WD TV Live – mennyire jó?

Próba, értékelés

A hálózati médialejátszók vizsgálatához, stevve nevű fórumozónk segítségével összeállítottunk egy tesztcsomagot. Ebben különféle felbontású video-, hang-, valamint képállományok szerepelnek, és belekerült néhány felirattípus is. A videóknál a fő hangsúlyt a nagy felbontású, HD anyagokra helyeztük, melyek kezelése fejlettebb hardvert igényel. Sok hálózati lejátszó ezeket csak számítógép segítségével tudja megjeleníteni, transzkódolást igényel. A videós tesztcsomag a számítógépes rendszerek képességeinek vizsgálatához is hasznos lehet, hogy olvasóink el tudják dönteni, hardverük felkészült-e a HD-korszakra, ezért elérhetővé tesszük. A filmrészletekhez egy szoftvercsomagot mellékeltünk, amiben lejátszók, kodekek és információs program található.

Fájlnév és méret
(klikk a letöltéshez)
formátum felbontás video/audiokódolás bitráta
Mbps
DivX@1.5Mbps.avi
15 MB
DivX 480x272 DivX 3 Low
44,1 KHz, 2 csatorna, MP3
1,5
XviD_720p@3.7Mbps.avi
69,8 MB
XviD 720p XviD AdvSimple@L5
48,0 KHz, 2 csatorna MP3
3,7
BDAV_1080p@8Mbps.m2ts
130 MB
HD TV 1080p AVC High@L4.1
48,0 KHz, 6 csatorna AC-3
8,0
x264_1080p@3.8Mbps.mkv
39,6 MB
H.264
(MKV)
1080p AVC Main@L4.0
44,1 KHz, 2 csatorna AC-3
3,8
x264_1080p@9.7Mbps.mkv
36,3 MB
H.264
(MKV)
1080p AVC Main@L4.0
48,0 KHz, 2 csatorna AAC
9,7
x264_killa_sample.mkv
96 MB
H.264
(MKV)
1080p AVC High@L5.1
48,0 KHz, 6 csatorna AC-3
33,8
Quicktime_720p@14Mbps.mov
186 MB
Quick
Time
720p AVC Main@L4.1
48,0 KHz, 2 csatorna PCM
14,5
Quicktime_1080p@10Mbps.mov
101 MB
Quick
Time
1080p AVC Main@L4.0 48,0 KHz, 2 csatorna AAC 10,0
MPEG_1080i@6.5Mbps.ts
38,2 MB
H.264
(ts)
1080i AVC High@L4.0
48,0 KHz, 2 csatorna MPEG2
6,6
VC-1_1080p@8Mbps.wmv
84,5 MB
WMV
HD
1080p VC-1 MP@HL
48,0 KHz, 6 csatorna WMA3
8,3
szoftvercsomag
16,0 MB
- Media Player Classic Home Cinema 32 és 64 bit
- XviD 1.2.2 codec
- Media info - formátumazonosító

A zenék esetében azt vizsgáljuk, hogy a szokásos MP3 és WMA mellett hogyan boldogulnak a készülékek a FLAC és OGG formátummal. A képeknél arra vagyunk kíváncsiak, mekkora felbontásúakkal bír el a lejátszó, a klasszikus JPG és BMP formátum mellett kezeli-e a GIF, animált GIF, PNG és TIFF állományokat. Továbbá a videóknál megnézzük, mi a helyzet a feliratokkal, különösen az ű és ő karakterek megjelenítésével.

Menüben a WD TV Live jobbnak tűnt az Asus konkurensnél. Vajon mi a helyzet használat közben? A Western Digital versenyzője a szebb kezelőfelület mellett fürgébben is reagált. Bekapcsolás után pár másodperccel már a főmenüben voltunk, és villámgyorsan váltogathattunk ide-oda. Csak az igazán komoly képek megjelenítése előtt „hezitált” egy kicsit a masina, egyébként fürgén követte a parancsainkat, fürgébben, mint az O!Play. A karmesteri pálca is jobban fogott, egyáltalán nem kellett célozni vele, bármilyen szögből működtek a parancsok. Az utasító felületekben – vagyis gombokban – viszont az Asus volt a jobb. Az a pár extra billentyű lényegesen felgyorsította a kezelést. Az O!Playnél például külön gombot kapott a hangsávok és feliratok váltása, a nagyítás, és minden részről egyetlen nyomással az oda vonatkozó beállításokhoz jutottunk. A WD TV Live-nál ezekhez a feladatokhoz serényen kell nyomogatni a kis gombokat. Jó lenne mellé egy komolyabb távkapocs.

A hálózati médialejátszók kapcsán a legfontosabb kérdés, hogyan kezelik a komolyabb kódolású videókat. A WD TV Live honlapján részletesen leírják, milyen formátumokat ismer. Sajnos a legújabb, 1.11-es firmware-rel több tesztvideónk is szaggatott. HDMI csatlakozón keresztül folyó vizsgálódásunk közben elsőként az 1080p felbontású digitális HD TV adásnál tapasztaltunk akadozást az oldalazó kameramozgásoknál. Szinte az összes ilyen jelenettel jól láthatóan gond volt. Minimális akadásokat tapasztaltunk az MKV-be csomagolt, 3,8 Mbps-os x264 kódolású anyaggal, a 9,7 Mbps-osat pedig nem támogatott formátumra hivatkozva le sem játszotta a WD TV Live. Ezután viszont minden akadás nélkül mutatta be a nagyon magas bitrátájú „killa sample” anyagot. Ezt az Asus O!Play a legújabb szoftverével sem játssza le hibátlanul.

Súgó, sistergő hangot kaptunk a WD TV Live-tól a VC-1 tömörítésű videónak. Itt lehet, hogy a televíziónk volt a hunyó, mert digitálisra állítva a hangkimenetet minden videó hangja hasonlóan torzult, a VC-1-es klip hangját pedig digitálisnak ismerte fel. A 720p felbontású QuickTime anyag némaságában viszont biztosan a WD TV Live volt a ludas, ugyanis nem ismerte meg a hangsávot. Feliratban viszont szépet alakított a kis dobozka. A legáltalánosabb SRT és SUB formátummal, de SSA-val is szépen megjelenítette az ő és ű karaktereket, melyekkel az O!Playnek még a legújabb szoftverrel is gondjai vannak.

Mi a helyzet a képminőséggel? Talán-talán a WD TV Live ebben jobb valamivel, de lehet, hogy csak természetesebb, melegebb árnyalatai miatt tűnt egy leheletnyivel kellemesebbnek a színvilága. Szerintünk ezen a téren az Asus is jó választás.

Állóképekben vegyes volt a helyzet. A WD TV Live nem jelenítette meg a progresszív tömörítésű JPG-ket, melyeket az O!Play legalább kisebb felbontásban a képernyőre varázsolt. Ellenben a Western Digital kezelte a TIFF formátumot és sokkal gyorsabban pakolta ki a pixeleket a tévére. Emellett fürgébb volt nagyításban és forgatásban is, de csak a JPG állományokhoz adott előnézeti kisképeket. A zenés részről nem sok mondanivalónk van, mindkét lejátszó kezelte az MP3 és WMA mellett az OGG és FLAC állományokat is.

Működés terén még pár érdekes apróság tűnt fel. Például önműködően jelezte a dobozka, hogy a rákötött USB-s táron friss firmware-verziót talált. A frissítés végig a megszokott felületen történt, nem kaptunk csúnya, oda nem illő grafikát – mint az Asusnál például –, és az egész frissítési művelet alig több mint fél percig tartott. Egyébként ez az internetről is végrehajtható. Szintén az USB-vel kapcsolatos, hogy az ilyen tárak nem is választhatók a médiatípusoknál, ha nincs egy sem a géphez csatlakoztatva. Ha pedig éppen lehúzni akarjuk őket, akkor a távirányítón van olyan eltávolító gomb, amilyet a Windowsban megszoktunk. Kár, hogy nem szól, ha éppen az eltávolításra kiválasztott meghajtóról lejátszás folyik. Ellentétben az Asusszal, a WD TV Live kikapcsolt állapotban is langyos maradt. Működés közben egyformán kellemesen felmelegedtek, de egyik sem volt forró. Mindkét lejátszó szépen lekapcsolta Chieftec külső házba telepített merevlemezünket.

Értékelés

Tesztünk végére egyértelművé vált, hogy a WD TV Live és Asus O!Play párosból az utóbbi a jobb nagy felbontású videók lejátszásához, bár az sem tökéletes. A Western Digital versenyzőjének nem bocsátható meg, hogy több formátummal is szaggatott. Emellett távirányítójának kialakításával sem voltunk megelégedve, ezen a téren is jobb az Asus. Minden másban viszont a WD TV Live tűnik nyerőnek. Felhasználói felülete sokkal igényesebb, tetszetősebb, az állóképeket is korrektebbül kezeli, bár ezen a téren is van egy apró gyengéje, az előnézeti képek hiánya. További plusz a WD TV Live javára az internetes tartalmak kezelése, igaz emiatt 36 000 forint környékére emelkedik az ára. A sima WD TV belefér az Asusszal azonos, 27-28 000 forint körüli árba. Ha nem lenne az akadozás a videókkal, akkor a WD TV Live is különösen ajánlott minősítést kapna, de így csak a korrekt kezelőfelülete és jó ára miatt tetszett.

Western Digital WD TV Live

rudi

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés