SSD-párbaj: Crucial M4 vs. Samsung 830

Virtualizáció és végszó

Egy másik ötletből született következő tesztecskénk, ami a virtualizációval kapcsolatos. Aki már foglalkozott otthon a témával, az jól tudja, hogy a háttértár sebessége nagyon sokat számít, ha egynél több VM (virtuális masina) működik. Igazából már egy VM is le tudja "ölni" a gépet, ha telepítünk rá, nem kell ehhez kettő sem, pláne ha a VM egy merevlemez "hátsó" 10-20%-án helyezkedik el, ahol a HDD feleolyan gyors, mint a külsején. Készítettünk négy Windows XP-s VM-et, és beütemeztük rajtuk, hogy egyidőben indítsák el a .NET Framework 3.5 telepítését. Az installáció témája teljesen véletlenszerű volt, annál fontosabb infó viszont, hogy ez a teszt alapjában véve a merevlemezek véletlenszerű és kis részben szekvenciális írási sebességét teszteli.

Ahogy látszik is, a 64 GB-os Samsung most sem maradt el sokkal a 256 GB-os rokonától, ellenben a Crucial már jobban leszakadt ezen kettőstől is.

A telepítés után beállítottuk, hogy 0 mp-es időközökkel induljanak el a VM-ek, és lemértük a négy VM együttes bootidejét. Ez a .NET-telepítős teszttel ellentétben a véletlenszerű olvasás sebességét hangsúlyozza ki. Ahol egyáltalán mutatkozik különbség, ott is csak minimális, legalábbis ami az SSD-ket illeti.

Végszó


[+]

Arra a korábban felmerült kérdésre, hogy mennyivel lassabb a 256 GB-os Samsung 830-nál a család legkisebb, 64 GB-os tagja, azt válaszolhatjuk, hogy nem sokkal. Sőt, átlagos felhasználás mellett szinte semmivel. Számottevő különbségek leginkább csak masszív, folyamatos írási műveletek esetében jöhetnek ki, amelyek egy átlagos rendszermeghajtó esetében viszonylag ritkák. Mindez nyilvánvalóan egy remek hír, hisz a 256 gigabájtos 830-at anno az egyik leggyorsabb SSD-ként ismerhettük meg, amiből az következik, hogy a legkisebb gyermek is igencsak tisztes tempót tudhat magáénak.


[+]

Sebesség tekintetében a Crucial M4-nek sincs különösebb szégyellnivalója. Bátran állíthatjuk, hogy a mindennapos felhasználás során alig érezhető különbség a két tesztelt meghajtó között. Igen ám, de ez csak egy szempont. A felszereltséget és kialakítást tekintve egyértelműen a Samsung 830 kapja a két pipát az értékelésben. Végül, de nem utolsósorban ott van az ár, amiben ha csak durván 1000 forinttal is, de megint csak a Samsungál a pont. Mindezek tükrében szerintünk a Samsung 830 sorozat 64 GB-os tagja is megérdemli a különösen ajánlott plecsnit, hisz kialakításának köszönhetően az asztali gépek mellett bármilyen 2,5"-os bővítőhellyel rendelkező notebookba is biztosan beszerelhető, sebessége remek, valamint a felszereltsége is kellemes. A mindezekhez tartozó 31 000 forintos ár a jelenleg nem túl kedvező árfolyamok mellett szintén jónak nevezhető.

Különösebb rosszat a Crucial meghajtójáról sem tudunk mondani, egyet kivéve: meglátásunk szerint ehhez a modellhez a Samsung mellett mindenképpen egy 30 000 forint alatti ár lenne vonzó az éppen aktuális 32 000 forintos helyett. Ennek ellenére, aki valamilyen okból kifolyólag ezt a modell választaná, az sem valószínű, hogy csalódni fog. Már csak azért sem, mert a felhasználói visszajelzések alapján a Samsunghoz hasonlóan ez is egy kitűnő megbízhatósággal rendelkező sorozat lett. Mi mindent egybevéve valahova a tetszett és ajánlott közé pozicionálnánk az M4-et, de a megbízhatóságot, valamint a közelmúltban látott szimpatikus gyártói hozzáállást is figyelembe véve végül az ajánlott felé billent a mérleg nyelve.

Samsung 830 64 GB SSD Crucial M4 64 GB SSD

Oliverda

A Crucial M4 64 GB-os SSD-t az Expert Zrt., a Samsung 830 64 GB-osat az AQUA electromax biztosította.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés