. Mai tesztalanyunk viszont teljes nyugalommal odaállhat az aktuális Aspire TimelineX modellek mellé, fémburkolata, kivitelezési minősége és teljesítménye is hozza azt a szintet, amivel a kategória legerősebbjei közé sorolható.

Komoly hiányosságot nem fedeztünk fel nála, bár a vékony káva részben trükk, a hangszórók pedig nem ott vannak, ahol az ember elsőre gondolná, ezért gyengén szólnak, terhelés alatt pedig melegszik. Alapvetően a minőség és teljesítmény rendben van, ehhez egy jó nagy akku társul, amit a többi hardverelemhez hasonlóan nehézkes cserélni. Garancia terén is lesz előrelépés a Packard Bellnél; jövőre a jelenleg egyéves garanciát 20 000 forintért két évvel toldhatjuk majd meg.

Amikor az EasyNote NX69 hazai ára után kutattunk, legalább annyira meglepődtünk, mint kiváló teljesítménye kapcsán. A nálunk járt, egyetlen elérhető konfiguráció Core i3 processzorral, GeForce GT 540M grafikus alrendszerrel, 4 GB memóriával, 640 GB-os merevlemezzel, Windows 7 Home Premiummal és egy év garanciával 220 000 forintba kerül, ami nagyon sok pénz. Annyira, hogy az Acer Aspire TimelineX Core i5-tel és 750 GB-os merevlemezzel is olcsóbb, a Packard Belléhez mérhető konfigurációt pedig három évre bővített garanciával is kedvezőbb áron kínálják. Ennek fényében már nem annyira nyerő az EasyNote NX69, de nekünk akkor is tetszett a Packard Bell próbálkozása.

Packard Bell EasyNote NX69
Jellemzés 14 hüvelykes mindenes notebook 13,3 hüvelykes kabátban
Pró + kellemes megjelenés és minőségérzet
+ kompakt méret
+ jó billentyűzet
+ játékhoz is elég erős VGA
+ HDMI és USB 3.0
+ kiváló akkumulátoros üzemidő
Kontra - csak egy év garancia az alapárban
- terhelve alaposan melegszik
- csak közepes hangzás
- vártnál drágább
Alternatívák Acer Aspire 4755
Acer Aspire Timeline 4830TG


Packard Bell EasyNote NX69 notebook

rudi

A Packard Bell EasyNote NX69 notebookot a Packard Bell hazai képviselete bocsátotta rendelkezésünkre az Expert Zrt. segítségével.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés