10 éves az OLED tévé – honnan indultunk és hova jutottunk?

2012 januárjában, azaz már tíz éve mutatták be a világ első, nagy képátlójú, működőképes OLED televízióit!

Csak egy maradhatott

2014 januárjában aztán több bomba is robbant. Az LG bemutatta saját UHD OLED panelre épülő tévéjét, ami egyértelműen pozitív fejlemény volt, viszont némiképp meglepő módon a Samsung e téren már nem tudta tartani a lépést a nagy riválissal. Ennél is rosszabb hír volt, hogy a Sony és a Panasonic bejelentette a közös munka végét. Nem tudtak megegyezni, hogy merre haladjanak tovább , és sikerült úgy összeveszniük, hogy inkább úgy döntöttek, hogy mindenki saját maga folytatja a fejlesztéseket a megkezdett alapokon.

2014 tavaszán aztán megtörtént az, amire senki sem számított a korábbi nagy szavak után: a Samsung bejelentette, hogy felfüggeszti az OLED televíziók gyártását és értékesítését, és jegeli az OLED tévé projektet. Emlékszem, hogy mikor először olvastam ezt valamelyik koreai weblapon, el sem akartam hinni a dolgot, az egész annyira hihetetlennek tűnt. De később kiderült, hogy mindez igaz, és a döntés hátterében az alkalmazott RGB OLED paneltechnológiával kapcsolatos problémák álltak.


[+]

Ha minden igaz, akkor ez az eljárás valamivel szebb színeket produkált, mint az LG WOLED megoldása, azonban a gyártási költségeket nem tudták kellőképpen leszorítani. Ennél is nagyobb bajnak bizonyult, hogy állítólag komoly problémák adódtak a hőelvezetéssel, illetve a tartóssággal, magyarul az üzemidő nem érte el a kívánt szintet. Ha minden igaz, akkor az egyes színkomponensek eltérő mértékben öregedtek, és ez radikálisan lerontotta idővel a képvilágot, hiszen az egyik tónus túlsúlyba került. Egy közel 10 000 dollárba kerülő, abszolút luxuskategóriás modell esetében pedig mindez elfogadhatatlan.


[+]

Az is kiderült a 2014-es év során, hogy a Sony és a Panasonic is hasonló problémákkal küzd saját, eredetileg közösen kalapálgatott RGB OLED paneleik kapcsán, tehát nem a Samsung mérnökei baltáztak el valamit, hanem egyszerűen akkor még ez az eljárás nem állt készen azokra a kihívásokra, amelyeket a televíziók támasztanak a kijelzők irányába. Végül mindkét japán cég feladta a küzdelmet, vezetőségük úgy döntött, hogy nem öntenek több pénzt a feneketlen kútba. Utólag a Panasonic egy volt munkatársa azt is elárulta, hogy a nagy kiállításokon például rendszeresen elfüstöltek a prototípusok, és volt, hogy a mérnökök éjszaka a meghibásodott készülékekből legóztak össze egy-két működőt, hogy a rendezvények végéig maradjon legalább néhány bemutatható darab.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés