Megateszt: Intel CPU-k Nehalemtől Skylake-ig

Utánajártunk, hogy az elmúlt 7 évben miként változtak, mennyit gyorsultak az Intel egyes mikroarchitektúrái.

Renderelés, tömörítés

A szintetikus mérések után most térjünk rá a fontosabb, úgynevezett real-world alkalmazások alatti teljesítmény vizsgálatára! A méréseket szokásos tesztcsomagunkkal végeztük.

A renderelés tipikusan az a nagyon jól párhuzamosított, sok magot/szálat nagyon hatékonyan kihasználni képes folyamat, ami nem igazán húz hasznot sem a méretes L3 cache-ből, sem az esetlegesen nagyobb memória-sávszélességből. Az IPC, azaz az egységnyi órajel alatt végrehajtható műveletek számából, illetve a magasabb üzemi magfrekvenciából viszont annál inkább képesek profitálni ezek az alkalmazások. Cinebench alatt szépen fejlődtek az Intel architektúrák az elmúlt néhány évben, ami a Nehalemhez képest körülbelül 43%-os pluszt jelent azonos órajel és magszám mellett. 3ds Max alatt hasonló mértékű, 40% körüli a gyorsulás, a grafikonról pedig jól leolvasható, hogy itt a legnagyobb előrelépést a Haswell hozta.

A fájltömörítők a renderelő alkalmazásokkal ellentétben kedvelik a minél nagyobb memória-sávszélességet és az alacsony késleltetést, illetve a minél nagyobb, illetve gyorsabb cache-t. Ebben az esetben az Ivy Bridge-ig történt előrelépés, majd azóta gyakorlatilag semmi sem változott. A Broadwell eredménye ne tévesszen meg senkit, ugyanis az i7-5775C-nek sokat segít a 128 MB-os L4 cache (eDRAM), mely nélküli szinte biztosan a Haswell-lel azonos eredményeket láthattunk volna.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

  • Kapcsolódó cégek:
  • Intel

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés