Hirdetés

Milyen notebookot 160 ezer forintért?

Külső – megjelenés

Egységesen 15,6 hüvelykes laptopokat választottunk, így nem meglepő, hogy alapterületük közel azonos volt, nagyjából 370 x 250 milliméter. A legnagyobb és legkisebb között csupán néhány milliméteres eltérést tapasztaltunk, és ugyanez igaz volt a 30 milliméter körüli vastagságra, valamint a jellemzően 2,6 kilogrammos tömegre. Papíron a HP ProBook 4535s-nél szerepelt egyedül 2,33 kg, de mérleggel 2,5 kilogrammot kaptunk nála. Ami a vastagságot illeti, több gyártó optikai trükkel próbálja csökkenteni. A fedelet és az alsó rész felső burkolatát is világosabb színű anyagból készítik, így látszatra vékonyabbnak tűnnek, mint az egyszínű, rendszerint sötét konkurensek. Legügyesebben ezt a trükköt a Sony alkalmazta a nálunk fehérben járt VAIO E-n, mely egyébként is több vidám, harsány színben kapható. Szintén több színben kínálja az Acer Aspire 5755 modelljét, ami egészen kellemes vörösben érkezett hozzánk.


A Sony VAIO E-t karcsúsítja a kétszínű oldalsó burkolat

Konzumer gépeknél egy időben az ujjlenyomatmágnes, fényes fedél volt a divat, aztán fokozatosan a többség áttért a matt, anyagában textúrázott, szerintünk sokkal kellemesebb megoldásokra; az utóbbi időben azonban megint kezd visszajönni a fényes. Meg kell hagyni, szemre a fényes, mintával díszített gépek egészen jól mutatnak, de elég egy kis tapogatás és máris ujjlenyomatok rondítják. Mezőnyünkben az Acer Apire 5755, a Dell Inspiron N5110, a Lenovo G570A, az MSI CX640 és a Toshiba Satellite L750D kapott ilyen fedelet, a legszerencsétlenebb ezek közül az egyszínű, fekete Lenovo volt. No, azt pillanatok alatt sikerült berondítani, bár ezen a téren a Dell sem volt gyenge. Sokkal okosabb húzásnak véljük a fényes, világosszürke fedelet némi textúrával, mert az jól mutat, ugyanakkor az ujjlenyomatok nem látszanak rajta annyira. A legjobb fényes fedeles trükköt a Sony vetette be. Az E-s VAIO fedele fényes, de nem egyenesem tükörsima, hanem töredezett. Szerintünk ettől nem csak egyedi és nagyon mutatós, hanem ezzel az ujjlenyomatok és a matt felület komorságának problémáját is megoldották.


Fényes fedél sötétben, minta nélkül és világosban, mintával

A másik, nagyon mutatós borítástípus valódi, szálcsiszolt fémfelület, amilyet a HP ProBooknál alkalmaztak. Igaz, hogy ezen az árszinten nem szabad komoly anyagra gondolni, látszik is rajta, hogy csak egy nagyon vékony betétről van szó, de úgy gondoljuk, látványra és tapintásra is igen kellemes. Sokkal kellemesebb, mint mondjuk a Fujitsu Lifebook komoran fekete, selymes, matt megoldása vagy az Asus K53TA nem éppen látványos, apró, dombornyomott mintája. Ezen a téren látszatra a PackardBell EasyNote TK faerezetre emlékeztető mintája sem rossz az oldalra tolt gyári emblémával, de megtapogatva nagyon plasztik érzetet kelt. Sokkal kellemesebb volt a Samsung RV511E finom sávokkal barázdált, kétszínű fedele. Külsőre tehát nálunk a Sony és a komolyabb HP volt a nyerő, de bejött még a Samsung is, a Lenovót és Dellt nem szíveltük, a többi gép külsejével pedig együtt tudnánk élni, de nem találjuk különösen szépnek. Mindenesetre a külső megjelenés megítélése egyéntől függ, azt, hogy tetszik-e az adott modell vagy nem, célszerű élőben megtapasztalva eldönteni. Nagyobb notebookszaküzletekben vagy elektronikai áruházláncokban minden versenyzőnket láttuk kiállítva.


Samsung RV511 fedelének rovátkolt mintája

Ami a belsőket illeti, ott talán még több a szubjektivitás. Van, aki a komor színvilágot kedveli, van, aki a vidámabbat. Szerintünk a Sony teljes fehérje egészen jó lett különösen azzal, hogy a fedélhez hasonlóan fényes, de mégsem maszatolódó csuklótámaszt tették alá. Ugyancsak dicséretet érdemel a komoly megjelenésű, HP ProBook fémmel bevont belseje, továbbá a Lenovo G570, ahol szintén fémbetét van a csuklótámaszon, bár a fazont itt komorabbra vették.


Szigorú, mégsem komor a HP ProBook 4535s belseje

Tetszett még a Samsung RV511 fekete billentyűzetes sávja a méretes, szürke csuklótámasszal és a vékonyabb, felső, hangszórós szakasszal, de a touchpad körüli hatalmas, komor műanyagfelület olcsó és rideg hatást keltett. Jó lett volna bele valami olyasmi minta, amit a Toshibánál vagy az MSI-nél használtak, hogy feldobja az unalmas hangulatot. Eléggé komorra sikeredett az Asus K53TA belseje, ami fölött furán hat a fényes kijelző és fényes kávája. Mondjuk ez sok más versenyzőnkre is igaz, mert a mezőnyben csak a HP és a Fujitsu Lifebook kapott matt képernyőt. Utóbbinál szürke csuklótámasszal és feszes ívekkel sikerült egészen komor, már-már nyomasztó irodai hatást kelteni. Hasonlóan lehangoló volt a Packard Bell-seje. Igaz, hogy megkaptuk a csuklótámaszra a fedél erezetét, de itt is olcsó hatást kelt, viszont a korábbi Acer notebookokról áthozott billentyűzet – mert a két vállalat kapcsolatban áll egymással – legalább érdekes.

Két gép belső megjelenését nem tudtuk hová tenni. Az Acernél, ahol az Ethosok vagy a TimelineX-ek formáját kiválóan megszabták, a konzumer vonalra sajnos nem maradt a lendületből. Alapvetően nem rossz belső az 5755-é, csak a bordó keret a sötétszürke felületekkel, fekete kiegészítőkkel, illetve a tükrös kijelzővel és keretével számunkra nem áll össze. A Dell Inspiron N5110 pedig egyenesen szétesik. Elméletben jó lehetne a fényes, de mintázattal „könnyített” csuklótámasz, gyakorlatban viszont nekünk nem jött be. Fölötte a billentyűzet krómkerete és fényes alapzata olyan dolog, amit nem szeretnénk napi szinten érinteni, a fényes keretes fényes monitor meg… Az a gond, hogy a színes fedelű modellek is ezt a szerintünk eléggé ízléstelen belsőt kapják. Egyébként a másik nagy névnek számító vállalat, a HP konzumer Pavilion G6-os gépe sem szépségdíjas. Talán a Dell esetében is inkább a kisvállalati Vostrót kellett volna választani.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés