Notebook és netbook azonos méretben

Megjelenítés, bevitel

Két tesztalanyunk ugyanazt a Hannstartól származó, LED hátérvilágítású TN+film panelt kapta. A 12,1 hüvelykes képernyőre 1366x768 pixelt pakoltak, ami szerintünk ebben a méretben sokkal jobban mutat, mint a 16 hüvelykes óriásokon. Természetesen ez a panel sem világbajnok színvisszaadásban, de szemből nézve azért rendben volt a képe mindkét gépnek. Érdemes az alábbi két képen megfigyelni, milyen árnyalatbeli eltérések vannak egy kalibrált és egy kalibrálatlan monitor színei között.


Eee PC 1201N (kalibrálva) - Asus UL20A (kalibrálatlanul)

Mindkét laptophoz készítettünk színprofilt, ugyanis ezt nem csak a kijelzőpanel, hanem a grafikus kártya is meghatározza. A kalibrációt a GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátorral (koloriméterrel) és a LaCie Blue Eye Pro szoftverrel végeztük. A programok azt mérik, hogy a képernyőn bemért színek mennyire térnek el a referenciától. Ezt az eltérést a deltaE értékkel határozhatjuk meg. A kisebb deltaE érték kisebb különbséget jelent a szín referenciához való hasonlóságában. A szabály általánosan az, hogy ha a deltaE nagyobb háromnál, akkor a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól, tehát szemmel láthatóan különbözik tőle. Az ennél kisebb különbséget már nem látjuk. DeltaE<1 esetén a színhűség szinte tökéletes.


Eee PC 1201N - Asus UL20A

Bemérés előtt és után is elég közel volt egymáshoz az Asus netbook és notebook, de mindkét esetben voltak azért eltérések. Ezt elsősorban az okozta, hogy az Eee PC-n csak 120 cd/m² körüli, az UL20A-n viszont 200 cd/m² maximális fényerőt mértünk. Az Eee PC 1201N színprofilja innen tölthető le; maximális fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat. Az Asus UL20A színprofilja innen tölthető le; a maximálisnál kettővel alacsonyabb fényerőn adja a legpontosabb árnyalatokat.



Eee PC 1201N - Asus UL20A

Meglátszott az eltérő háttérvilágítás hatása az egyenletesség műszeres mérésénél is. Az UL20A számai sokkal jobbak voltak, az Eee PC 1201N kijelzőjének felső sávja több mint 10%-kal sötétebb volt a középsőnél, ami inkább a régebbi, hidegkatódos rendszerek jellemzője. Fekete bevilágítás terén a két panel nagyon közel volt egymáshoz, átlagos eredményt produkáltak. Az Eee PC-nél 280:1, az UL20A-nál magasabb, 340:1 kontrasztarányt mértünk.

Eltekintve a tartópanel színétől az Eee PC 1201N és Asus UL20A billentyűzete teljesen egyforma. Mai divatnak megfelelően szigetes formára szabták a fekete gombokat, ami szerintünk szürke háttérrel mutat jobban, de ez ízlés kérdése. Nyomáskomfortban nem jeleskedik ez a klaviatúra. Gombjai rövid úton, keményen, de mégis kissé bizonytalanul jártak mindkét gépen.

Elrendezésében az a jó, hogy minden gombja kellően méretes, és a megfelelő helyen van. Egyesek talán nem szeretik, ha az Entertől jobbra is van egy gombsor, de szerintünk ez még mindig jobb megoldás, mint a Home, End, PageUp, PageDown Fn váltós helyre történő száműzése. A fő gombsorok fölött jobbra mindkét gépen bekapcsoló található, a másik oldalon viszont eltérnek. Az Eee PC-n oda tapipadot letiltó gomb került, az UL20A-n a leragadó gombok jelzőfényei mellett a sebességprofilokat vagy kikapcsolt gépnél az Express Gate-et aktiváló billentyű található.

Érdekes, hogy az egyforma billentyűzetek alatt pont ellentétes tapipadokat találtunk. Az Eee PC-nek – a többi Seashell formatervű modellhez hasonlóan – apró szemölcsei, az UL20A-nak viszont apró gödröcskéi vannak. Szerintünk az előbbi sokkal jobb, mert a fényes felület zsírosodásakor is érzékenyek maradnak a szemölcsök. A gödrök viszont tovább csökkentik a hasznos felületet. Tisztítás híján minden bizonnyal piszok rakódik majd le bennük. Az érintőmezők alatt a szokásos, egybeszabott, krómos hatású, környezetébe nem nagyon illő, kezdetben kattogósan járó gombokat találtuk. Jó lenne, ha az Asus valami igényesebb jellegzetességet telepítene gépeire.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • ASUS

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés