SSD-párbaj: Crucial M4 vs. Samsung 830

Samsung 830 SSD 64 GB

A Samsung 830 SSD család szeptember végén rajtolt el, melynek 256 GB-os tagját még szinte melegében megvizsgáltuk. Akkor nagyon jó benyomást tett ránk a nálunk járt, viszonylag nagy kapacitású SSD, de a legtöbb felhasználónak 64 GB is elégséges, különösen ha az árcédulát is figyelembe vesszük. Mint tudjuk, az esetek többségében a kapacitás csökkenésével arányosan csökken a NAND chipek száma, mely leginkább az írási teljesítményre van negatív hatással. Ez leegyszerűsítve annyit jelent, hogy sok esetben nem lehet messzemenő következtetéseket levonni egy adott sorozat egyetlen tagjából. Többek között ez is közrejátszott abban, hogy most ismét elővettük ezt a szériát.


[+]

Immáron egy ízig-vérig kiskereskedelmi verzió került hozzánk, azaz teljesen biztosak lehetünk abban, hogy ezt a modellt a polcról leemelve a következőket találhatjuk majd a kemény fedeles dobozban: beépítőkeretet a hozzávaló csavarokkal, MOLEX->SATA táp- és SATA adatkábelt, valamint egy teljes értékű Norton Ghost 15.0 és Samsung SSD Magician 3.0 szoftvert. Utóbbit korábbi cikkünkben már bemutattuk. Minden egybevéve a Crucial meghajtójához képest itt egy bővebb tartozéklistával találkoztunk.

Természetesen a külcsín nem változott. Ugyanaz az igényes, matt fekete szálcsiszolt alumínium fedlap néz velünk szembe, melyet a korábbi 256 GB-os modellnél láthattunk.


7 mm vs. 9,5 mm[+]

Ebből fakadóan szintén fennáll az a jó tulajdonság, mely szerint az SSD magassága csak 7 milliméter. Ez elsősorban a notebooktulajdonos vásárlóknak lehet jó hír, mert egyre több olyan mobil gép lát napvilágot, amibe csak ilyen méretű egység fér bele. Ergo aki ilyen meghajtót vásárol, az szinte biztos lehet abban, hogy bármilyen 2,5"-os meghajtó helyére be tudja majd építeni. Az SSD tömege is viszonylag alacsony, mindössze 59 gramm a Crucial 70 grammjával szemben.

A meghajtó alján természetesen itt is megtalálható az összes alapinformáció. A Samsung ennél a modellnél 1,6 ampert adott meg legnagyobb áramerősség gyanánt, ami 8 wattos csúcsfogyasztást jelenthet.

A vezérlő itt sem változott. Ez pontosan azt jelenti, hogy a legkisebb modellben is a három ARM Cortex-A9 magot tartalmazó S4LJ204X01-Y040 típusjelzésű chip lapul. A gyártó állítása szerint a három mag előnye elsősorban a véletlenszerű írási és olvasási műveleteknél mutatkozhat meg. A cache itt sem maradhatott ki, ennek szerepét egy 256 MB-os Samsung DDR2-800 chip tölti be.


[+]

Még nem esett említés a NAND flash lapkákról. NYÁK-on természetesen a Samsung által fejlesztett és gyártott chipek kaptak helyet. Azokból is a hivatalosan csak Samsung 2x nm jelöléssel ellátott Toggle DDR NAND variánsok. Egyes források szerint mindez gyakorlatilag 27 nm-es csíkszélességet jelent. A fenti fotó ebben az esetben is egy 256 GB-is verziót szemléltet, azaz a mostani szereplő esetében csak 2 NAND chippel kalkulálhatunk.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés