Tesoro Gram XS és Gram SE Spectrum mechanikus billentyűzetek tesztje

Cikkünkben egy alacsony profilú és egy optomechanikus kapcsolókkal szerelt modellt próbálunk ki.

Tapasztalatok, értékelés

Tesoro Gram XS tapasztalatok

SidCorky: Összességében nem egy rossz billentyűzet a Tesoro Gram XS, de nem ezért az árért, és csak ha a megjelölt célfeladatra, vagyis játékra használjuk. Szövegbevitelre már kevésbé használható, ha valaki nem kifejezetten a lapos profilt keresi és fontos számára a jó gépelési élmény, találhat jobb versenyzőt a piacon, főleg, ha figyelembe vesszük a 32 000 forint körüli árat.

A kihajtható lábak hiánya sok esetben zavaró tud lenni, ennek bele kellett volna férnie a büdzsébe, ahogy az összeszerelés minősége is hagy maga után némi kívánnivalót. Érthetetlen, hogy lehet néhány ezressel drágább tesztünk másik főszereplőjénél, ami jóval igényesebbnek tűnik.

A könnyen kezelhető és magyar nyelvű szoftver nagy pozitívum, de mivel ezt jó esetben egyszer fogjuk használni, a hardvert pedig állandóan, így nem tudja felhúzni az értékelést.


[+]

Synthwave: A Tesoro alacsony profilú ("slim") gombokat használó Gram XS modellje nem aratott közönségsikert nálunk. Bár a fém fedlap kölcsönöz neki némi masszívságot, de maguk a gombok lehervasztják a mosolyt arcunkról: sík és lapos kivitelüknek, illetve holtjátékuknak köszönhetően nem biztosítanak túl stabil érzetet gépelés közben, és gyakrabban történt félreütés, mint általában.

A Space lenyomását különösen zavarónak találtuk, főleg ha a gombot nem a közepén próbáltuk nyomni vagy kicsivel kevesebb nyomóerőt alkalmaztunk a megszokottnál: többször is megesett, hogy az eszköz nem regisztrálta a leütést. Ez nem csupán gépelés közben volt frusztráló, hanem játék során is. Hiányoltuk a billentyűzet dőlésszögét állító lábat is.


[+]

Úgy érezzük, hogy az ár eltúlzott, főleg annak fényében, hogy a Gram SE Spectrumot is ugyanennyiért (esetleg egy-két ezressel olcsóbban) árulják, attól pedig a szoftvert leszámítva minden téren jelentősen elmarad. Nem tartjuk kizártnak, hogy az alacsony profilú gombokat kedvelő felhasználók kellemes órákat tölthetnek el az XS társaságában, de mi inkább nem erőltetnénk a dolgot. Ha módunkban áll, vásárlás előtt mindenképpen tegyünk vele egy próbát, hogy eldönthessük, tetszik-e vagy sem.

Tesoro Gram SE Spectrum tapasztalatok

SidCorky: A Gram SE Spectrum sokkal jobb gépelési élményt nyújt, mint a Gram XS modell, ugyanakkor játékban sem szégyenkezik, a gamer piacnak szánt funkciók ugyanúgy megtalálhatóak ebben a billentyűzetben is. A magasabb profilú, jobban elkülönülő gomboknak köszönhetően kevesebb félregépelést tapasztaltunk, könnyebb pontosan eltalálni a billentyűket, és nem is kell pont a közepét lenyomni, hogy érzékelje a leütést.

A szoftvert tekintve negatívum, hogy a magyar karakterek miatt szükséges plusz gombok nem elérhetőek, így azokhoz nem lehet funkciókat rendelni, a világítást sem lehet bekapcsolni rajtuk, mikor egyesével szeretnénk állítani a színeket. A Tesoro Gram SE Spectrum alacsonyabb árát figyelembe véve új billentyűzetet keresőknek inkább ajánlanánk, mint a Gram XS-t.


[+]

Synthwave: Nem voltak gyakori melléütések, a gombok profiljaik miatt rendesen elkülönültek egymástól, stabil érzetet nyújtottak, egyszerűen kellemesnek találtuk a velük való munkát. A szoftver kissé katyvasz, értelmezést igényel, de mivel sok funkció a nélkül is elérhető, semmiképpen nem mondanánk sorsdöntőnek.

Játékban sem csalatkoztunk, a 6KRO/NKRO működött, ahogy kell, és a kapcsolók lineáris voltának eredeményeképp a gyorsismétléses manőverekkel (például A-A-D-A-D-D-D-A-D-A-A stb.) sem voltak problémák, könnyedén tudtuk spamelni ("szórni") a leütéseket. Ez kék kapcsolóknál nehezebb a határozott nyomáspont miatt, szokást igényel a dolog, és ha már teljesen megbarátkoztunk vele, akkor is lassabb egy hangyányival, mint a rőt megoldás.


[+]

Hogy ki melyik kapcsolótípust szereti, az persze szubjektív, hiszen számos olyan felhasználó van, aki játékhoz is a kékre esküszik, és valószínű, hogy számukra tényleg az is a legjobb. Itt jön képbe az, hogy ha van rá módunk, vásárlás előtt érdemes legalább futólag kipróbálnunk többféle megoldást, hogy eldönthessük, melyik a szimpatikusabb. Jelen implementáció esetében a pirosak nagyon hasonlatosak az eredeti Cherry MX Redekhez, míg a kékek kicsivel nehezebben járnak, mint cseresznyés féltestvéreik.

Összefoglalás

Úgy hisszük, hogy mivel nagyjából azonos áron juthatunk hozzá mindkét modellhez (kb. 30 000 forint), nem kérdéses, hogy melyiket ajánljuk szívesebben a mechanikus billentyűzetet kereső emberek számára, legyen szó akár gépelésről, akár játékról.


Tesoro Gram SE Spectrum mechanikus billentyűzet

SidCorky & Synthwave

A Tesoro billentyűzeteket a Computer Emporium Kft. bocsátotta rendelkezésünkre.

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés