Hirdetés

Intel CULV – ahogy csinálni kell!

Megjelenítés, bevitel

Mindkét Timeline masina 1366x768 pixel felbontású, 16:9 oldalarányú, LED háttérvilágításos kijelzőt kapott, így a 14 hüvelykesnek valamivel nagyobb a képpontmérete. Természetesen TN+film panelt használtak náluk, aminek nagy a fényereje, kicsi a késleltetése és a fogyasztása, de a függőleges és vízszintes betekintési szöge, illetve a színhelyessége gyengébb a többi technológiához képest. Persze egy viszonylag olcsó notebookba minek is tennének jobbat, drágábbat?


Acer Aspire Timeline 3810T

A szokásos szintet így is lazán hozták a Timeline-ok, tehát szemből korrekt és kellemes volt a képük, oldalról viszont hamar sötétedtek, felülről világosodtak, alulról nézve pedig átfordultak a színeik. Egy árnyalatnyival a 4810T képét éreztük jobbnak.


Acer Aspire Timeline 4810T

Készítettünk a két vékony Acerhez színprofilokat azoknak, akik esetleg szeretnének a gyári állapotnál közelebb kerülni az optimálishoz. A kalibrációt a GretagMacbeth Eye-One Display 2 kalibrátorral (koloriméterrel) és a LaCie Blue Eye Pro szoftverrel végeztük. A programok azt mérik, hogy a képernyőn bemért színek mennyire térnek el a referenciától. Ezt az eltérést a deltaE értékkel határozhatjuk meg. A kisebb deltaE érték kisebb különbséget jelent a szín referenciához való hasonlóságában. A szabály általánosan az, hogy ha a deltaE nagyobb háromnál, akkor a megjelenített szín erősen eltér az elvárttól, tehát szemmel láthatóan különbözik tőle. Az ennél kisebb különbséget már nem látjuk. DeltaE<1 esetén a színhűség szinte tökéletes.


Acer Aspire Timeline 3810T

Azokhoz a Timeline gépekhez, melyeknek két grafikus alrendszere van, két profil kell. Váltáskor jól látható volt, hogy a HD 4330-as színprofil az IGP-vel teljesen más árnyalatokat produkál. Érdekes, hogy a két beállítás szinte ugyanazt az eredményt hozta. Kezdetben a szokásosan nagy, átlagban 10 deltaE értékes, csúcsban majdnem 30 deltaE-s eltérést kaptuk az optimálishoz képest. Kalibrálással az átlagot sikerült 1 deltaE környékére csökkenteni, miközben az optimálistól való legnagyobb eltéréseket a sötétebb szürkéknél, vörösnél és sárgánál tapasztaltuk. A Radeon HD 4330-hoz való profil innen, a GMA 4500MHD-hez való innen tölthető le.


Acer Aspire Timeline 4810T

Annak ellenére, hogy más kijelzőpanelről van szó, a 4810T kisebb testvéréhez nagyon hasonló értékeket mutatott. Kalibrálatlanul a szokásos eredményt hozta, beállítás után pedig ismét a sötétebb szürkék és a vörös optimálistól való eltérése volt a legnagyobb, az átlag 1 deltaE, a maximum 4 deltaE környékére esett vissza. Az Aspire Timeline 4810T integrált grafikus magjához való színprofil innen tölthető le.


Acer Aspire Timeline 3810T

Ritkán látni olyan szép, homogén képet, mint amilyet a kisebb Timeline LED-es paneljénél tapasztaltunk. Csupán a jobb alsó sarok tér el a középső résztől több mint 5%-kal. Nagyobb fényerőn alaposan bevilágított a fekete, de itt is az egyenletesség volt a jellemző. A maximális, 222 cd/m²-es és minimális, 0,6 cd/m²-es fényerő 370:1 kontrasztarányt jelent, ami erős napfényben is elég volt a kijelző tükrös felületének legyőzéséhez, így napos időben, szabadtéren is használható maradt a gép.


Acer Aspire Timeline 4810T

Valamivel gyengébb volt egyenletességben a Timeline 4810T, de az ennél tapasztalható, 90% fölötti értékek notebookos viszonylatban még mindig jónak mondhatók. Maximális fényerőben túltett az öcskösön, 235 cd/m²-t mértünk nála. Ez a viszonylag magas, 0,9 cd/m²-s minimummal együtt jóval alacsonyabb, 260:1 körüli kontrasztarányt jelent, de a magas csúcsérték itt is segítségünkre volt erős fényben.

Az Acer ugyanazt a billentyűzetet használja a két kisebb Timeline gépénél. Ennek megfelelően a 3810T-n kicsi, a 4810T-n viszont már elég nagy kerete van. A gombsorok fölé került még három érintőgomb és egy kék visszajelző LED. Előbbiekkel a Wi-Fi, a biztonsági mentést készítő szoftver és az akkumulátor gazdaságos módja kapcsolható ki-be, az utóbbi a winchester működését jelzi. A 4810T-nél ide került az optikai meghajtó nyitógombja. Túloldalon található a kéken világító bekapcsológomb, és mindkét oldalon van egy-egy hangszóró. Mivel a fő billentyűzet fölött elég nagy az üres tér, a 3810T-nek meglehetősen keskenyre szabták a csuklótámaszát.


Balra Timeline 3810T, jobbra 4810T

A klaviatúra kialakításánál a régit ötvözték az újjal, így szigetszerű gombokat kaptunk, melyek mégis elég hosszú úton járnak. Ráadásul nagyon finoman, kellemesen mozognak, és méretük is rendben van. Az Entertől jobbra, egy oszlopban sorakozik a Home, PageUp, PageDown és az End, tehát nem Fn váltóval kell előügyeskedni őket, úgy mint a netbookoknál. A többi gombnál csak a nulla lett vékonyabb, a kurzormozgatókat pedig ellaposították. Ez a megoldás szerintünk kényelmesebb, mint a vékonyítás.

Sajnos ez a billentyűzet sem tökéletes. Minimális mértékben, de horpad a közepe. Tetszetős gombkialakításának pedig az a baja, hogy a szokásosnál nagyobb résekben rengeteg szennyeződés ragad meg. Amikor egy papír zsebkendővel ki akartuk tisztítani, bosszankodva tapasztaltuk, hogy néhány helyen a gombok sarka, éle kis darabokat mart ki a törlőből, így többet ártottunk, mint amennyit használtunk.

Okos, bár szerintünk az optimálisnál valamivel kisebb tapipadja van az Aspire Timeline-oknak. A 3810T keskeny csuklótámaszába nem is fért volna nagyobb, a 4810T-nél viszont elvesztegettek pár millimétert. Örvendetes, hogy az érintőmezők multi-touch technológiával működnek, sok hasznos trükkel gyorsítják meg munkánkat, például a lapozást vagy nagyítást. Tapintásra közepesen jónak mondanánk őket, találkoztunk már jobbal és rosszabbal is. Az egybeszabott gomb a 3810T-n már kezdetben kellemesen járt, nagyobb testvérénél minden bizonnyal bekopik majd. Ügyes húzás, hogy mindkét gépen mellé tették a kikapcsolóját, ami tiltó módban vörösen világít.


Balra Timeline 3810T, jobbra 4810T

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Acer

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés