SLI-alaplapok AMD processzorokhoz

Gigabyte K8NXP-SLI BIOS


PC Health Status / Advanced Chipset Features [+]

A Gigabyte is az Award BIOS-ra támaszkodik, azonban az óvatlan kezek elől egy rakás opciót rejtve tart, mindaddig, amíg a főmenüben nem használjuk a CTRL+F1 billentyűkombinációt, ekkor ugyanis rengeteg finomhangolási menüpont és opció bújik elő. Első utunk a „PC Health Status” menüpontba vezet, ahol csalódottan kell tudomásul vennünk, hogy bár fel lett tüntetve egynéhány feszültség, fordulatszám és hőmérsékleti érték, ezek összességében kevesen vannak, a feszültségeknél pedig mindösszesen egy „OK” jelzés áll arra utalván, hogy az adott érték normális. Ezt a módszert egy tuningos lélek nem igazán tolerálja, ellenben egy „összerakom, hadd menjen” felhasználó ezzel is kiegyezik. Az „Advanced Chipset Features” menüpont alatt találjuk meg a memória beállításait, erre már nem mondhatjuk, hogy kevés lenne.


Integrated Peripherials [+]

Az „Integrated Peripherials” menü a Gigabyte lapok egyik specialitása tesztelői szemmel, ez a menüpont tartalmazza az összes alaplapon található vezérlő és eszköz ki- illetve bekapcsolását, nagyon szépen összeszedett, átlátható rendszerben.


MB Intelligent Tweaker [+]

Az „MB Intelligent Tweaker (M.I.T.)” menüpont nevezhető akár a Gigabyte Softmenüjének vagy a DFI „Genie BIOS Setting” menüpontjának is, itt van az összes túlhajtást segítő opciót, melyek a K8NXP-SLI esetében manapság nem nevezhető kiemelkedőnek egy Abit vagy DFI mellett, de mindent megtalálunk, amire szükségünk lehet. Talán csak a memória feszültségének maximális korlátja tűnik kicsit alacsonynak, a többi opcióval minden rendben. Érdekes még az „M.I.B.2” menüpont is, ahol előre meghatározott memóriamárka/memóriamodul típusokat állíthatunk be rendszerünk számára, mellyel tovább növelhető a stabilitás vagy a túlhajtás sikeressége.

Végül pár szót az alaplappal töltött órákról. Ahogy a DFI esetében, úgy a Gigabyte-tal sem tapasztaltunk semmilyen instabilitást, viszont az alaplap sehogyan sem akart megbékélni a Logitech vezeték nélküli billentyűzetünkkel, az alaplap újraindítás után sokszor vagy nem látta a billentyűzetet, vagy először látta, de a BIOS-ba belépve már nem működött az. Más alaplapokkal ilyen problémát nem tapasztaltunk. A stabilitásra visszatérve az alaplap DPS-sel és DPS nélkül is szépen tartja a feszültségértékeket (Speedfannel nézve), viszont a processzor feszültsége alapértelmezés szerint a beállított 1,5 V helyett 1,55 V, ami egy esetleges tuningversenyben számíthat. A BIOS-ban beállítható „CPU Smart FAN Control” esetünkben semmilyen változásokat nem eszközölt az alaplapra kötött ventilátorok esetében, ami nem túl jó jel, hiszen senki sem szereti feleslegesen maximumon járatni ventilátorait, amikor a processzor nincs terhelés alatt. A Cool'n'Quiet a K8NXP-SLI esetében is működött kettő és négy memóriamodullal, és ahogy a DFI-nál, úgy a Gigabyte-nál is négy memória esetében vissza kellett vennünk a Command Rate értékét DDR400-as sebességen 2T-re.

Hogy essen szó a tuningról, a K8NXP-SLI az FSB-emelgetősdi tesztben jól teljesített, hiszen 5x HT-val 215 MHz-et, 4x HT-val 290 MHz-et ért el, de se 3x HT-val, se feszültségemeléssel nem sikerült feljebb tornászni az órajelet, ezenfelül nem győzött meg minket arról, hogy tuningra jó választás lenne, ugyanis FSB-emelés közben folyamatosan újraírta a BIOS-t, így pedig nem lehet tuningolni. Lehetséges, hogy egy új BIOS-verzióval ezt a problémát kiküszöböli a gyártó.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés