Hirdetés

Milyen notebookot 160 ezer forintért?

Ergonómia, minőség

Kézbe fogva, masszivitásukat vizsgálva egyik tesztgépünket sem neveztük volna bazári terméknek, nem ropogtak, csavarodtak, nyekeregtek. Fedelüket nyomogatva azt tapasztaltuk, hogy a Dell, a Fujitsu és a Toshiba meglehetősen rugózik, a fémbetétes HP és az erezetes Packard Bell pedig a többieknél valamivel masszívabbnak tűnt. Jól vizsgázott a HP akkor is, amikor elkezdtük nyomorgatni csuklótámaszát. A többiek nagyobb nyomásra rugóztak valamennyit – nem sokat, és tényleg csak nagy nyomásra – de a ProBook szinte teljesen mozdulatlan maradt. Szerintünk ez elsősorban nem a vékony fémbetéteknek, hanem az alsó burkolat alatti, második műanyagváznak köszönhető.


Belső műanyagváztól olyan stabil a HP ProBook

Látszatra fémből készült a ProBook zsanérja, de ez valójában csak egy rátét volt, alatta műanyagban fordult a kijelző panel, viszont ezt meglehetősen stabilan tette. Felső peremének csak úgy egy centiméter volt a holtjátéka, ezt a szintet a Sony, Lenovo és meglepetésre az MSI tudta hozni. A többiek hasonlóan lötyögtek, kb. két centiméteres holtjátékkal. Persze a nagy kérdés az lesz, hogy néhány hónap alatt melyik mennyire lazul ki.


A zsanérok tartósságát majd az idő mutatja meg

Amikor a zsanér stabilitását vizsgáltuk, feltűnt egy nagyon fura jelenség, amit eddig nem nagyon tapasztaltunk notebookoknál, de talán csak azért, mert most figyeltünk fel rá először. Kivétel nélkül, még az eddig legmasszívabbnak tűnő ProBook alsó kávája is elvált a paneltől. Nyilván, ide nem tesznek csavarokat és a 15,6 hüvelykes gépek közel 40 centiméteres szélességével elég nagy erőkar alakul ki, de talán akkor is meg lehetne előzni ezt a jelenséget, amitől legjobban az Acer Aspire 5755 és a vele konstrukcióban azonos Packard Bell szenvedett.

Lényeges szempont a notebookoknál, hogy milyen a csatlakozókínálat, és legalább ennyire fontos, hogyan osztják el őket. Ma már abban az örömteli helyzetben vagyunk, hogy a 160 000 forintos árkategóriában alap a HDMI monitorkimenet. Emellett az Acernek, Asusnak, HP-nek és Toshibának belefért egy-egy USB 3.0 aljzat, sőt a Dell és MSI ebből kettőt kínál. Rendszerint három USB csatlakozót kaptunk, a Dell, HP, Lenovo és Sony ezt még eggyel megfejelte, sőt a Dellnél és Lenovónál az egyik USB-be eSATA csatlakozót is tettek. A Fujitsunak és HP-nak – vállalati gépekhez illően – a matt monitor mellett ExpressCard bővítőhelyük is van.


A Fujitsu Lifebook A531 ExpressCard foglalatot is kapott, hangcsatlakozói elöl vannak

A csatlakozók kiosztása kapcsán azt szeretjük, ha minél kevesebb zavaró tényező kerül a jobb oldal elejére. Ugyanis sokan egeret használnak touchpad helyett, jól jön, ha nincs az útjában USB vagy egyéb aljzatra kötött kábelköteg. Ennek az elvárásnak a Dell példaértékűen felelt meg. Jobbra elöl semmi sincs, aztán az optikai meghajtó következik, amit évente párszor szoktunk kinyitni, aztán jön a hang ki- és bemenete, végül a sort az egyik 3.0-s USB zárja. Tovább is iszonyat jó a Dell, mert hátra tették a Kensington zár felfogatóját, az Ethernet aljzatot még, a második gyors USB-t, a D-Sub monitorkimenetet és a tápcsatlakozót is. Balra a kártyaolvasó kezd, majd jön az eSATA-s USB, a HDMI, a szellőzőnyílás és még egy USB.


A Dell Inspiron N5110 nagyszerűen elosztott csatlakozói

Egészen okos még a Samsung RV511 elrendezése is. Itt a jobb oldal hátuljára egy USB és tőle kellően távolra a Kensington zárhely került. Hátulra – a többi versenyzőhöz hasonlóan – a zsanér kialakítása miatt nem tettek semmit, balra pedig a kártyaolvasó és hang csatlakozók kezdenek, aztán jön a két monitorkimenet, két USB, végül az Ethernet és elektromos hálózat aljzata. Szintén ügyes a Lenovo jobb oldala, ott az optikai meghajtó előtt csak a hangcsatlakozók vannak. A többi notebook csatlakozóinak kialakítása szerintünk gyatra. Mindegyiknél előre pakolták az USB portokat, a Sony hármat is tett jobbra, így ha több vezetékes USB-s perifériát használunk, hamar ronda kábelrengetegünk lesz. Érdemes lehet egy USB hubot (lehetőleg gyorsat és saját áramellátással bírót) beszerezni. Több esetben (Acer, HP, MSI, Packard Bell, Toshiba) a HDMI csatlakozó szorosan követte az USB-ket, nem egyszer próbáltuk ebbe beledugni pendrive-unkat.


Gép balkezeseknek: három USB a rossz oldalon

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés