Tesoro Gram XS és Gram SE Spectrum mechanikus billentyűzetek tesztje

Cikkünkben egy alacsony profilú és egy optomechanikus kapcsolókkal szerelt modellt próbálunk ki.

Tesoro Gram SE Spectrum szoftver

Számos dolgot tudunk meghajtóprogram nélkül is állítgatni a billentyűzeten, de az olyan finomabb megoldások, mint mondjuk az RGB LED-ek egyesével történő konfigurálása, már szoftveres hátországot igényel. Specifikusat, hozzá kell tennünk, hiszen a ketyerének saját drivere van: ha több Tesoro kütyüvel áldott meg minket a sors, bizony külön-külön kell telepíteni saját appjukat, mivel nincs egy centralizált szoftveres platform.


[+]

A telepítés után meglehetősen letisztult kép fogad minket, mikor először szembesülünk a vezérlőalkalmazás felületével. Ki tudjuk választani, hogy milyen régióban vásároltuk Gram Spectrum SE-nket, ennek hatására pedig változni fog a kiosztás a perifériát virtuálisan reprezentáló képen. Igazából nincs túlbonyolítva a dolog, s bár bizonyosan vannak még hiányzó beállítási lehetőségek, mi leginkább talán az USB frissítési frekvenciájának szabályozásának módját hiányoltuk – ami így fix 1000 Hz.


[+]

Gyárilag hat profil van a progiban, melyek közül az alap "PC Mode" az első, és az egyetlen, melyet nem módosíthatunk. A többi igazából csak a világítási sémákban különbözik, és ezeket már szabadon módosíthatjuk, átnevezhetjük, esetleg bizonyos applikációkhoz hozzárendelhetjük őket (például elindítjuk a kedvenc játékunkat, és a klaviatúra automatikusan átvált mondjuk a kettes profilra, amikor pedig a rekreációs szünet végeztével beizzítjuk az Excelt/Photoshopot/bármiegyebet, a séma a hármas profilra cserélődik).

Ha a driverben az öt profil egyikében vagyunk, és az Assignment fül aktív, a virtuális billentyűzet gombjain kattintva állíthatunk be médiavezérlő vagy mondjuk egérfunkciókat, tilthatjuk is a gombot, vagy amit csak akarunk.


[+]

Meg kell hagyni, a programozók egyértelműbb GUI-t is megálmodhattak volna, hiszen nem teljesen világos az egyes sémák testreszabása. Ez egészen addig így is marad, míg rá nem jövünk, hogy a "Spectrum" szó két különböző dolgot jelöl: a Spectrum color gyakorlatilag azzal egyenlő, amit más eszközök vezérlő programjai általában RGB mode-nak neveznek, míg a Profile color az általunk kiválaszott szín, amire a Lighting fülön voksoltunk. Itt jön egy csavar, mert ezen a tabon van Spectrum lighting effect is, ami jelen esetben a három almóddal rendelkező, gombonkénti fénybeállítás (amiket miután mentettünk egy Spectrum-sémába, az Fn+balra/jobbra kurzorokkal tudunk majd léptetni, ha az adott profilban vagyunk).


[+]

Leírva kissé talán zavarosnak hathat, és az a helyzet, hogy egy darabig élőben is az, ellenben ha szánunk rá öt-tíz percet, akkor kiismerhető a mikéntje, s bár még mindig kusza lesz, de legalább már értjük. Azt viszont nem, hogy a Tesoro miért nem használt valamilyen alternatív megnevezést vagy az egyiknél, vagy a másiknál. Öröm az ürömben, hogy szinte ez az egyetlen (nem szubjektív) kivetnivalónk a billentyűzettel kapcsolatban. A másik, hogy az egérkurzor különböző ikonokra vándorlásának esetén csak a profilos fülön vannak segítő szövegecskék a felugró szövegbuborékokban. Persze nem kvantumfizikáról van szó, de örvendetesnek találtuk volna, ha ez nem sikkad el a fejlesztők vigyázó tekintete mellett.

Az utolsó fül a makrózásnak lett szentelve, és itt már szerencsére nincs az a zűrzavar, mint a fények esetén, magától értetődő a használata. Miután rögzítettük a makrót, módosíthatjuk, vagy elmentve hozzáadhatjuk makrólistánkhoz, amit aztán adott billentyűhöz rendelhetünk az Assignment tabon. Természetesen a belső memória révén a testreszabás végeztével akár el is távolíthatjuk a drivert, a tasztatúra megjegyzi a dolgokat.

Ahogy a driverben is megfigyelhettük, jó néhány világítási effekt áll rendelkezésre, melyek között akadnak animáltak is. Az RGB-ínyencek talán el tudnának képzelni még több opciót is ezügyben, de számunkra elegendő volt a felhozatal, és bár nem vagyunk fényorgonisták, de voltak olyan beállítások, amelyek egyöntetűen elnyerték tetszésünket. A lebegő gombok miatt fellépő LED-es bevilágítás (backlight bleed) nem volt vészes, a fényerő állításának lehetősége pedig igény esetén tovább csökkentette azt.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés