10 éves az OLED tévé – honnan indultunk és hova jutottunk?

2012 januárjában, azaz már tíz éve mutatták be a világ első, nagy képátlójú, működőképes OLED televízióit!

Lelkesítő idők, amikor azt hittük...

2013-ban úgy tűnt, hogy az áttörés küszöbén állunk, és eljöhet az OLED televíziók kora, amelyek hamarosan nyugdíjba küldhetik az elavultabbnak tűnő LED LCD modelleket. Ma már tudjuk, hogy mindez hiú ábránd volt, de akkoriban tényleg totál lelkesek voltunk, és nem is alaptalanul, hiszen a cégek nagyon pozitív dolgokat mondtak a januári CES kiállításon.

Samsung, LG és az ívelt tévék

Ez az az időszak volt, amikor a gyártók elkezdték gőzerővel nyomatni a hajlított kijelzőket, amelyet a marketingkommunikációban összekötöttek a modernitással, a prémium szinttel. Ráadásul az OLED paneltechnológia az egyszerűbb szendvicsszerkezet révén sokkal könnyebben tette és teszi lehetővé az ívelt képernyő létrehozását, így nem túl meglepő módon a hajlítás ebben a szegmensben is hamar megjelent.


[+]

2013 első napjaiban az LG és a Samsung is bemutatta saját ívelt, 55 hüvelykes OLED televízióját, amelyeket egyébként mindkét cég meglehetősen vicces módon a "világ első" ilyen készülékeként aposztrofált. Mindkét vállalat maradt a korábban már kiválasztott ösvényen, azaz az LG az LG Display által fejlesztett és gyártott WOLED, a Samsung pedig a Samsung Display által fejlesztett és gyártott RGB OLED panelt építette a készülékébe.

Mindkét dél-koreai cég buzgón fogadkozott, hogy ezeket a termékeket hamarosan elérhetővé teszi, és a televíziók néhány hónappal később tényleg megérkeztek néhány kiemelt országba 9000 dolláros áron. Magyarországra szerintem ezek nem jutottak el hivatalos úton, én legalábbis nem emlékszem, hogy bármelyiket láttam volna itthon. Az első OLED tévé tesztünkre mindenesetre 2014 közepéig kellett várni, ami szintén azt sejteti, hogy 2013-ban még nem voltak hazánkban ilyen készülékek a boltokban.


[+]

A Samsung és az LG készüléke egyaránt gyönyörű színeket és remek kontrasztot produkált, de még be kellett érni Full HD felbontással. A képfrissítési ráta 50/60 Hz volt, a fényerő tekintetében kifejezetten visszafogottan teljesítettek, és a gyors mozgások terén továbbra is bele lehetett futni anomáliákba.

Jönnek a japánok

A két dél-koreai cég mellett két másik vállalat is figyelemreméltó saját fejlesztéssel jelentkezett az OLED tévék frontján: a két nagy japán óriás, a Sony és a Panasonic fogott össze, hogy együtt fejlesszenek televíziókba szánt OLED panelt. 2013-ban ennek eredményeként a CES-en már be is mutattak néhány működőképes, 65 hüvelykes, és ráadásul 4K felbontású prototípust.


[+]

Emellett megígérték, hogy akár már az év végén megvásárolhatóak lesznek az első példányok. Ők is az RGB OLED technológia mellett döntöttek, amiről később kiderült, hogy végzetes hiba volt. De ekkor még minden rózsaszínnek és reménykeltőnek tűnt, így minden jel arra utalt, hogy hamarosan egy többszereplős tévéháború közepén találhatjuk magunkat.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés