Samsung D5500 - best buy?

Képminőség

Képarány

Sokan vannak, akik ragaszkodnak a 4:3 képarányhoz egy szélesképernyős modell esetén is, így ennek megfelelően ez az opció itt is megtalálható a 16:9 mellett. Emellett belekerült mégy egy, valószínűleg a látássérülteknek szánt, képet kinagyító lehetőség is. Ez értelemszerűen azzal jár, hogy bizonyos részletek lelógnak a kijelzőről. Az viszont viszont remek ötlet, hogy a kép pozícióját bizonyos keretek között szabadon mozgathatja a felhasználó, így ő döntheti el, hogy mit tüntet el. Az Automata kitöltés innen sem maradhatott ki, és ha valaki emellett tör pálcát, akkor jár a legjobban. Ilyenkor az elektronika magától teljesen kitölti a képet, nem maradnak sehol fekete csíkok, nem lógnak le képrészletek, és mindezt úgy, hogy láthatóan nem is torzul a kép.

Hibák

Már láttunk néhány 2011-es Samsung modellt, és a vékony ferde vonalak (tehát például egy focipálya csíkjai) megjelenítése olykor kimondottan rondára sikerültek mindegyik estében. Sajna ez most sincs másként, de szerencsére ez kizárólag csak az alacsony felbontású anyagoknál jelentkezik. Az alkalmazott Edge-LED háttérvilágításnak köszönhetően a clouding itt is felbukkan. Ugyan a régebbi modellekkel (főleg a közép-alsó kategóriásokhoz képest) összehasonlítva látványos az előrelépés, de az tény, hogy a felhők megvannak, főleg a sarkokban. Utánhúzással egyáltalán nem találkoztunk, aminek lehet az oka a viszonylag kisebb képernyőméret is, ám ez a lényegen mit sem változtat. A betekintési szög 150-160 fok körül alakul, hiába tartalmaz a gyári specifikáció szép számokat, e fölött már láthatóan kezdenek szétcsúszni a színek, elsősorban persze a sötét árnyalatok.

Képjavító eljárások

Az lenne a csoda, ha nem kerülne be manapság egy tévébe rengeteg hangzatos, és sok esetben alig használható, elméletileg a minőség javítására szolgáló eljárás. Mivel itt az alapok rendben vannak, ezért ezek használata nem túlságosan indokolt (ha alapvető problémák lennének a színkezeléssel és a tunerrel, akkor meg azért lenne felesleges), de akad köztük egy-kettő, ami egészen jól használható. A Digitális Zajszűrés a satnya minőségű forrásoknál jöhetne jól, hiszen képes jelentősen csökkenteni a zavaró képzajt, ám cserébe enyhén elmosódott végeredményt kapunk, úgyhogy, ha nem fontos, nem kell erőltetni!

A Fekete Tónus és a Bőrszín Tónus jól működik, valóban látványos javulást lehet bevetésükkel elérni. Az előbbi értelemszerűen a sötét részeket dobja fel, a másikkal pedig a bőrszín varázsolható természetessé. Az Éljavítás is hasznos lehet olykor, hiszen ezzel az egyes objektumok kontúrjai élesíthetőek, amire normális minőségi forrás esetén nincs szükség, ám a gyatra analóg adásoknál egész jó szolgálatot tehet.

A Dinamikus Kontraszt innen sem hiányozhat, de mint annyi más LCD tv esetében, meglehetősen zavaró a működése. A szépen mutató adatokhoz ez elengedhetetlen, viszont az élvezeti értéket rombolja. A gond csak, az, hogy úgy tűnik, nem lehet teljesen likvidálni. Azt tapasztaltuk, hogy egy kicsit még akkor is változtatja automatikusan a fényerőt, ha elvileg ki van lőve ez a funkció…

A LED Mozgásjavítással ugyanez a teendő. Ilyenkor az elektronika a háttérvilágítás erejét változtatja periodikusan a gyors mozgások megjelenítésekor annak érdekében, hogy a végeredmény minél folyamatosabb legyen, viszont ehelyett csak enyhe villódzás tapasztalható. A Fényerő Mozgáshoz opció bekapcsolásakor az energiafogyasztás csökkentése érdekében a tévé a tartalomtól és a külső fényviszonyoktól függően automatikusan változtat a háttérfény erején. Ez szép és jó, de aki ezen akar spórolni, az inkább ne vegyen tévét, hanem álljon ki az ablakba és nézelődjön, az legalább nem fog villogni

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés